مصاحبهمقالات

حال و روز تولیدکنندگان بهتر از چاپخانه‌ها نیست

 بهنام قاضی عسگری مدیرعامل کیمیا پوشش سپاهان:

چاپخانه‌ها قدرت خرید ندارند و ما هم برای تأمین مواد اولیه وارداتی گرفتار هفت‌خوان مشکلات مالی و بوروکراسی هستیم

در کانال تلگرامی ماهنامه صنعت چاپ، مطالب جالب و تکان‌دهنده‌ای دربارۀ وضع چاپخانه‌ها خواندم. به نظرم رسید بد نباشد دربارۀ وضع تولیدکنندگان نیز چند کلمه‌ای برای با خوانندگان ماهنامه مطرح کنم.
بازار کار تولیدکنندگان ورنی UV، به بازار چاپخانه‌ها وابسته است که آنها هم به نوبۀ خود وابسته به حجم تولید کارخانجات و واحدهای مختلف اقتصادی هستند.
وقتی وضع چاپخانه‌ها آنچنان است که شما به‌درستی ترسیم کرده‌اید، دیگر اوضاع کار تولیدکنندگان مواد مصرفی چاپ روشن است.
میزان کار ما یک چهارم سال قبل است و حتی، سه هفته از دی ماه را تقریباً دست روی دست گذاشتیم. این در حالی است که بعضی چاپخانه‌ها قدرت خرید ندارند و ما هم برای تأمین مواد اولیه وارداتی گرفتار هفت‌خوان مشکلات مالی و بوروکراسی هستیم.
سالهای گذشته برای وارد کردن مواد اولیه، تنها با 10 درصد بهای کالا، گشایش اعتبار می‌کردیم و پس از ورود کالا، 90 درصد مبلغ باقیمانده را پرداخت می‌کردیم. حالا باید 135 درصد قیمت کالا را بپردازیم و سه تا شش ماه در انتظار کالا بنشینیم.
35 درصد اضافه بر قیمت کالا نزد بانک مرکزی به صورت سپرده –یا درست‌تر بگویم قرض‌الحسنه- می‌ماند تا کالا وارد شود.
این همه فشار مالی را در حالی باید تحمل کنیم که چیزی به نام ارز نیمایی-که قرار بود ارزان‌تر از نرخ بازار آزاد باشد- وجود ندارد. در همین سامانه نیما همین دو ماه پیش دلار 9600 تومان تا 10000 تومان می‌گرفتیم، حالا حدود 11500 تومان می‌گیریم.
معلوم نیست به چه دلیل باید 35 درصد به دولت قرض‌الحسنه بدهیم و ارز را به قیمت آزاد بخریم. این شرایط موجب بالا رفتن قیمت می‌شود. در نتیجه چاپخانه‌های کوچکی که با حدود 500-400 هزار تومان چند کیلو ورنی UV می‌خریدند، حالا برای این میزان باید حدود 2 میلیون بپردازند که توان آن را ندارند. به همین نسبت چاپخانه‌های بزرگ‌تر هم مشکلات خود را دارند؛ آنها باید هزینه حقوق و دستمزد بالایی بپردازند در حالی که کار ندارند.
همگی با هم در دور باطلِ اقتصادِ بیمار قرار گرفته‌ایم و برخلاف انتظار و به رغم شعارهایی که برای حمایت از تولید داخل داده می‌شود، داریم ضعیف و ضعیف‌تر می‌شویم. با این همه همچنان با سیلی صورت خود را سرخ نگه می‌داریم.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن