صدور کارت‌هاي جديد اتباع بيگانه با ضريب امنيتي بسيار بالا

مديرعامل شرکت چاپ و نشر بانک ملي ايران از صدور کارت‌هاي جديد براي اتباع بيگانه در ايران خبر داد و گفت: اين کارت‌ها از المان‌هاي امنيتي بسيار بالايي برخور دارند که غيرقابل جعل است.

رضا منصوري، مديرعامل شرکت چاپ و نشر بانک ملي ايران، در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگي باشگاه خبرنگاران پويا، از صدور کارت‌هايي جديد براي اتباع بيگانه در ايران خبر داد و گفت: از جمله برنامه‌هاي چند ماه اخير توليد و عرضه کارت شناسايي هوشمند براي اتباع خارجي است. اين کارت‌ها با ضريب امنيتي بالا به منظور سهولت در شناسايي، سازماندهي فعاليت‌هاي اتباع بيگانه، ايجاد رفاه براي اين افرد توليد مي‌شود. شرکت چاپ و نشر بانک ملي ايران با همکاري اداره کل اتباع بيگانه طبق برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده چند ماه پيش از فرارسيدن ماه محرم و ايام اربعين که تردد و رفت و آمد از مرزهاي جنوبي شدت مي‌گيرد،‌ ضريب امنيتي اين کارت‌ها را نسبت به گذشته افزايش داده است.

وي ادامه داد:‌ با توجه به ناامني‌هايي که گروهک‌هاي تروريستي داعش در خارج از مرزهاي ايران و در کشورهاي همسايه ايجاد کرده‌اند‌، کارت‌هاي اتباع غيرايراني با درصد امنيتي بالاتري طراحي و صادر شده است که هم قابل رديابي بوده و هم قابليت کنترل از راه دور دارد،‌ اين کارت‌ها به سنسورهاي خاصي که در مراکز مختلف وجود دارد،‌ حساسيت داشته و شناسايي افراد با سهولت بيشتري صورت مي‌گيرد.

منصوري تصريح کرد: از دو ماه پيش تعويض کارت‌هاي شناسايي کليه افراد غيرايراني که در ايران سکونت دارند‌، آغاز شده است و کارت‌هاي جديد با ضريب امنيتي بالا در حال توزيع است.با توجه به اهميت و شرايط حضور اتباع خارجي مقيم ايران، لذا نياز به کارت شناسايي با مولفه‌هايي در سطوح امنيتي بالا است. در اين راستا مشخصات فردي به همراه مولفه‌هايي که غيرقابل جعل هستند، از جمله مهر امنيتي چاپ شده بر روي عکس و کارت، ميکروتکست، انواع گيلوش، مولفه‌هاي نامرئي قابل رويت در زير نور فلورسنت، المان‌هاي برجسته و… بر روي اين کارت‌ها بکار برده شده‌اند. وي گفت:‌ اين کارت‌ها تماسي و غيرتماسي توسط رمزخوان‌ها قابل کنترل است،‌ در مرزهاي ورودي و خروجي کشور کارت‌ها از راه دور نيز قابل شناسايي هستند،‌ اين کارت‌ها به بانک اطلاعاتي متصل است که مشخصات فردي چون مردمک چشم و … در آن ذخيره شده است. اين بانک اطلاعاتي به خوبي مشخص مي‌کند که کارت جعلي است يا واقعي.

شرکت چاپ و نشر بانک ملي در سال ۱۳۱۷ با نام «بنگاه چاپخانه» تاسيس شده است. اين شرکت که در ابتدا کارش محدود به چاپ تاريخ انتشار بر روي اسکناس‎ها بود، کم‌کم با گسترش فعاليت‌ها، به تدريج به يکي از معتبرترين چاپخانه‎هاي کشور و خاورميانه تبديل شد. ساختمان شرکت توسط فرانسوي‎ها طراحي و در سال ۱۳۱۹ ساخته شد. در سال ۱۳۷۶ به دليل تقاضاي فراوان و حجم بالاي سفارش‎هاي چاپي، ساختمان جديد چاپخانه که در اين زمان با نام «شرکت چاپ بانک ملي ايران» به کار خود مي‎پرداخت، با زير بناي ۲۳۴۰۰ متر مربع در کيلومتر ۱۸ جاده مخصوص کرج احداث شد. نهايتاً در سال ۱۳۷۹ اين شرکت به منظور يجاد امکان نشر کتاب و مجله، مجوز نشر را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي دريافت کرد و به «شرکت چاپ و نشر بانک ملي ايران» تغيير نام يافت .شرکت چاپ و نشر بانک ملي انجام امور متعدد و ويژ‌ه‌اي را برعهده دارد که به دليل داشتن ماشين‌هاي خاص، انجام ان تنها از سوي اين شرکت انجام مي‌شود که از جمله اين موارد مي‌توان به چاپ اوراق بهادار، توليد کارت ملي هوش.مند و اسکن‌ از اسناد مهم سازمان‌هاي مختلف اشاره کرد.

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید