اسکناس‌های ۱۰۰ و۲۰۰ یورویی جدید جای قدیمی‌ها را می‌گیرند

اسکناس‌های جدید، ۱۰۰ و ۲۰۰ یورویی در چاپخانه‌ای تخصصی در شهر رم ایتالیا در حال چاپ شدن است.
اسکناس‌های جدید ویژگی‌های امنیتی پیشرفته‌تری دارند که جعل آن‌ها را بسیار مشکل می‌کند. به تازگی خبرنگاران رویترز موفق شدند از این چاپخانه امنیتی بازدید کنند.
در طراحی اسکناس یورو که نامش را از شاهدخت اسطوره‌ای، اروپا (Europa) وام گرفته تغییرات اساسی داده شده است. رقم اسکناس بسیار بزرگ‌تر شده و عددها به برکت کنتراست رنگ‌ها خوانده می‌شوند.
تان روس، مدیر بانک مرکزی اروپا می‌گوید: «اگر اسکناس را جلوی نور بگیرید و سمت چپ واتر مارک اسکناس تصویر شاهدخت اروپا را می‌بیند و در سمت راست در بالای نوار نقره‌ای یک پنجره با تصویر اروپا دیده می‌شود.
در گوشه پایین سمت چپ رقم اسکناس به رنگ سبز چاپ شده است. اگر اسکناس را در برابر نور قرار دهید، یک خط نورانی می‌بینید که از بالا تا پایین اسکناس کشیده شده و از درون عدد نیز عبور می‌کند. درون این خط لوگوهای ریز یورو مشاهده می‌شود.
اسکناس‌های جدید به تدریج جایگزین اسکناس ۱۰۰ و ۲۰۰ یورویی قدیمی که در سال ۲۰۰۲ منتشر شده‌اند، خواهد شد. روس می‌گوید بانک مرکزی اروپا بیش از ۳/۲ میلیارد قطعه اسکناس ۱۰۰ یورویی چاپ کرده است. برای جایگزین کردن همه این اسکناس‌ها به زمان نیاز است. در حال حاضر بیش از ۷/۲ میلیارد قطعه اسکناس ۱۰۰ یورویی در گردش است که ۱۳ درصد از کل اسکناس‌های در گردش را شامل می‌شود.
اسکناس‌های ۱۰ یورویی حدود ۱۲ درصد و اسکناس‌های ۵۰ یورویی، ۲۳ درصد از کل اسکناس‌های یورو در گردش را تشکیل می‌دهند. بانک‌های مرکزی اروپایی به صورت جمعی از سال ۲۰۰۲ اسکناس‌های یورو را منتشر می‌کردند.

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید