گفت‌وگو با جمشید مغازه‌ای، دبیر انجمن صنفی بیسکویت، شیرینی و شکلات ایران

0
2295

بیستمین نمایشگاه شیرینی و شکلات فرصتی برای شیرین کامی چاپخانه‌ها

گروه گزارش

        جمشید مغازه‌ای

شیرینی و شکلات از پیشروترین بخش‌های صنایع غذایی کشور است، بنابراین بیستمین دوره نمایشگاه این صنعت را باید رویدادی مهم قلمداد کنیم. حضور محصولات این صنعت در بازار‌های جهانی و منطقه ای، اهمیت چاپ و بسته‌بندی را دوچندان کرده است. این نمایشگاه فرصتی است که چاپخانه‌داران در تعامل با صاحبان صنعت شیرینی و شکلات (گوش کرونا کر)، کام خود را شیرین کنند. دیدار ما با جمشید مغازه‌ای، دبیر انجمن صنفی بیسکویت، شیرینی و شکلات ایران، گامی است در راستای این شیرینی‌خوران. چکیده صحبت‌های او را در اینجا می‌خوانید.

نمایشگاه شیرینی و شکلات، در سه بُعد محصول، مواد اولیه، ماشین‌آلات مرتبط با این صنعت هرساله برگزار می‌شود و امسال هم خوشبختانه استقبال خوبی از این نمایشگاه شده است و مقدمات کار هم فراهم شده و تمام قراردادها بسته شده است و ما آمادگی کامل داریم تا درتاریخ ۲۲تا۲۵ شهریور این نمایشگاه به خوبی برگزار شود. البته اگر مساله‌ای به‌خصوص در زمینه کرونا، پیش نیاید احساس می‌کنیم امسال، نمایشگاه پُربارتری خواهیم داشت، چراکه استقبال خوب بوده و درحال حاضر فضایی حدود ۲۰هزارمترمربع با ۸ سالن، پر شده است.
امسال، باتوجه به مسئله بیماری کرونا و شیوع آن، حضور شرکت‌کنندگان و بازدیدکنندگان خارجی با مشکل مواجه شده است. البته ما دعوتی از بازدیدکننده خارجی نداشتیم اما امیدواریم در بخش بازدید آنلاین از نمایشگاه، شرکت کنند و به‌صورت مجازی حضور یابند.
صنعت شیرینی و شکلات، صنعت بزرگی است که ارزآوری، سودآوری و گردش مالی سالانه بالایی دارد و گردش مالی آن هم باتوجه به واردات و صادرات، همواره مثبت بوده است و ۹۹درصد این صنعت هم متعلق به بخش خصوصی است که سرمایه‌گذاری‌های خوبی در این بخش انجام می‌شود به‌ویژه در ۱۰سال اخیر، پیشرفت چشمگیری داشته است. برخی مواد غذایی دیگر از جمله زعفران هم مورد نیاز صنعت ما است و به‌عنوان مواد اولیه مورد استفاده قرار می‌گیرد، درنمایشگاه امسال هم برخی ازدوستان فعال در این حوزه شرکت خواهند کرد.

در صنعت شیرینی و شکلات، به حدود ۶۰ الی ۷۰ کشور دنیا، صادرات داریم که قسمت اعظم آن، مختص به کشورهای همجوار است و حدود ۴۰درصد هم به کشورهای اروپایی، به‌ویژه اروپای شرقی مثل ژاپن، کره و روسیه اختصاص دارد. دوشاخص از محصولات‌ما مثل بیسکویت و آدامس، درتمام فصول سال صادر می‌شود و شکلات و کاکائو که بیشتر در زمستان مصرف می شود در شش ماهه دوم سال، صادر می‌شوند.

از آنجایی که قسمت اعظم محصولات ما با چاپ و بسته‌بندی در ارتباط است، این مورد برای صاحبان این صنعت هم بسیار مهم است. گرچه برای مشتری بیشتر کیفیت و طعم محصول در اولویت است، بسته‌بندی در جذب مشتری نقش مهمی دارد. خوشبختانه در بسته‌بندی صنعت شیرینی و شکلات، در ۲۰سال اخیر پیشرفت‌های خوبی داشته‌ایم و در ایران، تمام مقدمات چاپ و بسته‌بندی محصولات حتی از نظر ماشین‌آلات فراهم است و خداروشکر در این زمینه به کشورهای خارجی نیازی نداریم. باید بگویم که صنعت ما، تعامل خوبی با صنف چاپخانه‌داران دارد. با ورود ماشین‌آلات بسیار مجهز چاپ در سال‌های اخیر توانستیه ایم از این مزیت استفاده کنیم.
سهم بازار این صنعت به این ترتیب است که یک قسمت از صنعت متعلق به بازار بزرگ برندهای مطرح است. حدود ۳۰تا۴۰ شرکت برندهای بزرگ محسوب می شوند که طبیعتا، سهم بزرگ‌تری از بازار را دارند چون محصولات آنها در کل کشور توزیع می‌شود و نمایند‌ه‌هایی در دیگر کشورها و مراکز استان‌ها دارند. اما برخی از محصولات دیگر، بازار منطقه‌ای خودشان را دارند و درحوزه تولیدات خودشان فعالیت می‌کنند.

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید