تغییر مدل کسب و کار بزرگ سازنده ماشین چاپ

ماشین‌آلات افست، خلاقیت سازندگان بزرگ را به چالش کشیده است.
تردیدی نیست که تقاضا برای ماشین‌آلات افست ورقی و رول تا حد زیادی کاهش یافته است. شرکت ک. ب. ا این کاهش را بیش از ۷۰ درصد اعلام کرده است. همین واقعیت باعث شده سازندگان بزرگ ماشین‌آلات چاپ افست به فکر ورود به عرصه‌های جدیدتر باشند.

هایدلبرگ
هایدلبرگ، بزرگ‌ترین سازنده ماشین چاپ افست در جهان علاوه بر انتقال بخشی از کارخانه‌های تولیدی خود به چین و شراکت با سرمایه‌گذار چینی و تجهیزات پس از چاپ بسته‌بندی Masterwork، از سال پیش ساخت ایستگاه‌های شارژ خودروهای الکتریکی را نیز آغاز کرده است و به تازگی هزار مین یونیت شارژ باتری‌ خودروهای الکتریکی را تولید و در آلمان نصب کرده است. این دستگاه که Wall box Home ECO نام دارد، برای شارژ ماشین‌های الکتریکی و هیبرید مورد استفاده قرار می‌گیرد. تاکنون هایدلبرگ این دستگاه شارژ باتری را تنها در آلمان و به مصرف کننده نهایی فروخته است. ولی اکنون دستگاه را می‌توان از طریق سایت اینترنتی آمازون و دیگر فروشگاه‌ها نیز خریداری کرد. در سال جاری یک مدل تجاری این دستگاه شارژ که صورتحساب نیز برای مشتریانی مثل آژانس‌های کرایه اتومبیل ـ که چندین خودرو در اختیار دارند ـ نیز عرضه می‌کند. از سوی دیگر هایدلبرگ یک مرکز پژوهش و گسترش فناوری دیجیتال با سرمایه‌گزاری ۵۰ میلیون یورو برپا کرده است. هدف از گشایش این مرکز توسعه راهکارهای دیجیتال برای صنعت چاپ است.

مان رولند
شرکت مان رولند که پس از ورشکستگی در سال ۲۰۱۱ به دو بخش جداگانه ورقی و رول با مالکان جداگانه تقسیم شد، راه حل دیگری برای تطبیق خود با بازارهای به شدت کوچک شده ماشین‌آلات چاپ برگزیده است. در بخش ورقی مان رولند در سال تنها ۱۰۰ دستگاه ماشین می‌سازد و بخش عمده فعالیت‌های خود را به ارایه خدمات و قطعات یدکی برای ماشین‌هایی که در سراسر جهان نصب شده‌اند اختصاص داده است. در بخش رول مان رولند که به تازگی با شرکت آمریکایی گاس ادغام شده است، بیشتر تمرکز خود را به ارایه خدمات و پشتیبانی فنی به ماشین‌آلات موجود معطوف کرده است. یک راه‌حل بسته‌بندی نیز چندی پیش به بازار عرضه کرده است و که به علت قیمت بسیار بالای آن چندان مورد استقبال قرار نگرفته است.

کونیگ‌ اند بائر (KBA)
شرکت کونیگ‌ اند بائر چاره را در تنوع‌بخشی می‌داند.
برای همین کار فعالیت‌های خود را در عرصه بسته‌بندی، چاپ فلز، چاپ روی شیشه، چاپ امنیتی و چاپ فلکسو که همه و همه از بخش‌های سودآور و رو به رشد صنعت چاپ هستند گسترش داده است.

ادغام شرکت‌ها از ژاپن تا اروپا
شرکت‌های ژاپنی رایوبی و میتسوبیشی هم چاره را در ادغام دیده‌اند. در سال ۲۰۱۲ بخش‌های تولید ماشین‌آلات چاپ این دو شرکت در یک‌دیگر ادغام شدند و شرکت RMGT را تشکیل دادند. در بخش‌های دیگر صنعت چاپ نیز شاهد ادغام شرکت‌های بزرگ بودیم که از میان آن، ادغام شرکت کلبوس در مولر مارتینی نیز از دیگر ادغام‌ها بیشتر سر و صدا کرد. البته در عرصه چاپ دیجیتال نیز خرید شرکت زیراکس توسط شرکت فوجی فیلم نیز خیلی‌ها را شگفت‌زده کرد.
بسیاری از ناظران و دست‌اندرکاران صنعت چاپ این تحولات را نتیجه منطقی تعداد بیش از نیاز سازندگان تجهیزات چاپ در جهان می‌دانند. از سوی دیگر ماشین‌آلات جدید نیز تولید بیشتری دارند و سریعتر کار چاپ را انجام می‌دهند. البته این تحولات لزوماً به نفع خریداران سیستم‌های چاپی نیست. زیرا قدرت انتخاب آن‌ها را کم می‌کند زیرا با سازندگان و تولیدات محدودتری سر و کار دارند. با این حال واقعیت بازار چاپ نه تنها در افست بلکه در چاپ دیجیتال نیز روند ادغام و یا خرید یک سازنده، توسط سازنده دیگر را تسریع می‌کند. حضور چندین سازنده در حالی‌که بیشتر آن‌ها ضرر می‌دهند به نفع صنعت چاپ نیست. شرکت‌های نرم‌افزاری نیز اشتهای زیادی برای خرید شرکت‌های چاپی از خود نشان می‌دهند. به عنوان مثال شرکت افی طی چند سال گذشته چندین شرکت نرم‌افزاری و سخت افزاری را خریداری کرده است. در عین حال گروه ری و میلر از سال ۱۹۸۷ تاکنون بیش از ۱۰۰ شرکت در عرصه صنعت چاپ را خریداری کرده است.

نه تنها افست، دیجیتال هم
تردیدی نیست که ادغام و به هم پیوستن شرکت‌های چاپی کماکان ادامه پیدا خواهد کرد. البته این روند فقط به چاپ افست محدود نخواهد شد و شرکت‌های سازنده تجهیزات دیجیتال نیز برای خرید رقبا و یا ادغام در آن‌ها تمایل فراوانی خواهند داشت. آینده صنعت چاپ را شرکت‌ها‌ی کمتر ولی کارآمدتر و از لحاظ مالی قوی‌تر رقم خواهند زد.

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید