گرایش‌ها و روندهای چاپ در سال ۲۰۲۰

0
3064

بیتا توفقیان

سال ۲۰۲۰ آغاز شده و به سرعت در حال گذر است. اما امسال هم مانند چند سال اخیر موضوعی که بیشتر از هر چیز دیگری پیداست، پیشروی پرشتاب دیجیتالی شدن کسب و کارها در تمام جهات آنهاست. با اینحال سوال اساسی‌ای که در صنعت چاپ با آن رو به رو میشویم این است که «آیا چاپ هنوز مهم است؟» جواب این سوال هم البته همانی ست که در طول چند سال اخیر با اطمینان به آن رسیده‌ایم: بله، صنعت چاپ هنوز بااهمیت و پابرجاست.
با وجود اینکه اغلب استراتژی‌های کسب و کاری جهان به سمت «سبزتر شدن» حرکت می‌کنند و یکی از اقدامات مهم این جریان، کاهش و حتی حذف محصولات کاغذی ست، اما هنوز هم صنعت چاپ یکی از مهمترین نیازهای روزانه‌ی ما به شمار می‌آید. مثلا این واقعیت را نمی‌توان کتمان کرد که اغلب مردم هنوز کار خواندن و نوشتن بر روی کاغذ را به صفحه‌ی نمایش ترجیح می‌دهند.


البته این درست است که باید با کاربرد چاپ به شکلی که ده سال پیش از آن استفاده می‌کردیم خداحافظی کنیم. اما در مقابل آن می‌توانیم به شکل مدرن چاپ که با آخرین فناوری‌های روز مانند دسکتاپ مجازی ویندوز و یا سرویس‌های خدمات رسانی ابری هم قدم است خوش آمد بگوییم.
در این مقاله به مهمترین ترندهای این صنعت که در سال ۲۰۲۰ می‌توانیم منتظر آنها باشیم نگاهی انداخته‌ایم.
MFP‌های هوشمند، هوشمندتر می‌شوند.
در سال ۲۰۲۰ تولید کنندگان ماشین‌های چاپ دیگر فقط به فکر تولید و فروش ماشین آلات مختلف نیستند. تمرکز آنها حالا بیشتر بر توسعه‌ی نرم افزارهای خدمات رسان است.
مثلا ماشین‌های چاپ چند کاربری (MFP) که نه فقط چاپ، بلکه وظیفه‌ی اسکن، کپی و … را هم برعهده دارند، حالا با نرم افزارهای مختلف و اپلیکیشن‌های متنوع تر وارد بازار می‌شوند. سال ۲۰۲۰ در این زمینه سال سازگاری و یکپارچگی بیشتر سخت افزارها و نرم افزارهاست. Salesforce و QuickBooks تحت آفیس یا OneDrive مایکروسافت از جمله‌ی این نرم افزارها هستند.


افزایش امنیت
تا همین چند سال پیش، مردم به پرینترها به عنوان یک ماشین هوشمند و پیشرفته نگاه نمی‌کردند. اما به تدریج این ماشین‌ها از پرینترهای ساده به MFP‌ها و یکی از ابزارهای مهم و کمک رسان در جریان کاری و مدیریت اسناد کسب و کارها تبدیل شدند. اما بازهم تهدید در خطر بودن اطلاعات کسب و کارها، از نگرانی‌های مهم صاحبان کسب و کار تلقی می‌شود که در صورت عدم نصب نرم افزارهای دقیق امنیتی، کاملا درست و بجاست.
سال ۲۰۲۰ سال افزایش امنیت پرینترها تا بالاترین حد ممکن است؛ یکی از این تکنولوژی‌ها GDPR Compliant Pull Printing است که به راحتی امکان دسترسی به تمام خدمات پرینتر را در امنیت کامل برای کاربران فراهم می‌کند.
تکنولوژی رمزگذاری سرتاسری end-to-end encryption)) هم یکی دیگر از فناوری‌های امنیتی ست که امروزه در پرینترها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فناوری با رمزگذاری بر روی مسیر ارتباطی بین فرستنده و گیرنده، امکان دستیابی یا خوانش اطلاعات را برای شخص سوم غیرممکن می‌کند. به این ترتیب از ذخیره‌ی اطلاعات توسط اشخاص یا سازمان‌های ناشناس جلوگیری می‌شود و تمام ارتباطات و انتقال اطلاعات در مسیر کاملا امن انجام می‌شود.
افزایش رقابت در بازار
رقابت بیشتر و شدیدتر، یکی دیگر از ترندهای سال ۲۰۲۰ است. کمپانی‌های مختلف برای رشد مشتریانشان همواره به فکر ارائه‌ی پیشنهادات و راه‌حل‌های جدید هستند که شامل ابداعات جدید در زمینه‌ی بسته بندی و لیبل، چاپ سه بعدی و کیوسک‌های چاپ است. تولیدکنندگانی که بازارهای خرده فروشی را هدف گرفته اند هم در حال تلاش برای افزایش سهمشان از بازار هستند.
همچنین پیش‌بینی می‌شود که رشد جهانی صنعت چاپ در سال ۲۰۲۰ از مرز ۸۲۱ میلیارد دلار خواهد گذشت و در این میان، چاپ دیجیتال و صنعت لیبل و بسته بندی، مهمترین نقش را ایفا خواهند کرد.
تکنولوژی None-Print پررنگتر میشود
کاغذ یک عنصر برجسته و جدایی ناپذیر در صنعت چاپ محسوب می‌شود که در طول تاریخ چاپ اگرچه امکان ثبت اطلاعات را برایمان فراهم کرده، اما موجب ایجاد محدودیت‌های فراوانی نیز شده است. اما از دو دهه‌ی اخیر تا به امروز، ثبت اطلاعات از راه‌هایی غیر از چاپ کاغذی هم ممکن شده است که اصطلاحا به آن فناوری‌های بدون چاپ (None-Print) گفته می‌شود. فناوری‌های بدون چاپ شامل طیف گسترده ای از رسانه‌های مختلف مثل ویدیو، پادکست، عکس و تقریبا تمام پتانسیل‌های موجود در دنیای دیجیتال، از جمله انواع نرم افزارهای نشر مجازی را شامل می‌شود. در واقع هر رسانه‌ی اطلاعاتی غیر از چاپ را می‌توان در حوزه‌ی تکنولوژی بدون چاپ به حساب آورد.
دسکتاپ مجازی ویندوز یکی از نمونه‌های فناوری بدون چاپ است که در سپتامبر سال ۲۰۱۹ به بازار معرفی شد و حالا انتظار می‌رود که تاثیر بیشتر و پررنگ تری در صنعت چاپ سال ۲۰۲۰ ایفا کند. این تکنولوژی یکی از چالش برانگیزترین حوزه‌های مورد توجه متخصصان آی تی در طی سال جاری خواهد بود. دسکتاپ مجازی (VD) یک فناوری ست که امکان میزبانی و مدیریت یک دسکتاپ بر روی سرورهای مجازی را به کاربرانش میدهد.
دسکتاپ مجازی که جایگزین دسکتاپ‌های فیزیکی محسوب می‌شود، برای کاربران با سفرهای کاری زیاد و یا افرادی که همیشه امکان استفاده از لپ تاپ برایشان فراهم نیست بسیار مناسب است. همچنین این دسکتاپ‌ها برای کسب و کارهای گسترده که از کارمندان از را دور و یا مستقر در خانه‌هایشان بهره میگیرند، بسیار راحت و در عین حال امن است.
همچنین مایکروسافت در کنار این تکنولوژی، ezeep را طراحی کرده است که امکان اتصال آسان و امن را هم در محیط‌های چاپی و هم در میان پرینترهای خارجی فراهم می‌آورد.


چاپ از راه دور
یکی از مورد انتظارترین اتفاقات سال ۲۰۲۰، افزایش تقاضا برای امکان دسترسی به خدمات چاپی از راه دور و خارج از محیط‌های اداری ست. در واقع می‌توان گفت که کم کم عصر نشستن‌های طولانی مدت پشت میزهای اداری تمام شده و حالا با کمک تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ها و حتی ساعت‌های هوشمند کاربران میتوانند بدون نزدیک شدن به پرینتر، به ویرایش و چاپ اسناد بپردازند.
نقش سال ۲۰۲۰ در این زمینه، افزایش و بهبود دسترسی به این قابلیت، رسیدگی به مشکلات این زمینه و سازگار کردن جریان‌های کاری کسب و کارها با این فناوری ست.
چاپ سبز و پایدار
با اینکه همه جا از «پرمصرف» بودن صنعت چاپ می‌خوانیم و می‌شنویم، اما واقعیت این است که تاثیر منفی صنعت چاپ بر روی محیط زیست در بسیاری از مواقع هم بزرگنمایی می‌شود. مثلا برای به دست آوردن یک کیلوگرم خمیر کاغذ، فقط ۱.۲ کیلوگرم دی اکسید کربن تولید می‌شود. تازه این رقم در مورد تولید خمیر بازیافت شده به ۰.۷ کیلوگرم کاهش می‌‌یابد. و در مجموع برای تولید هر برگ کاغذ استاندارد آفیس، ۵ کیلوگرم گاز دی اکسید کربن تولید می‌شود.
با این حساب و حتی اگر میزان انرژی مصرفی در فرآیند چاپ را هم به این رقم اضافه کنیم، دی اکسید کربنی که در نتیجه‌ی مجموع ۴۰۰ تا ۸۰۰ برگ کاغذ تولید می‌شود، تازه با میزان دی اکسید کربن تولید شده در فرآیند تولید یک عدد ساندویچ چیزبرگر برابر میشود.
با این حال بازهم می‌توان با بکارگیری تمهیدات مناسب، آسیب‌رسانی به محیط زیست را محدودتر کرد؛ استفاده از کاغذهای بازیافتی، استفاده از دو روی کاغذ در چاپ و در صورت کم حجم بودن سفارش، استفاده از پرینترهای جوهرافشان.
چاپ به عنوان یک رسانه‌ی خدمات رسان
و آخرین پیش‌بینی ما برای سال ۲۰۲۰، توسعه نرم افزارهای مدیریتی است که به سازمان‌ها اجازه می‌دهد که تمام زیرساخت‌های چاپی شان را از طریق سیستم‌های ابری مدیریت کنند. به این ترتیب با حذف طیف مشخصی از ابزارها، هزینه‌ی نهایی چاپ کاهش و در عین حال بهره‌وری کارکنان و بخش فناوری اطلاعات افزایش می‌یابد.

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید