راه ادوبی از پنتون جدا شده است

0
1222

حالا می‌خواهید چه کار کنید؟

نویسنده: دان گیلسپی(Dan Gillespie) مدیر خدمات فنی شرکت Alder Color Solutions
گروه ترجمه

احتمالا تا حالا خبردار شده‌اید که ادوبی(Adobe) و پنتون(Pantone) توافق کرده‌اند که از یکدیگر جدا شوند. پرسش این جاست: چه عاملی باعث این جدایی شده است، ولی پرسش مهم‌تر این است حالا که آلبوم‌های رنگ پانتون دراَپ‌های (Creative Cloud Apps) ادوبی دیگر موجود نیست شما برای جبران آن چه کار می‌خواهید بکنید. دان گلیسپی (Dan Gillespie) از شرکت Alder Color Solutions نویسنده این مقاله چند گزینه پیشنهاد می‌کند.

بسیاری از شرکت‌ها و کاربران نرم‌افزار ادوبی از همین حالا از این جدایی شوکه شده‌اند و تا اندازه‌ای قالب تهی کرده‌اند. ولی ممکن است این جدایی در نهایت به نفع صنعت چاپ باشد. پانتون سال‌هاست به عنوان سیستم استاندارد تطبیق رنگ‌های تکی(اسپات) مورد استفاده قرار می‌گیرد، ولی آیا پانتون بهترین سیستم است؟
به عنوان یک متخصص و مشاور رنگ، من معتقدم راه‌های بهتری برای تطبیق رنگ‌های تکی وجود دارد و اکنون بهترین زمان است تا همه در مورد نحوه‌ای که رنگ‌های تکی را تعریف، مدیریت و با آن‌ها کار می‌کنند، تجدیدنظر کنند.

ماجرای جدایی ادوبی از پنتون
خیلی ها نمی‌دانند که آلبوم‌ (Library) رنگ پانتون که از ۸ سال پیش در اَپ‌های Creative Cloud ادوبی ارائه می‌شود. دیگر قدیمی شده‌ان، در حالی که ورژن‌های جدید امروزه در بازار موجود است. به عنوان مثال آلبوم‌های مربوط به رنگ‌های چاپ شده‌ کاغذهای Coated(پوشش‌دار) و کاغذهای Uncoated(بدون پوشش) که توسط پانتون در سپتامبر ۲۰۱۹ به روز شده‌اند، در Creative Cloud به روز نشده است و از همان ورژن‌های قدیمی استفاده می‌شود.
دو شرکت مدت‌ها است در مورد حق استفاده از ورژن‌های جدید با یکدیگر کشمکش دارند. جان کلام اینکه کتابخانه رنگ‌های پانتون که مشتریان ادوبی مدت یک دهه است از آن استفاده می‌کنند قدیمی هستند و به روز نشده اند. حالا جدایی ادوبی و پنتون باعث شده تا شما مجبور شوید برای آینده تصمیم بگیرید.

راه‌حلی که پنتون ارایه می‌دهد
پنتون امیدوار است این جدایی باعث شود تا مشتریان از پلتفرم ویژه این شرکت به نام Pantone Connect Platform استفاده کنند. این پلتفرم به کاربران امکان می‌دهد تا با پایگاه داده‌های ابر پانتون Pantone Live Cloud ، جائی‌که تمام آلبوم‌‌های رنگ پانتون قرار دارد ارتباط برقرار کنند. یک پلاگ‌این نیز برای وصل کردن این آلبوم به Creative Cloud وجود دارد. این پلاگ این، یک اپلیکیشن وب برای مرورگر وب و یک آپ برای استفاده در تلفن هوشمند و دیگر تجهیزات نیز ارائه می‌کند.
با اینکه پلاتفرم Pantone Connect می‌تواند راه‌حلی مناسب به نظر برسد، پرسش مهم این است… آیا شما حاضرید تا ابد برای این پلتفرم جدید پول بدهید؟ تاکنون استقبال چندانی از پلتفرم پنتون نشده است: زیرا بسیاری حاضر نیستند علاوه بر پولی که باید بابت Creative Cloud بپردازند، هزینه مضاعفی نیز برای اشتراک
Pantone Connect پرداخت کنند، آن هم برای پلتفرمی که قبلا بخشی از ادوبی بوده است. با این حال اگر راضی باشند علاوه بر پرداخت حق اشتراک برای استفاده از Creative Cloud برای پلاتفرم پنتون نیز حق اشتراک پرداخت کنند، این راه حل می‌تواند یک گزینه باشد ولی موارد دیگری نیز وجود دارد که باید در نظر گرفت.

تطبیق یا عدم تطبیق رنگ‌های تکی با چاپ دیجیتال
پنتون آلبوم‌های رنگ متعددی دارد ولی آلبوم رنگ‌های ویژه کاغذ پوشش‌دار و بدون پوشش آنها بیشتر از دیگر آلبوم‌های پنتون طرفدار دارد.رنگ در آلبوم‌های پوشش‌دار و بدون پوشش اساساً برای مرکب‌هایی که در ماشین‌های چاپ معمولی و آنالوگ به کار گرفته می‌شد ساخته شده اند. برای استفاده در این ماشین ها شما مرکب‌ها را با هم مخلوط می‌کنید تا یک رنگ تکی خاص ساخته و آن را درون ماشین بریزید.
امروز مردم هر چه بیشتر تولیداتی طراحی و ارائه می‌کنند که برای ماشین‌های چاپ دیجیتال در نظر گرفته شده است. این ماشین همراه با مجموعه مرکب‌های ثابت(CMYKOGV، CMYKOR و CMYK و غیره) عرضه می‌شود. به همین خاطر شما نمی‌توانید هر نوع مرکب رنگی که می‌خواهید درون این ماشین ریخته و یا با دقت هر رنگی را بازتولید کنید. هنگامی که یک ماشین چاپ دیجیتال را به کار می‌گیرید شما تنها از رنگ‌هایی می‌توانید استفاده کنید که در گستره گاموت رنگ‌های آن چاپگر قرار دارند. پس بخاطر داشته باشید بجز مواردی که از ماشین‌های چاپ آنالوگ استفاده می‌کنید و پول اضافه بابت هر رنگ تکی می‌پردازید، شما قادر نخواهید بود از درصد بالایی از رنگ‌های موجود در آلبوم‌های پانتون برای تطبیق رنگ استفاده کنید. همین معضل در مورد تطبیق رنگ باعث می‌شود تا انتظارات کاربران در بسیاری از مواد برآورده نشود.
در بسیاری از موارد طراحان و برندها از رنگ‌هایی استفاده می کنند که ممکن است امکان باز تولید آنها نباشند. خیلی ها متوجه نیستند که این ویژگی‌های یک چاپگر و کاغذ و مرکب مورد استفاده برای تولید کار نهایی است که تعیین می‌کند چه رنگ‌هایی را می‌توان با رنگ‌های آلبوم تطبیق داد. به همین خاطر قبل از انجام چاپ، شما اساساً باید بدانید چه رنگ‌هایی را می‌توانید انتخاب کنید.

پس راه‌حل چیست؟ آلبوم‌های رنگ مستقل از دستگاه تعریف کنید
اکنون زمان آن فرا رسیده که شما خود آلبوم‌های مستقل از دستگاه تعریف کرده و بسازید.
نرم‌افزارهای متعددی در بازار وجود دارد که شرکت‌ها را قادر می‌سازد به‌راحتی راهنمای رنگ‌های خود را بر اساس یک ترکیب دقیق از چاپگر، مرکب، و سطح چاپ‌پذیری بسازند که در پروژه شرکت مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کاتالوگ رنگ یک مرجع بصری است برای همه رنگ‌های موجود در گاموت با قابلیت بازتولید.
این کتابخانه‌های رنگ مستقل از دستگاه را می‌توان به صورت دیجیتالی نیز تهیه کرد. آلبوم‌های رنگ قدیمی و منسوخ شده پانتون که تاکنون در نرم‌افزارهای ادوبی وجود داشته، در فرمت ACB(Adobe Color Book) عرضه می‌شوند. البته حالا ادوبی فرمت ASE(Adobe Swatch Exchange) را نیز برای آلبوم‌های رنگ دیجیتال که قابلیت‌های طراحی را توسعه می‌دهد نیز عرضه می‌کند.
برنامه‌های نرم‌افزاری متعددی هستند که به شما امکان می‌دهد آلبوم‌های رنگ دیجیتال خود را که به آنها جداول‌ رنگ نیز می‌گویند با فرمت ASE اکسپورت کنید تا طراحی شما با دقت انجام شود. یکی از نرم‌افزارهای پرطرفدار که Coraye نام دارد که توسط شرکت Alder Color Solutions فروخته می‌شود. از این نرم‌افزار برای ساخت آلبوم‌های رنگ سفارشی و شخصی‌سازی‌شده می‌توان استفاده کرد. در یک روش، نرم‌افزار به شما امکان می‌دهد جداول تمام رنگ‌های خود را که می خواهید چاپ می‌کنید، و با استفاده از یک اسیکتروقتومتر مقادیر آن را اندازه‌گیری ‌کنید، بسازید. سپس از این رنگ‌های اندازه‌گیری شده می توانید برای ساخت آلبوم رنگ انحصاری خودتان استفاده کنید. نرم‌افزار دیگر Chroma Checker نام دارد که می‌تواند مقادیر Lab را از هر پروفایل خروجی ICC برای ساخت کتابخانه‌های رنگ شخصی و اختصاصی پیش‌بینی کند. هر یک از این دو روش، شما و چاپخانه‌ای را که با آن کار می‌کنید قادر می‌سازد تا آلبوم‌های رنگ بر اساس گاموت موجود رنگ‌ها و مشخصات فنی چاپگر، مرکب و کاغذ بسازید.
از آنجا که فرمت فایل ASE انحصاری و خاص است، تنها برای استفاده در اپلیکیشن ادوبی می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. یک استاندارد بین‌المللی به نام CxF(Color Exchange Format) برای رنگ‌های تکی وجود دارد. از این فرمت به طور گسترده استفاده می‌شود. پس شما ممکن است به آلبوم‌های رنگ ASE برای طراحان نیاز داشته باشید تا از آن در نرم‌افزارهای طراحی خود استفاده کنند، ولی همزمان شما به فایل CxF نیز نیاز دارید تا آنها را به RIP یا DFE(Digital Front End) خودتان وارد(Import) کنید. فرمت QTX یک فرمت پرطرفدار دیگربرای تعریف رنگ‌های تکی است ولی از آن تنها در تولیدات شرکت Datacolor می‌توان استفاده کرد.
در آخر باید در نظر داشته باشید که سیستم پنتون تنها راه‌حل موجود و یا بهترین راه‌حل موجود در بازار نیست. راه‌حل‌های متعدد دیگری نیز وجود دارد که با استفاده از آنها می‌توانید نتیجه بهتر گرفته و در هزینه‌ها نیز صرفه‌جویی کنید.

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید