عملیات تکمیلی هوشمند و هدفمند ارزش کارچاپی را افزایش می‌دهد

0
1515

برندها را پایبند خود کنید با جلوه‌های ویژه چاپی

نویسنده: نویسنده: کارن کیمرر: (Karen Kimerer)
منبع: Keypoint Intelligence
گروه پژوهش

برای انتخاب عملیات تکمیلی مناسب که بتواند ارزش محتوای یک بسته را به خوبی به مخاطب و گیرنده کارچاپی منتقل کند، ابتدا باید درک درستی از کار چاپی نهایی و مخاطبان آن داشته باشید. کارمندان بخش فروش چاپخانه باید جلوه‌های ویژه و ارزش افزوده هر کار چاپی را فراتر از نوع محصول، تکنیک چاپی، و قیمت آن بررسی کرده و در این باره با مشتری تبادل نظر کنند.
عملیات تکمیلی یک کار چاپی چیزی شبیه بازار معاملات املاک است. تأثیری که اولین نگاه روی شما می‌گذارد و دقتی که به جزئیات شده است‏‏، ارزش فراوانی دارد.

گزینه‌های عملیات تکمیلی در صنعت چاپ فراوان هستند. این گزینه‌ها شامل صحافی، برجسته‌سازی، دایکات، طلاکوب، لمینیت، خط ‌زنی، پرفراژ، کوتینگ یووی و امکانات دیگر می‌شود. شیوه‌ای که از طریق آن یک کارچاپی تکمیل و نهایی می‌شود تاثیر مستقیم بر ارزش کار چاپی داشته و می‌تواند یک برند را تا عرش اعلا بالا برده و یا باعث از بین رفتن تصویر برند در ذهن مخاطب ‌شود. به عنوان مثال یک کتاب با صحافی ته‌چسب همواره کیفیتی برتر از یک کتاب با صحافی مفتولی داشته و مخاطب را بیشتر جذب می‌کند. به همین خاطر استفاده از روش‌های تکمیلی مناسب می‌تواند ارزش بیشتری برای هر کار چاپی، که می‌تواند یک کالای تبلیغاتی باشد، به ارمغان بیاورد.
با اینکه نمی‌توان به آسانی تأثیر یک کارچاپی را که جلوه‌های تکمیلی و ارزش افزوده زیبایی دارد، اندازه‌گیری کرد، ولی می‌توان به راحتی ریسک کار چاپی را که جلوه‌های تکمیلی آن چنگی به دل نمی‌زند، ارزیابی کرد.

هر سفارشی، را نپذیرید
خریداران کارهای چاپی معمولا با ایده‌های کاملا روشن و تصویری واضح از آنچه که مایلند چاپ شود، وارد چاپخانه می‌شوند. زمانی که آن‌ها با شرکت چاپی شما تماس می‌گیرند در حقیقت به دنبال کسی هستند که ‌بتواند این تصویر ذهنی آن‌ها را به یک کارچاپی ملموس و واقعی تبدیل کند. شرکت‌های چاپی که بلافاصله بدون تعمق وژرف اندیشی کار را قبول می‌کنند ممکن است درک درستی از ریزه‌کاری‌های تکمیلی کار و تأثیر پایداری که کارچاپی باید روی مخاطب بگذارد نداشته باشند.
به عنوان مثال یک کارچاپی ساده مثل کارت ویزیت را در نظر بگیرید. تصور کنید مشتری شما می‌خواهد کارت ویزیت خود را از نو طراحی کند و یک لایه کوتینگ گلاسه نیز روی هر دو سوی کارت بنشاند. تعدد گزینه‌های تکمیلی می‌تواند باعث سر درگمی مشتری ‌شود، ولی یک متخصص با تجربه می‌تواند مواردی را که باعث اخلال در کارکرد کارچاپی می‌شود، شناسایی کرده و مانع بروزآن‌ها شود. تصور کنید ارزش کار شما در نگاه مشتری تا چه اندازه بالا می‌رود اگر تلاش کنید بفهمید چرا اصرار دارد که کار حتما ورنی براق بخورد. احتمالا او تصور می‌کند ورنی به کارت ویزیت او جلوه زیباتری خواهد بخشید و دوام آن را نیز افزایش می دهد. با این حال هر کسی که تاکنون کارت ویزیت با کوتینگ گلاسه با خود حمل کرده می‌‌داند که یادداشت نوشتن روی چنین کارتی تقریبا محال است. یادداشت نوشتن روی کارت ویزیت به ویژه در نمایشگاه‌های تجاری امری بسیار معمول و رایج است. امروزه بسیاری از خریداران کارهای چاپی مسئولیت‌های فراوانی دارند و ممکن است کاملاً از عواقب تصمیم‌گیری‌های اشتباه خود در زمینه جلوه‌های تکمیلی کار چاپی آگاه نباشند. این خریداران کارهای چاپی می‌توانند از تجربه و علم شما در مورد عملیات تکمیلی و گزینه‌های متعدد جلوه‌های چاپی بهره ببرند.
به جای اینکه فوراً هر سفارش چاپی را بدون تفکر و تعمق قبول کنید، بهتر است به مشتری در انتخاب راه حل مناسب که ارزش برندش را در چشم مخاطب ارتقا می‌دهد کمک کنید. به خاطر طبیعت بسیار رقابتی بیشتر صنایع، خریداران‌، کارهای چاپی باید همواره به دنبال راه‌هایی باشند که کیفیت و اعتبار کارهای چاپی آن‌ها را هر چه بهتر به مخاطب منتقل می‌کند. در مورد کارت ویزیت یک گزینه می‌تواند ترغیب مشتری به استفاده از مرکب‌‌های ویژه، متالیک، فلورسنت و یا ورنی موضعی باشد تا از این طریق کارت ویزیت جلوه‌ای زیبا و استثنایی در چشم ببینده پیدا کند. در عین حال نشاندن یک لایه کوتینگ نرم و ابریشمی پشت کارت امکان نوشتن یادداشت روی کارت را فراهم می‌آورد.
با ارایه و در اختیار قراردادن تجارب خودتان در مورد نحوه استفاده از روش‌های مختلف تکمیلی می‌توانید به خریدار کار چاپی کمک ارزشمندی بکنید. نتیجه چنین برخوردی می‌تواند بسیار تأثیر گذارتر باشد تا اینکه کاری را تحویل مشتری بدهید که او را ناراضی کرده و برای اهدافی که او در نظر داشته نیز مناسب نباشد.

جلوه‌های ویژه و حفظ مشتری
یک کار چاپ شده همراه با جلوه‌های جذاب و خیره کننده می‌تواند توجه سخت‌گیرترین مشتریان را جلب کند. بخاطر طبیعت بسیار رقابتی در بیشتر صنایع، خریداران کارهای چاپی باید همواره به دنبال راه‌هایی برای انتقال کیفیت و اعتبار کارهای چاپی به مخاطبان خود باشند. چنین روندی به ویژه در جهان پساکووید، که گذار به تکنولوژی دیجیتال در آن شتاب گرفته و حجم کارهای چاپی در حال کاهش است، اهمیت فراوانی دارد. با اینکه چاپ همواره جایگاه خود را در اکوسیستم حهان ارتباطات حفظ خواهد کرد، خریداران کارهای چاپی به دنبال کاهش هزینه از طریق استفاده هوشمند از فرایند چاپ هستند. استفاده از تکنیک‌های تکمیلی چاپی مناسب و صحیح باعث خواهد شد تا نشریات، اقلام تبلیغاتی، بسته‌بندی‌ها، کارت پستال‌ها، و کارت‌های ویزیت به عناصری که لمس آن‌ها حس خوبی در مخاطبان ایجاد می‌کند‏ تبدیل شوند. عناصر تکمیلی این اقلام ارتباطی نوعی واکنش حسی ایجاد می‌کند که باعث می‌شود آن‌ها به مدیوم‌های ارتباطی به یادماندنی و ذاتاً ارزشمندی تبدیل شوند.
در نهایت کلیه خریداران کارهای چاپی می‌خواهند توجه مشتریان وفادار خود را جلب کرده و آن‌ها نیز به سهم خود تجربه مثبت خویش را به دیگران انتقال دهند و باردیگر سراغ کالای خریدار بروند.
در یک نظرسنجی که توسط نهاد CEB انجام شد و بیش از ۵ هزار نفر در آن شرکت داشتند که بیشتر آن‌ها مخاطبان کارهای چاپی بودند‏، اذعان کردند که مهم‌ترین عامل برای حفظ وفاداری مشتری تجربه آن‌ها در طول فرایند فروش کار چاپی است. به خریداران چاپی که مشتریان شما هستند کمک کنید تا به‌طور مستمر در مورد آنچه می‌خواهند عرضه کنند‏‏ برنامه‌ریزی و سپس با پرسش‌های مناسب‏‏، مخاطرات و ریسک‌های هر یک از گزینه‌های تکمیلی را با مشتری مطرح کنید. این پرسش‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:
– طول عمر یک کار چاپی چقدر است؟ آیا نیاز به صحافی فنری دارد یا صحافی مفتولی؟ جعبه یا کارتن و…
– مخاطبان کار یا پروژه‌ چاپی چه کسانی هستند؟ چه چیزی می‌تواند توجه آن‌ها را جلب کند؟ چه نوع عملیات تکمیلی می‌‌تواند جذابیت کار چاپی شما را افزایش دهد به گونه‌ای که توجه مخاطبان را به خود جلب کند؟
– این کار یا پروژه چاپی چگونه مورد استفاده قرار می‌گیرد؟ آیا نیاز است روی آن یادداشت نوشته شود؟ اگر چنین نیازی وجود دارد

بهترین گزینه‌های تکمیلی چیست؟
– در مورد بروشور یا کتابچه‌های تبلیغاتی، آیا نیاز به جدا کردن با پاره کردن یک ورق بدون اینکه کل کار آسیب ببیند وجود دارد؟ چه نوع صحافی در این مورد به کار می‌آید و آیا باید برخی از صفحات یا تمام آن‌ها را سوراخ کرد؟
– آیا محصول یا کار چاپی ارزش خود را به خوبی به مخاطب منتقل می‌کند؟
– دوام کار چاپی قرار است تا چه مدت باشد؟ آیا باید در مقابل رطوبت، دما و غیره مقاوم باشد؟

نتیجه گیری
هنگامی که صحبت از رسانه ارتباطی چاپی می‌شود، خریدار کار چاپی شما به دنبال ایده‌های خلاق، گزینه‌های متفاوت و راه حل‌‌های موثر است. در دورانی که محیط‌های ارتباطی دیجیتال حرف اول را می‌زنند، خریداران کارهای چاپی به فراتر از مرکب و کاغذ می اندیشند. آن‌ها می‌خواهند رسانه چاپی آن‌ها توجه‌ مخاطبان را جلب کرده و در عین حال تأثیر برند را نیز ارتقا دهد.
چاپ هنوز هم می‌تواند همه را حیرت زده کند، به ویژه اگر چاپکار بداند هدف اصلی و نهایی یک کارچاپی چیست. استفاده از عملیات و ریزه‌کاری‌های تکمیلی مناسب می‌تواند کارایی کار چاپی را افزایش داده، رضایت مشتری را جلب کند، تصویر برند را ارتقا بخشد و وفاداری مشتری را تضمین کند. به عنوان یک چاپکار‏ شما موظف هستید خریداران کارهای چاپی را که وقت زیادی هم ندارند، آموزش داده و انواع گزینه‌های تکمیلی و نحوه افزایش ارزش و کاربرد کارهای چاپی آن‌ها را برایشان تشریح کنید.

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید