بازگشت قدرتمند لیبل اکسپو اروپا


روندهای جدید در صنعت لیبل


محمود پیشعلی


نمایشگاه لیبل اکسپو اروپا بزرگترین نمایشگاه صنعت لیبل در جهان است. در نمایشگاه امسال که تعداد قابل توجهی از ایرانیان نیز در آن شرکت داشتند تجهیزات جدید دیجیتال، جوهرافشان و ماشین‌آلات چاپ هیبرید و همچنین سیستم‌های تکمیلی و تبدیلی به نمایش درآمدند. اتوماسیون و توسعه پایدار در کانون توجه و تمرکز نمایشگاه قرار داشت.
گزارشی که می‌خوانید یک جمع‌بندی از این نمایشگاه است که دیوید زوانگ، دبیر تحریریه سایت WhatTheyThink.Com ارائه کرده است.

پیش‌زمینه
نمایشگاه لیبل اکسپو دروپا بزرگترین نمایشگاه از مجموعه نمایشگاه‌های لیبل اکسپو و به راستی یک نمایشگاه جهانی برای صنعت لیبل است. تحت شرایط عادی این نمایشگاه هر دو سال یک بار برگزار می‌شود. با این حال همه‌گیری جهانی کووید باعث شد تا این نمایشگاه پس از یک وقفه چهار ساله برگزار شود.
تمام ۹ سالن مرکز نمایشگاهی دوسلدورف به مساحت ۳۶۵۸۸ مترمربع توسط نمایشگاه لیبل اکسپو پر شد. به همین خاطر بسیار فعال بود، حتی به‌طور نسبی در مقایسه با دروپا که قرار است سال آینده میلادی در دوسلدورف برگزار شود.
از آنجایی که لیبل اکسپو یک نمایشگاه جهانی است، بازدیدکنندگان از ۱۴۰ کشور جهان به بلژیک آمده بودند تا از لیبل اکسپو دیدن کنند. بیشترین تعداد بازدیدکنندگان از کشورهای آلمان، بلژیک، ایتالیا، بریتانیا، اسپانیا، لهستان، هند و ترکیه آمده بودند. بیش از ۶۳۷ غرفه‌گذار از سراسر جهان در نمایشگاه حضور داشتند، در عین حال تعداد شرکت‌های چینی حاضر در لیبل اکسپو افزایش آشکاری داشت.
در نمایشگاه لیبل اکسپو امسال بیش از ۲۳ درصد (بر اساس محاسبات خودم) از غرفه‌گذاران چینی بودند. چینی‌ها هم در بخش ماشین‌آلات و هم بخش مواد مصرفی حضوری قدرتمند داشتند. حضور چینی‌ها در نمایشگاه لیبل اکسپو آمریکا که سال پیش برگزار شده بود نیز چشمگیر بود، با این حال حضور انبوه شرکت‌های چینی در لیبل اکسپو فراتر از آن چه انتظار داشتم، بود.
چینی‌ها در بخش‌های گوناگون از جمله فلکسو، افست، جوهرافشان، جلوه‌های ویژه چاپی، تجهیزات تکمیلی و تبدیلی و خدمات ارائه می‌کردند.
با اینکه کانون اصلی تمرکز لیبل اکسپو صنعت لیبل است، بسته‌بندی انعطاف‌پذیر نیز اکنون هرچه بیشتر در نمایشگاه لیبل برای خود جا باز می‌کند. دلیل این امر قابلیت‌های هرچه بیشتر دستگاه‌های چاپ لیبل برای انجام کارهای چاپی بسته‌بندی انعطاف‌پذیر و همچنین تلاشی است برای ارائه بسته‌بندی انعطاف‌پذیر دوستدار محیط‌زیست در رقابت با بسته‌بندی سخت و غیرمنعطف. جید گریس، مدیرعامل کلیه رویدادهای لیبل اکسپو در سراسر جهان می‌گوید: “تزیین کارهای چاپی و اضافه کردن اطلاعات متغیر به آن اکنون هسته اصلی بسیاری از کاربردهای صنعت لیبل را تشکیل می‌دهد.”
در نمایشگاه لیبل اکسپو اروپا برخلاف لیبل اکسپو آمریکا تعداد ماشین‌های چاپ فلکسو فراوان بود. البته ماشین‌های جدید لیبل اکنون به صورت هیبرید (دیجیتال و فلکسو) و همچنین با بهره‌گیری کامل از فناوری دیجیتال به نمایش در می‌آیند. سازندگان اصلی ماشین‌آلات رول کم عرض و عریض از جمله اومت، مارک اندی، کومکسی، ادیل، بوبست، نیلپیتر و دیگران اکنون به این روند رو آورده‌اند و در نمایشگاه لیبل اکسپو جدیدترین تجهیزات خود را به نمایش گذاشتند.

تجهیزات دیجیتال تا دلتان بخواهد
در نمایشگاه لیبل اکسپو امسال تا دلتان بخواهد تجهیزات چاپ دیجیتال، جوهرافشان و ماشین‌های هیبرید و راه‌حل‌های تکمیلی و تبدیلی به چشم می‌خورد. تمرکز همه این تجهیزات اتوماسیون بود و با در نظر گرفتن چالش‌هایی که در زمینه یافتن نیروی کار ماهر در حال حاضر و در آینده وجود دارد، چنین روندی چندان غافلگیر کننده نیست.
شرکت زایکن ماشین جدید دیجیتال خود را به نام LX3000 که از تونر خشک استفاده می‌کند به نمایشگاه لیبل اکسپو آورده بود. سرعت این دستگاه ۴۲ متر در دقیقه است که ۴۰ درصد از مدل فعلی Cheetah (یوزپلنگ) این شرکت سریع‌تر چاپ می‌کند. با پیروی از سیاست این شرکت که نام حیوانات را روی ماشین‌آلات خود می‌گذارد، نام تجاری ماشین جدیدLion )شیر( است. این شرکت چندی پیش ماشین TX500 خود را که می‌تواند روی کاغذهای بازیافتی چاپ کند نیز عرضه کرد.
شرکت اسکرین علاوه بر ماشین True Press L350 UV SAL ماشین PAC 520Pخود را که برای چاپ روی کاغذ طراحی شده در نمایشگاه عرضه کرد. از این ماشین می‌توان برای چاپ بسته‌بندی انعطاف‌پذیر و همچنین لیبل استفاده کرد. این ماشین در سه ماه اول سال ۲۰۲۴ پس از عرضه ماشین Screen PAC 830F که از ماشین جوهرافشان آب‌پایه برای صنعت بسته‌بندی انعطاف‌پذیر است، عرضه خواهد شد.
غرفه شرکت دورست همواره پر از بازدیدکننده بود، شاید دلیل آن ماشین چاپ لیبل Tau RSC باشد. این ماشین چاپ جوهرافشان که رزولوشن آن ۱۲۰۰ DPI است تنها برای صنعت لیبل ساخته نشده است و به آسانی می‌توان از آن برای چاپ بسته‌بندی انعطاف‌پذیر نیز استفاده کرد. مرکب یووی این دستگاه می‌تواند روی انواع سطوح چاپ‌پذیر برای لیبل و بسته‌بندی انعطاف‌پذیر چاپ کند. دورست همچنین یونیت HAWK Eye خود را که یک سیستم مداربسته و هوشمند برای تنظیم نازل هدهای جوهرافشان است در معرض دید عموم قرار داد. این دستگاه یک سیستم کاربردی مجهز به هوش مصنوعی است که می‌تواند نازل‌های گرفته شده در هدهای جوهرافشان را شناسایی کرده و مشکل آن را در حالی که ماشین در حال کار است رفع کند. نوع سطوح چاپ‌پذیر مورد استفاده در کارایی این سیستم هیچ تاثیری نداشته و به دخالت اپراتور نیازی ندارد.
فوجی فیلم تمام تمرکز خود را روی ماشین JetPress 790 که برای چاپ بسته‌بندی انعطاف‌پذیر طراحی شده، گذاشته بود. با اینکه این ماشین در نمایشگاه به نمایش در نیامده بود یک مدل مینیاتوری آن در غرفه عرضه شده بود و مسئولان غرفه با خوشرویی در مورد آن صحبت کرده و سفارشات متقاضیان را برای این ماشین را، که اکنون به صورت تجاری در دسترس عموم است، ثبت می کردند. ماشین جدید فوجی فیلم یک دستگاه دیجیتال تک‌باره (Single-Press) رول است که از مرکب‌های آب‌پایه استفاده می‌کند و می‌تواند روی رول فیلم بسته‌بندی از جمله PET و BOPP از ۱۰ تا ۴۰ میکرون چاپ کند. این ماشین بر اساس موتور چاپ MJP30AXF ساخت شرکت ژاپنی میاکوشی طراحی و تولید شده است.
شرکت HP Indigo ماشین چاپ دیجیتال حیرت‌انگیز V12 خود را عرضه کرده بود و بازدیدکنندگان برای دیدن آن صف می‌کشیدند. شرکت HP همچنین ماشین دیجیتال ۲۰۰ X خود را در غرفه به نمایش گذاشته بود. این اولین بار است که این دو ماشین در اروپا عرضه می‌شوند.
HP یک بخش ویژه در غرفه خود با نام The Digital Pouch Factory به راه
انداخته بود که در آن با بهره‌گیری از تکنولوژی دیگر شرکت‌های همکار خود عملاً به چاپکاران و تبدیل‌کاران نحوه انجام پروژه‌های چاپ انعطاف‌پذیر بر اساس تقاضا (On-Demand) را آموزش می‌داد.
بوبست، گالوس و دومینو نیز ماشین‌های دیجیتال تبدیل‌پذیر خود را عرضه کرده بودند. مدل تجاری این ماشین‌ها یک راه‌حل ایده‌آل برای چاپکارانی است که می‌خواهند وارد بازار بسته‌بندی شده و کسب‌و کار خود را توسعه دهند.

فناوری هیبرید
دورست و اومت چندین سال است که همکاری متقابلی با یکدیگر دارند که در چارچوب آن اومت بازاریابی ماشین هیبرید Rsci Hybrid را برای بازار چاپ و تبدیل لیبل به عهده گرفته است. در آینده دورست نیز عهده‌دار بخشی از این مسئولیت خواهد شد و علاوه بر بازاریابی از طریق شبکه فروش خود این ماشین را عرضه خواهد کرد. این ماشین هیبرید دارای یونیت‌های فلکسو، جوهرافشان، چندین یونیت دایکات و سیستم رجیستر تمام اتوماتیک است.
شرکت Grafisk Makinfabrik یا GM تجهیزات فراوانی را می‌توانست به نمایش بگذارد ولی تنها به دستگاه (مدول) ورنی دیجیتال DVM بسنده کرده بود. این مدل‌ها می‌توانند جایگزین یونیت‌های رایج سیلک اسکرین و فویل‌کوبی شود. این یونیت را می‌توان یک راه‌حل تمام دیجیتال برای نشاندن و چاپ انواع جلوه‌های ویژه رول لیبل و به صورت On-Demand داشت، این می‌تواند ورنی با ضخامت و ارتفاع بالا و همچنین فویل روی کار بشناسد. شرکت GM همچنین آخرین نسل از دستگاه جمع و جور DC350 که یک دستگاه برای عملیات تکمیلی است نیز عرضه کرده بود. این دستگاه را می‌توان به صورت مستقل (Standalone) و یا به صورت پیوسته (In Line) همراه با مدول ۵۰ تنی طلاکوب شرکت GM استفاده کرد.
شرکت SEI Laser ماشین LabelMaster خود را که از سریع‌ترین سیستم لیزری CO2 در بازار بهره می‌برد، در نمایشگاه عرضه کرد. این دستگاه با استفاده لیزر انواع فرایندهای تکمیلی از جمله برش، خط تا، نشانه‌گذاری، پرفراژهای بسیار ریز، چاپ اطلاعات متغیر و دیگر فرایندهای شخصی‌سازی را به صورت In line و در یک بار عبور کار از ماشین انجام دهد. این فرایندها را می‌توان برای فرایندهای تکمیلی دیگر از جمله ورنی‌زنی، لمینیت، طلاکوب، برش رول به رول و دیگر موارد در هم آمیخت. درنمایشگاه لیبل اکسپو این شرکت یک مدول چاپ جوهرافشان را که می‌تواند همراه با ماشین چاپ به صورت ۵ رنگ چاپ دیجیتال انجام دهد نیز عرضه کرد.

پیوند فرایندها به یکدیگر از طریق نرم‌افزار
در نمایشگاه راه‌حل‌های اتوماسیون فراوانی عرضه شده بود گو اینکه یک غرفه‌گذار که آشکارا تصویر گسترده‌تری از کل فرایند چاپ و تکمیل در سر داشت یک سر و گردن از دیگران بیشتر خودنمایی می‌کرد. شرکت Hybrid Software آرام آرام سرگرم توسعه یک سیستم عامل ویژه صنعت چاپ و بسته‌بندی است. رشد این شرکت هم به صورت ارگانیک و هم از طریق شرکت‌های دیگر محقق شده است، با این حال کمتر کسی توانسته بود به هدف و مقصد اصلی آنها پی ببرد. با این حال اکنون آشکار شده که این شرکت یک راه‌حل به صورت کاملا اتوماتیک ارائه کرده که می‌تواند فرایند طراحی و تولید بسته‌بندی، از مرحله ورود اطلاعات تا تولید نهایی را مدیریت کند. راه‌حل نرم‌افزاری این شرکت Smart DEF نام دارد که همراه با سیستم گردش کار CloudFlow عرضه می‌شود. این سیستم دارای ماژول‌های متعدد برای تمام مراحل طراحی و تولید بسته‌بندی است. در نمایشگاه لیبل اکسپو Hybrid Software کل فعالیت‌های غرفه خود را با استفاده از CloudFlow مدیریت کرده و به سرانجام می‌رساند.

توسعه پایدار
راه‌حل‌های پایدار در نمایشگاه ذهن خیلی‌ها را به خود مشغول کرده بود. با اینکه اروپایی‌ها اکنون به خاطر پایین آمدن نسبی قیمت انرژی که در نتیجه جنگ اوکراین افزایش فراوانی پیدا کرده بود، نفس راحتی می‌کشند. مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان مواد مصرفی نگران آسیب‌های محیط‌زیستی و توسعه پایدار هستند. در نتیجه تولید کنندگان و سازندگان تمرکز خود را روی کاهش مصرف انرژی برای دستگاه‌های خود گذاشته‌اند. علاوه بر آن اتحادیه اروپا در حال تکمیل قوانین و دستورالعمل کاهش بسته‌بندی و ضایعات بسته‌بندی است. این دستورالعمل راه‌حل‌ها و اقدامات لازم برای جلوگیری از ضایعات بسته‌بندی، تشویق و ترغیب استفاده چندباره از بسته‌بندی و بازیافت و همچنین دیگر راه‌حل‌های بازیابی ضایعات بسته‌بندی تعریف شده است. این قوانین جدید ضروریات و مشخصات بسته‌بندی در بازار اتحادیه اروپا که همه باید از آن پیروی کنند را نیز مشخص کرده است. این ضروریات شامل فرمولاسیون مرکب‌ها برای بسته‌بندی نیز می‌شود. طولی نخواهد کشید که این قوانین تصویب می‌شوند و پس از آن فروش محصولاتی که این قوانین در آنها رعایت نشده باشند تقریباً امکان‌پذیر نخواهد بود.
در همین راستا شرکت زایکن تونرهای جدید خود تحت ECO ارائه کرده است که برای چاپ فیلم‌های PET که ۶۰ درصد بازیافتی هستند مناسب است. این تونرها فاقد فلورین، BPA و روغن ها‌ی معدنی بوده و ۱۰۰ درصد گیاهی (Vegan) هستند.
در ساخت این تونر ها‌محدودیت‌ها و استانداردهای مربوط به ایمنی مواد غذایی کاملا رعایت شده است. این تونرها همچنین در بسته‌بندی‌هایی از کاغذهای بازیافتی، ارائه می‌شوند‌. زایکن همچنین مرکب UV LED جدید با نام Panther ارائه کرده است که از آن در ماشین جوهرافشان خود استفاده می‌کند. میزان انرژی مورد نیاز برای خشک کردن این مرکب‌ها کاهش پیدا کرده است.
دورست همچنین مرکب سازگار با آینده (Future Proof) خود را در نمایشگاه معرفی کرد. این مرکب عاری از TPO، روغن های معدنی و PFAS است و از هیچ نوع فلز سنگین و ذرات ارگانیک در ساخت آن استفاده نشده است. این مرکب‌ها، استانداردهای زیست‌محیطی از جمله Greenguard Gdd، APRو RecyClass را رعایت کرده و قابل بازیافت هستند.
شرکت Kurz از تولیدکنندگان عمده تجهیزات و مواد مصرفی برای عملیات فویل‌کوبی و دیگر جلوه‌های ویژه چاپی توجه ویژه‌ای به مقوله توسعه پایدار داشته و راه‌حل‌های جدیدی نیز در نمایشگاه ارائه کرده بود.
اول اینکه آنها ضخامت حامل فویل‌های خود را تا ۵۰ درصد کاهش داده‌اند. همین امر تا حد زیادی ردپای کربن آنها و فرایند تولید و حمل و نقل محصولاتشان را کاهش می‌دهد.
از سوی دیگر براساس برنامه Recosys این شرکت، مواد حامل فیلم PET را جمع‌آوری و سپس آن را برای استفاده مجدد بازیافت می‌کند.
شرکت اَوری دنیسون از سازندگان عمده فیلم و مواد مصرفی بسته‌بندی و لیبل در جهان راه‌حل‌های چشمگیری در عرصه کوتینگ و چسب برای بازار لیبل و بسته‌بندی ارائه کرده است. دور از انصاف نیست اگر بگوییم شرکت‌های فراوانی در تلاشند خود را با قوانین زیست‌محیطی و راه‌حل‌های توسعه پایدار هماهنگ کنند.

جان کلام
نمایشگاه لیبل اکسپو دروپا ۲۰۲۳ رویداد خوبی بود. این نمایشگاه موفق شد پس از پشت سر گذاشتن بحران کرونا بار دیگر قدرتمندتر از همیشه به صحنه بیاید. بسیاری می‌پرسند آیا این نمایشگاه هنوز مفید و آموزنده است. از نظر من بله این نوع رویدادها بستری هستند برای ایجاد ارتباط و حفظ صنعت لیبل و بسته‌بندی‌‌. البته ممکن است تعداد این دست نمایشگاهها رو به افزایش باشد و تفاوت ۵۸وقتی با غرفه‌گذاران و بازدیدکنندگان صحبت می‌کنید متوجه می‌شوید آنها ارزش این نمایشگاه ها را درک کرده و ارج می‌نهند.
در آینده احتمالا برخی از نمایشگاه و رویدادهای صنعت چاپ از صحنه خارج خواهند شد که خود می‌تواند به نفع صنعت باشد‌. بارها تکرار کردن یک کار لزوما نه‌ مفید است و نه سالم.

خداحافظ بروکسل
علاوه بر تجهیزات جدید و سمت و سوی صنعت لیبل و بسته بندی، چیزی که در نمایشگاه کاملا حس می‌شد گرما بود! البته در مورد گرمای نوآوری صحبت نمی‌کنم، بلکه منظورم گرمای درون سالن‌های نمایشگاه بود. گرما واقعا آزاردهنده بود و همه آن را با پوست و گوشتشان حس می‌کردند. با اینکه مرکز نمایشگاهی بروکسل خاطرات فراوانی را در خود حفظ کرده است، صنعت لیبل و بسته‌بندی توسعه فراوانی پیدا کرده و مرکز نمایشگاهی بروکسل پاسخگوی این توسعه نیست. به همین خاطر نمایشگاه بعدی در مرکز نمایشگاهی بارسلون در اسپانیا برگزار خواهد شد. این مرکز بسیار مدرن و زیبا بدون شک خنک‌تر و با حال‌تر خواهد بود.

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید