آگهي جديد ايکيا براي زنان باردار

آگهی جدید

شرکت ايکيا (Ikea) در طراحي و ارائه آگهي‌هاي تبليغاتي خلاق و الهام‌برانگيز شهره آفاق و انفس است. با اين حال آگهي جديد اين شرکت در سال ۲۰۱۸ حيرت همگان را برانگيخته است.
آگهي تبليغاتي اين شرکت در کشورسوئد زنان را به‌انجام تست بارداري از طريق تماس سطح آگهي با ادرار آنان تشويق مي‌کند.
اگر زن حامله باشد يک متن که نامرئي بوده روي آگهي ظاهر مي‌شود و به آنها نويد مي‌دهد که اگر يک تخت بچه بخرند ۲۵ درصد به آنها تخفيف داده مي‌شود. در طراحي وو ساخت اين آگهي از همان تکنولوژي بهره برده شد که در ساخت کيث حاملگي زنان استفاده مي‌شود.
در کيث تست حاملگي اگر رنگ کاغذ عوض شود نشانه مثبت بودن تست است.
عکس‌العمل‌ها نسبت به اين آگهي تاکنون مثبت بوده است. ترديدي نيست که اين، روشي خلاق و هوشمند براي درج آگهي است و توانسته توجه زيادي در ميان همگان به‌ويژه زنان برانگيزد.
البته ادرار روي يک آگهي کمي حال به هم زد است. برخي اينگونه فکر مي‌کند. برخي حتي پا را از اين هم فراتر گذاشته و آن را نشانه پايان زمان مي‌دانند.
ايده اين آگهي توسط آژانس تبليغاتي اکسنام هولست مطرح و اجر شده است.
ماگونس جاکوبسن مدير خلاق اين شرکت مي‌گويد: اين آگهي يک کوپن تخفيف نيست و زنان نبايد آن را به عنوان نشانه مثبت بودن تست بارداري خود تحويل آيکيا بدهند تا تخفيف بگيرند.
اين تخفيف شامل همه مشترياني کـه عــضـو بــرنـامـه خـانــوادگـي
(Family Program) آيـکـيـا هسـتـنـد، مي‌شود.
از سوي ديگر اين آگهي، زنان باردار را تشويق مي‌کند تا عضو اين برنامه بشوند.
ايده اصلي اين طرح توسط دو تن از کارمندان خلاق اين شرکت اولنيا روتونگ و هوگو المو براي اولين بار مطرح شد. سپس آژانس تبليغاتي با همکاري آيکيا و آزمايشگاه مرسين که تکنولوژي موردنياز براي توليد اين آگهي را توسعه و ارائه کرده آگهي را طراحي، چاپ و ارائه کرد. قبل از چاپ، آگهي چندين بار با استفاده از زنان باردار مورد آزمايش قرار گرفت.
آژانس تبليغاتي و آيکيا در مورد بازتاب نامطلوب اين آگهي چندان نگران نبودند. جاکوبسن مي‌گويد: اين آگهي مثل يک کيت تست بارداري است بنابراين نبايد حال هيچکس‌ از آن به هم بخورد. جاي نگراني به هيچ وجه وجود نداشت. ما يک سال روي اين آگهي کار کرديم و آيکيا سوئد پشتيباني و حمايت خوبي از ما کرد. وقتي که خوب به آن فکر مي‌کنيد انتشار يک آگهي که مثل يک تست بارداري مي‌ماند و به مصرف کنندگان يادآوري مي‌کنند که مي‌توانند تخفيف خوبي از آيکيا بگيرند کار خيلي عجيب و غريبي نيست.
اين آگهي در نشريه آمليا (Amelia) چاپ شد. آمليا از انتشار اين آگهي بسيار راضي است و خوانندگان نشريه استقبال خوبي از آن کرده‌اند.
جاکوبسن در ادامه مي‌گويد: در سوئد مثل ديگر کشورهاي اروپايي مردم فکر مي‌کنند اين آگهي بامزه است و از آن خوششان مي‌آيد. البته ب ممکن است دل برخي را به هم بزند.
اين آگهي در چارچوب کمپين تبليغاتي آيکيا با شعار جاپي که زندگي رخ مي‌دهد. به خوبي مي‌گنجد. در اين کمپين آيکيا با انتشار آگهي‌ در مورد زندگي و ماجراهاي افراد معمولي ارتباط خوبي با آنها برقرار مي‌کند.
جاکوبسن مي‌گويد: کمپين «جايي که زندگي رخ مي‌دهد درباره وضعيت و شرايط روزمره آدم هاي معمولي است. حاملگي يکي از اين شرايط است. ما در تلاشيم تا همه تبليغات و آگهي‌ها ما در چارچوب اين شعار- فارغ از نوع رسانه‌اي که قرار است -آگهي در آن به نمايش درآيد طراحي و اجرا شود. اين بار ما سراغ چاپ رفتيم. آيا اين تبليغ مي‌تواند چيزي بيشتر از يک صفحه آگهي معمولي براي فروش تخت خواب بچه باشد؟
آيا اين آگهي مي‌تواند فراتر از مرزهاي يک مجله عمل کرده و توده مردم را به خود جذب کند؟ البته که مي‌تواند. حاکوبسن مي‌گويد: «آيکيا همواره در تلاش است تا راه‌حل‌هاي ارزان‌قيمت در تمام مراحل زندگي براي مردم ارائه کند. اين آگهي نيز يک وسيله ضروري را در لحظه‌اي از زندگي که تغييرات مهمي رخ مي‌دهند به روش غافلگيرکننده و جالبي به مشتريان عرضه مي‌کند.

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید