خیل جزایر کوچک و ساکنانی سیراب که تشنه یک نگاه‌اند

مجال بی‌رحمانه اندک بود و واقعه سخت نا منتظر. چونانکه پلکی برهم‌نهی و دنیایی بر هم زده شود. چون آن آب که نفع حیات است و چون آن سیل که نفی حیات.
آری در چشم به هم زدنی بیش نبود که همه آنچه بود و نبود در مقابل چشمان کودکان بی‌دفاع رخت بربست. چون گذر عمری بود تحمل واقعه طفلان که بر پیران برفت. کودکان فقط گفته بودند بابا آب داد. بابا نان داد.
آری. بابا آب داد. زیاد هم آب داد. آن‌قدر که خود با آب سفر کرد و رفت. حالا نیست که نان بدهد. نان کودکان سیراب را. کودکش بی‌خانمان بابا را صدا می‌زند. و من دیگر یارای دیدن ندارم. رو برمی‌گردانم . چند زن و کودک بر فراز بامی کوچک بی‌قراری می‌کنند. آب تا لبه بام آمده. زمان برای لحظاتی می‌ایستد. لبانم می‌لرزند و از سر نافرمانی زمزمه می‌کند: کودکان زیبای کوچک، ساکن جزیره‌های کوچک. و گویی دنیا همان‌جا تمام می‌شود.
کودکان می‌گریند و پدر و مادر فقط نگاهشان می‌کنند. رو که برگرداندم، جزیره‌های دیگر بودند با ساکنان دیگر. کسی تاکنون این هوا جزیره یکجا دیده است؟ … با سکنه. بی سکنه …
برخی عزم سفرکرده، نا خواه به آب‌زده‌اند و به یادگار مسافر سیلاب شده‌اند. آنها که در جزیره تنهایی خود هستند گویی نیستند و آن‌هایی که نیستند، نیستند. … باری پیشانی به پیشانی مرگ، چشم‌غره می‌روند و می‌گویند ما می‌مانیم.

آنچه خواندید شرح‌حال تلخ و ناقص از مردمانی است که اخیراً دچار سیل شده‌اند.
گلستان، خوزستان، لرستان و…
هجوم سیل به برخی شهرهای ایران خانه‌های بسیاری را ویران کرد، برخی را کُشت و بسیاری را آواره کرد.
کمی خوشبخت‌تر‌ها آنهایی بودند که فقط کسب‌وکارشان را به سیل دادند.
به لرستان می‌رویم. اغلب شهرهای لرستان کم‌وبیش با سیل دست‌وپنجه نرم کردند. در شهر دورود چاپخانه‌ای یافتیم که فقط انبارش ـ که در مجاورت رود ماربره بود ـ دچار آب‌گرفتگی و خسارات شد. بقیه واحدهای چاپی دورود از گزند سیل در امان ماندند. همان زمان اما در پلدختر واقعه‌ای سخت و فراموش‌نشدنی در جریان بود. سیل شدید و غرش رود کشکان. چاپخانه‌ دیجیتالی مهر در پلدختر که اتفاقاً یکی از آسیب‌دیده‌ترین ساختمان‌های پلدختر هم بود، خسارت چشمگیری را متحمل شد در این پرونده که به موضوع سیل اختصاصی دارد با مدیر این چاپخانه گفت‌و‌گویی ترتیب دادیم. در پایان با چاپخانه‌دار دورودی هم که چاپخانه‌اش آسیبی جزئی دیده بود صحبت کردیم . در این گزارش‌ها تجاربی بازگو می‌شود که توجه به آنها می‌تواند چاپخانه‌داران را از آسیب‌هایی در امان نگاه دارد که در هنگام بروز سیل و …. پدیدار می‌شود.

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید