چشم انداز و انتظار خانواده چاپ از دولت جدید

0
494

تغییر دولت و دست به دست شدن قدرت تا حدودی به تغییر ریل حرکت قطار می‌ماند. مسیری که کم و بیش ۸ سال با یک فرمان پیموده شده، تا حدی دستخوش تغییر می‌شود. دست کم این انتظاری است که در جامعه شکل می‌گیرد؛
انتظاری که مناظره‌ها و تبلیغات انتخاباتی به آن دامن می‌زند. بنابراین انجام نظرخواهی از دست اندرکاران بخش‌های مختلف در این لحظه، کاری است بجا. اما در این شماره مجال چندانی برای این کار نبود. نظر دو مسئول صنفی کم وبیش به ترسیم این چشم انداز از دولت جدید، گوشه چشمی به این نظرخواهی داشتند و در ادامه با دیدگاه دو تن از مدیران واحدهای خدمات چاپ و بازرگانی تجهیزات چاپ دیجیتال آشنا می‌شویم.
برای سهولت کار، سه پرسش را با این دو میهمان در میان می‌گذاریم:
۱- در راستای توسعه صنعت چاپ و برطرف کردن موانع کسب و کار خود از دولت جدید در زمینه تجارت خارجی ، مقررات دولتی ، مالیات و تسهیلات و بطور کلی سایر مسائل چه انتظاراتی دارید ؟
۲- آیا دولت جدید قابلیت‌هایی فراتر از دولت قبلی برای حل مشکلات دارد ؟
۳- چشم انداز آینده ی صنعت چاپ را با توجه به شرایط قبل چگونه ارزیابی می‌کنید ؟

هومن محمدی، مدیر عامل چاپ هودیس پارس

رفع تحریم‌ها، ارتباط موثر با جهان و شکوفایی اقتصاد را انتظار داریم

۱-به راستی می‌توان صنعت چاپ را یک صنعت ورشکسته و زیان ده با مقررات پیچیده و دست و پاگیر در همه ارگان‌های مرتبط، از وزارتخانه‌ها تا دارائی و گمرک و غیره دانست .
از این موضوع نباید غافل شد که با توجه به فناوری پیچیده در طراحی و تولید دستگاه‌های چاپ و همچنین مواد اولیه مرغوب ، بیشتر چاپخانه‌ها با نبود قطعات یدکی و مواد اولیه به دلیل وجود تحریم‌ها روبه‌رو هستند و چه بسا موارد فوق را باهزینه چند برابری با واسطه و مدت زمان زیاد تهیه می‌کنند. این در حالی است که کشور ما تا خودکفا شدن در طراحی و تولید ماشین آلات چاپ و مواد اولیه مرغوب راه زیادی دارد .
و از آنجایی که این صنعت هر چهار سال شاهد بزرگترین رویداد نمایشگاهی جهان در کشور آلمان است نمی‌توان بزرگی و عظمت این صنعت را نادیده گرفت .
ایران کشوری است که پتانسیل بسیار بالایی جهت رونق در بخش صادرات (بخصوص به کشورهای همسایه ) دارد که قطعاً بخشی از هر صنعت، وابسته به صنعت چاپ است .
حال از دولت جدید انتظار می‌رود با درایت و هوشمندی خود شرایط ارتباط موثر و مفید با دیگر جوامع و برطرف شدن تحریم‌ها را در دستور کار خود قرار دهد تا مجدداً شاهد شکوفایی و پویایی اقتصاد در این صنعت باشیم و همچنین مقررات دولتی و شرایط ارائه تسهیلات با صاحب نظران و متخصصان فن مورد بازنگری قرار گیرد تا شاهد رونق و انگیزه سرمایه گذاری در این صنعت از سوی مدیران موفق و کارآفرین این حوزه باشیم و در نهایت با توجه به مشکلات مطرح شده و پیش رو ، صنعت چاپ و بنگاه‌های کوچک و بزرگ فعال در این حوزه به دید بنگاه‌های زود بازده و پر درآمد دیده نشود و قوانین و مقررات به گونه‌ای تدوین شود که مالیات اتخاذ شده برای چاپخانه‌ها آب سردی بر پیکره این صنعت نباشد بلکه با معافیت‌ها و تخفیفات منطقی در چهار چوب قانون مرهمی بر زخم مدیران این صنعت باشد.
۲-با توجه به جناح بندی در دولت‌های قبلی و عدم تمرکز در کشورداری و به وجود آمدن مشکلات عدیده و ایجاد تورم کاذب و همچنین شرایط نابسامان اقتصادی و معیشتی ایجاد شده و حاکم بر کشور، انتظار می‌رود با توجه به ویژگی‌های دولت جدید و شعارهای مطرح شده جهت برطرف کردن مشکلات اقتصادی و معیشتی قدم‌های رو به جلو و مثبتی برداشته شود .

۳-همانطور که گفته شد با توجه به شرایط و مشکلات مطرح شده و موجود، اگر تصمیم گیری مناسبی جهت برطرف شدن مشکلات و شرایط حاکم بر صنعت چاپ اتخاذ نشود، این صنعت هر چه سریع تر به سمت ورشکستگی پیش خواهد رفت و متاسفانه چرخه صنعت چاپ به کندترین حالت خود خواهد رسید و مطمئناً صنایع دیگر تحت تأثیر این صنعت قرار خواهند گرفت .

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید