نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی مشهد

0
453

رویدادی منطقه‌ای در قطب صنعت چاپ کشور

مشهد، کلان شهری از هر جهت پراهمیت در اقتصاد، صنعت، فرهنگ و گردشگری است. در صنعت چاپ و بسته‌بندی نیز سهمی قابل توجه در کشور دارد. این شهر در قلب صنایع غذایی و صنایع دیگر، قطب گردشگری نه تنها در ایران که در منطقه است. سابقه فرهنگی و فهرست پرشمار چهره‌های شاخص فرهنگی و اجتماعی این شهر چنان آشکار است که نیازی به توضیح ندارد. با چنین ویژگی‌هایی دور از انتظار نیست که مشهد قطب صنعت چاپ کشور هم باشد. نا گفته، پیداست که بخش زیادی از قابلیت‌ها و فرصت‌ها به برکت وجود بارگاه حضرت رضا نصیب این کلان شهر شده است. برگزاری نهمین نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی مشهد (۲۶ تا ۲۹ آبان ۱۴۰۰) فرصتی فراهم آورد تا ضمن بازدید از این نمایشگاه، دیداری داشته باشیم با قبیله چاپ در این استان و نگاهی به ظرفیت‌ها و امکانات این قطب چاپ در شرق کشور بیاندازیم، قطبی که علاوه بر صنایع و تبلیغات و کارهای فرهنگی خراسان رضوی و استان‌های مجاور، سفارشات چاپی متنوعی را از کشورهای همسایه به سود خود جذب می‌کند؛ نه تنها کشورهای همسایه، که سفارشاتی از عراق نیز روانه چاپخانه‌های توانمند آن می‌شوند.
کرونا و محدودیت‌هایی که حتی برگزاری این نمایشگاه را با تردید روبرو ساخته و پس از برگزار نشدن سال گذشته و به تعویق افتادن زمان برگزاری آن از خرداد به آبان ۱۴۰۰ سایه خود را بر سر این رویداد هم انداخته بود. با این همه، با گشتی سریع در سالن‌های این نمایشگاه می‌توانستی به پتانسیل‌های چاپ و بسته‌بندی و بیش از آن بازار بسته‌بندی در این استان پی ببری.

۳ ویژگی بارز در نمایشگاه مشهد
نهمین نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی مشهد در سردترین روزهای آبان، از گرمی و شور قابل توجهی برخوردار بود. ارائه دهندگان انواع خدمات چاپ و بسته‌بندی (افست، فلکسو، گراور، لیبل، جعبه مقوایی، کارتن، لفاف، قوطی‌سازی و نیز ماشین‌سازی و مرکب‌سازی و تولید موادمصرفی و شیمیایی و خدمات بازرگانی در یکصد غرفه حضور داشتند.
اما در یک جمع‌بندی کلی اگر بخواهیم ویژگی‌هایی برای این نمایشگاه برشماریم، این سه مورد، بارزتر است:
اول حضور مدیران و چهره‌های جوان در شرکت‌ها که حکایت از به میدان آمدن نسل جدیدی از صاحبان واحدهای چاپ و بسته‌بندی داشت که صاحب ایده‌های نو و جسارت و پویایی در این صنعت دارد. بی‌شک آثار این تحول در سال‌های آینده نمایان خواهد شد.
دوم حضور شرکت‌های غذایی در کنار شرکت‌های چاپ و بسته‌بندی که دو دوره اخیر به عنوان مشخصه نمایشگاه مشهد درآمده است. سالن‌های نمایشگاه مانند جورچینی از غرفه‌های چاپ و بسته‌بندی و صنایع غذایی بود. در واقع سفارش دهنده و سفارش گیرنده چاپ و بسته‌بندی کنار یکدیگر قرار گرفته بودند و فرصتی برای تبادل نظر و همکاری و قرارهای حرفه‌ای فراهم آمده بود. البته به نوعی جبران کمی تعداد غرفه‌ها از هر دو رشته نیز به این ترتیب تا حدی جبران می‌شد.
سوم حضور شماری از بازدیدکنندگان از کشورهای همسایه بیشتر از افغانستان و کمتر از پاکستان و نیز از عراق بود که هر چند کم شمار، باز هم نسبت به نمایشگاه‌های دیگر، قابل توجه بود. این نکته به ویژه پس از تحولات اخیر افغانستان، قابل تأمل است.

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید