نوآوری و فناوری‌های صنعت چاپ در بازار جهانی

0
2032

گروه پژوهش

بعد از این که نمایشگاه دروپا به تعویق افتاد، کمتر اخبار متمرکز و فراگیری از تولید ماشین آلات و مواد مصرفی منتشر شده است. حالا با فروکش کردن کرونا در بسیاری از کشورها، دوباره نمایشگاه‌های بزرگ دارند گشایش می‌یابند، اقتصاد جهان دوباره جان می‌گیرد و شرکت‌های بزرگ امیدوارنه محصولات فناورانه خود را رونمایی می‌کنند. در اینجا گلچینی از این خبر‌ها برای خوانندگان ماهنامه صنعت چاپ فراهم آورده ایم.

تازه‌های ماشین‌آلات و تجهیزات چاپ

ماشین جدید راپیدا محصول کونیگ اند بائر
شرکت کونیگ ‌اند بائر به تازگی یک ماشین راپیدا جدید به بازار ارایه کرده است. از ماشین Rapida105 جدید کونیگ ‌اند بائر در نمایشگاه چاپ چین China Print در تاریخ ۲۳ ژوئن پرده‌برداری شد.
ماشین جدید کونیگ اند بائر می‌تواند روی انواع سطوح چاپ‌پذیر از ۰۶/۰ تا ۷/۰ میلی‌متر به صورت استاندارد و در صورت سفارش تا صخامت ۲/۱ میلی‌متر چاپ کند. برای چاپ روی مقوای سنگین و کنگره‌ای تجهیزات ویژه چاپ مقوا نیز باید به ماشین اضافه شود. این ماشین می‌تواند به صورت ۸ رنگ و در صورت سفارش به صورت پشت و رو زن پیکربندی شود. به این ماشین راپیدا می‌توان یونیت‌های تکمیلی جلوه‌های ویژه چاپی از جمله کوتینگ، طلای سرد، سیستم تغذیه رول به شیت و دیگر آپشن‌های مربوط به لجستیک کاغذ یا مقوا را اضافه کرد. کونیگ اند بائر ادعا می‌کند که این ماشین برای چاپ کارهای روزمره تجاری، بسته‌بندی و لیبل ایده‌‌ال است. انواع سیستم‌‌های کنترل و رجیستر رنگ اتوماتیک به ماشین اضافه شده است. ابعاد ورق ماشین ۷۴۰/۷۲۰× ۱۰۵۰ میلی‌متر است. دستگاه را می‌توان به سیستم کنترل و نظارت اتوماتیک چاپ به نام Qualitronic مجهز کرد.
کونیگ اند بائر ادعا می‌کند فروش این شرکت افزایش یافته که البته شکوفایی اقتصادی در چین نقش عمده‌ای در آن داشته است. شرکت‌های بزرگ چینی اکنون تمایل خوبی برای خرید ماشین چاپ از خود نشان می‌دهند.
در حال حاضر چینی‌ها به دنبال خرید ماشین‌های افست ۶ رنگ یا بیشتر همراه با یونیت‌های کوتینگ هستند.

هایدلبرگ ماشین جدید افست عرضه می‌کند

شرکت هایدلبرگ در نمایشگاه چاپ چین (China Print) که از ۲۳ تا ۲۷ ژوئن در شهر پکن برگزار شد، ماشین اسپیدمستر جدید CX104 Speedmaster را به نمایش گذاشت. نمایشگاه مجازی هایدلبرگ به نام Showtime IT’S نیز مجموعه تولیدات و خدمات جدید هایدلبرگ را به نمایش می‌گذارد. دستگاه جدید هایدلبرگ بازار بسته‌بندی را هدف قرار داده است. هایدلبرگ می‌گوید ماشین ورقی جدید علاوه بر بازار بسته‌بندی برای چاپ لیبل و کارهای تجاری نیز مناسب است و مشتریان در قبال پولی که پرداخت می‌کنند یک ماشین کامل و همه کاره دریافت می‌کنند. این دستگاه از اتوماسیون بالا برخوردار است و در ساخت آن از فناوری ابداعی‌ هایدلبرگ که Push to Stop نام دارد، استفاده شده است. براساس این سیستم ماشین می‌تواند به طور خودکار کلیه فرایند و چرخه چاپ را انجام دهد و اپراتور تنها هنگامی که نیاز باشد تکمه توقف ماشین را فشار می‌دهد. دستگاه را می‌توان تا ۱۵ یونیت چاپ و کوتینگ پیکربندی کرد. سیستم کوتینگ دستگاه براساس فناوری ماشین‌های با XL هایدلبرگ ساخته شده است. ایستگاه کنترل ماشین چاپ هایدلبرگ Prinect Press Centre XL3 نام دارد. سیستم Intellistart 3 ماشین به طور خودکار مراحل مورد نیاز برای آماده‌سازی هر کار را تعیین می‌کند. برای این کار و وضعیت ماشین چاپ را به طور مداوم کنترل و نظارت کرده و آن را برای انجام کارهای بعدی مورد مقایسه قرار می‌دهد. مجموعه ای از تجهیزات و سیستم‌های کمکی مثل Wash Assistant برای شست و شوی اتوماتیک دستگاه و Color Assistant برای کنترل و رجیستر رنگ به دستگاه اضافه شده است.
یونیت کوتینگ ماشین اسپیدمستر جدید هایدلبرگ از نو طراحی و ساخته شده است. وزن نورد انیلوکس آن ۳۰ درصد کاهش یافته است به همین خاطر برای تعویض نورد تنها به یک اپراتور نیاز است. همین امر باعث می‌شود تا زمان مورد نیاز برای تعویض نورد آنیلوکس تا ۷۵ درصد کاهش پیدا کند. دستگاه می‌تواند هم با مرکب معمولی و هم با مرکب یووی کار کند. اتوماسیون بالای دستگاه امکان چاپ در تیراژ کم را با استفاده از این ماشین افست امکان‌پذیر می‌کند.

دستگاه طلاکوب جدید از شرکت بوبست

شرکت بوبست در پاسخ به تقاضای روزافزون برای جلوه‌های ویژه چاپی از سوی صاحبان برند، به تازگی یک ماشین طلاکوبی گرم به نام NOVAFOlL 106 برای تزئین جعبه‌های چاپ شده با کیفیت، به بازار عرضه کرده است. این دستگاه می‌تواند عملیات برجسته‌سازی، گود کردن (embossing / debessign)، هولوگرام و حتی دایکات را انجام دهد. با استفاده از این دستگاه می‌توان عملیات فویل کوبی بسیار ظریف را روی سطوح چاپ‌پذیر کاغذ و مقوای ضخیم تا ۲۰۰۰ گرم و حتی مقوای کارتن تا ضخامت ۳ میلی‌متر را انجام داد. بیشترین ابعاد ورق قابل استفاده در این دستگاه ۷۶۰×۱۰۶۰ میلی‌متر است.
دستگاه از اتوماسیون بسیار بالا برخوردار است. زمان آماده‌سازی و تعویض کار در دستگاه بسیار بالا است. بستر(platen) ماشین، جائی که عملیات فویل کوبی روی آن انجام می‌شود، از نو طراحی شده است. طراحی جدید زمان ماندگاری بیشتر، ثبات دما، و فشار بیشتر در طول عملیات فویل‌کوبی را تضمین می‌کند. ابعاد دستگاه بسیار جمع و جور است و میزان اتوماسیون آن بسیار بالا و در عین حال ضایعات و باطله آن بسیار کم است.

هایدلبرگ در فناری IML سرمایه‌گذاری می‌کند


هایدلبرگ تصمیم گرفته با تمام قوا وارد بازار لیبل ‌شود. بازار لیبل در حال حاضر سالانه ۴ درصد رشد می‌کند و در این بازار صنعت لیبل IML که به هیچ وجه تحت تأثیر بحران کرونا قرار نگرفته است با سرعت و درصد بیشتری رشد می‌کند. از لیبل‌های IML بیشتر در صنایع غذایی و آرایشی همچنین بسته‌بندی مواد شیمیایی تولید استفاده می‌شود. لیبل‌های IML یا قالبی مزایای فراوانی دارند. هزینه تولید آن نسبتاً پایین است مقاومت خوبی در مقابل حرارت و رطوبت دارند و منابع تولید آن فراوان در دسترس است. پلی پروپیلن مورد استفاده در لیبل‌های ظروف IML تا ۱۰۰ درصد قابل بازیافت هستند. هایدلبرگ تصمیم گرفته نقش عمده‌ای در بازار تولید صنعت لیبل in-mold ایفا کند.
یکی از چالش‌های عمده چاپکاران لیبل IML آماده‌سازی و چاپ روی فیلم‌های بسیار سبک و نازک با سرعت بالا است. برای پاسخگویی به این نیاز هایدلبرگ یک بسته جدید به نام IML Performance Package برای نسل جدید ماشین Speedmaster XL 106 خود ارایه کرده است. این آپشن جدید کلیه تنظیمات پارامترهای کلیدی چاپ را انجام می‌دهد. بخش آپارات و تحویل ماشین اسپیدمستر ۱۰۶ و سیستم انتقال ورق به درون دستگاه برای کار با فیلم‌های IML تغییر کرده است. تجهیزات ضد الکتریسیته ساکن و جرقه‌گیر به ماشین اضافه شده است. این ماشین اکنون می‌تواند روی فیلم‌هایی به ضخامت ۵۰ میکرون با سرعت ۱۴ هزار ورق در ساعت چاپ کند. دستگاه به سه یونیت خشک‌کن به شکل Y انگلیسی مجهز است. این پیکر‌بندی خشک‌کن باعث می‌شود ظرفیت خشک کردن تا ۲۵ درصد افزایش یابد و در مصرف انرژی نیز صرفه‌جویی شود. زیرا فاصله بین یونیت‌های خشک‌کن به حداقل کاهش پیدا کرده است. دستگاه به سیستم برش رول به شیت Cut Star نسل چهارم مجهز است. تمام تجهیزات توسط سیستم گردش کار Prinect کنترل و مدیریت می‌شود.
بخش دیگری از این سیستم یک دایکات روتاری است که تنها مجهز به یک یونیت دایکات است و می‌تواند فشار قالب دایکات را در حد یک میکرون تنظیم کند.

آگفا قیمت پلیت‌های خود را در سراسر جهان افزایش می‌دهد

شرکت آگفا به تازگی اعلام کرده است که قیمت پلیت‌های خود را در سراسر جهان افزایش خواهد داد. افزایش قیمت ارتباط مستقیم با قیمت آلومینیوم، انرژی، بسته‌بندی و همچنین افزایش سرسام‌آور هزینه حمل و ارسال دارد. به همین خاطر آگفا تصمیم گرفته قیمت پلیت‌ها را بین ۵ تا ۱۰ درصد افزایش دهد. افزایش قیمت‌ها از اول آوریل ۲۰۲۱ اعمال خواهد شد.
آگفا می‌گوید با وجود کاهش هزینه‌های داخلی، افزایش هزینه‌ها به گونه‌ای است که این شرکت چاره‌ای جز گرانتر کردن پلیت‌ها ندارد.
مشتریان می‌توانند بخشی از افزایش هزینه‌ها را هنگام فروش پلیت‌های مصرف‌شده خود به مراکز بازیافتی به دلیل گران شدن آلومینیم دریافت کنند. از سوی دیگر آگفا ادعا می‌کند در ساخت پلیت‌های خود ملاحظات زیست‌محیطی را کاملاً رعایت کرده است. همین امر استفاده از پلیت‌های آگفا را برای چاپ‌کاران مقرون به صرفه می‌کند.

زیگورک، مرکب‌های جدید دوستدار محیط ز‌یست عرضه کرد

شرکت زیگورک (Siegwerk) از سازندگان عمده مرکب و کوتینگ، برای بسته‌بندی و لیبل نسل جدیدی از مرکب‌های آب‌پایه و دوستدار محیط‌زیست برای کاغذ و مقوا به بازار عرضه کرده است. نسل جدید این مرکب UniNATURE نام دارد. در ساخت مرکب‌های جدید ازمواد تجدیدپذیر و طبیعی استفاده شده است. به ادعای زیگورک همین امر باعث شده تا این مرکب برای محیط‌زیست مضر نبوده و در عین حال بر قابلیت بازیافت‌پذیری کاغذ مقوا نیزتأثیر نگذارد. زیگورک ادعا می‌کند ارایه مرکب‌های جدید دوستدار محیط زیست، گامی است برای کاهش استفاده از فیلم‌های بسته‌بندی.
پال چین رئیس بخش فناوری مرکب‌های آب‌پایه در زیگورک می‌گوید: «قابلیت بازیافت کاغذ در سراسر جهان وجود دارد و از سوی دیگر کاغذ می‌تواند جایگزین بسیاری از بسته‌بندی‌های پلاستیکی شود. با ارایه UniNATURE ما از حرکت جهانی برای عدم استفاده از سوخت‌های فسیلی حمایت کرده و استفاده از بسته‌بندی‌های پایه سلولزی و کاهش مواد فسیلی در ساخت مرکب‌ها را تبلیغ کرده و ارتقا می‌دهیم. همراه با این مرکب‌ها ما کوتینگ‌های مقاوم را نیز ارایه کرده‌ایم.»

ترویج فرهنگ و ارتقای جایگاه صنعت چاپ

واژه‌نامه آنلاین صنعت هولوگرافی منتشر شد

یک نهاد بین‌المللی صنفی واژه‌نامه جدیدی که به همگان کمک می‌کند عبارات و اصطلاحات صنعت هولوگرافی را درک کنند، همراه با تاریخچه و نقاط عطف این صنعت از زمان اختراع آن در سال ۱۹۴۷ تا امروز تهیه و تدوین کرده است.
نام این نهاد صنفی انجمن بین‌المللی تولید کنندگان هولوگرام یا IHMA است. از جمله اهداف این انجمن ارتقای دانش و درک عموم مردم در مورد صنعت هولوگرافی، مراحل تکوین و توسعه آن طی هفتاد سال گذشته، توصیف فناوری هولوگرافی، نقاط عطف آن و نقش پررنگ آن برای جلوگیری از جعل کالا، تعیین اصالت کالا، چاپ پول و اسناد امنیتی، زیباسازی و ارایه جلوه‌های جذاب به بسته‌بندی و برندها و همچنین صنعت تصویرسازی و واقعیت افزوده (AR) است.
دکتر پال‌دان رئیس هیأت مدیره IHMA می‌‌گوید: « IHMA یک کتاب راهنما در مورد کلیه اصطلاحات و مفاهیم کلی صنعت هولوگرافی تهیه و تدوین کرده است. این واژه‌نامه بخشی از بانک اطلاعاتی است که می‌خواهیم در IHMA جمع‌آوری کنیم تا همه مردم در سراسر جهان بتوانند اطلاعات‌شان را در مورد هولوگرافی و هولوگرام و کاربردهای متنوع آن افزایش دهند.
برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایت ihma.org مراجعه کنید.

تبلیغ “چاپ سبز است” در روزنامه وال استریت ژورنال

به تازگی نهاد صنفی Print Drives America در روزنامه پرتیراژ و معروف وال استریت ژورنال یک آگهی با عنوان چاپ سبز است ( Print is Green) منتشر کرده است. این آگهی بخشی از کمپین تبلیغاتی است که این نهاد برای خنثی کردن تبلیغات منفی علیه چاپ و ترغیب مردم به استفاده از رسانه چاپ سفارش داده است. این آگهی در صفحه اول بخش اخبار رویدادهای ویژه تجارت (business) روزنامه وال استریت ژورنال چاپ شده است. تیراژ روزنامه وال استریت ژورنال بیش از یک میلیون نسخه است.
آگهی چاپ سبز است بر نکات مثبت استفاده از آگهی‌های تبلیغات چاپی و مزایای آن نسبت به آگهی‌های آنلاین و دیجیتال تأکید کرده و در عین حال ادعا کرده که چاپ بهترین انتخاب از دیدگاه زیست‌محیطی است. کاغذی که برای چاپ استفاده می‌شود، نه تنها از منابع تجدیدپذیر تهیه شده بلکه قابل بازیافت است. در حالی‌که آگهی دیجیتال توسط رسانه‌هایی پخش می‌شوند که ۲۴ ساعته و در هفت روز هفته انرژی برای ارسال دیتا و از طریق تجهیزاتی که فراوان از موادی چون پلاستیک آهن و شیشه استفاده می‌کنند مصرف می‌کند. این مواد در ‌نهایت در مناطق پر از زباله مدفون می‌شوند.
یکی دیگر از آگهی‌هایی که این نهاد طراحی کرده “چاپ باحال است” (Print is cool) نام دارد. دراین آگهی ادعا شده که جوانان و نسل هزاره از چاپ خوششان می‌آید و از آن استقبال می‌کنند. آگهی دیگر “چاپ، فناوری پیشرفته‌ای است” (Print is High Tech) نام دارد. در این آگهی جنبه فناورانه چاپ و مخاطبان آن را که سازندگان فناوری هستند، بزرگنمایی می‌کند. آگهی دیگر “چاپ عظیم است” (Print is Colossal) نام دارد. در این آگهی از چاپ به عنوان یک رسانه ارتباطی که از تمام فناوری‌های رسانه‌ای و شبکه‌ای گسترده‌تر و بزرگتر یاد شده است.
خیلی‌ها از اینکه پی می‌برند چاپ بزرگتر از دیگر رسانه‌ها است تعجب می‌کنند. از میان ۱۵ بخش مختلف صنعت چاپ، لیبل و بسته‌بندی بزرگترین است و در سال ۲۰۲۰ به عنوان اولین شاخه چاپ که توانسته به درآمد و ارزشی معادل یک تریلیارد دلار دست پیدا کند، شناخته شده است. علاوه بر لییل و بسته‌بندی دیگر بخش‌های صنعت چاپ از جمله چاپ کتاب، کارتن، تبلیغات پستی، لایی‌های تبلیغاتی و کاتالوگ‌ها رشد بسیار بالایی داشته‌اند.

نمایشگاه‌های بزرگ چاپ در آسیا

تاریخ نمایشگاه لیبل اکسپو هند تغییر کرد

نمایشگاه لیبل اکسپو هند که قرار بود امسال برگزار شود به سال آینده موکول شد. دوره بعدی نمایشگاه لیبل اکسپو هند از ۹ تا ۱۲ نوامبر ۲۰۲۲ برگزار خواهد شد. دلیل تغییر تاریخ برگزاری نیز برنامه واکسیناسیون کووید ۱۹ دولت هند است که ظاهراً سال آینده به اتمام می‌رسد. نمایشگاه لیبل اکسپو هند در مرکز نمایشگاهی اکسپو و مارت در نویدا برگزار می‌شود.
پرادیب ساروها مدیر نمایشگاه لیبل اکسپو هند می‌گوید: «ما تصمیم گرفتیم که نمایشگاه هند را در سال ۲۰۲۱ برگزار نکنیم. علت آن‌هم همه‌گیری کرونا بود که همچنان قربانی می‌گیرد. انتظار داریم تا زمان برگزاری نمایشگاه در سال آینده همه‌گیری کرونا تحت کنترل درآید.»
آخرین دوره نمایشگاه لیبل اکسپو هند در نوامبر ۲۰۱۸ برگزار شد و بیش از ۱۰ هزار نفر از ۵۵ کشور جهان از آن بازدید کردند. ۲۵۰ غرفه‌گذار از هند و دیگر کشورهای جهان نیز در نمایشگاه حضور داشتند.

نمایشگاه مقوا و کارتن چین

نمایشگاه، مقوا و کارتن چین از ۱۴ تا ۱۷ جولای ۲۰۲۱ در شهر شانگهای برگزار می‌شود. در نمایشگاه مقوا و کارتن Sino Corrugoted 2021 و Sinofoling Carton2021 جدیدترین فناوری‌ها در صنعت چاپ و تولید کارتن و جعبه به نمایش درمی‌آید. این نمایشگاه برای اولین بار در سال ۲۰۰۱ برگزار شد. در آن زمان ۴۷۲۵ نفر از نمایشگاه که در فضای نمایشگاهی معادل ۷۷۰۰ متر مربع برگزار شده بود، بازدید کردند. در سال ۲۰۲۰ تعداد بازدیدکنندگان به ۳۳۷۰۳ نفر رسید و بیش از ۸۰۰ شرکت و سازنده عمده صنعت جعبه و مقوای کارتن در فضای نمایشگاهی معادل ۶۰ هزار متر مربع تولیدات و خدمات خود را به نمایش گذاشتند.
در این نمایشگاه انواع سیستم تولید مقوای کنگره‌ای دستگاه‌های برش، چسب‌زنی، رول جمع کن، سیستم‌های بخار روتاری، سیستم‌های تولید کلیشه، چسب کلیشه، اسلیو، نوردهای آنیلوکس، دایکات، تیغه‌‌های دایکات، نرم‌افزارهای مدیریت رنگ به نمایش در می‌آیند. سازندگان تجهیزات تکمیلی و چاپی و تولید مقوای کنگره‌ای و مقوا از جمله سازندگان ماشین آلات گراور، ماشین‌آلات افست فرمت عریض، چاپ دیجیتال، فلکسو و سازندگان دیگر حضور دارند. برای اطلاعات بیشتر می‌‌توانید به سایت
www.sino-corrugated.com مراجعه کنید.

 

 

 

 

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید