وب‌گردی

0
2283

فناوری‌های چاپ از المپیک تا جنگل‌های کانادا

گروه ترجمه

مرکب الکترونیک رنگی به بازار آمد


اگر شما از آن دسته افرادی هستید که تحولات و توسعه مرکب الکترونیک (E-ink) را دنبال می‌کنید، خبری خوش برایتان داریم. مرکب الکترونیک رنگی به بازار عرضه شده است. این مرکب جدید که کالیدو (Kaleido) نام دارد، تنها قادر است ۴۰۹۶ رنگ را به نمایش بگذارد که البته کمتر از یک صفحه نمایش LCD است. با این حال محققان دانشگاه فناوری چالمرز در سوئد سرگرم پژوهش روی فناوری جدید مرکب الکترونیک هستند که می‌تواند به اندازه یک صفحه نمایش LCD رنگ به نمایش بگذارد.
پژوهشگران دانشگاه چالمرزمبنا و شالوده نوعی کاغذ الکترونیک (e-paper) جدید را پایه‌ریزی کرده‌اند که ضخامت آن کمتر از یک میکرومتر است. این کاغذ الکترونیک قابل تا کردن است و می تواند تمام رنگ‌هایی را که یک صفحه نمایش LED نمایش می‌دهد، ارایه کند. این کاغذ الکترونیک جدید، ۱۰ برابر کمتر از تبلت کیندل (Kindel) انرژی مصرف می‌کند. نتایج پژوهش‌های دانشمندان دانشگاه، چالمرز در نشریه علمی Advanced Materials منتشر شده است.
اندره اس داهلین از دانشگاه چالمرز می‌گوید: «این کاغذ شبیه تبلت کیندل است. البته شبیه یک صفحه نمایش معمولی نیست بلکه نورهای خارجی را که به آن روشنایی می‌دهند بازتاب می‌دهد. به همین خاطر هنگامی که در فضایی با نور روشن از جمله زیر نور خورشید قرار می گیرد به خوبی کار می‌کند، ویژگی ای که صفحات نمایش LED از آن برخوردار نیستند. این صفحات در تاریکی بهتر کار می‌کنند. در عین حال میزان مصرف انرژی آن یک دهم تبلت کیندل است. در حالی که کیندل به سهم خود بسیار کمتر از یک صفحه نمایش LED انرژی مصرف می‌کند.

تیم المپیک آمریکا لباس‌های کولر دار به تن می‌کند 

شرکت معروف طراحی و تولید لباس رالف لورن به تازگی اونیفورم تیم ورزشکاران آمریکا را که در المپیک شرکت می‌کنند، به نمایش گذاشت. ورزشکاران آمریکایی این لباس‌ها را در مراسم افتتاحیه بازی‌های المپیک به تن خواهند کرد. در ساخت این لباس‌‌های از فناوری جدیدی که RL Cooling نام دارد استفاده می‌شود. این فناوری به عبارت ساده نوعی سیستم تهویه هوای پوشیدنی است که به نظر می‌رسد در بازی‌های المپیک امسال در ژاپن بسیار به درد بخور باشد، زیرا دمای هوا بسیار گرم خواهد بود.
رالف لورن می‌گوید تجهیزات به کار رفته در این لباس‌ها دمای بدن فردی را که لباس را پوشیده اندازه‌گیری کرده و بر آن نظارت می‌کند. هنگامی که دمای بدن بالا می‌رود سیستم به کار افتاده و نوعی حس خنکی به پوشنده لباس انتقال می‌دهد. حسی که فارغ از درجه حرارت هوا تداوم پیدا کرده و ورزشکار را خنک نگاه می‌دارد. این تجهیزات که به یک باتری در یقه کت ورزشکار متصل است با ایجاد هوای خنک دور گردن ورزشکار را نیز خنک نگاه می‌دارد. فرایند عملکرد آن نیز مثل فرایند خنک کردن رایانه‌ها است.
البته ورزشکاران اجازه ندارند در هنگام مسابقه و رقابت با دیگر ورزشکاران از این نوع پوشیدنی استفاده کنند زیرا خلاف مقررات المپیک است. تنها می‌توانند آن را در مراسم افتتاحیه و پایانی مراسم به تن داشته باشند.

استفاده از انتشار کربن برای ساخت لباس ورزشی

شرکت Lanzaten در جذب و بازیافت کربن قبل از این که وارد اتمسفر هوا شود پیشگام است و با بسیاری از خطوط هوایی بین المللی و سازندگان تجهیزات خانگی همکاری نزدیکی برای کاهش انتشار کربن دارد. در حال حاضر این شرکت با سازندگان پارچه و شرکت‌های نساجی از جمله Lulemon Athletica همکاری کرده و به آن‌ها کمک می‌کند تا برای اولین بار در جهان با استفاده از ذرات ناشی از انتشار کربن پارچه بسازند.

پیام مخفی در تمبر پستی

شرکت پست آمریکا USPS به تازگی تمبری ارایه کرده که مهارت‌های کارآگاهی شما را به چالش می‌کشد. این تمبر جدید از رنگ‌های زنده و شکل‌های جالب تشکیل شده است. شرکت پست آمریکایی یکی از این مجموعه تمبرها را به موزه‌ جاسوسی شهر واشنگتن اهدا کرده است.
رابرت مک دونکان یکی از اعضای هیات شرکت خدمات پستی آمریکا می‌گوید: «با جمع کردن این مجموعه تمبرها شما قادر خواهید بود از قریحه حل معمای خود کمک گرفته و پیام پنهانی این تمبرها را رمزگشایی کنید.»
این مجموعه تمبرها از ۲۰ تمبر که هر کدام شامل یک پیام خاص است و به سختی می‌توان آن را رمز گشایی کرد تشکیل شده است. هر مربع رنگی این مجموعه تمبر، شامل یک حرف می شود که درون یک الگوی جالب مخفی شده است. این تمبر توسط یک مدیر هنری به نام آنتونیو آلکالا طراحی و ارایه شده است. این طرح‌ها که در ظاهر هیچ ارتباطی با هم ندارد هنگامی که به دقت کنار هم به صورت عمودی و افق قرار بگیرند پیام خوانده می‌شود.
شما می‌توانید یک چشم خود را ببندید و سرتان را به راست یا چپ بچرخانید یا هر کار دیگری لازم است انجام دهید تا این معما حل شود.

کد QR در خدمت راحتی شما

چقدر خوب می‌شد اگر می‌توانستیم یک کد QR روی تمام اقلام تجهیزات و خرت و پرت‌های محل کار یا خانه خود بچسبانیم. خوب می‌توانیم چنین کاری بکنیم! یک شرکت آمریکایی نوار چسبی به نام BitRip به بازار عرضه کرده است. این نوار چسب دیجیتال حاوی کدهای قابل اسکن است. شما می‌توانید یک تکه چسب را کنده و روی هر چیزی که می‌خواهید بچسبانید. سپس با یک تلفن موبایل هوشمند کد چسبیده شده را برنامه‌ریزی کنید. انگار روی آن نوشته‌اید. چیزی شبیه Post it (کاغذ خود چسب رنگی) ولی دیجیتال.

موج سوم تافلر و تولید- مصرف کننده

واژه Prosumer از زمانی که آلوین تافلر در سال ۱۹۸۰ کتاب موج سوم (Third wave) را منتشر کرد سر زبان‌ها افتاد. این واژه در حقیقت ریشه در دو واژه producer تولید کننده consumer مصرف کننده دارد و در حقیقت آمیزه‌ای از این دو واژه است. واژه Prosumer یا تولید- مصرف کننده، نقش فعالی که مصرف کنندگان در بازاریابی و فروش یک کالا ایفا می‌کنند را به نمایش می‌گذارد. خیلی‌ها معتقدند ما اکنون در موج سوم زندگی می‌کنیم و معنی واژه، Prosumer دگرگون شده و از مصرف کننده حرفه‌ای به هوادار یا به دستیار آفریننده یک محصول و برند تغییر پیدا کرده است.
تولید مصرف کننده‌ها در حال حاضر تأثیر بیش از حدی بر دنیای مد و دیگر بخش‌های صنعتی دارند و امکان ارایه تولیدات بدیع و خلاق به بازار را فراهم می‌کنند. این تولید – مصرف کنندگان کمتر به خود برند اهمیت می‌دهد و بیشتر مایلند اولین فردی باشد که از یک کالای جدید و خلاق استفاده کرده و آن را تبلیغ می‌کند.

در آمریکا دیگر پرنده‌ای وجود ندارد!

در امریکا گروهی به نام پرنده‌ها واقعی نیستند (Birds Aren’t Real) چندی است با اظهارات عجیب و غریب خود سر و صدا زیادی به پا کرده‌اند این جنبش معتقد است تمام پرنده‌ها در آمریکا توسط دولت فدرال کشته شده و تبدیل به پهبادهای جاسوسی شده‌اند.
رهبر این جنبش پیترمک ایندو می‌گوید: «شواهد زیادی وجود دارد که به ما ثابت می‌کند پرنده‌هایی که روی کابل‌‌های برق می‌نشینند در حقیقت در حال شارژ باتری خود هستند. ما معتقدیم فضله پرندگان نوعی ابزار رهگیری و شناسایی است. »
تعداد پرندگان در امریکا و کانادا حدود ۷ میلیارد تخمین زده می‌شود. شکار همه آن‌ها و تبدیل آن‌ها به پهباد کار غیرممکنی به نظر می‌رسد. این جنبش معتقد است دولت آمریکا کوه‌ها را خالی کرده و درون آن‌ها کارخانه‌هایی برای تبدیل پرنده به پهباد ساخته است. آن‌ها همچین ادعا می‌کنند. به ایمیل‌هایی که ادعای آن‌ها را ثابت می‌کنند و از کاخ سفید ارسال شده دست پیدا کرده‌اند. آنها این توطئه دولت فدرال را ماکیان گیت (Poultry gate) می‌نامند.

حفظ جان گوزن‌‌ها با رنگ بازتابی

هر ساله در کشور فنلاند بیش از ۴۰۰۰ گوزن در اثر برخورد با ماشین‌ها در جاده جان خود را از دست می‌دهند. در عین حال ۱۵ میلیون یورو نیز ضرر و زیان به بار می‌آورند. برای حل این معضل مقامات فنلاندی روی شاخ گوزن‌ها را رنگ بازتابی می پاشند تا هنگامی که گوزن‌ها از عرض جاده‌ها عبور می‌کنند به خوبی توسط راننده خود رو دیده شوند. نور چراغ‌های خودرو باعث می‌شود تا شاخ‌های گوزن نورانی شود و از هر زاویه قابل رویت باشد.

کمی هم تاریخ

۲۸ ژوئن
۱۸۴۶: آدولف ساکس حق اختراع سازساکسیفون را به نام خود ثبت کرد.
۱۹۲۶: هنرپیشه، کارگردان، تهیه کننده و نمایشنامه نویس آمریکایی، مل بروکس متولد شد.

۲۹ ژوئن
۱۹۰۰: شاعر، خلبان، نویسنده فرانسوی کتاب شازده کوچولو، آنتوان دوسنت اگزوپری متولد شد.
۱۹۷۵: استیو ووزنیاک اولین نمونه از کامپیوتر اپل را تست کرد.
۲۰۰۷: شرکت اپل، موبایل آیفون را به بازار عرضه کرد.

۳۰ ژوئن
۱۹۳۷: اولین شماره تلفن کمک‌های اضطراری ۹۹۹ در لندن کار خود را آغاز کرد.

۱ ژوئیه
۱۸۷۴: اولین دستگاه تایپ با نام رمینگتون ۱ برای فروش عرضه شد.
۱۹۷۹: شرکت سونی دستگاه واک من را به بازار عرضه کرد.

۲ ژوئیه
۱۵۶۶: نویسنده، و ستاره‌شناس فرانسوی نوستراداموس فوت کرد.
۱۶۹۸: توماس ساوری حق اختراع اولین ماشین بخار را به نام خود ثبت کرد.
۱۸۹۷: مهندس بریتانیایی ایتالیایی، گوگلیلمو مارکونی حق اختراع رادیو را به نام خود ثبت کرد.
۱۹۶۱: رمان نویس، قصه نویس، روزنامه‌نگار و برنده جایزه نوبل ارنست همینگوی فوت کرد.
۱۹۷۷: رمان نویس و منتقد روسی، ولادیمیر ناباکوف فوت کرد.

۳ ژوئیه
۱۷۶۷: قدیمی‌ترین روزنامه نروژ Adresseavisen که تا به امروز منتشر می‌شود اولین شماره خود را منتشر کرد.
۱۸۷۷: شاعر، رمان نویس و نقاش آلمانی و برنده جایزه نوبل هرمان هسه متولد شد.
۱۸۸۳: نویسنده چک ـ اتریشی فرانس کافکا متولد شد.

۴۰ ژوئیه
۱۹۵۰: رادیو آزاد اروپا آغاز به کار کرد.

۵ ژوئیه
۱۹۵۴: بی بی سی برای اولین بار بولتن خبری خود را پخش کرد

۶ ژوئیه
۱۸۶۵: اولین شماره نشریه Nation منتشر شد.
۱۸۹۳: قصه نویس، رمان نویس و شاعر فرانسوی گی دمو موپاسان فوت کرد.
۱۹۶۲: رمان نویس، قصه نویس آمریکایی و برنده جایزه نویل ویلیام فالکنر فوت کرد.

۷ ژوئیه
۱۹۲۸: نان تست (Sliced Bread) برای اولین بار به فروش رسید. مخترع آن شرکت آمریکایی Chillicothe بود.
۱۹۳۰: نویسنده انگلیسی آرتور کونان دویل خالق شخصیت شرلوک هلمز فوت کرد.

۸ ژوئیه
۱۸۸۹: اولین شماره نشریه وال استریت ژورنال منتشر شد.

۹ ژوئیه
۱۹۰۱: نویسنده معروف انگلیسی، باربارا کارتلند متولد شد.

۱۰ ژوئیه
۱۸۷۱: رمان نویس فرانسوی مارسل پروست متولد شد.
۲۰۰۸: اولین فروشگاه مجازی اپل به نام Appstore آغاز به کار کرد.

۱۱ ژوئیه
۱۹۲۷: فیزیکدان و مهندس آمریکایی کانادایی، مخترع لیزر، تئودور مایمان متولد شد.
۱۹۶۰: کتاب کشتن مرغ مقلد (کشتن مرغ مینا) اثر هارپر لی در آمریکا منتشر شد.

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید