درهایدلبرگ چه خبر است

0
614

تغییرات رنج آور ؛ تمرکز بر واحد های سودآور

گروه ترجمه

ویروس کرونا به بیشتر صنایع کم و بیش صدمه زده است، از جمله به صنعت چاپ در سراسر جهان. شرکت هایدلبرگ به عنوان بزرگترین سازنده ماشین‌آلات چاپ افست در جهان نیز از صدمات کووید ۱۹ در امان نبوده است، گو این که مشکلات این شرکت قبل از بحران کرونا آغاز شده بود.
هایدلبرگ در ماه مارس اعلام کرد که در چارچوب یک بسته اقدامات ضربتی (Action Plan) تصمیم گرفته از تعداد نیروهای خود تا ۲ هزار نفر بکاهد و خط تولید ماشین چاپ جوهرافشان دیجیتال Primefire و ماشین‌آلات افست فرمت بسیار عریض (VLF) خود را متوقف کند.
این استراتژی جدید که شرکت آن را «تغییرات رنج آور» می‌نامد به اجرا در خواهد آمد تا هایدلبرگ بتواند روی واحدهای تجاری سودآور خود تمرکز کند. برای جبران خسارت‌های ناشی از این اقدامات هایدلبرگ از انتقال ذخیره نقدی خود در صندوق بازنشستگی کارمندان استفاده می‌کند تا این خسارات مالی را از حساب بدهی‌های خود حذف کند.
هایدلبرگ انتظار دارد درآمد سال‌های جاری در مقایسه با قبل که حدود ۵/۲ میلیارد یورو بود کاهشی چشمگیر پیدا کند.
راینر هاندسدورفر مدیر ارشد اجرایی هایدلبرگ در مصاحبه ای خبری با نشریه پرینت ویک گفت: ما تصمیم درستی گرفتیم. کار آسانی نبود. ولی این اقدامات باعث خواهد شد تا وضعیت مالی شرکت به ثبات برسد و ما کماکان موقعیت خود را به عنوان شرکتی موفق حفظ کنیم. مشتریان ما شاهد پایان یافتن خط تولید Primefire و ماشین‌آلات افست فرمت بسیار بزرگ خواهند بود. هر فروش و تعهدی که به مشتریان سابق این دستگاه‌ها داشتیم کماکان معتبر خواهند بود و ما تا پایان عمر فیزیکی این تجهیزات نیز به مشتریانمان خدمات پس از فروش ارایه خواهیم داد.
ما برای حفظ چابکی و انعطاف شرکت باید در تمام سطوح از هزینه‌ها و فعالیت‌ها خود می‌کاستیم، ولی همین جا می‌خواهم اعلام کنم که خلاقیت و نوآوری در زمینه چاپ دیجیتال ادامه خواهد داشت. دروپا برگزار نخواهد شد و اسپیدمستر جدیدی که قرار بود در دروپا به نمایش دربیاید براساس برنامه‌ریزی قبلی به بازار ارایه خواهد شد. او افزود تست‌های ضروری روی آن در چاپخانه‌ها نیز انجام شده است.
هاندسورفر گفت که در مورد مرخص کردن کارمندان و کاهش عملیات تولید هنوز بحث و گفتگو و ادامه دارد و جزئیات آن در حال حاضر اعلام نخواهد شد. او در عین حال گفت که مونتسرات پیدرو معاون هایدلبرگ و رئیس واحد دیجیتال در شرکت باقی ‌مانده و برای ثبات وضعیت به مدیران هایدلبرگ کمک خواهد کرد.
تغییرات گسترده و معناداری نیز در هیات مدیره هایدلبرگ در چند ماه گذشته رخ داده است. پس از خروج ناگهانی دکتر اولریش هرمان در ماه فوریه گذشته و استعفای استفان پلنز مدیر ارشد فناوری شرکت در پایان سال ۲۰۱۹، در حال حاضر هیات مدیره هایدلبرگ تنها از دو عضو، هاندسدورفر و مارکوس واسنبرگ، تشکیل شده است.
در عین حال هایدلبرگ در ۲۱ ماه مه اعلام کرد که در سال مالی ۲۰۱۹ – ۲۰۲۰ بیش از ۳۴۳ میلیون یورو ضرر کرده است که در مقایسه با ضرر سال پیش، رقم هنگفتی است.
براساس نتایج مالی اعلام شده در ۳۱ مارس میزان فروش با ۶ درصد کاهش در سال گذشته مالی به ۳۵/۲ میلیارد یورو رسید ومیزان درآمد قبل از بهره ، مالیات و استهلاک (EBITDA) که براساس آن سودآوری عملیاتی شرکت محاسبه می‌شود، امسال ۴۰ درصد کاهش نشان می‌دهد.

میزان فروش در سه ماه چهارم سال مالی۲۰۱۹ – ۲۰۲۰، به شدت تحت تأثیر بحران کووید ۱۹ قرار گفته و ماهانه ۴۶ میلیون یورو کاهش داشته است. در مجموع در مقایسه با سه ماهه سوم که درآمد شرکت ۷۹۷ میلیون یورو بود، در سه ماهه چهارم درآمد شرکت تا ۶۵۹ میلیون یورو کاهش یافته است.
هزینه‌های تجدید ساختار شرکت نیز ۲۷۵ میلیون یورو برآورد شده است. همین امر باعث شده تا هایدلبرگ در پایان سال جاری بیش از ۳۴۳ میلیون یورو ضرر کند که در مقایسه با ۲۱ میلیون یورو سال گذشته، ضرر هنگفتی به شمار می‌آید. براساس آمار و ارقام حتی بدون احتساب هزینه‌های تجدید ساختار، هایدلبرگ ضرری معادل ۶۸ میلیون یورو را ثبت ‌کرده است.
هاندسدورفر می‌گوید: «سال مالی ۲۰۱۹ – ۲۰۲۰ به شدت تحت تأثیر رکود اقتصادی جهانی بوده و همین امر هم بر شرکت و هم بر مشتریان هایدلبرگ تأثیر منفی گذاشته است.» او در ادامه می‌گوید: «بحران کرونا برای هایدلبرگ و کل صنعت چاپ چالش‌های بی‌سابقه‌ای پدید آورده است، چالش‌هایی که باید با همکاری و همیاری مشتریانمان و با استفاده از توان و فناوری هایدلبرگ پشت سر بگذاریم و سرانجام از زیر این بحران قویتر از همیشه کمر راست خواهیم کرد.»
مارکوس واسنبرگ مدیر ارشد اجرایی هایدلبرگ که مسئول جدید تجدید ساختار این شرکت نیزهست، می‌گوید: «وضعیت مالی شرکت با انتقال نقدینگی از صندوق بازنشستگی بهبود پیدا کرده است و به ما فرصت داده تا بتوانیم در شرایط دشوار فعلی برنامه‌های خود را پیاده کنیم.
هایدلبرگ اقداماتی را که پیشتر اعلام کرده بود، انجام خواهد داد. ما می‌دانیم که کاهش نیروی کار در وضعیت بحرانی فعلی ضرر زیادی به خیلی ها وارد خواهد کرد، ولی برای تضمین آینده هایدلبرگ امری ضروری است که باید انجام می‌شد.»
هایدلبرگ می‌گوید که مذاکرات با نمایندگان کارمندان در مورد مرخص کردن بخشی از نیروی کار تقریبا به اتمام رسیده است. سخنگوی هایدلبرگ می‌گوید کاهش نیروی کار به طور عمده در آلمان رخ خواهد داد.
هایدلبرگ همچنین اعلام کرده بود پولی که از صندوق بازنشستگی برداشت کرده، تأثیری در پرداخت حقوق بازنشستگی کارمندان شرکت نخواهد داشت.
جان کلام
مشکلات هایدلبرگ با در نظر گرفتن بحران کرونا چندان غیرمنتظره نیست. با این حال به چند نکته نیز باید توجه کرد. سرمایه‌گذاری هایدلبرگ در تولید و فروش ماشین‌آلات دیجیتال از جمله PrimeFire هیچگاه در حد و اندازه انتظارات این شرکت نبود. بنابراین انتظار می‌رفت که هایدلبرگ دیر یا زود بخش دیجیتال خود را دگرگون کند. بحران کرونا این اقدام را تسریع کرد.
تولید ماشین افست فرمت بسیار بزرگ نیز از ابتدا با تردید مواجه بود، زیرا سازندگان دیگر از جمله مان رولند و کونیگ اند بائر هم تجربه و هم سابقه طولانی تری در این عرصه داشتند. به همین خاطر به نظر نمی‌رسید این استراتژی هایدلبرگ دورنمای چندان موفقی داشته باشد. بحران کرونا مهر تأییدی ‌گذاشت بر این دیدگاه. نقش شرکت چینی مستر ورک را که در حال حاضر مالک بیشترین سهام هایدلبرگ است، نباید نادیده گرفت. مستر ورک پیشتر نیز اعلام کرده بود که میزان سهام خود را در هایدلبرگ افزایش خواهد داد. به نظر می‌رسد وضعیت فعلی فرصت مناسبی به چینی‌ها بدهد تا سهام بیشتری از هایدلبرگ را بخرند و حتی کل شرکت را به تملک خود درآورند. گو اینکه چینی‌ها نیز به خاطر بحران کرونا با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند.
سال ۲۰۲۰ آبستن رویدادهای فراوانی برای صنایع مختلف خواهد بود. حال باید منتظر ماند و دید این بزرگترین سازنده ماشین‌آلات چاپ در جهان چه مسیری را انتخاب خواهد کرد. تردیدی نیست که تصمیم هایدلبرگ بر کل صنعت چاپ افست تأثیر خواهد گذاشت.

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید