راه ورود تولیدکنندگان ایرانی به بازار ترکیه باز می شود؟

داوود تات داوودی مدیرعامل شرکت حرفه‌و فن سازنده ماشین‌آلات حوزه چاپ و بسته بندی‏ در روزهای اخیر درگیر مذاکراه با شرکت ترکیه ای برای صادرات ماشین لمینت فول اتوماتیک به این کشور است که به گفته سازنده آن نخستین ماشین ساخته شده در نوع خود در خاورمیانه است.
وی در گفت‌و‌گو با «صنعت چاپ» می‌گوید:
در این رابطه در نمایشگاه امسال یک دستگاه جلد کن کتاب به یک شرکت عراقی فروختیم که از اربیل برای بازدید از نمایشگاه آمده بودند. اما مهم‌ترین دستاورد شرکت حرفه و فن از بیست و پنجمین نمایشگاه چاپ و بسته بندی بازدید یک شرکت ترکیه‌ای از غرفه بود. ماشین‌آلات ما به ویژه لمینت فول اتومات که برای اولین بار در خاورمیانه ساخته می شود، نظر آنها را جلب کرد. از آن زمان تاکنون طی تماس هایی با هم گفتگوهایی ترتیب داده‌ایم و امروز که با شما صحبت می کنم جلسه‌ای بین دو طرف در دفتر حرفه و فن برقرار است. اهمیت این معامله فقط سودآوری جزئی آن نیست. در واقع ما فقط به عنوان یک معامله که سودی به همراه داشته باشد، نگاه نمی کنیم. این معامله در صورت تحقق راه ما را برای ورود به بازار ترکیه باز خواهد کرد و به دنبال آن جای پایی برای شرکت های ایرانی به منظور فعالیت در بازار ترکیه ایجاد خواهد شد. در شرایط کنونی توسعه صادرات تأثیر بسزایی در رشد اقتصادی کشور خواهد داشت.
ما دو مشکل اساسی در انجام این پروژه داریم. یکی کمبود نقدینگی است و دیگری دشواری تأمین مواد اولیه.
در همین معامله مشکل نقدینگی هویداست. روند گفت‌وگوی ما با شرکت ترکیه‌ای به دلیل اینکه قصد دارند ماشین‌آلات را ارزان از ما بخرند بسیار طولانی شده. اگر مشکل نقدینگی نداشتیم، سود در نخستین مبادله که راهی به سوی مبادلات بزرگ‌تر قلمداد می‌شود، برایمان اهمیت زیادی نداشت. زیرا به دنبال هدف بزرگتر می بودیم. اما متاسفانه به دلیل مشکل نقدینگی و نیازی که در این باره داریم نمی توانیم به راحتی قیمت های پیشنهادی آنها را بپذیریم. درباره تأمین مواد اولیه هم باید گفت به دلایلی چون نرخ بالای ارز و نوسان آن و همچنین مشکلات تحریم و موانعی که در برابر ورود مواد اولیه به کشور وجود دارد، سد بزرگی مقابل تولید و صادرات ایجاد شده است. بسیاری از قطعات الکترونیکی و سایر مواد اولیه، وارداتی است که برآوردن سفارشات را در مدت زمان مقرر دشوار و در مواردی غیرممکن می‌کند. ضمن اینکه قیمت تمام شده مزیت رقابتی است که تولیدکنندگان به دنبال آن هستند و ضعف در این بخش، ضعف صادرات ما را در پی خواهد داشت.
اگر این دو مشکل اساسی حل شود بسیاری از شرکت های توانمند ایرانی می توانند وارد بازارهای منطقه شوند و ضمن ارزآوری‏، اعتبار تولید ایرانی را در دنیا بالا ببرند.

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید