تندیسی که روح مردم را می‌آزارد


به‌تازگی در شهر پونتیانک در کشور اندونزی تظاهرات بزرگی علیه ساخت یک تندیس برگزار شد. این تظاهرات توسط گروهی به نام جما توپان (GEMA OPAN)، به معنی «حرکت اجتماعی برای مخالفت با تندیس روح» برگزار شد. البته خودمانیم ساخت یک تندیس از روح، ایده چندان جالبی نیست، آن‌هم روح خون‌آشامی به نام کونتیلاناک.
کونتیلاناک که پونتیلاناک هم نامیده می‌شود در حقیقت مظهر زنی است با موهای بلند و ژولیده و چهره‌ای ترسناک که یک لباس سفید مندرس به تن دارد. افسانه‌های زیادی در مورد این زن در کشورهای اندونزی، مالزی و سنگاپور سینه‌به‌سینه نقل می‌شود. گفته می‌شود او روح زنی است که هنگام زایمان مرده است و یا اینکه طفلی مرده در رحم خود دارد، ظاهراً او از تماشاچیان با استفاده از ناخن‌های بلند و تیز و دندان‌های برنده‌اش انتقام می‌گیرد.
پیشنهاد ساخت این تندیس را کدام نابغه داده است؟
ایده این تندیس حاصل تراوشات ذهنی فردی به نام کارتیوس است. او رئیس آژانس جوانان، گردشگری و ورزش در کالیمانتان غربی است. کارتیوس که پیشنهاد ساخت این تندیس را داده است می‌گوید که این تندیس یک جاذبه توریستی است. که در صورت ساخت ارتفاع آن به ۱۰۰ متر خواهد رسید و تمام ساختمان‌های اطراف خود را تحت‌الشعاع قرار خواهد داد.
کارتیوس می‌گوید تندیسی که مظهر این روح است میراث فرهنگی شهر پونتیانک را ارج می‌نهد. از آنجایی که جاذبه‌های فرسوده و کهنه شده‌اند، گردشگران احتمالاً حاضرند برای بالا رفتن از این تندیس صف‌کشیده و پول بدهند. کارتیوس می‌گوید نه‌تنها این تندیس فرصت خوبی برای عکس انداختن در کنار آن برای گردشگران فراهم می‌آورد، بلکه می‌تواند به مرکزی برای تفریح و استراحت نیز تبدیل شود.
ولی شهروندان از این ایده استقبال نکرده‌اند. اهالی پونتیانک از طریق شبکه‌های اجتماعی می‌گویند دیدن هیولایی که کابوس دوران کودکی‌شان بوده، چندان پدیده جذابی نیست. بر اساس یک نظرسنجی ۹۸ درصد از اهالی شهر پونتیانک مخالف ساخت این تندیس هستند.

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید