افزايش ۳۰۰ هزارتن به ظرفيت توليد کاغذ بسته بندي

افزايش 300 هزارتن به ظرفيت توليد کاغذ بسته بندي

مديرکل صنايع شيميايي و سلولزي وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به رشد حدود ۲۱ درصدي توليد کاغذهاي لاينر و فلوتينگ در سال ۱۳۹۵ از اضافه شدن دست‌کم ۳۰۰ هزار تن به ظرفيت توليد کاغذ بسته‌بندي کشور تا پايان امسال خبر داد.

به گزراش ايرنا از وزارت صنعت، معدن و تجارت، «پروين نباتي» اظهار داشت: در چند سال اخير بويژه پس از برجام سرمايه گذاري قابل توجهي در زمينه کاغذهاي لاينر و فلوتينگ (بسته بندي) در کشور صورت گرفته است.

وي افزود: در سال ۱۳۹۵ نزديک به ۳۰۰ هزار تن ظرفيت جديد در اين بخش در کشور ايجاد شده است، علاوه براين امسال دستکم ۳۰۰ هزار تن ظرفيت جديد ديگر با فناوري روز جهاني به ظرفيت توليد کاغذ بسته بندي کشور افزوده خواهد شد.

اين مقام مسئول، روند مصرف کاغذ و مقواي بسته بندي در جهان را صعودي اعلام کرد و گفت: توليد و مصرف کاغذ و مقواي بسته بندي در سال ۲۰۰۰ حدود ۱۵۱ ميليون تن بوده که در سال ۲۰۱۵ به ۲۳۰ ميليون تن افزايش يافته است.

رشد ۲۱ درصدي توليد کاغذهاي لاينر و فلوتينگ

مديرکل صنايع شيميايي و سلولزي وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به رشد حدود ۲۱ درصدي توليد کاغذهاي لاينر و فلوتينگ براساس جامعه آماري وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۱۳۹۵ اظهار داشت: ميزان واردات اين محصول در همين مدت با کاهش ۴۰ درصدي مواجه شد که مهمترين دليل آن بهره برداري از واحدهاي توليدي جديد است؛ با راه اندازي طرح هاي جديد در سال جاري شرايط توليد نيز به مراتب بهتر خواهد شد.

نباتي بيش از ۹۰ درصد کاغذهاي توليد شده در بخش کاغذ بسته بندي را کاغذ باطله دانست و گفت: در زمينه توليد مقواي دوبلکس نيز در سال ۹۵ نزديک به ۲ درصد رشد داشتيم که باتوجه به بسترهاي حمايتي ايجاد شده شاهد رشد قابل توجه اين صنعت در سال هاي آتي نيز خواهيم بود.

اصلاح ماليات بر ارزش افزوده

وي يکي از مشکلات صنعت کاغذ و مقوا را در حوزه کاغذهاي چاپ، تحرير و روزنامه عنوان کرد و ادامه داد: به دليل برخي تصميمات اتخاذ شده، قيمت تمام شده اين محصول توانايي رقابت با کاغذهاي وارداتي ندارد که يکي از مهمترين دلايل آن معافيت واردات کاغذهاي چاپ، تحرير و روزنامه خارجي از پرداخت ۹ درصد ماليات بر ارزش افزوده است .

اين مقام مسئول وزارت صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: اين در حالي است که توليد کنندگان داخلي بايد بابت پرداخت مواد اوليه شامل باگاس، چوب، مواد شيميايي و انرژي پرداختي هايي داشته باشند که اين موضوع رقابت نابرابري را بين توليد کنندگان داخلي و واردکنندگان کاغذ به وجود آورده است.

نباتي با اشاره به تقديم لايحه اصلاح ماليات بر ارزش افزوده توسط دولت در اسفندماه گذشته به مجلس، اظهار کرد: در اين لايحه خميرکاغذ، کاغذ باطله و چوب وارداتي از پرداخت ماليات بر ارزش افزوده معاف شده اند که اين موضوع کمک بسيار بزرگي به صنايع چوب و کاغذ کشور خواهد کرد، اما براي کاغذهاي چاپ، تحرير و روزنامه اقدامات تکميلي با تدابير مجلس و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، چه در حوزه ماليات بر ارزش افزوده و چه در حوزه حمايت تعرفه اي بايد اعمال شود.

مدير کل صنايع شيميايي و سلولزي وزارت صنعت، معدن و تجارت در پايان، اقدام هايي که در سال هاي اخير در راستاي تامين مواد اوليه براي حمايت از توليد کاغذ و مقوا صورت گرفته است را قابل تقدير توصيف کرد.

وي گفت: ايجاد عوارض ۱۰۰ درصدي براي صادرات کاغذ باطله به عنوان عوارض صادراتي مواد خام به منظور توليد آن به محصولات با ارزش افزوده بيشتر در داخل و لحاظ کردن خمير کاغذ، کاغذ باطله و مقطوعات چوبي وارداتي در فهرست معافيت هاي ماليات بر ارزش افزوده در لايحه ارسالي از سوي دولت به مجلس شوراي اسلامي براي رقابتي تر کردن توليد کاغذ در کشور از جمله مهمترين اين اقدامات است.

نباتي ادامه داد: همچنين هماهنگي با سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري کشور براي توسعه زراعت چوب به منظور تامين چوب مورد نياز برخي از انواع کاغذ و اوراق فشرده چوبي و پيگيري اجراي مصوبه هيات وزيران براي تسهيل در واردات چوب از ديگر اقدامات قابل توجهي است که با اجراي آن ها تمايل به سرمايه گذاري در اين صنعت با هدف تامين نياز کشور و صادرات بهبود خواهد يافت.

به گزارش ايرنا، برداشت بي رويه از جنگل ها و نابودي محيط زيست، امروز زراعت چوب را به يک گزينه مطمئن و جايگزين براي تامين اين محصول تبديل کرده است.

جنگل هاي هيرکاني در شمال ايران منبع اصلي تامين بخشي از چوب مورد نياز صنايع کشور هستند؛ اين جنگل ها ۱.۹ ميليون هکتار وسعت دارند و سالانه در حدود ۶۰۰ هزار متر مکعب چوب از آن برداشت مي شود.

براي آگاهي از آخرين اخبار اقتصادي ايران و جهان با کانال اقتصادي ايرنا در تلگرام همراه شويد

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید