از معجزه گل و گیاه در محل کار غافل نمانیم

گل و گیاه خانگی که در محل کار نیز قابل نگهداری است، شاید کم هزینه‌ترین و پرفایده‌ترین چیز بین همه اشیا و وسایل موجود در ساختمان باشد. گل و گیاه جای کمی را اشغال می‌کند و خوب به چشم می‌آید و یکی از عناصر زییاسازی فضای داخلی و حتی خارجی محل زندگی و کار است. از این گذشته، گیاه خانگی و آپارتمانی به سلامت جسمی و روحی و سیستم ایمنی ما کمک می‌کند.
باز هم بگم؟
راندمان و کارایی کارکنان را افزایش می‌دهد و حال همه را خوش می‌کند. خُب، منتظر چی هستید اردیبهشت فصل گل و گیاه و زمان برگزاری نمایشگاه گل و گیاه است.
کمی وقت بگذارید و اندکی هزینه کنید و آگاهانه، گل و گیاه مناسب دفتر کار و فضای کارگاه و چاپخانه‌ خود را انتخاب کنید، خیلی زود معجزه آن را در احساس و عملکرد خود و همکارانتان خواهید دید.
محل کار ما از لیتوگرافی و چاپخانه گرفته تا صحافی و بسته‌بندی و کارگاه‌های تکمیلی، محل نگه‌داری و کار کردن با مواد معدنی و شیمیایی و پلاستیک‌ها و حلال‌ها و داروها و پاک‌کننده‌های گوناگون است؛ مرکب و چسب و پودر خشک کن و الکل و اس‌پی آ، حلال‌ها و مواد نورد شور و نیز انواع افزودنی‌ها و تونر و پرینتر و حتی کاغذ و مقوا و پلاستیک و کف‌پوش و رنگ روی در و دیوار و هر چه می‌بینیم هر کدام به سهم خود، مقداری آلودگی در هوا منتشر می‌کنند و ما ساعت‌ها در چنین هوایی به سر می‌بریم.
علاوه بر این‌ها همه آنچه موجب آلودگی در ساختمان و خانه‌ها می‌شود ـ مثل آثار سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی و گرد و غبار و غیره ـ در محل کار نیز وجود دارد. در ساختمان‌های مسکونی و محل کار معمولاً مونواکسید کربن، بنزن، فرمالدئیدها و تری‌کلرواتیلن و انواع گازهای مضر، کم و بیش پدید می‌آید. ایمن‌سازی خود در برابر این همه آلودگی ـ که بعضی از آن‌ها در شمار آلاینده‌های خطرناک طبقه‌بندی می‌شوند ـ و تأمین هوای پاک، کاری است که برای سلامت خود به‌آن نیاز داریم. یکی از ساده‌ترین و مطبوع‌ترین راه‌حل‌ها برای جذب آلاینده‌ها و پاکسازی هوای محل کار، نگهداری گل و گیاه آپارتمانی است.

چی می‌کنه این گل و گیاه!
تحقیقات مختلفی در زمینه تأثیر گل و گیاه در محیط کار صورت گرفته که نشان می‌دهد این گیاهان از نظر سلامت جسمی و سلامت روان در زندگی انسان تأثیر بسزایی دارند.

سلامت باشید
گیاهان با جذب و دفع آلاینده‌ها از هوای خانه و محل کار و تولید اکسیژن و نیز تعادل بخشیدن به رطوبت هوا، شرایط زیستی مناسبی برای ما به وجود می‌آورند. بنابراین بسیاری از دردها که در واقع علائمی از هوای آلوده‌اند، مثل خستگی، حالت تهوع، سرفه، سوزش چشم، گلو درد، سر درد و اضطراب و اختلال اشتها برطرف می‌شوند، حتی ابتلا به سرماخوردگی هم تا ۳۰ درصد کاهش پیدامی‌کند.

شاد باشید
همین که در محل کار چشمتان به گل و گیاه بیفتد، اثر نامحسوس و دلپذیری برشما می‌گذارد و نشاط و حس خوبی را به شما منتقل می‌کند. همین احساس آرامش در بهبود بعضی سردردهای میگرنی مؤثر می‌افتد.

کارآمد باشید
تأثیر سلامت روحی و جسمی و اثر فرح بخش گل و گیاه موجب مثبت اندیشی، هماهنگی بیشتر فکر و جسم و تعادل رفتار، سرعت تصمیم‌گیری، تقویت ابتکار عمل و خلاقیت می‌شود و تأثیری محسوس در حسن رفتار افراد با یک‌دیگر دارد و صمیمیت و همکاری و احساس همدردی و همراهی بین افراد در فضایی که گل و گیاه نگهداری می‌شود، بهتر از محیط‌های فاقد گیاهان است. همه این عوامل بر راندمان کار و تولید اثر مثبت دارد و کارآیی این مجموعه را بالا می‌برد.

مواظب آلرژی گیاهان هم باشید!
این همه از محاسن گل و گیاه گفتیم، اما توجه داشته باشید که بعضی گیاهان برای بعضی افراد حساسیت‌زا هستند و بعضی از آن‌ها خود موجب بروز آلرژی می‌شوند. بنابراین برای انتخاب گل و گیاه مناسب بهتر است با اهل فن (مثلاً صاحبان گلفروشی‌ها و یا کارشناسان مشورت کنید یا کتاب‌ها و سایت‌های مناسب را ببینید، از جمله کتاب گیاهان آپارتمانی که در شماره گذشته آن را معرفی کردیم.

دیوار سبز و دکوراسیون داخلی

حالا که صحبت از مشورت شد، بد نیست یادآور شویم گل و گیاه به مثابه یکی از اجزای معماری ـ‌ به‌ویژه معماری داخلی می‌تواند تأثیر چشمگیری در زیبایی خانه، دفتر و محل کار داشته باشد. اگر قصد بازسازی یا زیباسازی محل کار خود را دارید، بهتر است با صرف هزینه‌ای مختصر و استفاده از مشاوره کارشناسان معماری داخلی بویژه کارشناسانی که به طور تخصصی در زمینه طراحی گل و گیاه در فضای ساختمان کار می‌کنند ـ درباره انتخاب نوع گیاه مشورت کنید. امروزه راه‌حل‌هایی مثل دیوار سبز در فضای داخلی و خارجی و چیدمان گل و گیاه در پشت پنجره و فضاهای معینی در ساختمان، معمول شده که علاوه بر زیباسازی، نقش معینی در کاهش مصرف انرژی ایفا می‌کند.

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید