آماده مشارکت در طرح اشتراک هایدلبرگ هستم

محمود پیشعلی مدیر چاپخانه فرارنگ‌آریا از داوطلبان مشارکت در طرح اشتراک هایدلبرگ است، البته ملاحظاتی را هم درنظر دارد. او می‌گوید: « کشور ما مثل هیچ‌جا نیست، بنابراین جای تعجب ندارد که در برابر شرایط جدیدی که هایدلبرگ تحت‌عنوان اشتراک به چاپخانه‌ها پیشنهاد می‌کند، با ده‌ها سوال غیر‌متعارف روبرو شویم. اما روی همرفته باتوجه به ضرورت نوسازی چاپخانه‌ها، باید از این راه‌حل استقبال کنیم.
اما آیا در شرایط تحریم و مشکلات گوناگون تجاری کشور، اساسا کارخانه هایدلبرگ بتواند یا تمایل داشته باشد این مدل را در ایران هم پیاده کند، مساله دیگری است. به‌فرض این‌که چنین تمایلی وجود داشته‌ باشد، نکاتی در این‌باره، قابل تامل به‌نظر می‌رسند:
‎- انجام مدل کلیک شارژ در ماشین‌های زیراکس با آنچه در فضای کار چاپخانه‌های افست اتفاق می‌افتد، قدری تفاوت دارد، چون دستگاه زیراکس می‌تواند از روی کنتور ماشین کار‌ها را شمارش کند. ولی در چاپ افست باطله وجود دارد. احتمالا خود هایدلبرگ در قرارداد‌هایش ملاحظاتی را در این‌باره در نظر می‌گیرد.

  • بالا رفتن نرخ ارز، موجب بالا و پایین رفتن درآمد چاپخانه می‌شود و چه بسا تعهدات (احتمالا ارزی) چاپخانه‌دار در برابر هایدلبرگ با مشکل مواجه شود. مثلا اگر سال ۹۷ قرارداد بسته بودیم، امسال باید تعهدات خود را تا سه برابر بالاتر از سال گذشته می‌پرداختیم.
  • حتی تهیه مرکب و مواد‌مصرفی و اقلامی که معمولا از ترکیه وارد می‌شود، هربار به دلیلی با محدودیت یا افزایش قیمت مواجه می‌شود که تعیین قیمت را برای چاپخانه‌دار در قرارداد با شریک تجاری خود ( هایدلبرگ) با چالش مواجه می‌سازد.
  • مشکل دیگر که به رویه و رفتار چاپخانه‌داران مربوط می‌شود و یکی از ضعف‌های اساسی خانواده چاپ قلمداد می‌شود، خودزنی در رقابت با همکاران در هنگام قیمت دادن به مشتری است. رفتاری که طی سالها به سود واسطه‌ها و به قیمت ورشکستگی بسیاری از چاپخانه‌ها تداوم داشته‌است.
    علیرغم این مشکلات و ریسک‌ها، چاپخانه‌ای که حساب و کتاب دقیق و توان تعیین قیمت را در تعامل با مشتریان داشته باشد و به استناد کیفیت و رعایت استاندارد‌ها و شرایط تحویل‌کار به مشتری بتواند از چرخه رقابت کور و خودزنی در قیمت‌دادن، به‌دور بماند، خواهد‌توانست در چارچوب این مدل تجاری با هایدلبرگ قرارداد ببندد.
    من شخصا برای همکاری با سیستم اشتراک هایدلبرگ موافقم( هرچند که جزئیات آن باید دقیقا در مذاکرات قرارداد روشن شود ) و آمادگی مشارکت در این مدل تجاری را دارم. امیدوارم شرایطی فراهم شود که نمایندگی هایدلبرگ در ابران نیز برای مشارکت چاپخانه‌داران ایرانی در این طرح راه‌حل مناسبی ارائه دهد.

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید