چاپ و نشر کار بزرگي انجام داد

چاپ و نشر

انتقال و نصب ماشين‌چاپ من‌رولند جديد شرکت چاپ‌و‌نشر کتاب‌هاي‌درسي توسط پرسنل فني آن کاري است قابل تقدير. گفتگوي ما را با اسکندر جهانباني کارشناس برجسته چاپ و رئيس دفتر نمايندگي شرکت من‌رولند در ايران را در ارتباط با اين جابجايي مي‌خوانيد.
نظر جنابعالي در وهله اول به عنوان کارشناس و در وهله دوم به عنوان نمايندگي شرکت من‌رولند، درباره جابه‌جايي و نصب دستگاه يونيست خريداري شده توسط شرکت چاپ‌و‌نشر کتاب‌هاي درسي چيست؟
به نظر من ريسک انجام اين کار توسط تيم فني خود چاپخانه بسيار بالا بوده و آنها جسارت بالايي به خرج دادند. طبيعتا نمايندگي مايل است کار خود را انجام دهد. ولي وقتي خود مشتري مي‌تواند انجام دهد و مشکلات خود را رفع کند ما چاره‌اي جز استقبال نداريم. در هر صورت ما با آنها رابطه خوبي داريم و هنوز هم بحث تامين قطعات را با ما دارند و اگر خواهان خدماتي باشند که خودشان توان انجام آن‌را ندارند ما انجام مي‌دهيم. مايه خوشحالي است که خودشان توان انجام چنين کاري را پيدا کرده‌اند. زيرا گاهي خود نمايندگي نيز به علت وجود مشکلاتي قادر به ارائه خدمات و سرويس‌هاي لازم در زمان کوتاه نيست. اما من هم به عنوان يک ايراني و هم به عنوان نمايندگي من‌رولند به همه آنها تبريک مي‌گويم. انجام چنين کارهايي مايه افتخار بوده و مي‌تواند سرآغاز کارهاي مهم ديگري باشد. آنها در شرايط گراني ارز، مشکلات بانکي و در شرايطي که گفته مي‌شود تحريم‌ها حذف شده‌اند ولي هنوز آثار آن باقي است، توانستند بر مشکلات مربوط به تامين قطعات و خدمات فايق آيند. بايد به خاطر اين توانايي و جسارت به آنها دست مريزاد گفت. آنها توانستند با اين کار صرفه‌جويي بالايي داشته باشند. به دليل بلند بودن طول ماشين رول، باز کردن و بستن ماشين رول بسيار سخت‌تر از ماشين ورقي است. اگر در طول ماشين رول کمي انحراف وجود داشته باشد، کل رول کاغذ انحراف پيدا کرده و ماشين وضعيت بدي پيدا مي‌کند. ولي خوشبختانه تيم فني شرکت چاپ‌و‌نشر با دقت بالايي اين کار را انجام دادند. آنها در طول کار مشکلات زيادي در زمينه تامين قطعات و نرم‌افزار داشتند که با توان خود تمام اين مشکلات را حل کرده و از جايي کمک نگرفتند و اين کار بزرگي است. علاوه بر اين آنها به منظور نصب همين ماشين چند ماشين ديگر را جابجا کردند که تمام اين جابجايي‌ها نيز توسط خودشان انجام شد.

به نظرتان دليل انتخاب اين ماشين براي خريد از سوي اين شرکت چه مي‌تواند باشد؟
تمام ماشين‌آلات رول شرکت چاپ‌و‌نشر کتاب‌هاي درسي، من‌رولند است و ماشين من‌رولند ماشيني انعطاف‌پذير است که افراد تيم فني به اين ماشين اشراف کامل دارند به‌گونه‌اي که بسياري از قطعات به ويژه قطعات مکانيکي را خودشان مي‌سازند. همچنين بايد اضافه کنم که توانايي تيم فني شرکت چاپ‌و‌نشر و شرکت افست بالا است. حتي نمايندگي من‌رولند نيز از اين توانايي اطلاع دارد. ما ادعا مي‌کنيم که به طور ويژه در بخش رول و هيت‌ست که آنها استفاده مي‌کنند بهترين هستيم. همچنين اين ماشين‌آلات نسبت به ماشين‌آلات ديگر به تعمير و نگهداري کمتري نياز دارد و کيفيت خيلي خوبي هم دارند. بنابراين منطقي بود که به سراغ چنين ماشيني بروند. آنها مي‌توانستند ماشين ديگري را خريداري کنند ولي با همين کار يک صرفه جويي خيلي بزرگي را انجام دادند.

نظرتان در مورد روش ابتکاري ترسيم نقشه يک به يک که در جانمايي دستگاه به کار بردند، چيست؟
من هنوز از اين روش اطلاع کافي ندارم ولي حتما ابتکار زيادي در انجام اين کار داشته‌اند، زيرا انجام آن کار ساده‌ نيست. علاوه بر اين ماشين قديمي بود و شرايط خوبي نداشت و نگهداري خوبي از آن نشده بود. ولي آنها دستگاه را تميز و آنرا به طور کامل اورهال کردند. آنها در انجام اين‌کار علاقه، خلاقيت، توانايي و اعتماد به نفس لازم را داشتند. زيرا اين کار به دليل ريسک بالاي انجام آن اعتماد به نفس بالايي مي‌خواست وگرنه آن‌را انجام نمي‌دانند. ولي ريسک و مخاطره را قبول کردند و موفق شدند. واقعا بايد به آنها تبريک گفت.

آيا در کشورهاي اروپايي و ديگر کشورها چنين کارهايي انجام شده است؟
اين کار حداقل در منطقه خاورميانه کار بزرگي محسوب مي‌شود. تا آنجايي که من اطلاع دارم در منطقه خاورميانه بجز لبنان کسي قادر نيست اين کار را انجام دهد. حتي در کشورهاي اروپايي نيز براي انجام چنين کارهايي از متخصصين من‌رولند استفاده مي‌کنند ولي آنجا مشکلات موجود در ايران را ندارد و کار آسان‌تر انجام مي‌شود. ابزار انجام اين کار توسط متخصصان من‌رولند فقط در اختيار متخصصان من‌رولند است و دست مشتريان آنها نيست ولي اينها ابتکار کرده و حتي ابزار لازم را نيز خودشان ساختند و همين هم ارزش کار آنها را دو چندان مي‌کند. من خودم به عنوان يک ايراني از کسب چنين دستاوردي توسط مجموعه چاپ‌و‌نشر کتاب‌هاي درسي خوشحال هستم

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید