چالش‌های تولید کاغذ پشت چسبدار در شرکت نوین تجارت ایساتیس

0
1785

نوشته‌ها و تبلیغات غرفه نوید تجارت ایساتیس چهار محصول را به عنوان تولیدات این شرکت معرفی می‌کند. اما عباس باقری مدیرعامل این شرکت ، در گفت و گو با ما، یادآور می‌شود که عمده فعالیت شرکت بر تولید پشت چسبدار متمرکز است ومحصولات دیگر تقریباً در حاشیه قرار دارند. براساس توضیحات باقری، دلیل اصلی تمرکز بر پشت چسبدار، تقاضای بازار است. «در همین نمایشگاه هم عمده‌ترین مراجعه کنندگان به غرفه ما، چاپخانه‌هایی بودند که پشت چسبدار استفاده می‌کنند. البته بیشتر آن‌‌ها، مشتری ما بوده‌اند و در این چند روز فرصتی بود که دیداری با آن‌ها تازه کنیم.»
این شرکت تا پنج سال پیش در واردات کاغذ و محصولات کاغذی فعالیت داشت و طی پنج سال رشد نسبتاً خوبی داشته و حالا به گفته باقری، جایگاه سوم را در تولید پشت چسبدار، بعد از بردارشیب و ایرندار، از آن خود کرده است.
درباره ظرفیت تولید می‌پرسیم که پاسخ می‌دهد: «ما قبلاً روزی ۱۰ تن تولید داشتیم. در حال حاضر ماهیانه ۱۵۰ الی ۲۰۰ تن پشت چسبدار تولید می کنیم که هم به صورت ورق (برای چاپخانه‌های افست) و هم به صورت رول برای رول کم عرض در اختیار مشتریان قرار داده می‌شوند.»
او میزان تولید رول پشت چسبدار را این چنین تقسیم‌بندی می‌کند: حدود ۷۰ درصد تولید ما فیلم است (فیلم‌های شفاف، متالایز و صدفی) و ۳۰ درصد هم کاغذی (گلاسه و نیم گلاسه). وی یادآور می‌شود ازکل فیلم‌های پشت چسبدار تولید این شرکت ۷۰ درصد از نوع صدفی است.
به گفته باقری، این شرکت هر دو نوع پشت چسبدار هات ملت و واتربیس را تولید می‌کند. بیشتر مشتریان او از تهران و شمار بسیار کمتری از شهرستان‌ها هستند. دلیل گرانی نسبی پشت چسبدار در کشور، علیرغم تعرفه ۳۲ درصدی جهت حمایت از واردات را جویا می‌شویم، باقری می‌گوید: مشکل این است که من باید ۶ ماه مواد اولیه در انبار داشته باشم که نقدینگی بالایی را طلب می‌کند. درحالی که کارخانه چینی، هیچ محدودیتی ندارد و مواد اولیه در لحظه تولید، در اختیار اوقرار می‌گیرد. ما که هم زیره و هم رویه را وارد می‌کنیم، شرایط سختی برای رقابت با محصولات چینی داریم. در چنین شرایطی شانس چندانی هم برای صادرات نداریم.
باقری مقررات دست و پاگیر بانک مرکزی را مانعی برای تأمین مواد مصرفی به موقع می‌داند و گرانی ارز و بالارفتن قیمت فیلم را که محصولی داخلی است از موانع برنامه‌ریزی برای تولید و بازاریابی صادراتی محصولات داخلی عنوان می کند و برای مثلا یادآور می‌شود که قیمت بعضی اقلام فیلم ظرف یک هفته قبل از نمایشگاه تا پایان نمایشگاه، حدود ۵۰ درصد افزایش یافته است!
او این نوسانات در بازار را مانع جدی برای برنامه‌‌ریزی تولید و فروش می‌داند. اما در عوض همه این گلایه‌ها و نگرانی‌ها، گفت و گوی ما با سخنانی امیدبخش به پایان می‌رسد: در حال حاضر کارهای مهمی در بخش فنی شرکت ایساتیس در حال انجام است بخش فنی و متخصصان شرکت ما همیشه خودجوش و درون‌زا بوده و چندی است که کارهای تحقیقاتی خوبی در زمینه کاغذهای پشت چسبدار، صورت داده‌اند، امیدوارم به زودی خبرهای خوشحال کننده‌ای از ایساتیس بشنوید.

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید