بازدید از چاپخانه اختصاصی کارخانه تولیدی آرپانوش تولیدکننده نوشیدنی با برند ایستک در شهرک صنعتی رشت

0
2154

دایکات لیبل ها با دستگاه پراتی

چاپ لیبل با +۲۰ طعم‌ مختلف

مهرداد کشتی‌آرا
مدیر چاپخانه ایستک

ایستک، نمونه‌ای مثال‌زدنی در موفقیت سریع برند تجاری در صنایع غذایی و نوشیدنی‌هاست. یکی از مشخصات بارز برند ایستک، چاپ لیبل آن است که با طراحی و چاپ متفاوت، راه این محصول را در قفسه‌های فروشگاه‌ها و سوپرمارکت‌ها گشود و الگویی شد برای بها دادن به کیفیت طراحی و چاپ لیبل‌های سایر نوشیدنی‌ها. اهمیت چاپ برای ایستک تا به آنجاست که به موازات مطالعه و برنامه‌ریزی برای تولید ماءالشعیر و انتخاب طعم‌های متنوع، کیفیت طراحی و چاپ لیبل نیز یک پای اساسی تولید و بازاریابی و فروش به حساب آمد و در آغاز، چاپ لیبل‌ها را به آلمان سفارش می‌دادند. با این نگاه، ایستک چاپخانه اختصاصی خود را راه‌اندازی کرد، تا همه فرایند تولید لیبل (از پیش از چاپ تا چاپ و پس از چاپ) را در پیوند با واحد طراحی و کنترل کیفیت به صورت یکپارچه در اختیار داشته باشد.
برای بازدید از این چاپخانه و شنیدن داستان موفقیت این برند، به شهرک صنعتی رشت می‌رویم، در نزدیکی کارخانه آرپانوش که پانزده سال پیش اولین بار تولید ماءالشعیر ایستک در آنجا کلید زده شد و از زبان مهرداد کشتی‌آرا مدیر چاپخانه،این داستان را می‌شنویم و پا به پای او از واحدهای پیشرفته کلیشه‌سازی، چاپ لیبل و واحد دایکات و برش بازدید می‌کنیم.
با ما در این تور رنگین همراه باشید تا گوشه‌ای از راز موفقیت این برند را دریابید.

مهرداد کشتی‌آرا مدیر چاپخانه راز ماندگاری برند ایستک را در دو ویژگی«تنوع طعم» و «کیفیت» می‌داند و می‌گوید: از همان سال‌های اول، برند ایستک محصولات خود را با طعم‌های مختلف وارد بازار کرد که مورد استقبال مردم قرار گرفت در حالی‌که هیچ شرکت دیگری چنین تنوع طعمی را نداشت. کیفیت محصولات هم به برکت استفاده از بهترین اسانس‌های اروپایی، همیشه از مرغوبیت ویژه‌ای برخوردار بوده است.
برند ایســتک در بازارهای خارجی و در صادرات به ۵۵ کشور هم با همین کیفیت جای خود را بین محصولات دیگر باز کرده و نظر مخاطبان خود را بواسطه کیفیت بالا ، بدون الکل بودن و کسب نشان حلال ، جلب کرده است .و در این مدت اگر تغییری وجود داشته در راستای بهبود و کیفیت بالاتر بوده . به‌طور مثال قبلا از شکر بعنوان شیرین کننده استفاده می شده اما در حال حاضر میزان قند این محصول بواسطه استفاده از کنستانتره سیب به‌عنوان شیرین کننده به نصف کاهش پیدا کرده است این تغییرات روی لیبل درج می‌شود تا مصرف‌کنندگان در جریان قرار بگیرند.

** شرکت آرپانوش صاحب برند ایستک از معدود کارخانه‌های صنایع غذایی و نوشیدنی است که چاپخانه اختصاصی خود را راه‌اندازی کرده است. چرا چنین تصمیمی گرفته شد؟
ایســتک قبلا بخش زیادی از لیبلهای خود را از خارج کشــور وارد میکــرد و مقدار کمی از آن هم در داخل چاپ می شد. ولی الان در چاپخانه اختصاصی خود تولید می‌کند. چاپخانه‌های داخل کشور می‌توانند لیبل ایستک را چاپ کنند چاپ روی متالایز مستلزم دستگاه خاص است (مثلا اگر دستگاه چاپ از نوع فلکسو باشد، باید فلکسو یووی باشد. همچنین چاپ افست هم باید افست یووی باشد) ، علاوه بر آن نیاز به دستگاه دایکات مناسب داریم تا لیبل‌ها به دقت دایکات شوند، معدود چاپخانه‌ای در ایران هر دو دستگاه چاپ و دایکات مناسب این لیبل‌ها را یکجا دارد.
علاوه بر آن خرید کاغذ متالایز، هزینه بالای سرمایه‌گذاری برای وارد کردن کاغذ متناسب با حجم کار ما، بر مشکلات می افزود. حال اگر چاپخانه‌ای تمام شرایط را داشته باشد، ممکن بود به‌دلیل هزینه بالا نتوانیم با آن کار کنیم. البته قبلا با چند چاپخانه کار کردیم که به‌دلیل الزام سرمایه‌گذاری در تأمین کاغذ و برخی مشکلات دیگر، این همکاری ادامه نیافت و ناچار شدیم عمده کارهای خود را ابتدا به کشور آلمان و سپس به ترکیه بسپاریم.
در نهایت به دلایل مشکل تأمین و انتقال ارز به خارج از کشور در این شرایط سخت و بالا و پایین شدن قیمت‌های شرکت‌های خارجی تصمیم بر آن شد که ایستک، دستگاه‌ها و امکانات چاپ خود را داشته باشد. پس ایجاد چاپخانه اختصاصی راه‌حلی منطقی و مقرون به صرفه بوده، ضمن این‌که دست ما را برای تغییرات باز می‌گذارد.
ضمن این‌که نیاز به دستگاه های چاپ بود برای اینکه بتوانیم همه نیازهای خود را تامین کنیم لازم شد با تجهیز امکانات مناسب و تخصصی پیش از چاپ ، پس از مطالعه دقیق از میان فناوری های موجود، یکی ازبهترین سیستم‌های کلیشه ســازی را انتخاب کنیم و در ادامه برای پس از چاپ هم از بین برندهای معروف اروپایی نیاز خود را برطرف نماییم.
دستگاه‌های پیش از چاپ ما عبارتند از: کلیشه‌سازی لیزری ساخت شرکت سوییسی لوشر (LÜscher) از برندهای معروف اروپایی است که سابقه‌ی طولانی در ساخت این نوع دستگاه‌ها دارد. دو دستگاه دیگر که در کنار آن قرار می‌‌گیرند دستگاه شست و شوی کلیشه و دیگری نوردهی و تثبیت کلیشه هم ساخت شرکت گلونز اند جنسن (GLUNZ & JENSEN) است.
** آیا تفاوتی بین کارهای تولید شده در چاپخانه شما و لیبل‌هایی که در آلمان و ترکیه چاپ می‌شد، از لحاظ کیفیت وجود دارد؟
از تفاوت‌های ایجاد شده می‌توان به این موارد اشاره کرد: وقتی سفارشی به شرکت‌های خارجی داده می‌شد یک تا دوماه طول می‌کشید تا کار به دستمان برسد ولی اکنون خیلی راحت می‌توانیم در چاپخانه شرکت محصول را در مدت چند روز تولید کنیم. بنابراین در زمان و هزینه صرفه‌جویی می‌شود. اگر تغییراتی در لیبل داشته باشیم از نظر نوشتاری (مثل شماره استاندارد، شماره بهداشت یا تغییراتی که در ترکیبات ممکن است پیش بیاید) را در سریع ترین زمان ممکن می‌توانیم انجام دهیم . از نظر کیفیت هم تا آنجایی که ممکن بوده توانسته ایم استانداردهای چاپ را رعایت کنیم و محصولی را با همان کیفیت اروپایی و کشور ترکیه فراهم نماییم.
تفــاوت ما و چاپخانه های خارجی در میزان تجربه است . و این می تواند تقاوت چاپ ما و آنها را آشکار کند . تفاوت بین چاپ خوب و چاپ خیلی خوب، در چشــم یک فرد عادی مشخص نمی‌شود و فقط کسانی که تخصص چاپ دارند تفــاوت در این حــد را متوجه می‌شوند. در تولید لیبل‌های ایستک از نظر کیفیت دستگاه‌های پیش از چاپ و چاپ، مرکب، کاغذ و کلیشه از بهترین برندهای اروپایی‌استفاده می‌شود و تفاوتی با ماشین آلات چاپخانه های آلمان ندارد، همان‌طور که اشاره شد تنها تجربه است که در چاپ تاثیرگذار است. خوشبختانه ما اکنون تجربه خوبی هم در این زمینه پیدا کرده‌ایم.


**می‌دانیم که سرنوشت کیفیت چاپ وابسته به تجهیزات و نرم‌افزارهای پیش از چاپ است. آیا امکانات پیش از چاپ(کلیشه‌سازی) و نرم‌افزارها و گردش کار و مهارت کارکنان برای آماده‌سازی یک کار مرغوب مهیاست؟
در پیش از چاپ از نرم‌افزارهای خاصی برای طراحی استفاده می‌شود و در اینجا از نرم‌افزار packz استفاده می‌کنیم که نرم‌افزار آماده‌سازی قبل از چاپ است و قابلیت‌هایی چون تفکیک رنگ، کنترل و پردازش رنگ را دارد و مسیر کاری ما را مشخص می‌کند. با وارد شدن فایل به نرم‌افزار و دسترسی مدیر کارخانه یا مدیر کنترل کیفیت به نرم‌افزار از روندکار مطلع می‌شوند. این‌که سفارش در چه مرحله‌ای است، چه عملیاتی روی آن صورت گرفته، چه میزان از فرایند باقی مانده است و غیره. همچنین می‌توان طراحی سه بعدی لیبل‌ها را مشاهده کرد.
** چنــد ماشــین چــاپ لیبــل داریــد؟ ایــن ماشــینها چند رنگ هســتند و چه قابلیتهایی دارند؟
در حال حاضر از یک دســتگاه چــاپ رول کم عرض(۵۲ سانتی متر) ۱۰ رنگ فلکســو ساخت شرکت هلندی ام پی اس(MPS) که مجهز به خشک کن یو وی می‌باشد ،استفاده می‌‌کنیم.
سرعت ۲۰۰ متر در دقیقه، سرو موتورهای بسیار پیشرفته ، استفاده از سیلندرهای اسلیو، تنظیمات ریجستری تمام اتوماتیک، میزان ضایعات بسیار کم ، سهولت کار کردن با دستگاه ، دایکات این لاین ، چاپ همزمان پشت و روی کار ، طلاکوب ، ورنی ، لمینت و امکان تولید لیبل های دفتر چه‌ای تا سه لایه از ویژگی‌های مهم این دستگاه چاپ می باشد.
** در بخش پــس از چاپ چه امکاناتی دارید؟
در قسمت پس از چاپ از دستگاه اسلیتر (JUPITER) ساخت شرکت ایتالیایی پراتی (PRATI) برای برش های طولی فیلمهای انعطاف پذیر با دقت و سرعت بسیار بالا استفاده می کنیم . برای دایکات و تولید لیبل های متالایز در حال حاضر و دایکات لیبل های IML در آینده و یا در صورت دریافت این نوع لیبل از دستگاه دایکات (ALHENA) ساخت شرکت (PERATI) و برای بسته بندی از دستگاه هلندی بند آل بهره می بریم .
** در صورت بروز مشکل یا خرابی دستگاه چه کاری انجام می‌دهید؟ آیا تا الان مشکلی نداشته اید؟
در طی یکسال که به‌صورت فشرده و اغلب به‌صورت سه شیفت کار تا امروز مشکل خاص و قابل عرضی برای دستگاه‌ها پیش نیامده‌. بعضی از نیازهای فوری و مشکلات فنی توسط کادر فنی این واحد برطرف می شود اما در صورت پیش آمدن مواردی که از دانش فنی ما خارج است با کمک نماینده شرکت فروشنده این مشکل برطرف می شود.
دســتگاههای پیــش از چاپ ما سویٔیســی و دانمارکی هستند: کلیشه سازی لیزری ساخت شرکت سوییســی لوشــر (LÜscher) از برندهای معروف اروپایی اســت که ســابقه طولانی درساخت این نوع دستگاه‌ها دارد.دو دستگاه دیگرکه در کنار آن قرار می‌گیرند دســتگاه شست و شوی کلیشه و دیگری نوردهی و تثبیت کلیشه هم ساخت شرکت گلونز اند جنسن (GLUNZ & JENSEN) است. شرکت دیجی‌گرافیکس نماینده این کمپانی‌ها و تیم تخصصی این شرکت تا حال در موارد پیش آمده به خوبی پشــتیبانی کرده است. زمانی که این دستگاه‌ها از نظر مکانیکی خراب شــوند، قطعات مورد نیاز چه از بازار داخلی و چه خارجی تهیه ودر کوتاه ترین زمان ممکن در اختیار این مجموعه قرار گرفته است . در صورت بروز خطای نرم افزاری کارشناسان این شرکت ضمن آموزش و راهنمایی این ایراد را برطرف می‌کنند. در صورت لزوم از متخصص خارجی دعوت می‌شود تا شــخصا مشکل را برطرف کنند.
در مورد دستگاه چاپ به دلیل اتصال از طریق اینترنت به سیستم شرکت اصلی، در صورت بروز هرگونه مشکلات نرم افزاری تیم ۲۴ ساعته شرکت MPS پاسخگو هستند و در صورت نیاز به هرگونه راهنمایی و قطعه، مستقیم از نماینده فروش ایران درخواست می شود. از آنجایی که همراه دستگاه مقدار زیادی از قطعات زود مصرف و قطعاتی را که به راحتی در داخل امکان تهیه آن‌ها نباشد، را شرکت فروشنده به همراه گارانتی خود در اختیار ما قرار داده، به این لحاظ تا امروز نیاز به هیچ درخواستی نبوده است.
** چرا بعضی از شرکت‌ها از طرح تیغ متنوع، لیبل‌ها استفاده نمی کنند و بیشتر آنها بصورت مربع و یا مستطیل است؟
شــرکت تولیدی آرپانوش در هرساعت ۳۶ هزار بطــری تولید می کند که رقم بســیار بالایی اســت و به همیــن دلیل هزینه کردن برای قالب‌هــای مخصوص بــرش، تا حدی جبران می‌شود.در نهایت هم لیبل با شکل خاص و چشم گیر روی محصول در معرض فروش قرار می‌گیرد که این خود بخشی از تبلیغات ما ست. این هزینه در مقدار تیراژ کار اصلا به حساب نمی آید . اما شــرکتی که تیراژ پایینی داشته باشد هزینه های اضافی در زمینه تیغ ودایکات رابه دلیل با لارفتن هزینه ها نمی تواند بپردازد.

** آیا واحد فعالR & D (تحقیق و توسعه) اختصاصی برای توسعه چاپ در آینده دارید؟

قبل از آنکه دســتگاه‌ها را خریــداری کنیم، طرح توســعه درچندمرحله مشخص شد.در واقع آنچه اکنون می‌بینید، اجرای مرحله اول است. در طرح توسعه خود، برنامه خرید دو دستگاه چاپ دیگرهم داریم.یکی به‌عنوان جایگزین کــه اگر در حین کار مشــکل اساســی پیش بیاید، خط تولید متوقف نشــود.یک دستگاه واید وب برای رفع نیازهای بسته بندی این شرکت همین‌طور ۳ دســتگاه دایــکات پیشبینی شــده و ۲ دستگاه اسلیتر (JUPITER) و همچنین دستگاه تولید نایلون و فیلم استرچ بخش دیگری از نیازهای این مجموعه را برطرف می کند. متاســفانه با توجه به نوســانات ارزی، شرایط اقتصادی و تحریم ها، حالا برای رسیدن به یک وضع باثبات باید صبر کرد. به هرحال آن دســتگاه هــا و تجهیزاتی‌که نام بردم، برای توسعه چاپخانه ما ضروری اند. خرید این دســتگاه‌هادرمقایســه باسپردن کارها به چاپخانه‌های خارجی از لحاظ اقتصادی برای ما بسیار به صرفه تراســت.همین‌طور از لحاظ کیفیت و سرعت تولید سفارش‌ها نیز بسیار تفاوت دارد و در صورت مدیریت درست و نیروی کار حرفه‌ای ظرف مدت کوتاهی سرمایه اولیه برمی‌گردد.
** چــه برنامه‌ای بــرای توســعه پایدار و حفاظت از محیط زیست دارید؟
حفاظت از محیط زیســت و توسعه پایدار از اهداف گروه ایستک است و بالطبع چاپخانه هم مطابق دستورالعمل مجموعه اقدام می‌کند. پاره ای اقدامات ما در قالب مسئولیت اجتماعی شرکت نیز در راستای حفاظت از محیط زیست است.
دستگاه تقطیر از شرکت IST ایتالیا را نصب کرده‌ایم که برای بازیافت مواد شــیمیایی که در ظهور کلیشه‌ها اســتفاده می‌کنیم، به کار می‌آیــد. نصب این دســتگاه علیرغم هزینه زیــاد آن برای حفظ محیط زیســت بســیار مناسب است. زیــرا ۸۰ تا ۹۰ درصد پســماند مواد شیمیایی مصرفی در ساخت کلیشه‌ها را تصفیه کرده و به حالت اولیه خود بر مــی‌گرداند. این‌کار هم برای ما به صرفه است وهم اینکه این راه حل مانع از آن اســت که آلودگی‌ها وارد طبیعت شــوند. ضایعات مرکب و مــواد شــوینده راکه خوشبختانه بسیار کم است، را نیز در بشــکه‌هایی می‌ریزیم و طبق قراردادی که با یک شــرکت تخصصی امحــا داریم، آن را معدوم می‌کند. سایر پسماندها و ضایعات بی‌خطر را شرکت‌های دیگر برای بازیافت خریداری می‌کنند.
** برنامـه‌ای بــرای بازیافت شیشــه‌های نوشیدنی ایستک ندارید؟
قبــلا امکاناتی فراهم بود که شیشــه‌ها برای بازیافــت و مصــرف دوباره برمی‌گشــت اما بــه دلیل هزینــه زیاد و دلایل بهداشــتی که در شســت و شــو پیش می‌آمد، الان این کار انجام نمی‌شــود. اما عمده تولید سفارشــات نوشــیدنی‌های ایســتک در بطری شیشه‌ای است، مگر در مواردی که درخواست مشتری‌ها بــرای مصرف بیشــتر در جاهایی کــه کاربرد ظروف شیشــه‌ای ممنوع اســت. به هر حال شــروع به تولید ماءالشعیر و چند نوشیدنی دیگــر در قالــب قوطی فلزی، پلاســتیکی و بطری کردیم که هر کدام مشتری‌های خاص خود را دارد.
** آیــا امکانات چاپ شــما جوابگوی همه نیازهای کارخانه است؟
،خوشــبختانه دستگاهها و نیروی کار این چاپخانه از عهده انجام بخش زیادی ازکارهای پیش از چــاپ، چاپ و پس از چاپ لیبل بطری‌های مورد نیاز گروه سرمایه‌گذاری ایستک (شامل کارخانه آرپانوش در رشت، خورشید زریوار در ســنندج و واحد تولید عصاره مالت در سلمان شــهر) برمی‌آید و متناسب با رشــد تولید و نیازهــای آینده ایــن گروه، امکانــات لازم را فراهم می‌آورد.

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید