ساختار انعطاف‌پذیر ماشین رول کم‌عرض

ایران روتاتیو

پاسخ به روندهای بازار لیبل و چاپ بسته‌بندی

منبع: گروه گالوس عضو گروه هایدلبرگ / بخش مارکتینگ شرکت ایران روتاتیو

بهره‌وری مطلوب از ماشین مدرن رول‌عرض‌کم بستگی تام به انعطاف‌پذیری در گزینه‌های پیکربندی و همچنین توانایی در تغییر سریع فرآیندهای چاپ و کار چاپی دارد. این مهم با نگاهی به چشم‌انداز و روند درونی چاپ لیبل و بسته‌بندی، بیشتر آشکار می‌شود. ببینم در این بازار پر تنوع لیبل که انعطاف‌پذیری را الزامی می‌کند، چطور Gallus Labelmaster خود را به عنوان پیشرفته‌ترین محصول این تولید‌کننده قدیمی سوئیس در بازار معرفی می‌کند. در جایی‌که به طور فزاینده‌ای نیاز به انعطاف بیشتری دارد؟ به این مناسبت با نگاهی دقیق‌تر به روند بازار و تناسب آن با ویژگی‌های مفهومی این ماشین می‌پردازیم.
بسیاری از روندهای کلان که به‌تازگی در حوزه لیبل و چاپ بسته‌بندی مشخص شده‌اند، بر طراحی لیبل و بسته‌بندی و نیز الزاماتی که امروزه ماشین‌هایی مانند Gallus Labelmaster، باید آن را برآورده سازند، تأثیر می‌گذارد. در ادامه با ارایه خلاصه‌ای از تحولات و روند‌های فعلی، تلاش شده تا تصویری دقیق‌تر از این الزامات ارائه شود.

روندهایی که تعویض کار چاپی را افزایش و تیراژ چاپ را کاهش می‌دهد
در خط مقدم روندهای کلان، باید به تغییر رفتار مصرف‌کننده، همچنین گرایش‌های مد و طراحی یا توسعه خرده فروشی اشاره کرد. برای چاپ لیبل و بسته‌بندی، این مهم در افزایش تغییرات کار چاپی و کاهش تیراژ چاپ انعکاس یافته است.
• امروز طراحان بسته‌بندی به طور ‌خاص به نیازهای گروه‌های مصرف‌کننده پاسخ می‌دهند. آنها با استفاده از طراحی‌های متنوع محبوب گروه‌های مصرف‌کننده جوانتر، طرح‌های بسته‌بندی را تنوع می‌بخشند.
• روند طراحی متناسب با سن مصرف‌کننده، تنوع را نیز افزایش می‌دهد به این دلیل که لیبل‌ها یا بسته‌بندی برای مخاطبان مسن‌تر با وضوح بالاتر طراحی شده، یا از قلم‌های درشت‌تری در متون استفاده می‌شود.
– روند “من همین حالا آن را می‌خواهم” تحت سلطه گروهی از خریداران است که به طور فزاینده از طریق اینترنت سفارش می‌گذارند. برخی از این دست محصولات نیازمند لیبل اختصاصی به منظور حمل و نقل هستند.
– این حقیقت که مصرف‌کنندگان به طور فزاینده آگاه می‌شوند و می‌خواهند بدانند که چه چیزی در بسته قرار دارد، منجر به درج اطلاعات بیشتر و در نتیجه متن بیشتر در یک لیبل یا بسته‌بندی می‌شود. این امر به چند زبان و اطلاعات اجباری مورد نیاز برای محصولاتی که نیازمند به توضیح بیشتر هستند، (مانند داروهای تقویتی) می‌شود. این تحولات باعث ایجاد روندی مثبت برای لیبل‌های دفترچه‌ای می‌شود، اما همچنین به چاپ های کم تیراژتر می‌انجامد، زیرا اطلاعات محصولات به سرعت تغییر می‌کنند.

چیزنت یا اینترنت اشیاء (IOT) مقوله‌ای است که بر تکنولوژی روندهای کلان تاثیر ویژه دارد
– لیبلها و بسته‌بندی به طور فزاینده‌ای با کدهای سریع خوان QR یا تگ‌های NFC (تگ‌های ارتباط از فاصله نزدیک) مجهز می‌شوند. از طریق اینترنت، خریداران می‌توانند اطلاعات بیشتر و یا گزینه‌های تعاملی را در تلفن‌های هوشمند خود مشاهده کنند. این ویژگی اجازه می‌دهد تا از طریق لینک مستقیم با خریدار، صاحب نام تجاری محصول خود را در قفسه فروشگاه از رقبا متمایز سازد. این شاخصه همچنین شامل یک تجربه پیشرفته محصول از طریق واقعیت افزوده است. (بدین ترتیب با گرفتن گوشی هوشمند بر روی محصولات در قفسه از فاصله چند سانتی‌متری، نه تنها اطلاعات بیشتر بلکه تبلیغات انیمیشنی طراحی شده محصول بر روی صفحه نمایشگر ظاهر می‌شود)
– در عین حال، ما در دنیای شبکه‌ای زندگی می‌کنیم که در آن تغییرات در طراحی لیبل‌ها و بسته‌بندی بسیار سریع‌تر است. این نتایج طیف گسترده‌ای از انواع و اندازه‌های کوچک‌تر را همراه با افزایش تعداد سفارشات چاپی در بر می‌گیرد.

روندی که بر پیکربندی ماشین و تغییر یونیت‌های چاپ تاثیر می‌گذارد
روند فعلی رفتار مصرف‌کننده و گرایش نسبت به سادگی در طراحی، به این معنی نیست که در الزامات فناوری چاپ ساده‌انگاری شود برعکس:
– برای اجرای یک طراحی نسبتا ساده و در عین حال جذاب، اغلب به تلاش بیشتر در چاپ نیاز است. پوشش بالا به کمک رنگ سفید چاپ شده به روش اسکرین، استفاده از پوشش مات و براق و یا جلوه‌های لمسی به دلیل چاپ ضخیم لایه‌ی اسکرین فقط نمونه‌هایی از این دست هستند.
– عملیات تکمیلی فویل گرم و فویل سرد را فراموش نکنید: تمام یونیت‌های چاپ اسکرین و یونیت‌های فویل‌کوبی‌گرم برای چنین کارهایی باید بتوانند در ایستگاهی که کار مربوطه به انجام می‌رسد، با کمترین تلاش تعویض و جای گیرند.
– بر‌خلاف طراحی ساده، کالاهای مصرفی با کیفیت بالاتر، روند درخشش نام تجاری را با طراحی منحصر به‌فرد ادامه می‌دهند و در نتیجه حداقل به همان تغییرات الزامی، نه یونیت بالاتر، در فرآیند تولید نیاز است.
در مدل لیبل‌مستر توسعه یافته Gallus Labelmaster Advanced، تمام یونیت‌های چاپ فلکسو را می‌توان با هر یک از یونیت‌های چاپ اسکرین، فویل‌کوبی‌گرم و یا دایکات جایگزین کرد. همچنین می‌توان آنها را با یونیت‌های تولید شده توسط سایر تولید‌کنندگان همکار، جایگزین کرد. (منبع: تصویری از حسن نیت ارائه‌دهنده Gallus Ferd. Ruesch AG)

گزینه های پیکربندی منعطف
برای رفع نیازهای امروز بازار، ماشین‌های مدرن مستلزم چه ویژگی‌هایی هستند؟ Gallus Labelmaster متعلق به کلاس ماشین‌های کلاسیک است که یک درجه متعادل از اتوماسیون را با سودآوری بالا برای اپراتور به ارمغان می‌آورد. با ساختاری مدولار، بسیاری از گزینه‌های پیکربندی را در اختیار داشته و بنابراین کاملاً متناسب با نیازهای بازار است: Gallus Labelmaster Advanced به گونه‌ای طراحی شده که تمام تغییرات فرآیندی که در بخش چاپ رخ می‌دهد، به عنوان سطح فرآیند اولیه شناخته شده است. در نتیجه، هر یک از یونیت‌های چاپ فلکسو را می‌توان با یونیت‌های چاپ اسکرین، یونیت‌های فویل‌کوبی‌گرم و یونیت‌های دایکات جایگزین کرد. همچنین ممکن است آنها را با یونیت‌های تولید‌کنندگان دیگر(OEM) جایگزین کنند. گفتنی است که تغییر یک یونیت‌ چاپ فلکسو، به اسکرین یا فویل‌کوبی، به زمانی کمتر از ۱۵ دقیقه، برای این نوع تجهیزات “آماده- به- چاپ”، نیاز دارد. این باعث می‌شود که سیستم ماشین برای هر نوع سفارش کاری به سرعت آماده شود.
تغییر فرآیند جایگزین یونیت فلکسو به اسکرین یا فویل‌کوبی) در حالی‌که دستگاه در حال کار است، اتفاق می‌افتد و به همین دلیل باعث صرفه‌جویی در زمان شده و منافع مالی را برای چاپخانه‌دار به ارمغان می‌آورد. در عین حال، از آنجایی‌که تمام یونیت‌ها در همان محور اصلی ماشین قرار می‌گیرند، نسبت به ماشین‌هایی که یونیت‌ اسکرین در ریل بالای یونیت‌های چاپ فلکسو جای می‌گیرد و یا با تعویض اجزای یونیت‌ چاپ در ایستگاه اضافه می‌شود(drop-in)، از مزیت‌های بهتری برای کنترل سیستم برخوردار است.
تغییرپذیری Gallus Labelmaster
مدل پایه Gallus Labelmaster نیز گزینه‌ای از دو فرآیند قابل تعویض یونیت‌های چاپی را ارائه می‌دهد، به عنوان مثال یک یونیت‌ چاپ روی اسکرین و یک یونیت‌ فویل‌کوبی برجسته به جای دو یونیت‌ فلکسو. در عین حال، تغییر در هر ایستگاه از ماشین امکان‌پذیر است. ماشین‌هایی که در زمان خرید به صورت خط چاپ فلکسو خالص پیکربندی شده‌اند می‌توانند با تغییر دو یونیت‌، به عنوان مثال با یونیت‌ پانچ یا چاپ اسکرین، ارتقا یافته و مجددا یونیت‌های مازاد نصب شوند. به این ترتیب، یک مشتری می‌تواند از ماشین برای عملیات تکمیلی استفاده کند و سفارش‌های متنوع را انجام دهد. این تفاوت در زمان تغییرات باعث صرفه جویی سالیانه ۱۲.۸۰۰ یورو در سال در مقایسه با سیستم ریلی و یا ۵۱.۲۰۰ یورو در سال در مقایسه با سیستم جاگذاری می‌شود.
تضمین دستیابی به کمترین ضایعات کاغذ است
سیستم‌ ماشین‌های چاپ هنوز به روندها دیگر پاسخ نداده‌اند. یکی از این روندها، پایداری پویای بسته‌بندی است، که در آینده به مراتب توجه بیشتری را به‌خود جلب خواهد کرد.
 به دلیل اینکه پسماندهای بسته‌بندی به طور فزاینده‌ای بحرانی می‌شوند، هر دو گروه چاپکاران لیبل و بسته‌بندی، با این رویکرد کلی افزایش تغییر سفارشات، باید بیشتر در مورد چگونگی به حداقل‌ رساندن مقدار پسماند در محاسبه سفارشات‌ کاری خود توجه کنند.
• علاوه بر این، پیداکردن جایگزین برای مواد پلاستیکی به یک امر مهم تبدیل شده و در نتیجه موجب افزایش تنوع و گستره سطوح چاپی می‌شود. یکی از نمونه‌های اخیر کاغذ گیاهی (grass paper) است. هنگام خرید یک ماشین، توانایی چاپ روی طیف گسترده‌ای از مواد، از مونوفیلم تا تیوب‌های لمینیتی، عامل مهمی است که باید در نظر گرفته شود.
تقاضا برای ماشین با حجم کم ضایعات کاغذ
به دنبال این روند، این سوال مطرح می شود که این مفهوم چگونه باید در طراحی ماشین رعایت شود که مطابق با الزامات محیط زیست و توسعه پایدار باشد. صرفه‌جویی در کاهش ضایعات کاغذ نه تنها به دلایل پایداری، بلکه برای صرفه‌جویی بالقوه نیز یک معیار مهم است. با توجه به این امر Gallus Labelmaster بسیار بهینه طراحی شده است، طول انتقال رول از یک یونیت‌ چاپ به یونیت‌ چاپ دیگر ۱.۴ متر است. این امر با آرایش تمامی فرآیندهای ضروری در سطح اولیه (خط محوری چاپ) امکان پذیر شده است و به این ترتیب هیچ تغییری در سطح دیگری لازم نیست و رول کاغذ کمترین جابجایی در مسیر چاپ را دارد. به عنوان مثال، استفاده از یونیت‌ چاپ اسکرین روی یک ریل، باعث ایجاد مسیر اضافی ۴ تا ۶ متر می شود. با این حال، آرایش و قرارگیری یونیت‌های چاپ در سطح اولیه و محور چاپ، باعث صرفه جویی در مواد، زمان و هزینه‌ها در هنگام راه‌اندازی می‌شود که با افزایش سفارشات‌ و تغییر مواد، مزیت این ویژگی حتی مهم‌تر هم می‌شود.
ویژگی‌های کاربر پسند: “کاربری آسان”
برای تغییر سریع فرآیند (یونیت‌های فلکسو به اسکرین یا فویل‌کوبی) و تعویض کار، ویژگی‌های کاربرپسند ماشین چاپ بسیار اهمیت دارد. این شامل تمام ویژگی‌هایی است که استفاده از ماشین را آسان می‌کند. به عنوان مثال، هنگامی‌که در ماشین لیبل‌مستر جابجایی و تغییر یونیت‌ها در همان محور اولیه چاپ انجام می‌شود، دیگر هیچ نیازی به جرثقیل دستی زنجیری نیست. ضمن آنکه سیلندرهای چاپ و نوردهای آنیلوکس این ماشین مجهز به رینگ آسوره شده‌اند که باعث پایداری یونیت‌های چاپ می‌شود. این ویژگی، عارضه اثر و رد چرخ دنده را که همیشه در حین کار ماشین‌های دارای سیلندرهای چرخ دنده‌ای به وجود می‌آید، نداشته و در نتیجه ثبات کیفیت چاپ را تضمین می‌کند.
سیلندر چاپ سبک Gallus Labelmaster را می‌توان در اندک زمانی جابجا و تعویض کرد. یک ماشین با هشت یونیت‌ چاپ نیاز به تغییر کمتر از ۸ دقیقه دارد، و زمانی‌که دو نفر به طور همزمان این تغییر را انجام می‌دهند حتی به مراتب کمتر زمان می‌برد. برای این منظور یک سیستم گیره مخصوص برای سیلندرها طراحی شده است. همچنین از مزیت ترتیب و دسترسی راحت به دکمه‌های اپراتوری، درست در جایی‌که او انتظار آن را دارد بهره می‌برید که این عملکرد حاصل تجربه سازنده است.
برای تعمیر و نگهداری، یونیت‌ چاپ را می‌توان به راحتی برداشته، به طوری که هیچ‌گونه خرابی دستگاه در طول چنین عملیاتی رخ نمی‌دهد. هنگامی‌که یونیت‌های چاپ اسکرین را ادغام می‌کنید، از مزیت طراحی و ساخت آن توسط گالوس بهره‌مند می‌شوید، زیرا این یونیت‌ها به‌طور جداگانه برای هر نوع مدل ساخته شده و با سیستم کنترل ماشین یکپارچه می‌شود. همچنین لازم به ذکر است، چمبر داکتر بلید با محفظه‌ای مستحکم ـ که برای کار فقط به مقدار بسیار کمی مرکب، از ۲۲۰ تا ۱۵۰۰ میلی‌لیتر، نیاز دارد ـ طراحی شده است. انحنای دیواره داخلی چمبر باعث بهبود گردش مرکب شده و هوا نمی‌گیرد و تمیزکاری آن را نیز آسان‌تر می‌کند. تمام این معیارها کمک می‌کند تا ماشین را برای کار اپراتور آسان و تغییر کار را راحت کند.
جمع‌بندی
با تکیه بر مفهوم انعطاف‌پذیری کامل فرآیند و تغییر کار در سطح اولیه، گالوس به‌طور کامل خود را با الزامات روندهای کلان امروز حوزه لیبل و چاپ بسته‌بندی تطابق داده است. به‌طور خاص، به تغییرات سریع کار و فرآیند به طور قابل توجهی اهمیت داده شده است تا مزیت رقابتی و تولید موثر را تأمین کند. در عین‌حال، مفهوم یک ماشین انعطاف‌پذیر به معنای امنیت سرمایه‌گذاری برای کاربر است، زیرا می‌توان آن را به سرعت با شرایط بازار تغییر داد و ارتقا بخشید.

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید