۲۱ جلوه زیبای چاپی برای لیبل در چهارمرحله

0
498

گروه پژوهش

لیبل‌های جذاب ابزار موثری برای تبلیغ هر کالا و متمایز کردن یک برند از دیگر برندهاست. همه می‌دانیم لیبلی که از دیگر لیبل‌ها بیشتر جلب توجه می‌کند و حواس‌ها را در روی قفسه فروشگاه‌ها به خود جذب می‌کند تا چه اندازه اهمیت دارد. لیبل به تنهایی نقش یک رسانه تبلیغاتی قدرتمند را ایفا می‌کند و می‌تواند تأثیری شگرف بر تصمیم خریدار برای خرید یک کالا بگذارد. شما تنها ۲ تا ۶ ثانیه فرصت دارید تا روی خریدار تأثیر بگذارید، بنابراین هر جزئیاتی می‌تواند اهمیت به‌سزایی داشته باشد.
لیبل شما پیام‌های متعددی به صورت آشکار و پنهان منتقل می‌کند و می‌تواند خریدار را متقاعد کند تا یک کالا را به کالاهای دیگر ترجیح دهد و آن را بخرد.
شما باید به دقت آنچه را که مایلید لیبل شما بازگو کند، در نظر بگیرید. آیا می‌خواهید لیبل برازندگی و زیبایی را به نمایش بگذارد؛ قصه‌ای را تعریف کند؛ یا شکل و ظاهری طبیعی و ارگانیک داشته باشد؟ پیام هر چه باشد می‌توان از طریق جلوه‌ها و تزئینات زیبای چاپی به مخاطب کالا از طریق لیبل رسانده شود.
در اینجا چهار مرحله که می‌توانند به شما کمک کنند جلوه‌های چاپی متناسب با طراحی لیبل خود را انتخاب کنید. تشریح شده است.

مرحله اول: کیفیت و نوع جنس لیبل را در نظر بگیرید

به جنس لیبل و انواع جلوه‌های تکمیلی که مورد نظر شماست فکر کنید. این جلوه‌های چاپی چگونه می‌توانند عناصر طراحی شما را به خوبی و با زیبایی به مخاطب انتقال دهند. شکل لیبل نیز یک عامل کلیدی است.

۱- انتخاب جنس لیبل هویت سازی کنید
در مورد نوع جنس و مواد مورد نظر برای تولید، گستره انتخاب ما بسیار وسیع است و برای هر نوع کاربرد و شکل ظاهری، ماده و جنس مناسب آن وجود دارد. کاغذ گلاسه، کاغذهای بدون پوشش و با طرح‌ها وبافت‌های زیبا ، فیلم شفاف، فیلم‌های متالایز، کاغذ کرافت و طبیعی و موارد دیگر.
مجموعه گسترده‌ای از مواد و جنس‌هایی که دوستدار محیط‌زیست هم هستند در بازار وجود دارد. از سوی دیگر مواد ویژه چون چرم، چوب، هولوگرام، پوست، و غیره نیز هستند. که در موارد خاص می‌توان از آن‌ها برای تولید لیبل استفاده کرد.

۲- دایکات بسیار دقیق خود را از دیگران متمایز کنید
به فراتر از اشکال مربع مانند، مستطیلی، یا دایره‌ای فکر کنید. لیبل‌های که شکل‌‌های نامتعارف دارند می‌توانند هویتی ویژه به کالا ببخشند. به عنوان مثال لبه‌های گرد، زاویه‌های تیز هندسی، لیبل‌های دوتکه، لیبل‌هایی با لبه‌های پاره مانند یا کنگره‌دار، و اشکال ویژه. اگر ظرفی که کالای شما درون آن بسته‌بندی شده، شکلی نامتعارف و ویژه دارد به لیبل‌هایی با شکل‌های خاص نیز فکر کنید.

مرحله دوم: از معجزه رنگ غافل نباشید

رنگ‌ها پیام منتقل می‌کنند، احساسات را تحت تأثیر قرار می‌دهند، به برند جلوه‌ای ویژه می‌بخشند، و در نهایت بر تصمیم خریدار تأثیر می‌گذارند. برخی از رنگ‌ها ارتباط نزدیکی با برخی از تولیدات دارند. آرایش رنگ‌های شما باید به گونه‌ای باشد تا جایگاه تولیدات شما را به خوبی منتقل کند و در قفسه فروشگاه مشتری را به سوی خود بکشد. مرکب‌های ویژه‌ای وجود دارند که جلوه جذابی به تولیدات شما بخشیده و راه‌های هیجان انگیز و تعاملی برای استفاده از رنگ در اختیار شما می‌گذارند.

۳- مرکب طلایی لاکچری  تلالو جواهرات قیمتی
طلای لاکچری، جلوه چاپی درخشان وطلایی است، با سطحی برجسته و قابل لمس. این جلوه درخشنده با استفاده از پیگمنت‌های رنگی خاص چاپ می‌شود. هنگامی که این جلوه تزئینی روی پس زمینه ای تیره یا مشکی چاپ می‌شود مثل طلای واقعی می‌درخشد و اگر پس زمینه روشن باشد ظاهر و حالتی صدفی و رنگین کمانی به کار می‌بخشد. دیگر پیگمنت‌‌های لاکچری نیز برای ایجاد جلوه رنگی تغییرپذیر از جمله آبی، ارغوانی و قرمز نیز موجود هستند.

۴- مرکب‌های ترموکرومیک تغییر رنگ با دما
این مرکب‌ها هنگامی که در معرض حرارت قرار می‌گیرند رنگ عوض می‌کنند. مجموعه‌ای از نوارهای حرارتی و رنگ‌های مختلف موجود است و تغییرات می‌تواند برگشت‌پذیر یا برگشت ناپذیر باشد. این مرکب برای چاپ پیام‌ها و عناصر طراحی پنهان به کار می آید و به مشتری کمک می کند پی ببرد محصول چه زمانی برای مصرف مناسب است و یا تاریخ آن گذشته است..

۵- مرکب‌های متالیک ظاهری پرزرق و برق
مرکب‌های متالیک برای خلق جلوه‌هایی شبیه فویل‌کوبی روی کار چاپی به کار می‌روند، گو اینکه نور را به خوبی فویل‌ بازتاب نمی‌دهند. درخشش ذرات متالیک در مرکب حالتی فلزی با کیفیت بالا با انواع رنگ‌ها ایجاد می‌کند. به تازگی مرکب متالیک نقره‌ای برای چاپ دیجیتال لیبل که جلوه‌ای پر زرق و برق دارد، به بازار ارایه شده است.

۶- مرکب چند رنگ تأثیر تغییر رنگ
استفاد این نوع مرکب باعث می‌شود تا هنگامی که از زوایای مختلف به محصول نگاه می کنید یک رنگ متفاوت ببیند. استفاده از این مرکب روش فوق‌العاده‌ای برای تغییر شکل عناصر طراحی به صورت تعاملی است. چاپ مناطق تنپلات با استفاده از این مرکب بهترین نتیجه را به دست می دهد.

۷- مرکب نور خورشیدی به خورشید سلام کنید
جلوه و تأثیر این مرکب تا هنگامی که آن را زیر نور آفتاب نگرفته‌اید هویدا نمی‌شود. در زیر نور آفتاب رنگ مرکب تغییر می‌کند. از این مرکب برای چاپ پیام و عناصر طراحی پنهان در چارچوب یک کمپین تبلیغاتی و چاپ در تیراژ محدود استفاده می‌شود.
۸- سیلک اسکرین غایت عمق و زیبایی رنگ
فرایند سیلک اسکرین یک لایه نرم و قابل کنترل مرکب را روی کار می‌نشاند، لایه‌ای که رنگ‌هایی با دنسیته بالا و مات ارایه می‌کند. عمق رنگ و یکپارچگی رنگ در سیستم سیلک اسکرین بی‌نظیر است و دیگر فرایندهای چاپی چنین ویژگی‌هایی ندارند. چاپ سیلک اسکرین به‌ویژه هنگامی که از مرکب سفید به تنهایی و یا به عنوان رنگ پایه برای چاپ عناصر طراحی روی یک کار استفاده می‌شود بیشترین کارآیی را دارد.

مرحله سوم: عناصر طراحی لیبل را در نظر بگیرید

جلوه‌‌ها و عناصر ویژه تزئینی چاپی می‌توانند جذابیت یک محصول را روی قفسه کالاها دو چندان کرده و تأثیر حسی و بصری قدرتمندی خلق کنند. چنین تأثیری در قفسه‌های شلوغ و پراز کالای و فروشگاه‌ها اهمیت فراوانی دارد. برخی از گزینه‌ها عبارتند از:

۹ – شخصی سازی تکی و منحصر به فرد
فناوری شخصی‌سازی باعث می‌شود تا هر لیبل با لیبل دیگر تفاوت پیدا کند. با استفاده از این فناوری می توان صدها و حتی میلیون‌ها طرح متفاوت با استفاده از چند عنصر محدود طراحی به دست آورد.

۱۰- چاپ از پشت فضای ارتباطی بیشتر
چاپ پشت یک لیبل باعث کاهش محتوای چاپی روی لیبل و انباشت متن و تصویر می‌شود. این روشی بسیار کارآمد برای اضافه کردن محتوای تبلیغاتی است بدون اینکه باعث کاهش تأثیر برند و حس و حال آن در مشتری شود. از این روش تنها می‌توان در لیبل‌های بسیار شفاف که پشت آن نیز قابل رویت است، استفاده کرد. این روش برای آشکار کردن محتوای پنهان یک محصول پس از استفاده آن نیز مناسب است.

۱۱- افزایش ضخامت برجسته کردن نقاط خاص
افزایش ضخامت برخی از نقاط و یا عناصر طراحی یک لیبل می‌تواند جلوه بصری آن را افزایش داد. و توجه مخاطب به آن بخش یا نقطه را جلب کرد. همین تمهید باعث می‌شود تا جذابیت لیبل یک کالا در قفسه فروشگاه‌ها افزایش یافته و لمس آن دلپذیر باشد. برای این کار می‌توان یک کوتینگ بسیار درخشان و شفاف را روی پس زمینه ای مات کار کرد. ضخامت می‌تواند، کم، متوسط، زیاد و حتی به صورت خط بریل باشد.

۱۲- برجسته‌سازی طرح و متن با اختلاف سطح
برجسته‌سازی یا امباس باعث می‌شود تا بخشی از یک لیبل و در چارچوب الگوهای از پیش تعیین شده برجسته شود. این کار باعث می‌شود تا لیبل جلوه زیبایی روی قفسه فروشگاه داشته و نظرها را به خود جلب کند. گزینه گودسازی یا Debossing نیز از همان روش برجسته‌سازی ولی به طور معکوس استفاده می‌کند. در عملیات گودسازی عناصری از لیبل به صورت فرورفتگی به نمایش در می‌آیند.

۱۳- فویل کوبی تلالو و درخشندگی
فویل جلوه بسیار زیبا و شیک به لیبل می‌دهد. چنین لیبلی کیفیت را عملاً به نمایش می‌گذارد. فویل نور را بازتاب می‌دهد و توجه خریداران را جلب می‌کند. مجموعه گسترده‌ای از رنگ و افکت‌ها از جمله طلایی نقره‌ای، برنزی، مسی، طلایی مایل به قرمز. هولوگرافیک، نقره‌ای مات، مشکی، سفید و سبز با استفاده از فویل روی لیبل چاپی به نمایش در می‌آید.
عملیات فویل کوبی به صورت سرد و گرم انجام می‌شود. طلای گرم برای به نمایش درآوردن جزئیات بسیار ریز و با کیفیت بالا روی مواد غیرپوشش‌دار و طرح‌دار مناسب است.

۱۴- مرکب شبرنگ درخشیدن در تاریکی مطلق
همانگونه که از اسمش پیداست. استفاده از این مرکب باعث می‌شود تا لیبل بسته‌بندی در تاریکی بدرخشد. با استفاده از این مرکب شما می‌توانید عناصر پنهان را درون لیبل چاپ کنید تا هنگامی که پیام‌ها در تاریکی روی لیبل به نمایش درآید. نوعی مرکب مشکی ویژه نیز وجود دارد که هنگامی که زیر نور یو وی قرار می‌دهید نور فلورسنت منتشر می‌کند.

۱۵- مرکب معطر حواس را درگیر کنید
هنگامی که این مرکب را آهسته با ناخن بخراشید، بوی خوبی از آن متصاعد می‌شود. از این پدیده می‌توان برای تبلیغ یک طعم و یا برانگیختن نوعی احساس و با بیان موضوعی استفاده کرد. این مرکب با انواع رایحه‌های استاندارد و یا سفارشی از جمله وانیل، میوه‌ای، انواع گل، شکلات و غیره ارایه می‌شود. تنها محدودیت در ارایه نوع رایحه، نیروی تخیل شماست.

۱۶- مرکب خراشیدنی هیجان ایجاد کنید
مرکب‌های خراشیدنی (Scratch – off) پیامی را در زیر لایه‌ای که با استفاده از ناخن یا یک سکه خراشیده شده و زدوده می‌شود، به نمایش می‌گذارند. از این نوع مرکب برای کمپین‌های تبلیغاتی که در آن جایزه‌ای به مصرف‌کنندگان داده می‌شود و در آن‌ها ایجاد هیجان می‌کند، استفاده می‌شود.

مرحله چهارم : افزودن آخرین جزئیات

پوشش‌های پس از چاپ می‌تواند شکل و ظاهر نهایی لیبل و حسی را که القا می‌کند تا حد زیادی بهینه کند. این جزئیات و مراحل نهایی شامل موارد زیر می‌شود:

۱۷- کوتینگ سراسری پرداخت نهایی کار
در این مرحله کل سطح لیبل با یک کوتینگ مات، صدفی و یا موارد دیگر پوشانده می‌شود. کوتینگ باعث محافظت از لیبل شده و مانع ایجاد خراش در طول بسته‌بندی حمل و نقل و جابه‌حایی کالا می‌شود.

۱۸- کوتینگ موضعی به لیبل بعد ببخشید
کوتینگ موضعی یا اسپات روی بخشی از لیبل یا عناصر خاصی از آن، نشانده می‌شود. این کار نوعی کنتراست بین بخش‌هایی که کوتینگ روی آن نشانده شده با دیگر بخش‌های لیبل ایجاد می‌کند و نوعی الگو را روی لیبل به نمایش در می‌آورد. ورنی موضعی معمولا یا مات است یا براق. همین امر باعث خلق جلوه‌ای سه بعدی با پستی و بلندی می‌شود.
۱۹- کوتینگ بافت ‌دار تفاوت را احساس کنید.
وجود این نوع کوتینگ هنگامی که لیبل را لمس می‌کنید به خوبی حس می‌شود. کوتینگ را با نگاه می‌توان تشخیص داد زیرا حالت برجسته و طرح‌دار دارد. این نوع کوتینگ هنگامی که تنها روی برخی از عناصر و اجزای لیبل را می‌پوشاند، کارآیی خوبی دارد.

۲۰- کوتینگ نرم مخملی جلوه ای از لاکچری
این کوتینگ لاکچری را می‌توان به طور گزینشی روی برخی از لیبل‌های چاپ شده یا روی کل سطح آن نشان تا نوعی افکت مخملین ایجاد کند. این لیبل مخاطب را دعوت می‌کند تا آن را لمس کند و با آن تعامل برقرار کند.

۲۱- لامینیت‌ها با دوام و تأثیرگذار
کل سطح لیبل را می‌توان با یک فیلم لمینیت گلاسه یا مات پوشاند. این نوع عملیات تکمیلی ظاهر لیبل را تا حد زیادی زیبا و تأثیرگذار و آن را در مقابل رطوبت و خراش مقاوم می‌کند، حتی لمینیت‌های ویژه از جمله لمینیت کتانی یا چرمی، با استفاده از لمینیت مخملی لیبل به تجربه‌ای خوشایند تبدیل شود.

فرایندهای تکمیلی، تزئینی و ویژه برای چاپ لیبل فراوانند. هر برند متناسب با نیازهای خاص خود می‌تواند نوع لیبل و عملیات تکمیلی مناسب را که باید روی آن انجام شود، انتخاب ‌کند. آگاهی از انواع گزینه‌های موجود می‌تواند به مشتری بسته‌بندی و لیبل کمک کند تا بهترین گزینه موجود را انتخاب کند.

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید