آیا زیراکس HP را می‌خرد یا HP زیراکس را ؟

بزرگترین معامله قرن در عرصه چاپ دیجیتال

آیا معامله بالاخره انجام می‌شود یا نه؟ تا زمان نگارش این خبر هنوز فرجام ادغام HP در زیراکس روشن نشده است. در ۱۹نوامبر شرکت زیراکس آمادگی خود را برای خرید شرکت HP اعلام کرد. مدیران HP در ابتدا روی خوش به این پیشنهاد نشان دادند ولی پس از مدتی اعلام کردند که شرایط پیشنهادی رضایت آن‌ها را برآورده نمی‌کند و از ارزش شرکت HP تا حد زیادی می‌کاهد. از آن تاریخ تا به امروز کشمکش بین زیراکس وHP ادامه دارد. شرکت زیراکس می‌خواهد HP را در قبال ۳۳ میلیارد دلار بخرد. با این مبلغ زیراکس ۲۲ دلار بابت هر سهم HP می‌پردازد که ۱۷دلار آن به‌صورت نقدی است.

میلیاردر و سرمایه‌گذار
کارل آیکان فعال و میلیاردر آمریکایی که در معاملات تجاری بسیار تهاجمی عمل می‌کند، بزرگترین سهامدار زیراکس است.
ایده خرید زیراکس نیز توسط آیکان و دیگر سهام‌دار عمده زیراکس، داروین دیسون، مطرح و ارائه شد.
آیکان و دیگر سرمایه‌گذاران عمده، سهام زیادی نیز در شرکتHP دارند. اتفاقاتی که برای این دو شرکت در سال‌های اخیر رخ داد، می‌تواند نکات فراوانی را درمورد وضعیت فعلی و جدال دو شرکت برملا کند. شرکت هیولت پاکارد در سال ۲۰۱۴ به دو شرکت مستقل HP Inc و HP EnTerpoise تقسیم شد. زیراکس نیز در سال ۲۰۱۶ به دو شرکت مستقل Xerox و Conduent تبدیل شد.
یکی از ناظران صنعت چاپ معتقد است که اگر این دو شرکت در نهایت در یکدیگر ادغام شوند، پس از مدتی، بار دیگر به چند شرکت مستقل تبدیل خواهند شد. او می‌گوید: گمان من این است که هدف زیراکس ابتدا خرید شرکت HP است و سپس تصمیم دارد بخش تولید و فروش رایانه‌های شخصی را جدا کرده و به‌صورت یک شرکت مستقل وارد بازار بورس کند. از این طریق زیراکس قادر خواهد بود قرض خود را که به‌خاطر خرید HP زیر بار آن رفته، تا حد زیادی کاهش دهد. برای سهامداران HP پیشنهاد زیراکس جذاب است و جداکردن بخش تولید و فروش رایانه‌های شخصی نیز در آینده می‌تواند ارزش سهام آن‌ها را افزایش دهد.
او در ادامه می‌گوید که ادغام بخش تولید و فروش چاپگرهایHP با چاپگرهای زیراکس می‌تواند باعث تحول بزرگی در عرصه چاپگرهای دیجیتال اداری، صنعتی و تجاری شود.


زیراکس ادعا می‌کند ادغام تجهیزات دو شرکت در یکدیگر از جمله چاپگرهای حرفه‌ای با تولید بالا که بازاری ۹۵میلیارد دلاری دارند، باعث می‌شود تا شرکت جدیدی که از ادغام این‌دو متولد می‌شود، کامل‌ترین و رقابتی‌ترین تجهیزات چاپی دیجیتال را در سراسر جهان داشته باشد.
در حوزه چاپ تجاری، مشتریان با دقت روند ادغام این دو شرکت را زیرنظر دارند. یکی از کاربران تجهیزات هردو شرکت می‌گوید: هنوز زود است در مورد این معامله تجاری بزرگ اظهار‌نظر کنیم ولی اگر این اتفاق بیفتد بسیاری از تولیدات آنها از بازار حذف خواهند شد، زیرا تکراری خواهند بود. آن‌ها تنها هر آنچه را که از لحاظ تجاری مقرون به‌صرفه باشد، تولید خواهند کرد. زیرا حاشیه سود در بازار چاپگرها بسیار ناچیز است. در سوی دیگر هر دو شرکت در عرصه تولید چاپگرهای سه بعدی فعالند.
مدیر ارشد اجرایی شرکت زیراکس، جان وینستین که دوسالی در ابتدای دهه گذشته برایHP کار کرده بود، مزایای این ادغام را برای سهامداران تشریح می‌کند. از جمله این مزایا صرفه‌جویی، ۲میلیارد دلاری است که با حذف تجهیزات و فناوری‌های مشترک در هردو شرکت حاصل می‌شود. از سوی دیگر شرکت HP می‌تواند با فروش نرم‌افزارهای زیراکس به بیش از ۱۰هزار مشتری ماشین‌آلات چاپ ایندیگو و ۵۰هزار مشتریان چاپگرهای فرمت عریض، پول خوبی به جیب بزند. هنوز نمی‌توان به‌درستی حدس زد سرانجام این نقل و انتقال تجاری چه خواهد بود. برخی معتقدند شاید در نهایت شرکت HP زیراکس را بخرد.
هر اتفاقی که بیفتد ادغام دو غول فناوری دیجیتال، مشکلاتی نیز به‌همراه دارد. هیولت پاکارد در گذشته با خرید ۱۱میلیارد دلاری شرکت انگلیسی AuTonomy تا مرز ورشکستگی پیش رفت و در نهایت مجبور شد با ضرر ۸میلیارد دلاری، درِ این شرکت جدید را تخته کند. مشکلات حقوقی و مالی این معامله تجاری هنوز گریبان‌ HP را رها نکرده است.
از سوی دیگر کارل آیکان درحال حاضر موفق شده ۲۴میلیارد دلار اعتبار از بانک‌های بزرگ آمریکایی برای خرید HP فراهم کند. او در نامه‌ای به سهامداران شرکت HP علاوه بر اعلام این خبر، آمادگی خود را بار دیگر برای خرید سهام HP ابراز کرده‌است. البته نباید از نظر دور داشت هردو شرکت از لحاظ مالی طی سال‌های گذشته با مشکلات فراوانی مواجه بود‌ه‌اند.

روز شمار بزرگترین معامله تجاری قرن در صنعت چاپ دیجیتال

۱۸ می ۲۰۱۹: اسناد دادگاه در ارتباط با ناکامی شرکت فوجی فیلم در خرید شرکت زیراکس منتشر می‌شود. براساس این اسناد شرکت HP تمایل خود را برای خرید زیراکس اعلام می‌کند.
۱۸جولای ۲۰۱۹: مدیر ارشد اجرایی جدید شرکت زیراکس، جان وینستین، متعهد می‌شود تا شرکت را متحول کند. او همچنین تاکید می‌کند زیراکس فروشی نیست.
۱۹ اکتبر ۲۰۱۹: HP اعلام می‌کند که ساختار جهانی این شرکت را دگرگون کرده و ۹هزار نفر از کارکنان خود را مرخص می‌کند.
۱۹ اکتبر۲۰۱۹: دعوای حقوقی بین فوجی فیلم و زیراکس در نهایت منجربه قطع کلیه پیوندها بین این‌دو شرکت می‌شود. همکاری این دو شرکت به ۶۰سال پیش برمی‌گردد.
۱۹ نوامبر ۲۰۱۹: تمایل زیراکس برای خرید شرکت HP رسانه‌ای می‌شود.
۱۹ نوامبر ۲۰۱۹: زیراکس به HPچهار هفته فرصت می‌دهد تا درمورد پیشنهاد این شرکت مبنی بر خرید سهام HP در قبال پرداخت ۲۲دلار برای هر سهم تصمیم‌گیری کند.
۱۹نوامبر۲۰۱۹: هیات‌مدیره HP این پیشنهاد را رد می‌کند.
۱۹ نوامبر ۲۰۱۹: زیراکس مخالفت هیات‌مدیره HP را نادیده گرفته و تهدید می‌کند پیشنهاد خود را مستقیما به سهامداران عمده ارائه خواهد کرد.
۱۹ نوامبر ۲۰۱۹: جنگ لفظی بالا می‌گیرد، مدیران HP می‌گویند نگران سلامت شرکت در کوتاه‌مدت و موفقیت این پیوند در درازمدت است.
۱۹نوامبر ۲۰۱۹: تهدیدها عملی می‌شود، زیراکس پیشنهاد خود را تسلیم سهامداران HP می‌کند و می‌گوید مخالفت هیات مدیره HP منطقی نیست.
۱۹ نوامبر ۲۰۱۹: کارل آیکان از سهامداران عمده زیراکس و HPیکی از نامه‌های سرگشاده معروف خود را به سهامداران HPارسال می‌کند.
۱۹ دسامبر ۲۰۱۹: مدیر ارشد زیراکس ، با سهامداران شرکت HPملاقات می‌کند.
۲۰ ژانویه ۲۰۱۹: زیراکس اعلام می‌کند ۲۴میلیارد دلار اعتبار از موسسات عمده مالی آمریکا برای خرید شرکت HP تهیه کرده‌است.
۲۰ ژانویه ۲۰۱۹: مدیران HPبار دیگر با پیشنهاد زیراکس مخالفت کرده و می‌گویند این پیشنهاد ارزش شرکت HP را به شدت کاهش می‌دهد.
……… و ماجرا همچنان ادامه دارد.

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید