چگونه می‌توان جلوه‌های ویژه چاپی فروخت؟

یوو وی

نویسنده: پت مک‌گرو
عضو تحریریه: whattheythink.com
گروه پژوهش

کسانی که دست‌اندر کار چاپ افست یا دیجیتال هستند اکنون امکانات فراوانی برای زیباسازی چاپ و اضافه کردن جلوه‌های ویژه به آن در اختیار دارند. از لیبل گرفته تا بسته‌بندی، اسناد و بروشورهای تبلیغاتی (پست مستقیم یا Direct Mail) حتی بیلبورد و تابلوهای تبلیغاتی را می‌توان، با استفاده از جلوه‌های ویژه پس از چاپ جذابتر کرده و ارزش آن را افزایش داد. با این وجود، هر اندازه این جلوه‌های چاپی زیبا باشند باز هم فروش آن‌ها نیاز به تخصص و طرح و برنامه حساب‌شده دارد. بدون چنین پیش‌درآمدهایی سرمایه‌گذاری برای تجهیزاتی که می‌توانند جلوه‌های ویژه از جمله فویل‌های طلایی و نقره‌ای‌، تاهای ویژه، مرکب یا تونر شفاف، مرکب سفید و موارد دیگر را به کار چاپی اضافه کنند، پول هدر دادن است.
اولین قدم در برنامه‌ریزی، شناسایی کلیه قابلیت‌های موجود در چاپخانه شما برای ارایه جلوه‌های ویژه پس از چاپ است.

شاید کار ساده‌ای به‌نظر برسد ولی باید خلاقیت خود را به کار ببندید! ابتدا باید به اصول ابتدایی این کار بازگردیم:
۱- در زمینه کوتینگ چاپخانه شما چه امکاناتی دارد؟ کوتینگ مات، گلاسه، صدفی، ورنی موضعی همه و همه به شما امکان می‌دهند در قبال چاپ پول بیشتری از مشتری دریافت کنید.
۲- آیا قابلیت چاپ مرکب یا تونر شفاف (Clear) دارید؟ اضافه کردن مرکب شفاف به کار جذابیت خاصی به آن بخشیده و بیننده را شیفته کار می‌کند. هنگامی که یک کار چاپی معمولی را به یک محصول لاکچری تبدیل می‌کنید می‌توانید بابت آن از مشتری پول بیشتری دریافت کنید.
۳- قابلیت‌های تا، برش و چسب‌زدن شما در چه حد است؟ آیا می‌توانید تاهای غیر معمول را ارایه دهید؟ امکانات برش لیزری دارید؟ برای هر محصول منحصربه‌فردی که به مشتری ارایه می‌کنید می‌توانید پول بیشتری بگیرید.
۴- آیا قابلیت چاپ مرکب سفید را دارید؟ چاپ مرکب سفید زیررنگ‌های دیگر و یا به تنهایی روی کاغذ و یا مقوای مشکی می‌تواند جلوه زیبایی به کار دهد و برای آن ایجاد ارزش افزوده کند.
۵- آیا قابلیت چاپ مرکب‌های متالیک و جلوه‌های ویژه دیگر را دارید؟ انجام این کارها باعث افزایش قیمت کار چاپی می‌شود و سود شما را نیز افزایش می‌دهد.
۶- چه کارهای دیگری می‌توانید بکنید که تولید شما را از دیگر کارهای چاپی متمایز کند.


شیوه‌های بازاریابی و فروش
قابلیت‌های چاپخانه خود و تک‌تک تجهیزاتی را که دارید شناسایی کنید. ولی کار را به همین جا ختم نکنید. به کسانی و چاپخانه‌های دیگری که می‌توانند شریک شما بشوند و عملیات پس از چاپ منحصر‌به‌فرد و جذاب ارایه کنند فکر کنید. این عملیات حاشیه سودکارهای چاپی شما را افزایش می‌دهد.
پس از این‌که فهرستی از جلوه‌های ویژه چاپی را که می‌توانید انجام دهید تهیه کردید، گام بعد، تولید نمونه‌هایی از کارهای چاپی است که تیم‌فروش شما می‌تواند با اطمینان خاطر به مشتریان ارایه کند. این کار خود از چند مرحله تشکیل شده است. ولی نقطه شروع آن، انجام تجزیه و تحلیل انواع مشتریانی است که خدمات به آن‌ها ارایه می‌دهید، کارهای چاپی که از شما می‌خرند یا آنچه احتمالا از دیگران می‌خرند و در نهایت بدانید چه کارهایی چاپی است که شما می‌توانید آن‌ها را ترغیب کنید تا از شما بخرند، تولیداتی که پاسخگوی نیازهای آنان باشد.
به نوع کارهای چاپی که می‌توانید انجام دهید و کارهایی که نیاز دارید برای توسعه کار خودتان انجام دهید و آن را به عنوان کار ویژه و چاپخانه خودتان ارایه دهید، بیاندیشید.
هر کار چاپی را به عنوان یک کالا و محصول (product) ارایه داده و مشخصات ویژه‌ای برای آن تعریف کنید. قیمت آن را نیز به دقت تعیین کنید. برای کارهای چاپی ویژه خودتان بروشورهای تبلیغاتی چاپ کرده و ارایه دهید تا از این طریق ارزش آن‌ افزایش پیدا کند.
تعداد تولیداتی که در بروشور ارایه می‌کنید با نوع جلوه‌های ویژه آن ارتباط دارد. ولی پس از این‌که بروشور را تهیه کردید خود از تنوع و تعداد کارهای چاپی ویژه‌ای که قادرید ارایه دهید تعجب خواهید کرد. این روش بهتر از ارایه قیمت خشک و خالی بابت یک کار چاپی به مشتری است. مشتری بهتر می‌تواند ارزش کارهای چاپی شما را درک کند و بابت آن پول بپردازد. فروش جلوه‌های ویژه چاپی در ابتدا چندان پرمنفعت نیست ولی به تدریج می‌تواند به یک جریان مالی سودآور برای چاپخانه تبدیل شود.

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید