تحلیل آماری واردات محصولات چاپی

در شماره‌ پیشین علاوه بر تحلیل آماری و بررسی واردات برخی از مهم‌ترین محصولات چاپی طی نه ماه نخست سال، جدولی متشکل از واردات بهاری محصولات چاپی ارائه شد. قرار گذاشتیم لیست محصولات واردشده طی این مدت را به سه بازه زمانی سه ماهه تحت عناوین واردات بهاری، تابستانی و زمستانی تقسیم کنیم. جدول واردات بهاری در شماره پیشین منتشر شد و در این شماره جدول تابستانی را خواهید دید.
تعجب نکنید که در آخر ماه زمستان، آمار واردات محصولات چاپی در فصل تابستان را به شما ارائه می‌دهیم. تا آمارها گردآوری تنظیم و قابل ارایه شوند، مدتی زمان می‌برد؛ استخراج داده‌های موردنظر از دل اطلاعات موجود و تحلیل این داده‌ها به نوبه خود، وقت‌گیر است. در این جا علاوه بر ارائه جدول مربوط به واردات تابستانی حصولات چاپی، سعی داریم تحلیل های آماری به همراه نمودارهایی از واردات برخی اقلام پرمصرف در صنعت چاپ و بسته بندی را طی بهار، تابستان و پاییز ۱۳۹۷ ارائه کنیم که گویای رفتار بازار در بعضی از حوزه های این صنعت باشد. تحلیل آماری واردات زمستانی بماند برای شمارگان بهاری ماهنامه صنعت چاپ. پیش‌بینی می شود آمار واردات محصولات چاپی در زمستان حاوی اطلاعات قابل توجه و بعضا غریب هم باشد. زمستان به یاد ماندنیِ صنعت چاپ _ و البته تمام صنعت و بل اقتصاد کشور _ بی‌شک آمارهای ماندگار و به‌تبع تحلیل‌های ماندگار خواهد داشت. در شرایطی که قیمت ملزومات چاپی از ۵ تا ۱۲ برابر شده و کمبود برخی از آن‌ها بیداد می‌کند، این آمارها توجه فعال حوزه چاپ و بسته‌بندی را به خود جلب خواهد کرد. باید ایستاد و دید …

واردات ۱۷ هزار تن انواع بسته بندی چندلایه
در ۹ ماه نخست سال ۹۷ در مجموع ۱۷ هزار تن انواع بسته بندی های چندلایه شامل پاکت مقوایی چند لایه، تتراپک و غیره وارد کشور شده است. این بسته بندی ها که گستره متنوعی از چندلایه ها با دامنه طولانی از وزن های مختلف را شامل می شود متشکل از ۳میلیارد و ۱۱۲ میلیون و ۳۰۶ هزار و ۳۸۳ عدد بسته بندی است. البته ارائه تعداد بسته بندی ها چندان با مترو معیارهای معتبر آماری انطباق ندارد زیرا به عنوان مثال هر پاکت چند لایه بسته بندی یک لیتری شیر با چند ده و یا حتی چندصد پاکت چندلایه بسته بندی چیپس هم‌وزن است. لذا نمودار واردات این محصولات را بر حسب وزن آن ترسیم کرده ایم.
بر اساس تحلیل‌های آماری ماهنامه صنعت چاپ در فصل بهار بیش از ۴ هزار و ۶۰۰ تن، در تابستان رقمی کمتر از ۵ هزار تن و در پاییز بالغ بر ۷ هزار و ۳۰۰ تن از این محصولات وارد شده است .رقم دقیق وزن محصولات به کیلوگرم روی نمودار مشخص است.

۱۴۰۰ تن واردات پاکت مقوایی بسته‌بندی سیگار طی ۹ ماه
یکی از مهم ترین بخش های بازار چاپ و بسته بندی، واردات بسته بندی های دخانی است. از کاغذ به کار رفته در فیلتر و بدنه سیگار گرفته تا پاکت مقوایی بسته بندی و کارت مقوایی هشدار داخل آن. سالانه حجم قابل توجهی از هر کدام از این محصولات وارد کشور می شود. در بخش پاکت های مقوایی که حجیم ترین بخش بسته بندی دخانی است اصلاعات و نمودار آماری به شرح زیر است:
در ۹ ماه نخست سال، ۱میلیون و ۳۹۵ هزار و ۴۳۷ کیلوگرم پاکت مقوایی بسته بندی سیگار، معادل ۲۴۷ میلیون و۸۲۳ هزار و ۵۴۴ عددپاکت وارد کشور شده است. در نمودار زیر حجم واردات این محصول چاپی طی سه فصل نخست سال نشان داده شده است. بر اساس تحلیل های آماری ماهنامه صنعت چاپ در فصل بهار ۴۷۸.۲۳۳ کیلوگرم، معادل ۷۴.۱۱۴.۹۴۷ عدد ، در تابستان: ۲۷۲.۸۸۴ کیلوگرم، معادل ۴۲.۵۲۸.۷۱۷ عدد و در پاییز: ۶۴۴.۳۲۰ کیلوگرم معادل، ۱۳۱.۱۷۹.۸۸۰ عددپاکت مقوایی بسته بندی سیگار وارد کشور شده است.

واردات ۱۸۶تن انواع فیلم بسته بندی، حرارتی و هیت ترانسفر در ۹ ماه نخست سال۹۷
در ۹ ماه نخست سال جاری، حدود ۱۸۶ تن محصول چاپی با عنوان فیلم بسته بندی، فیلم حرارتی و فیلم هیت ترانسفر مجوز ترخیص وارداتی گرفته است.
بر اساس تحلیل های آماری ماهنامه صنعت چاپ، از این میزان حدود ۳۵ تن در بهار، بیش از ۹۹ تن در تابستان و حدود ۵۲ تن هم در پاییز از مبادی رسمی تحت نظارت گمرک جمهوری اسلامی ایران وارد کشور شده است. در نمودار پیش رو روند تغییرات در میزان واردات این فیلم های بسته بندی طی بازه های زمانی سه ماهه نشان داده شده است.
همانطور که در نمودار زیر مشاهده می‌شود بازار تابستانی واردات انواع فیلم‌های بسته‌بندی حرارتی، هیت‌ترانسفر داغ است.

گفتنی است واردات این فیلم‌ها یکی از مهم‌ترین بخش‌های واردات در صنعت چاپ و بسته‌بندی است علی‌رغم ظرفیت تولید بالای پتروشیمی در ایران تمرکز بر روی خام‌فروشی است تا تولید محصولاتی چون فیلم بسته‌بندی. مواد خام در حجم قابل توجهی به خارج از کشور صادر می‌شود؛ آنجا انواع فیلم با هزینه تولید کم‌تر ساخته شده و با تعرفه گمرکی ۱۵ درصد وارد ایران می‌شود.
پرسش اینجاست اگر هزینه تولید فیلم بسته‌بندی در ایران به موجب بهره‌مندی از تولید پتروشیمی داخلی کمتر از نمونه‌های وارداتی بود، آیا باز هم شاهد واردات چشمگیر این فیلم‌ها بودیم؟
در ادامه جدول واردات محصولات چاپی در سه ماه تابستان را مشاهده می کنید.

جدول واردات محصولات چاپی در تابستان ۹۷

 

 

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید