صنعت چاپ

رستاخيز طبيعت

 

مردم ايران‌زمين از ديرباز همواره رفتن زمستان و آمدن بهار را که براي آنان رستاخيز طبيعت محسوب مي‌شود و مژده نجات و طليعه حيات را مي‌آورد، عيد مي‌گيرند.

بايد انصاف را نيز در نظر بگيريم که نياکان ما چقدر خداپرست و فهيم بوده‌اند که برخلاف رسوم اقوام مصر، يونان و روم نه قائل به رب‌النوع بهار و پرستنده مظاهر طبيعت شده‌اند، نه بت و بتخانه ساختند و نه نذر و قرباني بر مقدم‌اش کردند، بلکه به ديدار يکديگر و مبارک‌باد گفتن مي‌رفتند، شيرني و شادي راه مي‌انداختند و شکرگزار پايداري گذشته و آماده و اميدوار آينده مي‌شدند.

نوروز جشني براي احياي تعاملات انساني و حرکتي سترگ براي انجام‌بخشي همه ابعاد و لايه‌هاي مختلف جامعه است. از‌اين‌رو نوروز را مي‌توان جشن خلاقيت و پويايي فرهنگي در ايران دانست که سبب شده بسياري از خلاقيت‌ها و ايده‌هاي نوين مردم در قالب آيين‌ها و توليدات فرهنگي مختلف متجلي شوند. درواقع نوروز و فضاي معنايي حاکم بر آن زمينه و بستري مستعد را براي توسعه و بروز خلاقيت فراهم آورده و مصداق‌هاي مختلف آن را مي‌توان در قالب محصولات فرهنگي و آيين‌ها مشاهده کرد.

يکسال ديگر را با همه خوبي‌ها و بدي‌هايش پشت سر گذاشتيم، اين قاعده بازي طبيعت است. آنچه هميشه از آن غافل مي‌مانيم اين است که هر نقطه شروع، پاياني نيز دارد و وقتي درون آن مشغول فعاليت و محاسبه هستيم ناگزير فراموش مي‌کنيم که اگر شاد يا ناراحت هستيم، اين نمي‌تواند هميشگي و پايدار باشد و زندگي مثل يک نمودار بالا و پايين دارد و در اين موج‌هاي سينوسي بايد به فکر آن بود که همراه آن حرکت کنيم و خود را آماده هر تغيير ناگهاني نماييم که نهايتا از آن جدا نشويم.

***

صنعت چاپ که سوار بر کشتي صنعت و اقتصاد کشور است همواره از موج‌هاي سنگين و قريب‌الوقوعي که بر آن مي‌خورد بي‌بهره نبوده و همواره نوسانات اقتصادي و تصميم‌هاي نادرست در آن بر پيکره اين صنعت نيز تاخته است. مسئله انتقال هم که سال‌هاست بيشتر بدنه چاپ پيگير آن بودند تا حدودي به ثمر رسيد ولي نقطه کور و گنگ آن است که اين هجرت که در اصل خود مي‌تواند مثبت باشد، در مرحله اجرا نيز مثبت است؟ آيا مديران وزارت صنعت، معدن و تجارت، خاص آن دفتر صنايع شيميايي و ‌سلولزي
که قرار است متولي آن باشد با چه رويکردي به آن نگاه مي‌کنند و آيا آن را صنعتي بزرگ و قابل توسعه مي‌دانند و يا آنکه مانند طفلي سرراهي از آن ياد مي‌کنند؟ از همين‌جا به اين دوستان و بزرگواران پيشنهاد مي‌کنم مراقب باشيد شما نيز دچار اشتباه و جهت‌گيري نشويد که به‌اندازه کافي در طي اين سال‌ها صنعت چاپ دست‌خوش تصميمات غلط و بي‌مهري‌هاي دولتي و گاهاً خصوصي قرار گرفته و زمان آن رسيده که مورد توجه بيشتر و کارشناسانه‌تري قرار بگيرد که رشد و توسعه را به همراه داشته باشد، نه اينکه روز از نو، روزي از نو.

به‌هر‌حال هستند فعالاني که هنوز دلسوزانه به‌دنبال حل مسائل و مشکلات صنعت چاپ بوده و هستند مديراني که در زمينه‌هاي اقتصادي، فعاليت خوب و شگرفي داشته‌اند و بهتر آن است که آنها را شناسايي و از ايشان مشورت و مشاوره به عمل آيد که اين خود مي‌تواند در بهبود وضعيت موجود گامي موثر و تاثيرگذار به همراه داشته باشد. خاصيت شنيدن توصيه‌هاي فعالان و مديراني که در عرصه اجرايي و عمل ونه فقط در کلام است آن را به همراه دارد که مي‌تواند با مسائل و مشکلات صنعت به وضوح و ملموس‌تر آشنا شده و حتي چاره‌جويي و راه مقابله با آنها را از خود ايشان جويا شد.

در آخر ماهنامه صنعت چاپ نيز به نوبه خود سال جديد را به همه دست‌اندرکاران و مديران و فعالاني که براي اين صنعت صادقانه قدم برمي‌دارند تبريک گفته و دست زحمت‌کشان اين صنعت را که با کار زياد و تحمل دشواري‌هاي فراوان باعث رشد هرچه بيشتر آن مي‌شوند مي‌بوسد و همواره در کنار اين عزيزان براي کمک به صنعت چاپ باقي مي‌ماند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن