Shrink Sleeve Labels

شرینک لیبل یکی از پرطرفدارترین انواع لیبل است که با به‌کارگیری پلی الفین‌ها، علاوه‌بر انعطاف‌پذیری، زیبایی و آب‌بندی درب ظروف، از نظر محیط‌زیستی نیز کارآمد و مؤثر است، زیرا هنگام بازیافت ظروف ـ به‌ویژه بازیافت ظروف pet، به آسانی از محلول بازیافت، جدا می شود.
لیبل‌های شرینک از جنس فیلم پلی‌الفین تا ۶۵ درصد شرینک می‌شوند و بدین ترتیب به‌نرمی کل سطح انواع بطری و شیشه‌های پیچ و تاب‌دار را می‌پوشاند.
این قابلیت‌ها، دست طراحان را برای ایده‌پردازی و استفاده از حداکثر فضا برای نوشته و گرافیک باز می‌گذارد، در نتیجه همه بسته‌های شرینک لیبل، از نظر جذابیت، یک سر و گردن از وضعیت قبلی بالاتر هستند.
این ویژگی‌ها همچنین عرصه‌ای برای نوآوری و گسترش فناوی در تولید مرکب مخصوص لیبل‌های شرینک پدید‌ آورده است. همچنان که نرم‌افزارهای تخصصی برای محاسبه دقیق طراحی لیبل متناسب با فرم ظرف و میزان شرینک شدن آن، به بازار آمده است . شرینک لیبل دنیایی هنر و فن و خلاقیت و فناوری با خود دارد.

انواع و کاربردهای لیبل شیرینک اسلیو
لیبل شرینک یا لیبل غلافی یا روده‌ای، نوعی لیبل است که روی فیلم‌های پلیمری چاپ می‌شود و با قرارگرفتن در معرض حرارت و دمش هوای گرم، به دور ظرف چسبانده می‌شود و فضای ۳۶۰ درجه دور ظرف را می‌پوشاند لیبل شرینک بیشتر در صنایع غذایی و نوشیدنی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
ایجاد جلوه‌های بصری در شیرینک اسلیو، کمک شایانی به فروش محصول می‌کند که می‌توان ازآن بهره‌بسزایی برد.‌
فیلم‌های شرینک، شرایط فوق العاده‌ای را جهت نگهداری، بسته بندی و البته جابجایی و حمل آسان محصولات فراهم می‌آورد. رفته‌رفته این محصول به دلیل خصوصیات منحصر به‌فردش مانند :انعطاف‌پذیری، سبکی، سهولت استفاده و قیمت مناسب در صنعت بسته‌بندی جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است. گرچه بیشترین کاربرد لیبل شیرینک در بطری‌ها و شیشه‌هاست، اما درمحصولاتی چون قوطی، کنسرو و جعبه‌های کوچک نیز کاربرد دارد.

چرا شیرینک اسلیو؟
لیبل شیرینک‌ها با بسته‌بندی‌های منحصربه‌‌فرد زیادی مطابقت دارند و حداکثر فرصت‌های برندسازی را به شما می‌دهند، گرافیک‌های پرجنب‌و‌جوش و سرحال که به طور مداوم در حال تغییرند، فرم‌پذیری متناسب با قوس‌ها و چین و شکن ظروف متنوع که معمولاً برای برچسب‌های سنتی امکان‌پذیر نیست، از مزیت‌های بارز شرینک لیبل است که به کمک حرارت به راحتی روی بدنه ظرف می‌نشیند.
با پوشاندن تمام سطح ظروف با برچسب براق و جذاب ۳۶۰ درجه، دیگر نباید نگران دیده‌شدن یا قرارگیری کالاهای خود در قفسه‌های فروشگاه‌ها باشید. محصولاتی که بسته‌بندی شفاف دارند و محتوای درونی آن‌ها پیداست، دیگرتصویری نامطلوب ندارند و به طرز حرفه‌ای با لیبل‌های شیرینک پوشیده می شوند. همچنین نوع دیگری از لیبل شیرینک‌های شفاف برای تولیدکنند‌گانی که می‌خواهند مشتریانشان دقیقاً بدانند چه چیزی را می خرند، در دسترس است.
مشخصات فنی فیلم‌ شیرینک
فیلم شیرینک لیبل از پلاستیکی نازک با ضخامت ۴۰ تا ۵۰ میکرون ساخته‌شده، البته از فیلم ۳۰ میکرون و ۷۰ میکرون و در برخی موارد از فیلم‌های ۱۰۰ میکرون نیز استفاده می‌‌شود. به نظر می‌‌رسد مهم‌ترین عامل برای انتخاب ضخامت فیلم، کاربرد آن باشد.
این لیبل در اثر گرما جمع و به صورت تیوپ دور یک مغزی استوانه‌ای پیچیده و در اندازه مناسب بریده می‌شود.
سپس هر تکه دور ظرفی پیچیده و در مرحله بعد تحت حرارت بالا قرار می‌گیرد و در نتیجه جمع شده و شکلی هماهنگ با ظرف نهایی می‌گیرد.
کلیه فیلم‌های مورد استفاده در تولید فیلم شیرینک روده‌ای نسبت به انواع دیگر لیبل‌های فیلمی از ضریب انقباض یا TD بالاتری برخوردارند.همین امر باعث می‌شود تا از قابلیت شیرینک بهتری برخوردار باشند. این مقدار باید همواره حداقل ۱۰ درصد بزرگ‌تر از اندازه بخشی از ظرف باشد که بیشترین میزان انقباض لیبل در آن‌جا رخ می‌‌دهد.
عرض اسلیو (Lay Flat) نیز عامل دیگری است که باید مورد نظر باشد، منظور از عرض اسلیو یا LF فاصله بین یک لبه تا لبه دیگر تیوب است و شامل درز نمی‌‌شود. باید یک و نیم برابر قطر بزرگ‌ترین مقطع دایره‌ای ظرف به علاوه فضای کافی (معمولاً حدود ۴ میلی‌متر) برای قرار دادن روده روی ظرف باشد.
مواد اولیه شیرینک از PVC، PET-G، PP، PLA، OPS و PE تشکیل می‌شود، امروزه شاهد تمرکز بیشتر روی ساخت فیلم های نازک، فیلم های اکسترود شده و سایر فیلم‌ها با کارکردهای نوآورانه هستیم..

مزایای استفاده از لیبل شیرینک
پلمپ کردن درب محصولات: برخی محصولات خوراکی از جمله بطری‌های نوشیدنی یا ظرف سس و مربا باید به گونه‌ای بسته‌بندی شوند که اثرات بازشدن آن به سادگی قابل تشخیص باشد. به همین‌جهت می‌توان با استفاده از لیبل شیرینک این کار را به سادگی انجام داد.
برخی از خوراکی‌ها مانند شیشه‌های سس مایونز، آب لیمو و غیره باید جوری طراحی شوند که باز شدن درب، قابل تشخیص باشد و حالت دست‌خوردگی آن فورا مشخص شود. به همین‌منظور می توان غلاف لیبل شیرینک را در بخش درب بطری و ظروف قرار داد.
محافظت در برابر اشعه UV: می‌توان از این لیبل‌ها علاوه بر زیبایی بخشی به محصول، به منظور حفاظت کالا هم استفاده کرد. بیشتر محصولات به‌ویژه نوشیدنی ها در صورتی که در معرض نور خورشید قرار بگیرند، فاسد می‌شوند. به همین دلیل روی آن‌ها را با استفاده از انواع لیبل ضد اشعه UV می‌پوشانند تا مدت ماندگاری آن‌ها را افزایش دهند.
سرعت بسته بندی: مدت زمان بسته بندی اجناس با استفاده از شرینک لیبل کمتر از ۳۰ ثانیه به طول خواهد انجامید. این در حالی است که اگر از دستگاه اتوماتیک استفاده کنید این زمان به نصف کاهش پیدا خواهد کرد.

پوشش ۳۶۰ درجه: شیرینک اسلیوها برخی از مهم‌ترین امکانات طراحی را ارائه می دهند و اغلب هزینه‌ها و زمان کار را کاهش می‌دهند. آنها برچسب‌های کامل بدنه هستند که به طور کامل دور یک ظرف را می‌پوشانند و امکان چاپ نشان تجاری ۳۶۰ درجه و سطح کافی برای پیام‌رسانی و درج مشخصات محصول را به شما می‌دهند.
کاهش کلی هزینه‌ها: فراتر از نشان تجاری، شیرینک‌ها گزینه هایی جذاب هستند زیرا به شما امکان می‌دهند تا ضمن صرفه جویی در هزینه برچسب و ظروف، کارایی را نیز به بسته بندی محصول خود اضافه کنید.
با کشیدن شیرینک روی کلاه بطری، می‌توانید با از بین بردن نیاز به بستن باند یا سایر گزینه‌های گران قیمت‌تر، در خود ظرف ودر هزینه های جانبی آن صرفه‌جویی کنید. ترکیب اسلیو به شما امکان می‌دهد تا از بطری‌های سبک‌تر استفاده کنید وبدین طریق هزینه و وزن کل سیستم بسته‌بندی خود را کاهش دهید.
رول مصرفی لیبل شرینک به نسبت کارایی و جلوه‌ای که می‌دهد قیمت بالایی ندارد. همچنین با یک بار سفارش می توان نقوش موردنظر را روی آن‌ها چاپ کرده و با توجه به میزان تولید، متراژهای بالایی خریداری و ذخیره کرد. این رول‌ها تاریخ انقضای خاصی ندارند و در شرایط عادی سال‌ها قابل استفاده هستند.
پی وی سی، ارزان‌ترین و در دسترس‌ترین ماده ای است که می‌توان از آن لیبل شرینک تهیه کرد.

مزایای دیگر
استفاده بی‌قید و شرط در ظروف معمولی یا مخصوص
طراحی سریع و آسان
برچسب‌هایی که روی درب بطری می‌روند تا آب‌بندی مطمئن ایجاد کنند
ضد رطوبت بودن از شاخصه بارز آن هاست.
مقاومت در برابر سایش و اشعه یووی دارند.
بازیافت کامل لیبل شرینک و ظروف، به دلیل استفاده نکردن از چسب در لیبل‌های شیرینک به راحتی بازیافت می‌شوند.
گزینه پوشش مات برای پوشاندن بسته بندی‌های قدیمی

انواع لیبل شرینک
Full Body and Cop – تمام بدنه و درب
در این نوع شرینک، غلاف به اندازه ارتفاع کامل بطری بریده می‌شود و درب آن را هم فرا می‌گیرد . بعد از حرارت‌دهی، کل بطری داخل این غلاف پیچیده می‌شود و بسته‌بندی زیبایی را شکل می‌دهد. شیشه‌های نوشیدنی مانند بطری‌های نوشابه و انواع شربت‌ها از موارد کاربرد این نوع غلاف کامل است.

Full Body – تمام بدنه
این نوع غلاف شرینک نیز تمام بدنه ظرف و بطری را تا ابتدای درب پوشش می‌دهد. بسیاری از ظروف شیشه‌ای و بطری‌های پت با این روش غلاف‌گذاری می‌شوند.
Middle – وسط
شاید پراستفاده ترین نوع، شرینک، فرم وسط باشد. معمولا از این نوع برای درج مشخصات کالا و نقش و نگار طراحی شده استفاده می‌شود و دیگر جنبه محافظت از کالا را ندارد. یکی از بهترین کارهایی که می‌توان به بطری‌های تک‌رنگ و ساده جلوه‌ای زیبا داد، بدون شک لیبل شرینک وسط است.

Neck – درب
امروزه به منظور پلمپ کردن درب ظروف نیز از لیبل شرینک استفاده می کنند. در این حالت که خیلی هم مرسوم شده، غلاف تنها به دور درب ظرف انداخته می‌شود و بعد از عبور از تونل حرارتی درب آن آب‌بندی می‌شود. شیشه‌های شیر و انواع شربت‌ها نمونه‌هایی از شرینک درب بطری هستند.

Multi Pack – بسته‌بندی چند تایی
از لیبل شرینک نیز می‌توان به منظور بسته‌بندی چند محصول به صورت پک یا بسته‌های چندتایی استفاده کرد. در این روش معمولا بر روی هر بطری یا ظرف، به صورت تکی برچسب معرفی کالا و مشخصات چسبانده می‌شود، سپس چند بطری یکجا شرینک می‌شوند.

دستگاه لیبل شرینک
برخی شرکت ها، چاپ روی ظروف محصولات خود را بر روی نوعی نایلون پلی اتیلن انجام می‌دهند که خاصیت فشردگی دارد و آن را روی محصول خود شیرینک می کنند و همین‌طور از این نایلون به‌صورت غلاف، فقط در قسمت درب ظرف استفاده می‌کنند تا آن را پلمپ کنند. برای انجام این عمل به دستگاه لیبل شیرینک نیاز است. نام دیگر این ماشین دستگاه شرینک اسلیو است. تونل حرارتی این دستگاه کوچک‌تر شده و مناسب شرینک کردن شیشه‌های کوچک، ظروف و درب بطری‌ها است.
دستگاه‌های لیبل شیرینک به دونوع اتوماتیک و نیمه اتوماتیک تقسیم می‌شوند که در نوع اتوماتیک آن، نایلون به صورت خودکار با خاصیت گرمادهی در قسمت کوره که دارای عایق بندی پشم شیشه است، در معرض حرارت قرار می‌گیرد ولی در دستگاه نیمه اتوماتیک غلاف‌های نایلون از پیش برش‌خورده و اپراتور آنها را بر روی ظرف قرار می‌دهد و درون کوره هدایت می‌کند.

انواع دستگاه های شیرینک
 شیرینک کابینی
صنایع غذایی، به‌ویژه رستوران‌ها و هتل‌ها بیشتر از این نوع شیرینک برای مصارف کارگاهی و خانگی استفاده کنند.
شیرینک تونلی
دستگاه شیرینک تونلی به علت نداشتن فک دوخت، سرعت بیشتری نسبت به مدل کابینی دارد. مورد استفاده این نوع دستگاه شیرینک در بنگاه‌های صنعتی است.

شیرینک پلی اتیلن
درشیرینک پلی‌اتیلن، از نایلون شیرینک که استقامت بالایی دارد، استفاده می‌شود. شیرینک پلی اتیلن در بسته‌بندی‌های سنگین مثل باکس‌های آب معدنی، نوشابه خانواده و مشابه آن کاربرد دارد.

 شیرینک اتوماتیک کانوایر دار
(با نقاله تحویل)
اصلی‌ترین مزیت دستگاه شیرینک پک اتوماتیک کانوایردار داشتن تسمه نقاله کوچک برای هدایت محصول به بیرون کابین بعد از لیبل گذاری است. شیرینک اتوماتیک کانوایر دار دارای سرعت بسته‌بندی بالا و همچنین امکان تنظیم حرارت، سرعت کانوایر و زمان بسته‌بندی است.

لیبل شرینک در ایران
ایران، به‌عنوان یکی از کشورهای مطرح در زمینه بسته‌بندی مواد غذایی در منطقه، بستری آماده برای انواع بسته‌بندی‌ها و به‌ویژه لیبل شرینک است. وجود محصولات متنوع از کارخانجات و برندهای صنایع غذایی از طرفی و تولید مواد اولیه فیلم‌های پلیمری در پتروشیمی‌ها از طرف دیگر، شرایط را برای تولید و مصرف انواع بسته‌بندی فیلمی و وبه‌ویژه شرینک لیبل فراهم آورده است.
اگر بر صنعت شرینک لیبل تمرکز کنیم، چندین شرکت تولیدکننده فیلم شرینک، محصولات مورد نیاز چاپخانه‌ها را فراهم می‌آورند. همچنین دهها چاپخانه‌ تخصصی باتوان بالا (از نظر ظرفیت تولید و کیفیت چاپ)، آن‌ها را چاپ می‌کنند و صدها شرکت تولیدی (عمدتاً غذایی) از این لیبل‌ها برای پوشش محصولات خود بهره می‌برند.
شرینک لیبل، شاخه‌های تخصصی و حرفه‌ای دیگری را نیز تقویت کرده‌است. از جمله طراحان ساختار و گرافیک لیبل و نیز ماشین‌سازانی که تونل حرارتی و سایر تجهیزات لازم برای فرم‌دهی و لیبل گذاری و شرینک کردن را می‌سازند.
اگر بخواهیم به برخی کاستی‌ها اشاره کنیم، نکات دیگری هم یافت می‌شود که مجالی دیگر می‌طلبد. تا این‌جا باید به همه دست‌اندرکاران این شاخه از صنعت چاپ و بسته‌بندی، دست مریزاد گفت.

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید