احمدرضا اعتماد مظاهری مدیرعامل تعاونی چاپخانه‌داران تهران:

مدیر عامل تعاونی چاپخانه‌داران این روزها تحت فشارهای گوناگون بوده که در اطلاع‌رسانی به چاپخانه‌ها برای مراجعه به‌موقع به شرکت واردکننده کاغذ، کوتاهی کرده است. اوپاسخ انتقادات را می‌دهد.

اعتمادمظاهری می‌گوید:
بنده از سوی اتحادیه به عنوان نماینده صنف چاپخانه‌داران برای حضور در کارگروه کاغذ معرفی نشده‌ام. قبل از تشکیل کار گروه کاغذ، دوجلسه با حضور وزیر ارشاد و برخی از مسئولان مرتبط در وزارت ارشاد و صنایع تشکیل شد. در آن جلسات قرار شد، دو نفر از وزارت صنایع، دو نفر از صنف ناشران، دو نفر از وزارت ارشاد، عضو کارگروه کاغذ شوند که بعدها از تعزیرات و بعضی سازمان‌ها هم به آن اضافه شدند. بنده و آقای شجاع در آن دو جلسه حضور داشتیم. باری بنده انتظار داشتم که به عنوان نماینده صنف چاپ برای حضور در جلسات کارگروه کاغذ دعوت شوم اما خبری نشد. چرا؟ چون آقای علینقی در تماس تلفنی با آقای امیرزاده دبیر وقت کار گروه کاغذ گفت ما نماینده معرفی نمی‌کنیم. این بود که صنف ما از نماینده محروم شد. با پیگیری‌هایی که من ترتیب دادم پس از برگزاری هفت جلسه از کار گروه توانستم از طریق وزیر ارشاد به جلسات دعوت شوم. آقای علینقی گویا مدارکی نشان داده و مدعی شده که من و آقای شجاع را به وزارت ارشاد برای حضور در کار گروه کاغذ به عنوان نمایندگان لیتوگرافی، صحافی و چاپخانه‌ها معرفی کرده اما این نامه به تاریخ ۴/۷/ بوده است. اولا من کاملاً از آن بی‌اطلاع بودم دوماً در آن زمان چند جلسه از کار گروه برگزار شده بود، در صورتی که ایشان گفته‌اند از قبل مرا معرفی کرده‌اند. این سؤال مطرح است که اگر ایشان مرا معرفی کرده‌اند، چرا اعضای هیأت مدیره را در جریان این موضوع نگذاشته است یا در جلسات مطرح نکرده است و حتی به خود من هم رونوشت داده نشده است.

به محض اطلاع از توزیع کاغذ، چاپخانه‌داران را در جریان ماجرا گذاشتیم
اولین بار در تاریخ ۳۰/۱۰/۹۷ از طریق آقای حمید غفاری رئیس هیأت مدیره تعاونی متوجه شدم شرکت چده‌کالا کاغذ توزیع می‌کند. فردای آن روز ـ یکم بهمن ـ به شرکت چده‌کالا مراجعه و آن‌جا درخواست حدود ۳۰۰ تن کاغذ برای تعاونی چاپخانه‌داران کردم. مدیرعامل این شرکت گفتند به تعاونی کاغذ نمی‌دهند و قصد دارند بصورت خرده‌فروشی آن را توزیع کنند. به هر روی گرفتن کاغذ برای تعاونی عملی نشد. اما برای چاپخانه‌ها کاغذ موجود بود و همین الان که با شما صحبت می‌‌کنم چده‌کالا کاغذ توزیع می‌کند. این‌که برخی گفته‌اند از تاریخ ۱/۱۱ کاغذ تمام شده نادرست است. طبق برآورد من بیش از ۱۰۰ چاپخانه کاغذ گرفته‌اند چرا که روزانه حدود ۸-۷ چاپخانه کاغذ می‌گیرد.
اینکه گفته شده اعضای هیأت مدیره تعاونی از قبل، اطلاع داشته‌اند که چده‌کالا به چاپخانه‌ها کاغذ می‌دهد و خودشان اقدام به خریداری کاغذ از این شرکت کرده‌اند و اعضای صنف را از این مسأله بی‌خبر گذاشته‌اند، کذب محض است.
آقای علینقی با وزارت صنایع قرار گذاشته است که هرکس کالایی مرتبط با صنعت چاپ وارد کرد، به اتحادیه خبر دهند و مجوز اتحادیه برای واردات ملزومات چاپی را ضروری بدانند. البته این اخبار را فقط شخص ایشان می‌داند و نه سایر اعضای هیأت مدیره. وی براین اساس از تمام واردات مربوط به چاپ از جمله کاغذ و زینک و مرکب و … با خبر است. چرا وی از این اخبار در جهت منافع صنف استفاده نکرده است. وی از واردات کاغذ که محموله شرکت چده‌کالا هم مشمول آن است، خبر داشته ولی به چاپخانه‌ها خبر نداده است. در صورتی‌که بنده متهم شده‌ام که از قبل در جریان توزیع کاغذ بوده‌ام.
آقای غفاری هم مثل سایر چاپخانه‌داران به شرکت چده‌کالا مراجعه و ۲ پالت کاغذ گرفته که مدارک آن را به کسانی که در این‌باره پرسش داشته‌اند ارائه داده است. حال این مسأله مطرح است؛ مگر عضو تعاونی فارغ از عضویت در هیأت مدیره یک چاپخانه‌‌دار نیست. وی به عنوان چاپخانه‌دار، به چده‌کالا مراجعه کرده نه به عنوان نماینده تعاونی. هر چاپخانه‌داری می‌توانسته از چده‌کالا کاغذ بگیرد فارغ از این‌که عضو تعاونی یا هیأت مدیره آن باشد یا نباشد. چرا باید اعضای هیات مدیره تعاونی تحت فشار باشند که کاغذ گرفته‌اند یا نه؟ با وجود این، تمام افراد هیأت مدیره تعاونی شخصا اعلام کرده‌اند که کاغذ گرفته‌اند یا نه. اگر گرفته‌اند چقدر!
کسانی که خود را چاپخانه‌داران معترض معرفی کرده و مدعی شده‌اند اعضای هیأت مدیره تعاونی کاغذ گرفته و به اعضا خبر نداده‌ است. فقط دنبال ایجاد حواشی و مطرح کردن خود هستند.
من در درستی صحبت آنهایی که می‌گویند در تاریخ ۱/۱۱ به چده‌کالا مراجعه کرده ولی کاغذ نگرفته‌اند تردید دارم، چون همان‌طور که قبلاً گفتم چده‌کالا همین حالا هم کاغذ می‌دهد و هیچ چاپخانه‌داری جواب رد نشنیده است. اگر چاپخانه‌داران شرایط لازم را داشته باشند کاغذ می‌گیرند. موضوع بر سر داشتن شرایط است. چاپخانه‌هایی که کاغذ نگرفته‌اند احتمالاً شرایط لازم عنوان‌شده از سوی شرکت چده‌کالا را ندارند و یا اصلاً شرایط عمومی فعالیت و گرفتن کاغذ را ندارند. برخی از آن‌ها نیز اصلا چاپخانه ندارند و از آن‌جایی که طبق اعلام چده‌کالا حضور شخص صاحب چاپخانه‌ برای دریافت حواله کاغذ الزامی است این افراد نمی‌توانند کاغذ بگیرند. از ۴ نفری که خود را به‌عنوان نماینده چاپخانه‌داران معترض اعلام کرده و مدعی هستند کاغذ نگرفته‌اند، ۳ نفرشان شرایط ذکر شده را ندارند، فقط آقای دهقانپور بوده که گویا ایشان از پذیرش ۲ پالت کاغذ خودداری کرده‌اند.

معرفی صوری و دور زدن تعاونی
آقای علینقی فرموده‌اند که اعتماد مظاهری را به عنوان نماینده اتحادیه به آقای یونچی(واردکنندۀ کاغذ) معرفی کرده‌اند. اما این امر هیچ‌گونه جنبه عملی نداشته و ایشان بدون اطلاع بنده و بدون حضور اعضای هیأت مدیره، همراه با رؤسای اتحادیه‌های صحاف و لیتوگراف و اتحادیه صادرکنندگان با آقای یونچی جلسه گذاشته که گویا به خاطر سهم خواهی زیاد یکی از افراد جلسه، آن دیدار نتیجه‌ای به دنبال نداشته است. اگر من نماینده هستم چرا رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران با افرادی خارج از صنف چاپخانه‌داران، نزد یونچی رفته است؟ آیا لیتوگرافان، صحافان و غیره……. را در سهم چاپخانه‌داران شریک کردن کار پسندیده‌ای است؟ آن هم در حالی که علینقی نماینده چاپخانه‌داران است نه لیتوگرافان و صحافان و صادرکنندگان.

من از طرف اتحادیه به عنوان نماینده صنف چاپخانه‌داران برای شرکت در جلسات کارگروه کاغذ دعوت نشده‌ام ولی با پیگیری‌هایی که خودم از طریق وزارت ارشاد انجام دادم به جلسات دعوت شدم البته در آن زمان هفت جلسه از برگزاری کارگروه گذشته بود ولی با این حال من ناامید نشدم و برای پیگیری منافع صنف چاپخانه‌داران در رابطه با کاغذ سعی خود را انجام دادم سؤال اینجاست که اگر رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران مرا به‌عنوان نماینده صنف برای شرکت در کارگروه معرفی کرده چرا اعضای هیئت مدیره اتحادیه را در حریان این کار نگذاشته است و چرا رونوشت نامه به من داده نشده است.

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید