آذربايجان‌شرقي قطب صنعت چاپ کشور است

آذربايجان‌شرقي قطب صنعت چاپ کشور است

به گزارش خبرنگار اعزامي ماهنامه صنعت چاپ از تبريز محمد محمدپور، مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان آذربايجان شرقي در همايش روز ملي صنعت چاپ در تبريز گفت: استان آذربايجان‌شرقي همچون ساير عرصه‌ها در عرصه چاپ نيز از ظرفيت غني و پيشينه قدرتمندي برخوردار است و با تکيه بر اين ظرفيت مي‌تواند خود را با فناوري‌هاي روز همراه کرده و مرکز ثقل صنعت چاپ در منطقه باشد.

وي با بيان اين ‌که توسعه فرهنگي زيربناي ديگر توسعه‌ها است، ادامه داد: توسعه اقتصادي بدون فرهنگ کامل نخواهد شد و حتي مي‌توان گفت که صنعت چاپ و نشر زيربناي تحول اقتصادي نيز هست، زيرا چاپ و نشر با تمام ابعاد سياسي و اقتصادي در ارتباط است .

محمد پور بر نقش پر رنگ اين حوزه در اقتصاد استان تاکيد کرد و گفت: سهم هنر- صنعت چاپ به عنوان يک صنعت مادر و پشتيبان بايد در توليدات ناخالص داخلي مشخص شود.

وي تاکيد کرد: بدون شک اين قابليت در آذربايجان شرقي وجود دارد که هم توليد کننده و هم صادر کننده بوده  و بتواند نيازهاي چاپي منطقه را برطرف کند.

مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان با اشاره به اينکه متاسفانه اين صنعت در سال‌هاي اخير با چالش‌هاي مختلفي روبه رو بوده  و به دليل وجود تحريم‌هاي غيرمنصفانه حوزه چاپ متحمل مشکلاتي بود، گفت: اهتمام دولت تدبير و اميد بر اين اصل استوار است شکه با تمامي ظرفيت از صنعت چاپ و صنايع تحت پوشش آن پشتيباني کند.

وي صنعت چاپ را در تمام ادوار داراي جايگاهي ويژه و اثرگذار عنوان کرد و گفت: اين صنعت قبل از اينکه يک حرفه باشد يک هنر و مهارت است و هنرآفرين و ارزش آفرين بودن، از مهم‌ترين شاخصه‌هاي اهالي چاپ محسوب مي‌شود.

در اين همايش يک روزه ضمن بررسي توانمندي‌هاي صنعت چاپ استان، فعالان و دست‌اندرکاران اين صنعت به بحث و تبادل نظر درخصوص مسائل و مشکلات و نيز فعال‌ترسازي اين صنعت پرداختند و  امسال جشنواره ملي صنعت چاپ به صورت نمادين و با رويکرد دويستمين سال آغاز صنعت چاپ در تبريز برگزار شد.

براساس اين گزارش همزمان با برگزاري اين جشنواره از فعالان و پيشکسوتان و نوآوران حوزه‌ چاپ و نشر و صنايع وابسته استان و خانواده دو شهيد عرصه چاپ استان تجليل شد.

همچنين در اين مراسم محمدحسن فکري، معاون مديرکل چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: تبريز پيشينه درخشاني در صنعت چاپ کشور دارد و وجود نخستين چاپخانه در تبريز و همچنين وجود چاپخانه‌هاي تاريخي و با سابقه در اين شهر گوياي سابقه اين شهر در صنعت چاپ است. وي عنوان کرد: اين استان به عنوان خاستگاه صنعت چاپ بوده و از توان صنعتي و توليدي بالايي برخوردار است.

دبير شانزدهمين دوره جشنواره روز ملي صنعت  چاپ گفت: بايد با درک اهميت و نقش بلامنازع آموزش به مسائل علمي بپردازيم و جهت شکوفا کردن ظرفيت‌هاي قوي نيروي انساني و ايجاد بسترهاي مناسب براي توسعه صنعت چاپ‌ونشر، در زمينه به روز‌شدن مديران و کارکنان چاپخانه‌هاي استان گام‌هاي بيشتري برداريم .

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید