پیش‌بینی متخصصان صنعت لیبل در اروپا

0
2015

سال ۲۰۲۲ چگونه خواهد بود؟

منبع: مجله labels&labeling
گروه پژوهش

بعد از تقریبا دو سال محدودیت و قرنطینه کرونایی، به نظر می‌رسد که در بسیاری از قسمت‌های جهان بالاخره زمان زندگی عادی و مسیر رشد کسب و کارها دوباره آغاز شده است. البته این روند رشد هم با چالش‌های متعددی رو‌به‌رو ست که به طرق مختلف، عملکرد، سودآوری و تصمیمات سرمایه‌گذاری در صنعت لیبل در سال پیش‌رو را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
برخی از این چالش‌ها مانند گران شدن مواد اولیه، سوخت و انرژی، نیروی کار و هزینه‌های حمل و نقل، که از اوایل سال ۲۰۲۱ شاهدشان بودیم، تا سال ۲۰۲۲ هم تداوم خواهند یافت. افزایش هزینه‌های اولیه، تولیدکنندگان را مجبور می‌کند که قیمت خدمات خود را افزایش دهند. این اتفاق به مذاق خریدارنی که به دنبال حفظ و حتی کاهش قیمت لیبل هستند، خوش نمی‌آید. به همین دلیل تولیدکنندگان باید به دنبال راه‌هایی باشند که با ارایه ارزش افزوده و مزیت نسبی، به نوعی این گرانی قیمت را برای مشتریان خود جبران کنند.
تولیدکنندگان باید برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها به دنبال راه‌هایی برای افرایش اثربخشی و انعطاف‌پذیری، اتوماسیون جریان کاری، کاهش زمان توقف تولید و به حداقل رساندن هدر رفت مواد مصرفی باشند. این امر می‌تواند از طریق سرمایه‌گذاری‌های بیشتر در سیستم مدیریت اطلاعات (MIS)، سیستم‌های نظارت و خطایاب، و یا خرید ماشین‌های چاپ فلکسو و دیجیتال سریعتر میسر شود.
همچنین شرکت‌ها بهتر است روش‌های استخدام خود را اصلاح کنند، آموزش در حین کار را در برنامه‌های منابع انسانی خود قرار دهند و مسیر شغلی امنی را برای کارمندان خود ایجاد کنند، در غیر این صورت در سال آینده با کمبود نیروی کار مواجه خواهند شد و حتی کارمندانی که همین حالا در صنعت لیبل فعال هستند هم ممکن است به صنایع و مشاغل دیگر متمایل و جذب شوند.
در نهایت اینکه انتظار می‌رود در سال آینده صنعت لیبل بر سر مسائل مربوط به محیط‌زیست و تغییرات اقلیمی، از طرف دولت، صاحبان برند و دیگر گروه‌های مستقل، تحت فشار بیشتری قرار بگیرد. دغدغه‌هایی مانند کاهش مصرف انرژی، کاهش آلاینده‌ها و ردپای کربن، جایگزین کردن مواد اولیه پایدار، به حداقل رساندن زباله‌ها، حذف پلاستیک و افزایش بازیافت با جدیت بیشتری دنبال می‌شود.
ایده‌آل‌ترین استراتژی برای شرکت‌ها این است که یکی از مدیران خود را برای نظارت بر این چهار فاکتور اصلی یعنی کاهش هزینه‌ها، افزایش اثربخشی و اتوماسیون، استخدام و آموزش، و مسائل محیط‌زیستی بگمارد و زمینه‌های اصلاح و پیشرفت در این زمینه‌ها را فراهم کند.
در ادامه دیدگاه شماری از مدیران و کارشناسان سرشناس بخش‌های مختلف تامین‌کنندگان موادمصرفی و مراکز خدمات لیبل در اروپا از نظر شما می‌گذرد.
باب کرونین، مدیر عامل، The Open Approach
سالی که گذشت برای صنعت لیبل و بسته‌بندی سال مطلوبی بود، اما کسب و کارها برای اینکه از قافله بازار عقب نمانند، باید پیشاپیش از احوالات سال ۲۰۲۲ خبر داشته باشند.
از آنجایی که سرمایه‌داران خصوصی به دنبال تسلط بیشتر بر صنعت لیبل هستند، ادغام‌ها ادامه‌دار خواهد شد. همینطور با چالش «استعفاهای گسترده» کارمندان و نیروها، انتظار می‌رود که مشکلات مربوط به زنجیره تامین همچنان بیشتر شود. به همین دلیل، تولید‌کنندگان هوشمند آنهایی هستند که تا جای ممکن ارتباطات و شبکه‌های تامین خود را گسترده تر و انبارهای مواد اولیه و محصولات نهایی خود را بزرگتر و متعددتر می‌کنند.
از طرف دیگر خریداران لیبل هم از آنجایی که هنوز موانع کرونا را به طور کامل کنار نزده‌اند، به دنبال شرکایی هستند که قابلیت‌ها و امکانات‌شان را تا حد امکان بهبود دهد تا بتوانند محصولاتشان را بدون تاخیر به دست مشتریان برسانند. این اتفاق فرصت‌های بسیاری را در مسیر سال آینده قرار می‌دهد که بازاریابی قوی، آینده‌نگری و برنامه‌ریزی‌های دقیق و منظمی را هم می‌طلبد.
ویکی استرول، استراتژیست برند، Vicki Strull Design
دغدغه “پایداری” به توسعه و تحول خود ادامه خواهد داد، و آن هم نه به عنوان یک روند تازه، بلکه به عنوان یک ذهینت ماندگار در رویه اصلی شرکت‌ها. پایداری باید در قلب شرکت‌ها نفوذ کند و جزئی از دی ان ای آنها شود. آن هم نه فقط به خاطر اینکه تقاضای مشتریان این است، بلکه به خاطر اینکه برندها باید مسئولیت پایداری تمام جنبه‌ها و فرآیندهای کسب و کار خود را به عهده بگیرند. و البته منظور از پایداری، فقط محیط‌زیست نیست، بلکه یک دیدگاه کسب و کاری تازه است که باید در مورد نیروی کار، تجارت منصفانه و شرایط کار منصفانه هم به کار گرفته شود.
یکی دیگر از روندهای سال ۲۰۲۲ این است که برندها سعی می‌کنند پای مشتریان را دوباره به مغازه‌ها و فروشگاه‌های حضوری باز کنند. این اتفاق می‌تواند هم در استراتژی بازاریابی لحظه خرید (point-of-purchase) و همچنین بسته‌بندی محصولات، فرصت‌های تازه ای را ایجاد کند. مثلا یکی از این فرصت‌ها می‌تواند از طریق کدهای QRفراهم شود. مشتریان از طریق کدهای QR، اطلاعات مربوط به محصول را پیدا می‌کنند، دستورالعمل‌های مربوطه را می‌خوانند و به این شکل تعامل خود را با برند افزایش می‌دهند.
جروئن دیدریچ، جانشین مدیر عامل و مدیر مواد اولیه لیبل و گرافیک، Avery Dennison
در ۱۸ ماه گذشته، شاهد میزان مقاومت و تاب آوری صنعت بسته‌بندی و لیبل در مقابل بحران بودیم، چالش‌های کرونا، از گران شدن مواد اولیه و کمبود آنها، تا افزایش هزینه‌ها و همینطور افزایش تقاضا به ما ثابت کردند که وجود یک زنجیره ارزش قوی در این صنعت تا چه حد مهم و اساسی است.
در سال پیش‌رو، علاوه بر افزایش سرمایه‌گذاری برای ایجاد یک زنجیره تامین قوی‌تر، باید بر پایداری و نوآوری هم تمرکز بیشتری داشته باشیم. در سال ۲۰۲۲ اهمیت پایداری برای مشتریان بیشتر از همیشه خواهد بود. بنابراین یکی از مهمترین حوزه‌های تمرکز برای برندها و تولید کننده‌ها، فراهم کردن بسترهای تازه و راه حل‌های جدید در تولید لیبل است تا بتوانند هرچه بیشتر با مقررات و آیین نامه‌های تازه مربوط به پایداری هماهنگ و همراستا شوند.
ما معتقدیم که در سال پیش رو هم دو فاکتور سلامتی و رفاه، مهمترین روندها برای رشد محصولات خواهد بود و تجارت الکترونیک همچنان، کانال‌های اصلی بازاریابی و فروش به شمار خواهد رفت.
ویل مرسر، رئیس بخش تحقیق و توسعه بخش گرافیک، لیبل و کارتن، Coveris
مهمترین ترند سال ۲۰۲۲ در صنعت لیبل، قطعا پایداری ست. در همین راستا برنامه‌های مربوط به جمع‌‌آوری بطری‌های نوشیدنی‌ها، جدا سازی لیبل و بازیافت پلاستیک PET در اولویت کار قرار می‌گیرد. این برنامه قرار است از سال ۲۰۲۲ در کشورهای حوزه اسکاندیناوی و از سال ۲۰۲۴ در انگلستان اجرایی شود. من پیش‌بینی می‌کنم که حجم تولید و استفاده از لیبل‌هایی که هنگام بازیافت به راحتی از روی بطری‌ها جدا می‌شوند، بیشتر شود تا به این ترتیب فرآیند بازیافت پلاستیک و احیای مواد اولیه بهبود پیدا کند.
همچنین کمپانی‌های بیشتری برای تولیدات لیبل خود به استفاده از پلاستک‌های غیر ترکیبی PP و PE روی می‌آورند تا بتوانند زباله ی بسته‌بندی‌های محصولات خود را تا صد در صد بازیافت کنند. از آنجایی که در آینده بسیار نزدیک، حجم تولید آلاینده‌های کربنی هر محصول به شکل دقیق اندازه گیری می‌شود، تقاضا برای محصولات نازک‌تر، سبک‌تر و دارای لایه‌های کمتر که بازیافت ساده‌تری دارند هم بیشترخواهد شد. همینطور من فکر می‌کنم حجم بازیافت مواد در مراکز با زیرساخت‌های پیشرفته مانند مرکز بازیافت لیبل Coveris افزایش یابد.
یکی دیگر از روندهای سال ۲۰۲۲، جایگزین شدن برچسب‌های بدون زیره به جای اسلیوهای مقوایی ست. این کار هم مشکل کمبود مقوا را حل می‌کند و هم وزن بسته‌بندی را کاهش می‌دهد. همچنین به خاطر اتوماتیک بودن کل جریان تولید برچسب‌های بدون زیره، در این شرایط که با کمبود نیروی کار مواجه هستیم، اثربخشی تولید بیشتر خواهد شد.
با تمام شدن دوران قرنطینه و رواج دوباره خریدهای حضوری، برندها بازهم در قفسه فروشگاه‌ها بر سر جلب نظر مشتری باهم رقابت می‌کنند، به همین خاطر، طراحی و تزیینات نوآورانه و بسته‌بندی‌های پریمیوم دوباره جلب توجه خواهند کرد.
اَل اسپندالو، رئیس شرکت A B Graphic International
اتوماسیون گردش کار، در سال ۲۰۲۲ هم از روندهای مهم سال خواهد بود. افزایش تقاضا، تولیدکنندگان را مجبور میکند که یا تعداد ماشین آلات خود را افزایش دهند و یا بهره‌وری آنها را به نحوی بیشتر کنند، بهترین راه برای افزایش بهره‌وری و تولید، اتوماسیون گردش کارست.
گریت ون دام، مدیر عامل، Cerm
ما مجبوریم در چند سال پیش رو نیز با کرونا و چالش‌های متعدد آن دست و پنجه نرم کنیم. ویروس از بین نرفته، برخی از زنجیره‌های تامین همچنان با اختلال رو به رو هستند و برخی از انواع مواد اولیه هم بسیار کمیابند.
ما در سال‌های کرونا کار کردن از راه دور را یاد گرفته‌ایم و جلسات کاری و آموزش مان را به شکل آنلاین برگذار می‌کنیم. اما دلمان برای روابط حضوری با دیگران تنگ شده. مدل کسب و کارها عوض شده اما هنوز دستورالعمل‌های ثابتی برای آنها وجود ندارد. همینطور هنوز نمی‌دانیم در برخوردهای حضوری، آیا می‌توانیم دوباره مثل گذشته باهم دست بدهیم یا همچنان فقط باید سرتکان دهیم. اما این دوره سخت، درس‌ها و تجربه‌های ارزشمندی هم برایمان داشته که در بحران‌های احتمالی بعدی به کارمان می‌آید.
بروس‌هانسون، مدیر عامل شرکت AWT Labels & Packaging
مهمترین روند سال آینده، پایداری ست و پیدا کردن روش‌ها و راه حل‌های پایدار در تولیدات لیبل و بسته‌بندی‌های انعطاف‌پذیر، از مهمترین تقاضاهای مشتریان به شمار خواهد رفت. در سال‌های پیش رو، لیبل‌هایی که به هنگام بازیافت به راحتی از سطح بسته‌بندی جدا می‌شوند و در کل استفاده از مواد اولیه دوستدار محیط‌زیست، در اولویت انتخاب مشتریان قرار میگیرد.
و البته یکی دیگر از مسائلی که توجه شرکت‌ها را به خود جلب می‌کند، نظارت و مدیریت هزینه‌ها و جلوگیری از افزایش بی رویه قیمت‌هاست. مسئله‌ای که نه فقط صنعت لیبل، بلکه تمام صنایع با آن مواجه هستند.
جیکوب لندبرگ، رئیس بازاریابی و فروش، شرکت Nilpeter
سال ۲۰۲۲ هم با خود چالش‌هایی متعددی به همراه می‌آورد. صنعت لیبل و بسته‌بندی، هم در دوران کرونا و هم بعد از آن با رونق قابل ملاحظه‌ای همراه بود اما در بخش‌های گسترده‌ای از زنجیره ی تامین با مشکلاتی رو به رو شد. برخی از قسمت‌های جهان توانستند به خوبی کرونا را مدیریت کنند، درحالی که بعضی از قسمت‌ها مانند آسیا، آمریکای لاتین و بعضی از کشورهای اروپایی همچنان در حال مبارزه با کرونا هستند که قطعا به سال ۲۰۲۲ هم کشیده می‌شود. این اتفاق روابط تجاری بین کشورها و سیستم حمل و نقل را همچنان با اختلالات متعددی رو به رو می‌کند.
اما طرف روشن پیش‌بینی‌ها این است که در سال آینده با فناوری‌های نوآورانه بسیاری در زمینه‌های مختلف تجهیزات سنتی، دیجیتال و اینترنت اشیا (loT) آشنا می‌شویم که همه در خدمت بازار شلوغ لیبل قرار می‌گیرند. جریان‌های کاری اتوماتیک به منظور تحویل سریع‌تر سفارشات و به حداقل رساندن هدررفت مواد مصرفی، به سرعت رواج پیدا می‌کنند. همچنین برای جذب نسل جدیدی از اپراتورها و مدیران، به اتوماسیون بیشتری هم نیاز داریم. سال ۲۰۲۲ همینطور برای ادغام‌ها و ایجاد همکاری‌های جدید بین شرکت‌های مختلف نیز، سال مهمی به نظر می‌رسد.
سینتیا فروست وایت، رئیس و مدیر عامل، Channeled Resources Group
پیش‌بینی چالش‌ها و اتفاقات سال ۲۰۲۲ کار ساده‌ای نیست. همانطور که فکر نمی‌کنم کسی از ما در یکی، دو سال گذشته توانسته بود اتفاقات سخت پیش رویمان در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ را پیش‌بینی کند. من دوبار در طول دو هفته پیش شنیده‌ام که مشکلات مربوط به زنجیره تامین از ۱۶ تا ۱۸ ماه دیگر با ما خواهد بود. در شش ماه اخیر، در سه مرحله با گرانی مواد اولیه رو به رو شدیم و به نظر می‌رسد که در ماه ژانویه هم همه چیز یک مرحله دیگر گرانتر شود. به نظر می‌رسد که تورم‌های شدید دهه ۱۹۷۰ دوباره دارد تکرار می‌شود. بدتر اینکه به بعضی از مواد شیمیایی ضروری هم دسترسی نداریم که راه اندازی بعضی از خطوط تولید را غیرممکن می‌کند. من سال ۲۰۲۲ را سال خوبی پیش‌بینی نمی‌کنم. سال ۲۰۲۰ با شیوع کرونا آغاز شد. سال ۲۰۲۱ هم به خاطر کمبود مواد اولیه و گرانی‌ها سال پراسترسی بود. فکر نمی‌کنم سال ۲۰۲۲ هم برایمان سال خوبی را رقم بزند.
جن دال، رئیس شرکت Schreiner MediPharm US
ترندهای مهم در بخش سلامت، مخصوصا در مورد لیبل محصولات دارویی ادامه می‌یابد؛ روندهایی مانند یکپارچگی زنجیره تامین، اولویت قرار دادن بیمار، دیجیتالی سازی، داروهای بیوتک و پایداری. تامین‌کنندگان لیبل باید روش‌ها و راه حل‌هایی به وجود بیاورند که با روندهای این بخش از صنعت همراستا باشد و چالش‌های پیشرو را مرتفع کند.
مثلا برای حمایت از یکپارچگی زنجیره تامین و مبارزه با جعل محصولات، باید از تمهیدات امنیتی سفارشی و مخصوص محصولات دارویی استفاده کرد. تمهیدات ضدجعل چند مرحله‌ای که هم از روش‌های سنتی و هم دیجیتال بهره‌مند باشد، میتواند از یکپارچگی زنجیره تامین حمایت کند. در سطح حمایت از محصول هم، رعایت دستورالعمل‌هایی مانند EU Falsified Medicine Directive، از جعل بسته‌بندی‌های نهایی محصولات جلوگیری می‌کند. البته برای جلوگیری از جعل بسته‌بندی‌های داخلی محصول مانند سرنگ‌ها و ویال‌ها، باید از روش‌های نوین و پیشرفته تر استفاده کرد.
برای اولویت قرار دادن بیمار و امن کردن داروهای خود درمانی، راحتی استفاده از دارو و امنیت آن از اهمیت بالایی برخوردار است. لیبل‌های هوشمندی که دارای چیپ NFD یا RFID هستند نیز، هم به ارزش افروده محصول اضافه می‌کنند و هم به ترند دیجیتالی سازی محصول کمک می‌کنند. از چیپ‌های NFD می‌توان برای ارتباط گرفتن با بیمار و کمک به او در پروسه خوددرمانی استفاده کرد. همچنین بیمار می‌تواند از این طریق، دستورالعمل‌ها، ویدیو‌ها و اطلاعات محصول را به راحتی دریافت کند و از سلامت و امنیت محصول هم مطمئن شود.
پائولو گراسو، مدیر فروش شرکت Actega Metal Print
سال پیشرو، سال بهبود کسب و کارهای آسیب خورده از کرونا و دنباله‌دار شدن روندهایی ست که از ۱۸ ماه پیش آغاز شده‌اند و تا سال ۲۰۲۲ هم کشیده خواهند شد. مثلا مدل کسب و کار web-2-pack و چاپ دیجیتال قطعا در تمام زمینه‌های صنعت لیبل گسترش می یابد. پایداری هم یکی دیگر از روندهای این صنعت است که نه فقط در سال ۲۰۲۲، بلکه تا دهه‌های متمادی ماندگار است. همین حالا هم بسیاری از کارخانه‌ها و برندها به خطوط عملیات تکمیلی دیجیتال روی آورده‌اند تا از آسیب‌هایی که فویل کوبی گرم و سرد به محیط‌زیست وارد می‌کنند، جلوگیری کنند. همینطور پیش بینی می‌کنیم که در سال‌های آینده، عملیات تکمیلی دیجیتال به استاندارد مورد تایید صنعت بسته‌بندی و لیبل تبدیل شود. در سال آینده، علاوه بر گسترش چاپ دیجیتال، شاهد گسترش هرچه بیشتر راه‌های ارتباطی دیجیتالی مانند میکروچیپ‌ها، اپلیکیشن‌های هوشمند و بهبود تجربه‌های کاربری هم خواهیم بود.
هارویر سانی، رئیس شرکت Weldon Celloplast
بااینکه شرایط پس از کووید ۱۹ در حال بهبود است، اما آثار مخرب آن همچنان بر صنعت لیبل سایه انداخته است. اول اینکه ترس از انتشار نوع تازه ای از ویروس همچنان ادامه دارد. تمام چالش‌هایی که سال گذشته با آنها رو به رو بودیم مانند گرانی‌ها، کمبود مواد اولیه، گرانی انرژی و… در سال جدید هم با ما می‌ماند اما با افزایش طبیعی حجم تقاضا برای لیبل، صنعت لیبل با رشد، البته با حاشیه سود کمتر همراه خواهد بود.
در هند، افزایش جمعیت افراد تحصیلکرده و دارای درآمدهای مطلوب، قدرت خرید افراد را بیشتر کرده که همین باعث فروش بیشتر محصولات شده و نیاز به تولید بیشتر لیبل‌ها و بسته‌بندی محصولات را بیشتر می‌کند. لیبل‌های پشت چسب‌دار همچنان پرکاربردترین لیبل در میان انواع لیبل خواهد بود. لیبل‌های wet-glue هم برخلاف کاهش سهم بازارشان، به خاطر خاصیت زیست تجدیدپذیری و پایداری که دارند، همچنان سهم قابل توجهی از بازار را در دست خواهند داشت.
همچنین با وجود سفارشی و محدود شدن تیراژها، بسیاری از تولیدکنندگان به ماشین‌آلات دیجیتال لیبل روی میاورند، اما چاپ فلکسو همچنان به بزرگترین سهم از چاپ لیبل را در دست خواهد داشت. اگر کرونا همچنان کاهش پیدا کند، در سال آینده در تمام حوزه‌ها و زمینه‌ها شاهد رونق قابل توجه چاپ بسته‌بندی و لیبل در جهان خواهیم بود.
گویدو ون در شرن، رئیس شرکت Hybrid Software
پیش بینی اتفاقات سال ۲۰۲۲ آسان نیست، اما تکلیف چند روند مشخص است: اول اینکه، مبارزه با پاندمی کرونا همچنان ادامه خواهد داشت. اگرچه آسیب‌هایی که به صنعت لیبل و بسته‌بندی وارد شد به اندازه دیگر صنایع نبود اما باعث شد که جریان‌های کاری این صنعت به سمت روش‌ها و فرآیندهای اتوماتیک تر مانند چاپ دیجیتال سوق پیدا کنند و این تحولات، به سال ۲۰۲۲ هم کشیده خواهد شد.
من فکر می‌کنم که در سال ۲۰۲۲ همچنان در چند زمینه دچار کمبودهایی خواهیم بود: نیروی کار، انرژی، حمل و نقل و مواد خام. همچنین فکر می‌کنم چاپ دیجیتال بهتر از دیگر روش‌های سنتی میتواند در مقابل این کمبودها و چالش‌ها بایستد؛ زمان تحویل سفارشات کوتاه تر میشود و چاپ محدود و برحسب تقاضا، جلوی هدررفت‌های بی مورد را می‌گیرد.

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید