ژاپنی‌ها غرق در دنیای دیجیتال بیشتر از همه کشورها کتاب می خوانند

0
937

کتاب جدید آقای موراکامی که این اواخر چاپ شد ، ژاپنی ها شبانه برای خرید آن صف کشیدند به طوری که تیراژ این کتاب از یک میلیون نسخه هم گذشت .
ژاپنی ها که خودشان از پرچم دارهای فناوری و دنیای دیجیتال هستند اما فرهنگ کتاب خوانی را فراموش نکرده اند و یکی از بالاترین سرانه ی مطالعه کتاب را در جهان دارند . کتاب فروشی های خاص و متنوع توکیو شناخته شده هستند ؛ مثل جاهایی که در کنار فروش کتاب ، قفسه های خاصی طراحی شده تا افراد در فضایی کاملا آرام و راحت ، لذت خواندن کتاب را بهتر درک کنند .
ژاپنی ها روزنامه هم زیاد می‌خوانند . پر تیراژترین روزنامه جهان یومیوری شیمبون ژاپن است که چاپ آن به پانزده میلیون نسخه در روز هم می‌رسد . در این کشور ، روزنامه های ویژه ی دانش آموزان چاپ می شود . همینطور با اجرای طرحی ، روزنامه هایی چاپ می‌شوند که قابلیت کاشتن و سبز شدن را دارند و روزنامه هایی که روی بطری های آب چاپ می شوند . این ها طرح هایی هستند که همه به نوعی اهمیت و فرهنگ مطالعه در بین ژاپنی ها را نشان می‌دهد .
به گفته ی یکی از شهروندان : “پیشرفت تکنولوژی کمی روی مطالعه کتاب های چاپی تاثیر گذاشته . اما مردم ژاپن هنوز علاقه خاصی به خواندن کتاب و مجلات دارند “.
در مدارس برای عادت دادن به کتاب خوانی ، ساعاتی را کتاب های غیر درسی می خوانند و یکی از موارد معمول ، قفسه هایی برای فروش کتاب در فروشگاه های موارد خوراکی و کالاهای ضروری است .
ژاپنی ها با کتاب خو گرفته اند و کتاب خوانی بخشی از زندگی آن ها شده و حتی ساعت ها کار سخت روزانه نمی‌تواند آن ها را از کتاب جدا کند .

منبع: خبرگزاری صدا و سیما – توکیو

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید