ماشین چاپ لیبل جدید از گالوس

 

شرکت گالوس به تازگی، ماشین چاپ دیجیتال لیبل جمع و جوری را به بازار ارائه کرد. این ماشین برای چاپکارانی مناسب است.  که می‌خواهند وارد عرصه لیبل شوند و توانایی ریسک بالا ندارند

این دستگاه جدید که Smartfire نام دارد با استفاده از سیستم جوهرافشان که از مرکب‌های پایه آب استفاده می‌کند همراه با سیستم لامینت پیوسته و دایکات، عملیات چاپ و تولید لیبل را یک جا انجام می‌دهد. دستگاه از سیستم رابط اپراتور انحصاری گالوس بهره می‌برد که HM نام دارد. انجام عملیات پیش از چاپ را نیز با استفاده همین دستگاه ممکن و از سایر تجهیزات بی‌نیاز می شود.

دستگاه برای اولین بار در تابستان ۲۰۱۸ در نمایشگاه روزهای نوآوری گالوس عرضه شد. با این دستگاه می‌توان لیبل به عرض ۲۲۰ میلی متر را چاپ کرد. علاوه بر چاپکاران، صاحبان برند نیز می‌توانند این دستگاه را که به چاپ لیبل در تیراژ و کیفیت بالا نیاز دارند، در محل دفتر خود نصب کنند. کریس جاکسون از مدیران اروپایی گالوس می‌گوید: این دستگاه تنها به درد چاپکاران لیبل نمی‌خورد، چاپکاران افست ورقی نیز تمایل خود را برای استفاده از این دستگاه برای ارائه خدمات جدید به مشتریان خود ابراز کرده‌اند. از سوی دیگر ابعاد کوچک دستگاه و راحتی کار با آن باعث شده تا صاحبان برند نیز بتوانند از آن در دفاتر خود استفاده کنند.

قلب تپنده دستگاه هدهای جوهرافشان تک باره Memjet(در سیستم Memjet مرکب به صورت آبشاری و نه قطره‌ای روی کار پاشیده می‌شود) است که همراه با سیستم هدایت رول انحصاری گالوس و سیستم لامینت پیوسته(in line)،‌ این دستگاه یک کاتر پلاتر برای برش نمونه‌ها، سیستم دایکات نیمه روتاری و رول‌جمع‌کن ماتریسی عملیات چاپ و تولید لیبل را انجام می‌دهد. از آنجائیکه این دستگاه تنها می‌تواند به صورت چهاررنگ چاپ کند باید از کاغذهای رفلکتیو(Reflective) در ماشین استفاده کرد. دستگاه به سیستم کنترل رایانه‌ای گالوس به نام HMI استفاده می‌کند. تمامی تنظیمات دستگاه، عملیات پیش چاپ و آماده‌سازی چاپ با استفاده از سیستم کنترل رایانه‌ای که به ریپ کالدرا(Caldera) مجهز است انجام می‌شود. جکسون می‌گوید با در نظر گرفتن بازار هدف این ماشین، استفاده از ریپ کالدرا به جای پرینکت ساخت شرکت هایدلبرگ منطقی‌تر به نظر می‌رسید. این اولین ماشین دیجیتال واقعی چاپ لیبل گالوس است و نباید آن را با دیگر ماشین دیجیتال گالوس که Labal fire نام دارد، اشتباه کرد.  تفاوت فراوانی از لحاظ قابلیت، تکنولوژی، فرمت و میزان تولید و قیمت بین دو ماشین وجود دارد. قیمت Smart fire بسیار کمتر از Label fire است. در مقایسه با دیگر ماشین‌هایی که از سیستم Memjet استفاده می‌کنند Smart fire قدرتمندتر و صنعتی‌تر است و تجهیزات تکمیلی پیوسته بیشتری دارد که میزان و سرعت تولید آن را افزایش می‌دهد.

ماشین‌آلات مشابه دیگر برای تصویرسازی از سیستم جوهرافشان یووی یا تونر استفاده می‌کنند. ماشین با دو سرعت مختلف چاپ می‌کند سرعت بالا ۱۸ متر در دقیقه و رزولوشن ۸۰۰×۱۶۰۰ dpi و سرعت کمتر که برای چاپ با کیفیت بالا مناسب است ۹ متر در دقیقه و رزرولوشن ۱۶۰۰×۱۶۰۰ dpi است.

به گفته گالوس، اپراتوری ماشین بسیار ساده است و آموزش کار با دستگاه تنها ۲ روز به طول می‌انجامد. اپراتورهای باتجربه نیز می‌توانند یک روزه کار با دستگاه را یاد بگیرند. دستگاه برای ارسال به مشتری روی دو پالت جداگانه سوار می‌شود و می‌توان آن را ظرف چند روز نصب و راه‌اندازی کرد. دستگاه از برق ۲۴۰ ولت ۵۰ مگاهرتز استفاده می‌کند و نیازی به سیستم خشک‌کن قدرتمندگران قیمت ندارد. از آنجائیکه ماشین جدید از مرکب‌های پایه آب بهره می‌برد، هیچگونه گاز مضر VOC منتشر نکرده و بر همین اساس به سیستم تهویه نیاز ندارد. با این حال از آنجائیکه از چاپ با سیستم Memjet بهره می‌برد باید از کاغذهای ویژه برای چاپ در آن استفاده کند. در حال حاضر ۲۰۰ نوع کاغذ ویژه سیستم Memjet به بازار عرضه شده است. بسیاری از قطعات مصرفی دستگاه را اپراتور خودِ می‌تواند تعویض کند و نیازی به استخدام متخصصان آموزش‌دیده نیست.

قیمت دستگاه ۱۶۰ هزار یورو است البته به این قیمت باید ۹ هزار یورو دیگر برای نصب و آموزش کارکنان چاپخانه اضافه کرد. نرم‌افزار دستگاه به طور خودکار هزینه چاپ هزار لیبل را قبل از تولید محاسبه می‌کند. مرکب‌های سیستم Memjet ارزان نیستند و کاغذهای پوشش‌دار ویژه این سیستم نیز از کاغذهای لیبل معمولی گرانترند. به همین خاطر قبل از خرید دستگاه باید هزینه‌های مواد مصرفی را به درستی محاسبه کرد تا پس از خرید، خریدار غافلگیر نشود.

سیستم‌های مشابه Smart fire که در بازار موجودند می‌توان از دستگاه Dantex Picocolur که از سیستم جوهرافشان یووی استفاده می‌کند، و دستگاه Sure Press L-4533 ساخت «اپسون» و دستگاه Accuriolabel 195 ساخت «کونیکامینولتا» نام برد.

 

 

 

 

پیام 1

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید