دیدار سالانه با مشتریان و تامین‌کنندگان، نه بیشتر

سیدرضا کروبی مدیرعامل چاپخانه اخترشمال

سیدرضا کروبی مدیرعامل چاپخانه اخترشمال از چهره‌های شناخته شده صنعت چاپ، در غرفه‌ای که به سرایی چوبی و گلکاری شده می‌ماند، پذیرای ماست.
او شرکت در نمایشگاه را مناسبتی برای اعلام حضور و دید و بازدید با مشتریان و تامین‌کنندگان مواد مصرفی می‌داند و در همین حد اظهار می‌کند. اما در ادامه نشان داد که این رضایت به دلیل پایین آوردن انتظارات خود از این رویداد است.
کروبی می‌گوید:‹‹ انتظار خاصی در زمینه بازاریابی در نمایشگاه چاپ و بسته بندی نداریم. اساسا چاپخانه‌‌‌‌‌‌‌هایی که مشتری عمده و کار‌های پرتیراژ دارند‏، چنین نیست که در این مناسبت‌ها مشتریانشان جابجا شود و مشتری گذری پیدا کنند. با این همه او مزایایی برای این حضور می‌شمارد.
‹‹ در دو، سه روز با فراغت از کارهای روزمره، مدیران ارشد شرکت‌هایی که مشتری ما هستند و شاید حتی در طول سال ملاقاتی با هم نداشته باشیم را در نمایشگاه می‌بینیم و با تبادل نظر، از مشکلات کار و انتظارات آنها با خبر می‌شویم. همچنین با شماری از تامین‌کنندگان کاغذ و مقوا و مرکب و مواد مصرفی از نزدیک صحبت می کنیم و چه بسا فرصت‌ها و شرایط خوبی در این دیدار‌ها، پیدا شود. دیدار همکاران و برخی هماهنگی‌های صنفی نیز بخشی دیگر از برنامه‌های ماست. نمایشگاه در همین حد است. این یک نمایشگاه تبلیغاتی برای خدمات چاپ و صنوف وابسته است و نباید در حد یک نمایشگاه صنعتی و نمایش‌دهنده روندها و فناوری ها از آن انتظار داشت.››
مدیر‌عامل اختر‌شمال اضافه می‌کند: ‹‹حتی قبل از تحریم‌ها هم، ندیدیم در این نمایشگاه ماشین‌های پیشرفته چاپ را نمایش دهند. شاید ۲۰ سالی است که وضع کم و بیش به همین صورت است.››
سپس گریزی به نمایشگاه‌های معتبر جهانی می‌زند: ‹‹کارکرد در نمایشگاهی مثل دروپا کاملا متفاوت است. در آنجا ضمن آشنایی با آخرین تکنولوژی چاپ، فرصتی برای عقد قرارداد و خرید ماشین آلات جدید با تخفیف‌های ویژه است، زیرا مدیران ارشد و اعضای هیات‌مدیره کمپانی‌های بزرگ حضور دارند و با وجود رقابت در فضای نمایشگاه، با استفاده از اختیارات خود، تخفیف‌ها و پکیج‌های خوبی به مدیران می‌دهند. اما متاسفانه چاپخانه‌داران ایرانی هم به‌خاطر تحریم ها و هم به‌خاطر کاهش شدید قدرت خرید، از این فرصت ها هم نمی‌توانند استفاده کنند.
من شخصا به‌خاطر حس کنجکاوی و از سر عادت و برای این‌که در جریان تحولات آینده صنعت چاپ باشم و از راه‌حل‌های جایگزین در این یا آن رشته آشنا شوم، به نمایشگاهی مثل دروپا می‌روم.
البته که همیشه به فکر توسعه چاپخانه و امکانات براساس بودجه خودمان هستیم ولی انتخاب ما محدود است و قدرت خرید ماشین نو را نداریم.
سال گذشته به‌منظور بالا‌بردن ظرفیت و کیفیت کارمان یک دستگاه پلیت‌ستر ۵/۴ ورقی نو و یک دستگاه افست کونیگ اند بائر شش‌رنگ با‌‌برج لاک و فول‌آپشن مدل ۲۰۱۲ و دو دستگاه بوبست ۵/۴ ورقی و طلاکوب نصب کردیم تا بتوانیم پاسخگوی خواست مشتریان باشیم.

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید