خرید چاپگر و دستگاه‌های چاپ پارچه

چاپ پارچه به روش دیجیتال، به سرعت در حال گسترش است. همین رشد شتابان می‌تواند زمینه‌ساز اشتباهات و تصمیم‌گیری‌ها و سرمایه‌گذاری‌های نابجا شود؛ سرمایه‌گذاری‌ها را به خطر اندازد و بازار کسب و کار موفق چاپ پارچه را تهدید کند. جا دارد فعالان این صنعت، با تحقیق و مطالعه و با چشم باز و شناخت کافی بازار کار خود را بشناسند و چاپگرها و مواد مصرفی مورد نیاز خود را به درستی انتخاب و آن را مدیریت کنند.
شرکت سوپرواید پرشیا، پیشگام ارائه تجهیزات و مواد مصرفی استاندارد و کارآمد در چاپ پارچه به روش دیجیتال، در این زمینه حرف دارد. حرفهایی شنیدنی.

حمیدرضا خیراللهی مدیرعامل سوپرواید پرشیا از چهره‌های نام‌آشنا در زمینه چاپ لارج فرمت است که سالهای گذشته برندهای پرآوازه‌ای را به بازار ایران معرفی کرده است. بی‌شک او از مطلع‌ترین صاحب نظران چاپ پارچه به روش دیجیتال به شمار می‌رود. وی پس از تحقیق و بررسی انواع پارچه و روش‌های چاپ مناسب برای هرکدام، مناسب‌ترین و کارآمدترین چاپگرها را برای پرمصرف‌ترین پارچه‌ها در ایران شناسایی و به واحدهای چاپ پارچه ارائه داده است. او از سرمایه‌گذاران چاپ پارچه می‌خواهد پیش از هرچیز برای تحقیق و بررسی وقت بگذارند: ((ابتدا بازار و مشتریان خود، نوع پارچه‌هایی را که قرار است چاپ کنند و کیفیت و دوام مورد انتظارشان را معین کنند، سپس برندهای مختلفی را که قابلیت انجام چنین کارهایی را دارند، شناسایی کنند و با آنها وارد مذاکره شوند.
خیراللهی یادآور می‌شود: بعضی از سرمایه گذاران، متأسفانه وقت کافی برای تحقیق نمی‌گذارند و با اطلاعات ناقص اقدام به خرید می‌کنند، سپس هنگام انجام سفارشات متوجه می‌شوند فلان آپشن و امکانات و فضای کار را لازم دارند که هر کدام مستلزم هزینه‌ای اضافی و گاه حتی بیشتر از سرمایه‌گذاری اولیه است. بنابراین باید از ابتدا بدانیم می‌خواهیم پارچه نخی چاپ کنیم یا پشمی یا روسری ابریشمی یا پارچه پلی استر و غیره، سپس بهترین گزینه را برای آن بازار هدف انتخاب کنیم.

مدیرت رنگ، مسأله کلیدی

کنترل کیفیت چاپ و مدیریت رنگ مسأله بسیار مهمی در چاپ پارچه است. این موضوع در چاپ پارچه از دیگر رشته‌های چاپ مانند افست و چاپ کاغذی دیجیتال، اهمیت بیشتر دارد، چراکه پارچه به عنوان لباس، جنبۀ سلیقه‌ای و شخصی و هنری دارد و در طبقه‌بندی محصولات مرتبط به مد fashion جای می‌گیرد.
خیرالهی می‌گوید: مردم حساسیت خاصی نسبت به رنگ‌ها و چاپ پارچه دارند. در چاپ پارچه نمی‌توان به نقص چاپ بی‌تفاوت بود.
این در حالی است که شماری از چاپکاران پارچه به‌ویژه کسانی که تازه وارد این کار می‌شوند، سابقه آماده‌سازی فایل برای چاپ را ندارند.

    تجربه چاپ دیجیتال در سال‌های گذشته نشان داد که رعایت نکردن اصول مدیریت رنگ‏، تا چه حد می‌تواند به کیفیت چاپ لطمه بزند. در زمینۀ چاپ دیجیتال این مشکل بیشتر به چشم می‌خورد. مدیرعامل سوپرواید پرشیا که از نزدیک با بازار چاپ در ترکیه ارتباط دارد، در این باره می‌گوید:
(( وقتی با ترکیه مقایسه می‌کنم‏، می‌بینم فاصله زیادی وجود دارد. طراحان، هنوز باید در مورد چاپ پارچه، تجربه بیشتری بیاندوزند. تنظیمات فتوشاپ در بیشتر کامپیوترهای طراحان، همان تنظیمات چاپ افست است که برای چاپ پارچه مناسب نیست.

وی در ادامه آمادگی سوپرواید پرشیا را برای راهنمایی به طراحان و چاپکاران پارچه در زمینۀ مدیریت رنگ اعلام می‌کند. فارغ از این که مشتری این شرکت باشند یا نباشند. اما مدیریت رنگ تنها به پروفایل و تنظیمات نرم افزاری خلاصه نمی‌شود. مرکب هم یک پای اصلی کار است.

مرکب، روح چاپ پارچه است
خیراللهی در ادامه صحبت درباره مدیریت رنگ به اهمیت مرکب در چاپ پارچه می‌پردازد و آن را روح چاپ پارچه می‌داند: ((کیفیت مرکب در چاپ پارچه بسیار اهمیت دارد، هم از نظر جلوۀ بصری، هم دوام و ماندگاری و هم سازگاری با هد و سیستم انتقال مرکب. اما گذشته از جنبه‌های هنری و فنی چاپ، صرفۀ اقتصادی نیز در مصرف مرکب از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، زیرا اصلی‌ترین مادۀ مصرفی است و نقشی تعیین کننده در هزینه‌ها دارد.))

وی در این ارتباط مثالی می‌زند: ((یک دستگاه خیلی ساده چاپ دیجیتال پارچه که با سرعت ۶۰ تا ۷۰ متر مربع در ساعت می‌تواند چاپ کند، اگر در هر متر مربع تنها یک گرم مرکب صرفه جویی کند،
در دو شیفت کاری رقم قابل توجهی می‌شود که در سال معادل ۲۰۰ میلیون تومان (با قیمت کنونی دلار) خواهد شد. حالا در نظر بگیرید در بعضی کارگاه‌ها که چهار، پنج چاپگر در حال کار هستند، این رقم می‌تواند چه اهمیتی داشته باشد.))
صرفه جویی در مصرف مرکب هم به مدیریت رنگ و هم به نوع مرکب مصرفی مربوط می‌شود.

استانداردهای سلامت و محیط زیست
توجه به کیفیت مرکب از زاویه‌ای دیگر هم حائز اهمیت است. از آنجاکه پارچه مستقیماَ با بدن در ارتباط است، فاکتورهای سلامت در انتخاب مرکب باید در نظر گرفته شود. شاید این فاکتور در چاپ افست و کارهای تبلیغاتی و بنر و غیره چندان اهمیت نداشته باشد، اما در مورد پوشاک قابل چشم پوشی نیست.
مدیرعامل سوپرواید پرشیا در این باره می‌گوید:((کسانی که مرکب‌های بدون لیبل معتبر و حتی در بسته‌بندی‌های بی‌نام و نشان مصرف می‌کنند، باید نگران عواقب آن باشند، زیرا ممکن است برای کسانی که آن لباس‌ها را می‌پوشند، ایجاد حساسیت کند. بعضی مواد رنگی غیراستاندارد حتی ممکن است سرطان زا باشند. آثار محیط زیستی هم به جان خود بسیار اهمیت دارند.))
خیراللهی سپس به تجربه‌ای در این مورد در ترکیه اشاره می‌کند:
((در ترکیه ما برای همکاری در اصلاح مدیریت
رنگ یک واحد چاپ پارچه دعوت شده بودیم که سفارش‌های برند zara را چاپ می‌کرد، قبل از هر کاری شرکت زارا از ما خواست که مشخصات مرکب و گواهینامه‌های آن را برایشان بفرستیم. ما مشخصات مرکب ایتالیایی Next و مرکب ایتالیایی Kiaan را برایشان ارسال کردیم و پس از تأیید این مرکب‌ها، اجازه دادند در زمینه اصلاح رنگ و مدیریت آن چاپخانه رنگ اقدام کنیم.))

توصیه‌های کارشناسانه
سرمایه گذاری در چاپ دیجیتال پارچه ملاحظات خاص خود را دارد که بدون رعایت آنها، سرمایه به خطر می‌افتد. مدیرعامل سوپرواید پرشیا، این ملاحضات را در چند توصیه کارشناسانه خلاصه می‌کند:
– برای مطالعه و بررسی فناوری مناسب از بین چاپگرهای موجود، وقت کافی اختصاص دهیم. برای یک سرمایه گذاری چند ده میلیون تومانی جا دارد دو، سه میلیون برای تحقیق و بررسی هزینه شود.
– سرمایه‌گذاری هدفمند و بر اساس نیاز بازار باشد.
– اگر تاکسی می‌خریم از آن کار اتوبوس را انتظار نداشته باشیم.
– از صلاحیت و دانش فنی فروشنده و قابلیت پشتیبانی او مطمئن شویم.
– شرایط مندرج در قرارداد را به درستی مطالعه و آن را دقیق کنیم.
– فقط خرید ماشین کافی نیست باید تیم فروش با تفکر جدید و آشنا به تحولات بازار به کار گرفته شود.
– خود را به روز نگه داریم و در جریان تکنیک‌ها، مواد مصرفی و گسترش بازار چاپ پارچه باشیم.
– روش‌های نوین بازاریابی و رسانه‌های مؤثر بر مخاطبان را جدی بگیریم.
– سرمایه‌گذاری اولیه باید ظرف یک سال برگردد و آمادۀ توسعه و نوسازی باشیم.
محصولات و خدمات ما برای چاپکاران پارچه:
مدیرعامل شرکت سوپرواید پرشیا تنوع دستگاه‌های چاپگر سابلیمیشن(۴ رنگ تا ۸ رنگ) را که این شرکت به چاپکاران پارچه ارائه می‌دهد، چنین برمی‌شمرد:
تروجت Trujet محصول چین
دی جن Dgen محصول کره
لافورته Laforte محصول ایتالیا
و اضافه می‌کند تاکنون نزدیک به ۳۰ دستگاه از این چاپگرها در ایران نصب شده و شماری دیگر در دست مذاکره و یا آمادۀ تحویل هستند.
مرکب‌های مرغوب برای چاپگر‌های دیجیتال چاپ پارچه که دارای استانداردهای لازم برای بازار اروپا با قیمت مناسب، آمادۀ تحویل به واحدهای چاپ دیجیتال پارچه است:
مرکب نکست Next با گواهینامه‌های GOTS و Reach و مرکب کیان Kiaan با گواهی Ekopass
علاوه بر این، آموزش نرم افزارها و مدیریت رنگ برای دستیابی به بهترین کیفیت چاپ و استفادۀ بهینه از مرکب به متقاضیان ارائه می‌شود.

لطفاَ برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید:

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید