تاثیر کرونا بر نرخ رشد لیبل های اروپایی

0
1443

گروه پژوهش

انجمن لیبل اروپا (ELF) که هرساله توسط اتحادیه لیبل‌های پشت چسبدار اروپا (Finat) برگزار می‌شود، امسال بر مهم‌ترین ترندهای حاکم بر صنعت لیبل در میان تولیدکنندگان سرتاسر اروپا و تاثیرات کرونا بر بازار این کشورها تمرکز کرده است. اندی توماس ایمانز گزارش می‌دهد.

مدیر عامل فینات در گزارش خود درباره وضعیت لیبل‌های پشت چسبدار در اروپا، تاثیر کرونا بر این صنعت را بررسی کرده است. او می‌گوید شیوع پاندمی در سال ۲۰۲۰ به شکل شگفت‌انگیزی باعث افزایش نرخ رشد لیبل‌های اروپایی شد. نرخ رشد لیبل در اروپا فقط در سال ۲۰۲۰، به مثبت ۴.۳ درصد رسید. در صورت که این رقم در دو سال پیش از آن، مثبت ۱.۵ درصد بوده است.
مجموع مصرف لیبل‌های پشت چسبدار در سال ۲۰۲۰، ۷.۹۴ میلیارد متر مربع بوده است. رول‌های فیلم لیبل با در دست گرفتن ۲۸ درصد از سهم کل بازار لیبل، همچنان به رشد و نفوذ خود در بازار لیبل ادامه می‌دهد. ناگفته نماند که سهم فیلم‌های لیبل در سال ۲۰۰۰ فقط ۱۵ درصد بوده است.
یک روند مهم دیگر در رابطه با لیبل‌های اروپایی، افزایش سهم بازار کشورهای اروپای شرقی ست؛ آمارها نشان می‌دهند که ۲۴ درصد از سهم بازار لیبل‌های اروپایی در دست کشورهای اروپای شرقی ست و این در حالی‌ست که این رقم از سال ۲۰۰۳ تا به امروز، دو برابر شده است. و در نهایت اینکه آمارها نشان می‌دهند که ارزش بازار لیبل‌های اروپایی در مجموع نسبت به سال ۲۰۰۰، دو برابر شده است.
با ادامه دار و جدی شدن ویروس کرونا از سال ۲۰۱۹ به ۲۰۲۰، کم کم بازار اروپای مرکزی مانند انگلیس و ایرلند تحت تاثیر کرونا قرار گرفت. با اینحال نرخ رشد در چهار ماه اول سال ۲۰۲۰ که کرونا هنوز آنقدرها جدی نگرفته میشد، با نرخ ۶.۶ درصد همچنان مثبت بود. اما تاثیر کرونا در چهار ماه دوم سال ۲۰۲۰ همه چیز را دگرگون کرد. کرونا با اولین موج خود، قرنطینه‌های طولانی مدت، مشکلات رفت و آمدی، مقررات سخت بین المللی و اولویت بندی محصولات در خرده فروشی‌ها را با خود به همراه آورد. این اتفاقات، چالش‌های شدید و غیرمنتظره ای را برای صنعت لیبل و بسته بندی به وجود آورد: تقاضا برای لیبل در بخش‌های مهم بازار مانند مواد غذایی، نوشیدنی، دارویی و بهداشتی به یکباره به شدت بالا گرفت. از طرف دیگر حجم خریدهای اینترنتی بسیار بالا رفت و خریدارن وحشت زده به خرده فروشی‌ها رفتند و در هربار خرید، بیش تر از میزان مورد نیازشان خرید کردند. با افزایش تقاضا در هرکدام از این قسمت‌ها، تقاضا برای انواع بسته بندی و لیبل نیز افزایش میافت.
پاندمی کرونا، فشار کار در صنعت لیبل را یکباره به شکل قابل توجه‌ای افزایش داد؛ کمبود برخی مواد اولیه اساسی، عدم دسترسی‌ها به خاطر توقف در سیستم حمل و نقل، کمبود نیروی کار به خاطر قرنطینه و کمبود وقت، همه مشکلات عدیده‌ای را در زنجیره تامین و تولید ایجاد کرد. به این ترتیب در پایان موج اول و چهار ماه سوم سال، از حجم تولیدات لیبل کاسته شد.
همین چرخه در مورد موج دوم و سوم هم تکرار شد، با این تفاوت که در موج سوم، عدم دسترسی به منابع اولیه باعث افزایش قیمت‌ها شد که هم برای تولید کننده و هم مصرف کنندگان نهایی مشکل آفرین بود.
آمارها نشان میدهد که متوسط نرخ رشد لیبل در اروپا در سال ۲۰۲۰، مثبت ۴.۳ درصد بوده و در این میان، اروپای شمالی (اسکاندیناوی) با نرخ رشد مثبت ۸.۲ درصد (نسبت به رشد مثبت ۲.۳ درصدی در سال ۲۰۱۹) بیشترین میزان رشد را تجربه کرده است. بعد از آن به ترتیب اروپای شرقی با مثبت ۶.۹ درصد (مثبت ۴ درصد در سال ۲۰۱۹)، اروپای مرکزی با مثبت ۳.۴ درصد (منفی ۱.۳ درصد در سال ۲۰۱۹)، و کشورهای اروپای جنوبی با مثبت ۲.۸ درصد (مثبت ۳.۱ درصد در سال ۲۰۱۹) قرار دارند.
با افزایش تقاضا برای بسته بندی محصولات نهایی در سال ۲۰۲۰، حجم تولیدات کاغذ سفید هم به مقدار ۳.۳ درصد افزایش رشد داشت. اما این رقم در مورد کاغذهای حساس به حرارت به خاطر افزایش تقاضا برای شناسایی محصول، لیبل‌های اطلاعات متغیر، تدارکات، اتوماسیون فرآیندها، ذخیره و انبارداری، مثبت ۵.۳ درصد بود.
نرخ رشد تولید فیلم‌های پلی پروپیلن که مواد اولیه ضروری برای تولید فیلم‌های باکیفیت مربوط به دکوراسیون به شمار میرود، مثبت ۱۰.۸ درصد بوده است. اما نرخ رشد برای فیلم‌های پلی اتیلن مثبت ۸.۱ درصد بوده است. در مجموع، حجم تولیدات کاغذهای سفید، کاغذهای حساس به حرارت و فیلم‌های پلی پروپیلن، ۷۲ درصد از حجم کل لیبل‌ها را تشکیل میدهند.
پاندمی کرونا نرخ رشد تمام انواع کاغذ به غیر از کاغذهای پلی استیرین (PS) را افزایش داد. استفاده از کاغذ PS به خاطر روی آوردن تولیدکنندگان به سیستم‌های توزیع رول اتوماتیک، مانند سال‌های پیش همچنان به روند نزولی خود ادامه می‌دهد.

 

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید