۵ عامل مهم براي اتوماسيون بسته‌بندي

5 عامل مهم براي اتوماسيون بسته‌بندي

از آنجايي که تقاضا براي بسته‌بندي‌هاي کوچکتر و عمليات و جريان کاري سريع‌تر در بازار بسته‌بندي امروز به شدت رو به افزايش است، آژانس‌ها، صاحبان برند و خرده‌فروشان به دنبال راه‌هايي براي استفاده از بهينه‌ترين جريان‌هاي کاري و صرفه‌جويي در زمان هستند؛ آنها به دنبال راهايي براي اتوماتيک‌کردن کل جريان کاري و بالابردن کيفيت محصول در کنار مديريت هزينه‌ها هستند.

صاحبان برندها، به بسته‌بندي محصولات همانند خود محصول نگاه مي‌کنند. آنها معتقدند که بسته‌بندي محصول، بزرگ‌ترين شانس براي انتخاب آن از ميان ديگر محصولات در قفسه فروشگاه است. به همين دليل در پي طراحي بسته‌بندي با طرح و رنگ‌هاي پيچيده‌تر، محتواي بهتر و جنس مقاوم‌تر هستند که علاوه بر زيبايي ظاهري، از آسيب‌رسيدن به کالا در زمان نقل و انتقال، فروش و زمان استفاده محصول هم محافظت کنند. تحقق اين‌ اهداف باعث پديد آوردن چالش‌هاي زيادي در بازار رقابتي شده است. ولي خبر خوب اين است که امروزه، ابزار و تکنولوژي مناسب براي رسيدن به اين اهداف براي توليد کنندگان وجود دارد.

در اين مقاله قصد داريم به پنج عامل مهم در اتوماسيون‌سازي جريان کاري بسته‌بندي، بدون افت کيفيت و بالارفتن هزينه‌ها بپردازيم. اطلاع از اين موضوع که توليد محصولات با کيفيت بالا و داراي مزيت رقابتي و ماندن در بازار پيچيده امروزي، نيازمند استراتژي و عملکرد سيستماتيک است. اگرچه اعمال پيشنهادهايي که در اين مقاله مي‌خوانيد مي‌تواند به بهينه‌سازي جريان کاري کمک زيادي کند، ولي دسترسي به محصولي کاملا بهينه، نيازمند تجهيزات کامل و به روز در کنار دانش مديريتي مناسب است.

  1. آغاز فرايند کار

امروزه صاحبان برند و آژانس‌هاي مربوط به آنها، زمان و هزينه ي زيادي را صرف طراحي محصول، براي تحت تأثير قراردادن مشتري نهايي مي‌کنند. صاحبان برند معمولا مي‌خواهند تصويري پايدار و هميشگي از محصول و برند خود بر جاي بگذارند، ولي‌همين تصوير هم به دلايل مختلف مانند تفاوت‌هاي فصل، مذهب، جنسيت و غيره تغيير مي‌کنند. به‌همين‌دليل، هرچه بازار يک محصول گسترده‌تر مي‌شود، دامنه اين تغييرات هم بزرگ‌تر مي‌شود و اين نه تنها بسته‌بندي محصول، بلکه در خيلي از موارد خود محصول را هم شامل مي‌شود؛ توليدکنندگان از طريق هماهنگ‌سازي محصول با فرهنگ، شرايط جغرافيايي و قدرت خريد هر منطقه، از مزاياي بيشتري بهره مي‌برند. همه اين تغييرات باعث ايجاد خطوط توليدي با تيراژ پايين‌تر اما بسيار متنوع تر مي‌شود.

براي صاحبان برند، ارتباط صحيح و دو سويه ميان تأمين‌کنندگان مواد اوليه، توليد کننده و مشتري، فاکتور بسيار مهمي است، زيرا در صورت بروز هرگونه مشکل، امکان خرابي، اتلاف انرژي و زمان و دوباره کاري وجود دارد. از طريق اتوماسيون صحيح فرايند کار و ايجاد پورتال‌هاي پيش از چاپ و سيستم‌هاي Web to Print، امکان سفارش آنلاين محصول، دقيقا مطابق با خواست مشتري از نظر اندازه، تيراژ، رنگ و طرح و… به وجود مي‌آيد. همچنين استفاده از امکانات «پريفلايتينگ» قبل از چاپ نهايي فايل نيز بسيار راحت تر انجام مي‌گيرد که امکان جلوگيري از هرگونه خرابي فايل چاپي را براي توليد کننده فراهم مي‌کند. اين کار همچنين نقش بسيار مهمي در ديگر بخش‌هاي جريان کاري بسته‌بندي ايفا مي‌کند. رديابي انفرادي محصولات نيز، يکي از مهم‌ترين عمليات مراحل اوليه اتوماسيون جريان کاري است. اين کار امکان کنترل دقيق محصول از نظر کيفيت، صحيح‌بودن فايل چاپي و انجام پروسه پريفلايتينگ از راه دور را به وجود مي‌آورد و در نهايت باعث دخالت کمتر انسان و کم‌شدن خطاي انساني در حين کار مي‌شود.

  1. اتوماسيون در طراحي بسته‌بندي

طراحي بسته‌بندي يکي از مراحل مهم نهايي‌سازي فايل است. جدا از اينکه براي چاپ بسته‌بندي از چه نوع چاپي، از افست گرفته تا فلکسو، ديجيتال يا گراوور استفاده مي‌کنيم، طراحي کار بايد دقيق و آماده عمليات پيچيده چاپ باشد. انجام اين فرايند به صورت دستي، جدا از اينکه بسيار وقت گير است، ريسک خرابي فايل چاپي را هم زياد مي‌کند. طراحي فايل‌ها بايد به‌گونه‌اي باشد که خطر خرابي چاپ بسته‌هاي گران قيمت و طرح‌هاي پيچيده سفارشي را به حداقل برساند. يکي از راه‌هاي اتوماسيون‌سازي طراحي بسته‌بندي، استفاده از سيستم‌هاي PANDORA کداک است. اين سيستم امکان استفاده بهينه از فضاي کاغذ، داي کات صحيح و جلوگيري از هدررفت کاغذ، ساپورت نوار رنگ‌هاي غير يکنواخت و شناخت اشکال هندسي پيچيده را که اين روزها در توليد بسته‌بندي بسيار متداول است، فراهم مي‌آورد.

براي ايجاد يک فرايند اتوماسيون کامل تر، سيستم PRINERGY به‌تازگي مدل
(Packaging Layout Automation (PLA را ايجاد کرد که از موتور PANDORA استفاده مي‌کند. اين مدل مي‌تواند در مدت پنج دقيقه و حتي کمتر، فايل کاري را به صورت کاملا صحيح، بهينه و آماده چاپ کند که اين کار صرفه‌جويي بسيار قابل‌توجهي را در وقت ايجاد مي‌کند. اين سيستم‌ها همچنين خطر فايل‌هاي خراب و به تبع آنها، چاپ‌هاي خراب گران قيمت را بسيار کاهش مي‌دهند.

در نهايت مي‌توان گفت استفاده از سيستم‌هاي اتوماسيون طراحي بسته‌بندي، باعث صرفه‌جويي يک‌ونيم تا دو ساعته در کار براي ‌هر محصول و استفاده بهينه و بدون هدررفت از بسته چاپي مي‌شود. تأثير مثبت کلي ناشي از سهولت کار فرايند کار نيز نبايد فراموش شود.

  1. بهينه‌سازي رنگ

براي رسيدن به رنگ‌هاي چاپي دقيق و مطابق خواست صاحبان برند، عموما از مرکب‌هاي اسپات استفاده مي‌شود. ولي بازهم براي چاپ بعضي رنگ‌هاي ويژه، بايد در فرمولاسيون مرکب تغييراتي ايجاد شود، امروزه از تکنولوژي‌هاي خاصي در پليت و فرايندهاي تصويرنگاري استفاده مي‌شود که مي‌تواند تا ۹۰ درصد رنگ‌هاي پنتون را با استفاده از مرکب‌هاي پروسس توليد کند. حدود ۷۰ درصد رنگ‌ها، در پالت رنگي CMYK قابل استفاده هستند ولي اخيرا بعضي توليدکنندگان، رنگ‌هاي طيف CMYK را با اضافه‌کردن رنگ‌هاي نارنجي، آبي، سبز و بنفش گسترش داده اند. اين کار اگرچه نيازمند اضافه‌کردن سيلندرهاي چاپ بيشتري است، مي‌تواند طيف گسترده‌تري از رنگ ( بيش از ۹۰ درصد رنگ‌هاي پنتون) را به ارمغان داشته باشد.

فرايند چاپ رنگ‌هاي‌هفت‌گانه، نيازمند دقت و کنترل بيشتري براي رجيستري آنهاست. اين کار خود مي‌تواند نيازمند توليد پليت‌هايي با پايداري بسيار بالا و ظرفيت بالاي چاپي باشد. يکي ديگر از راه‌هاي افزايش طيف رنگي چاپي، تبديل رنگ‌هاي اسپات به پروسس است. اگرچه امروزه ابزارها و پلاگين‌هاي زيادي براي نرم افزار Adobe Creative Suite، براي طراحي محصول با اين روش وجود دارد، طراحان زياد از اين روش استفاده نمي‌کنند. بنابراين، فرايند تبديل رنگ‌هاي اسپات به پروسس، بايد در مسير کارهاي پيش از چاپ و به صورت اتوماتيک انجام شود. نرم‌افزارهايي مثل Spotless Solution کداک، مي‌تواند اين کار را به آساني انجام دهد. علاوه بر اين، اين سيستم مي‌تواند:

تنظيمات مخصوص چاپ‌هاي خاص، مرکب‌هاي ويژه و بسته‌هاي با بافت متفاوت را بر روي سيستم اعمال کند.

فرمولاسيون ساخت رنگ‌هاي اسپات از ديگر رنگ‌هاي استاندارد را فراهم و جعبه رنگ مخصوص مشتري را ايجاد کند.

تولرانس‌ها و محدوديت‌هاي دستي را اعمال کند.

دستورالعمل‌هاي رنگ را مستقيما به جريان کاري PRINERGY کداک وارد کند.

در نهايت بايد گفت ايجاد يک پالت رنگي ثابت، مزاياي زيادي را براي توليدکنندگان و صاحبان برندها فراهم مي‌آورد که از جمله آنها مي‌توان به موارد زير اشاره کرد:

کاهش خرابي‌هاي مرکب و جلوگيري از اتلاف آنها

سرعت عمليات چاپي بالاتر،

از آنجايي که براي‌همه کارها از فرمولاسيون رنگ ثابت استفاده مي‌شود، زمان بيکاري ماشين عملا به صفر مي‌رسد.

عمليات چاپ محصولات خاص و با طرح و رنگ‌هاي پيچيده بسيار آسان‌تر مي‌شود.

اين امکانات، باعث صرفه‌جويي در زمان و هزينه مي‌شود بدون انکه کيفيت کار را پايين بياورد. هيچ شکي در اين نيست که اين تجهيزات در موفقيت طراحي و توليد بسته‌بندي نقش بسيار مهمي دارد.

در حالي که استفاده از پالت رنگ ثابت مزاياي زيادي دارد، چالش‌هاي سازگاري سيستم با اين فرايند نيز موضوع مهمي است.

  1. مديريت وظيفه‌گرا در جريان کاري خلاقانه

کنترل و نظارت بر يک پروژه بسته‌بندي پيچيده در فرايند توليد، کاري چالش‌برانگيز است. مخصوصا در رابطه با محيط بازار که صاحبان برند به دنبال هدف‌هاي بهتر و بخش‌هاي کوچکتر هستند، ابعاد طراحي بسته‌بندي بايد متناسب و هماهنگ با شرايط جغرافيايي، فصلي، رويدادي و فرهنگي منطقه باشد تا بيشترين جلب توجه مشتري را کسب کند.

بدون يک فرايند مديريت پروژه صحيح، کارمندان کارامدي لازم را نخواهند داشت و به‌تبع آن، خطر خرابي‌ها، تأخيرها و دوباره کاري‌ها در فرايند توليد بيشتر مي‌شود که همه اينها باعث تلف‌شدن وقت و هزينه بي‌مورد مي‌شود.

با بهره‌گيري از سيستم جريان کاري خلاقانه و وب بيس کمپاني کداک، به نام INSITE، توليدکنندگان، صاحبان برند و سازمان‌هاي مربوط به آنها، مي‌توانند به آساني جريان کاري خط توليد خود را کنترل و نظارت کنند و به حداکثر ميزان بهره‌وري و حداقل اتلاف برسند؛ تمام مراحل يک پروژه، از طراحي و پيش توليد تا مراجل نهايي چاپ و انبارداري، به طور صحيح و مناسب مورد نظارت و بازبيني قرار مي‌گيرد. هر پروژه نسبت به نحوه توليد و عملکرد آن در دسته‌بندي مخصوص به خود قرار مي‌گيرد و به همين منوال در صورت نياز، به راحتي و در کسري از دقيقه بازيابي و بازنگري مي‌شود. مهم‌تر از همه اينکه تمام مراحل کار به صورت اتوماتيک و بدون دخالت اپراتور انجام مي‌گيرد و تأخير و خرابي پروژه، صرفا به خاطره‌اي از گذشته تبديل خواهد شد.

به صورت ايده‌آل، سيستمي مانند INSITE، تمام جنبه‌هاي يک پروژه، از مراحل طراحي اوليه تا پيش از چاپ و بازبيني پيچيده‌ترين مراحل کار را در دست نظارت مي‌گيرد. علاوه بر اينها، به توليد کننده امکان مي‌دهد سرويس‌ها -از جمله سيستم مديريت طراحي بسته‌بندي- را گسترش مي‌دهد. اين سيستم همچنين مي‌تواند نيازهاي آينده کارمندان را پيش‌بيني کند و از اين نظر اعتمادبه‌نفس آنها را بالا ببرد و همچنين اعتماد آنها را جلب کند.

درنهايت مي‌توان گفت، سيستمي مانند
INSITE، از طريق نظارت از راه دور، انجام همه بازبيني‌ها و کنترل‌هاي ضروري حين فرايند و نمونه‌گيري‌هاي ديجيتال سريع و فضاهاي بهينه شده مخصوص کار، مي‌تواند روزها و حتي ‌هفته‌ها صرفه‌جويي در زمان را براي توليد کننده به ارمغان بياورد. ارزش اين سيستم، به خاطر قابليت سازگاري و هماهنگي با جريان کاري عمومي سالن توليد، حتي بسيار بيشتر هم مي‌شود و کل فرايند تمام اتوماتيک و بدون دخالت نيروي انساني انجام مي‌گيرد.

  1. روابط در مديريت رنگ

قبلا در فرايند جريان کاري خلاقانه، موضوع رنگ و مزيت‌هاي گاموت رنگي گسترده شده تا هفت رنگ در فرايند چاپ را بررسي کرديم. ولي در قلمرو رنگ‌ها، کارهاي بيشتري مي‌توان انجام داد که يکي از آنها، مديريت رنگ يکپارچه است. در دنياي واقعي، بايد راه‌حلي وجود داشته باشد که بتواند رنگ را در تمام کل سيستم‌هاي چاپ، هماهنگ و بهينه کند. در صورت امکان، اين کار براي کل جريان کاري خط توليد، نوعي ارزش افزوده محسوب مي‌شود.

سيستم مديريت روابط رنگي، بايد داراي قابليت‌هاي زير باشد:

هماهنگ‌سازي تمام ابزارها و وسايل مربوط به رنگ، براي دسترسي به تنظيمات آسان‌تر، نگهداري آسان‌تر و پايداري بهتر رنگ‌ها در جريان کاري؛

ذخيره ي کروهاي (Curve) مربوط به تناليته رنگ، لينک پروفايل ابزارها و اي‌سي‌سي پروفايل‌ها؛

به اپراتور اين امکان را مي‌دهد که با توجه به شرايط چاپ و بدون نياز به دانش عميق از علم رنگ‌ها، رنگ مناسب را انتخاب کند؛

رديابي پروفايل‌ها و کاليبره‌کردن تمام ابزارهاي مربوط به رنگ در شبکه؛

تنظيم اتوماتيک مربوط به رنگ‌ها در شبکه، در صورت تغيير در فورمولاسيون يا نوع کاغذ و مرکب.

سيستم مديريت رنگ معمولا تمام قابليت‌هاي گفته شده را دارد و به‌راحتي ‌هم بر روي سيستم جريان کاري نصب و راه‌اندازي مي‌شود. موضوع رنگ، يکي از مهم‌ترين جنبه‌هاي چاپ و طراحي بسته‌بندي است؛ اگر رنگ چاپي، مورد تأييد صاحب برند نباشد، ريسک دوباره کاري وجود دارد.

در پايان بايد گفت جريان کاري اتوماتيک در خط توليد بسته‌بندي، نيازمند برخوردي کلي‌گرا و سيستماتيک است. مونتاژ بخش‌ها و قسمت‌هاي مختلف کار، اگر بخواهد به صورت دستي و توسط اپراتور انجام بگيرد، علاوه بر وقت‌گيربودن، بسيار پرهزينه هم است.

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید