به دنبال حمله روسیه به اوکراین

0
1139
no travel by plane closed sky because of war conflict between Russian and Ukraine paper plane with russian and ukrainian flag

صنعت چاپ اروپا به تحریم‌کنندگان روسیه می‌پیوندد

گروه پژوهش

حمله روسیه به اوکراین فارغ از دلایل سیاسی و یا ژئوپلتیک آن تأثیر فراوانی بر نظم جهانی گذاشته است. در حال حاضر اروپایی‌ها نگران عواقب این جنگ هستند که می‌تواند به فراتر از مرزهای اوکراین کشیده شود. ظاهرا برای پیشگیری از چنین سناریویی، شرکت‌های بزرگ اروپایی و آمریکایی فعالیت‌های خود را در روسیه یا متوقف کرده و یا به تعلیق درآورده اند.
اخیراً شرکت‌های بزرگ کارت اعتباری از جمله مسترکارت و ویزا اعلام کردند که فعالیت‌های خود در روسیه را به حالت تعلیق درآورده‌اند. شرکت مایکروسافت واپل نیز به جمع تحریم‌کنندگان پیوستند و ارایه خدمات و تولیدات خود در روسیه را متوقف کردند. حتی شرکت نایک، تولیدکننده کفش و البسه ورزشی تصمیم گرفت کلیه فروشگاه‌های خود را در روسیه تعطیل کند.
در عرصه صنعت چاپ و کاغذ نیز چندین شرکت بزرگ فعالیت‌های خود را در روسیه متوقف کردند.
شرکت BASF از بزرگترین تولیدکنندگان مواد شیمیایی و مصرفی برای صنعت چاپ در جهان مبلغ یک میلیون یورو کمک‌های بشردوستانه به مردم اوکراین اهدا کرده است. این کمک‌ها از طریق شاخه آلمانی سازمان صلیب سرخ به دست مردم اوکراین خواهد رسید. صلیب سرخ آلمان در حال حاضر با صلیب سرخ اوکراین همکاری همه جانبه‌ای برای رساندن کمک‌ها به دست مردم جنگ‌زده اوکراین می‌کند. این کمک ها شامل غذا، لباس، ملزومات بهداشتی، شارژر تلفن و اقلام دیگر می‌شود.
شرکت تتراپک نیز کمک‌های بشر دوستانه به ارزش دو میلیون یورو برای حمایت از مردم اوکراین هزینه می‌کند. یک میلیون یورو از این مبلغ به سازمان یونیسف برای کمک به کودکان اوکراینی پرداخت خواهد شد و یک میلیون یورو نیز صرف تهیه غذا و دیگر مایحتاج پناهندگان اوکراینی خواهد شد.

شرکت های کاغذسازی روسیه را ترک می‌کنند
شرکت UPM Raflatec از بزرگترین تولیدکنندگان کاغذ در جهان در یک اطلاعیه خبری گفت: «در نتیجه تهاجم روسیه به اوکراین وضعیت ژئوپلتیک اروپا دگرگون شده است. این وضعیت عواقب انسانی، سیاسی و اقتصادی بسیار گسترده در اروپا دارد، وضعیتی که به سرعت در حال تغییر است. مهمترین دغدغه‌ ما مردمی هستند که از جنگ در عذابند. شرکت UPM به کارمندان خود در مناطق جنگ زده کمک می‌کند. ما کالاهای بشر دوستانه به اوکراین ارسال کرده ایم.
شرکت UPM تصمیم گرفته در حال حاضر محصولات خود را به اوکراین ارسال نکند. در عین حال به مشتریان UPM در روسیه در زمینه تصمیمات و فعالیت‌های خود اطلاع‌رسانی خواهد کرد.
در حالی‌که صنایع جنگل داری به طور مستقیم هدف تحریم‌ها قرار نگرفته است، در حال حاضر تحریم‌های بین‌المللی علیه بخش مالی ممکن است فعالیت UPM و مشتریانش در روسیه را تحت تأثیر قرار دهد. تأثیرات کامل تحریم‌‌های فعلی و جدید علیه روسیه و تحریم‌های روسیه علیه غرب همگام با تحولات جبهه جنگ آشکار خواهد شد. UPM به دقت اوضاع را زیرنظر دارد و براساس تحولات تصمیم‌گیری می‌کند.
شرکت UPM در هر دو کشور اوکراین و روسیه کارمند دارد ولی میزان فعالیت‌های UPM در بازارهای روسیه و اوکراین محدود است. شرکت UPM Raflatec یک ترمینال توزیع در منطقه کی یف با ۱۳ کارمند دارد. این ترمینال تا اطلاع بعدی تعطیل است. در روسیه شرکت UPM بالغ بر ۸۰۰ کارمند دارد که بیشتر آن ها در کارخانه تخته چندلا چودوو کار می کنند. این کارخانه کماکان به فعالیت های خود ادامه می دهد. میزان فروش UPM به روسیه و اوکراین در مجموع حدود ۲ درصد از کل فروش شرکت در سال ۲۰۲۱ را تشکیل می‌داد. دارایی‌های UPM در روسیه حدود ۱ درصد از کل دارایی‌های این گروه است. در سال ۲۰۲۱ کمتر از ۱۰ درصد از چوب موردنیاز UPM که به کشور فنلاند صادر می‌شد‏، از طریق روسیه تأمین ‌شد. یکی دیگر از شرکت های کاغذ سازی که فعالیت‌های خود را در روسیه متوقف کرده است، شرکت استورا انزو (Estora Enso) است.
این شرکت در اطلاعیه خبری خود گفته که کلیه فعالیت‌های این شرکت در روسیه تا اطلاع بعدی متوقف خواهد شد. دلیل آن هم تهاجم روسیه به اوکراین است.
شرکت استورا انزو سه کارخانه تولید مقوای کارتن و دو کارخانه تولید خاک اره در روسیه دارد. در مجموع ۱۰۰۰ نفر در این سه کارخانه کار می‌کنند. این شرکت کلیه صادرات و واردات را به روسیه متوقف می‌کند. برای جبران کمبود مواد به‌خاطر این تحریم، استورا انزو به منابع دیگر در کشورهای دیگر روی آورده است. در بیانیه خبری خود رییس و مدیر ارشد اجرایی شرکت استورا انزو، آنیکا برسکی گفت: «جنگ در اوکراین غیرقابل قبول است و ما از کلیه تحریم‌ها علیه روسیه حمایت می‌کنیم. ما حالا تمام تمرکز خود را روی پشتیبانی از مشتریانمان و سلامت کارمندانمان گذاشته‌ا‌یم.
شرکت موندی ( Mondy) یکی دیگر از تولیدکنندگان بزرگ کاغذ در جهان از تحریم‌ها علیه روسیه حمایت کرده است. کارخانه تولید خمیر کاغذ، مقوا و کاغذ بدون پوشش (Uncoated) این شرکت در ۱۲۰۰ کیلومتری شمال غرب مسکو قرار دارد. این کارخانه ۱۲ درصد از کل درآمد موندی را در سال ۲۰۲۱ که بالغ بر ۹۲۵ میلیون یورو می‌شود تأمین کرد. موندی در اطلاعیه خبری خود گفت تولیدات این کارخانه عمدتاً راهی بازار روسیه می‌شد ولی حالا باید در مورد بستن این کارخانه تصمیم بگیرند.

شرکت های نرم آفزاری و تحریم های سخت 

ولی تنها شرکت های کاغذسازی نیستند که به جمع تحریم‌کنندگان روسیه پیوستند. چندین شرکت نرم‌افزاری نیز از این تحریم‌ها حمایت کردند.
شرکت نرم‌افزار آلمانی Vism که از سازندگان نرم‌افزار گردش کار برای صنعت چاپ است از کلیه شرکت‌های فعال در صنعت چاپ خواسته از تحریم‌ها حمایت کنند. این شرکت دفتری در کی‌یف پایتخت اوکراین داشته که اکنون به شهر له ویو (Lviv) در اوکراین منتقل شده است.
دان تایلر بنیان‌گذار شرکت Vism که در لندن و برلین نیز دفاتری دارد در شبکه لینکدین خود گفت: «دوستان هم شبکه‌ای، لطفاً این پست من را نادیده نگیرید. شاید مهمترین پستی باشد که تاکنون در لینکدین گذاشته‌ام. دوستان و همکاران من در اوکراین زندگی خود را پیش چشمانشان از دست می‌دهند. تقاضا دارم به ارتش اوکراین هر کمکی که می‌توانید بکنید.»
یکی دیگر از شرکت های نرم‌افزاری که در صنعت چاپ فعال است شرکت Comunisis است. این شرکت انگلیسی که در کی‌یف دفتر داشت نیز از همه دعوت کرده تا از مردم اوکراین حمایت کنند.
دیگر شرکت نرم‌افزاری که فروش تولیدات خود در روسیه و بلاروس را متوقف کرده شرکت Seagull Scientific نام دارد. نرم افزار پر طرفدار این شرکت Bartender نام دارد که برای صنعت تولید لیبل، بارکد و RFID به کار می‌رود. این شرکت دفاتری در آمریکا، اسپانیا، تایوان و ژاپن دارد. نرم‌افزار Bartender در ۱۵۰ کشور به فروش می‌رسد.
هارولدبوا (Harold Boe)، رئیس و مدیر ارشد اجرایی این شرکت در اطلاعیه خبری خود گفت: «مالکان و مدیران شرکت Seagull Scientific از اشغال اوکراین توسط روسیه بسیار نگران هستند. تصاویر رنج و عذاب مردم اوکراین و مرگ و میر آن‌ها قلب انسان را به درد می‌آورد.
شرکت Seagull تصمیم گرفته کلیه فروش و خدمات خود را به شرکت‌های روسی و بلاروس قطع ‌کند. اتحاد چنین تصمیمی برای ما بسیار درآور بود. ما احترام فراوانی برای همکاران، شبکه فروش و کاربران تولیدات خودمان قائلیم، ولی هیچ راه ‌دیگری برای ابراز خشم خودمان و محکوم کردن تهاجم نمی‌بینیم.»
چاپ دیجیتال هم به تحریم پیوست
برخی از بزرگترین سازندگان تجهیزات چاپ سه بعدی نیز در مقابل تهاجم روسیه به اوکراین واکنش نشان داده و فروش تجهیزات و ارایه خدمات به روسیه را متوقف کردند. این شرکت‌ها شامل EOS، ۳D systems و HP می‌شود. انتظار می‌رود شرکت‌های دیگری که در صنعت تولید افزایشی (additive manufacturing) فعال هستند نیز از تحریم‌ها حمایت کنند.
از سوی دیگر بسیاری از متخصصان عالی رتبه در صنعت چاپ سه بعدی که اوکراینی هستند فشار زیادی به صنعت چاپ سه بعدی می‌آورند تا روسیه را تحریم کند. برخی دیگر از شرکت‌های غربی که در صنعت چاپ سه بعدی روسیه سرمایه‌گذاری کرده‌اند از جمله شرکت Zortax در تلاشند تا سهام خود را در اسرع وقت بفروشند.
هر روزه شرکت‌های بیشتری به جمع تحریم‌کنندگان روسیه می‌پیوندند که البته تقریبا همه آن‌ها کشورهای غربی هستند. هنوز از شرکت‌های بزرگ سازنده ماشین چاپ از جمله‌ هایدلبرگ، مان رولند و کونیگ اند بائر خبری در مورد روسیه و اقدامات آن‌ها منتشر نشده است. با این حال به نظر می‌رسد اگر وضعیت همین گونه پیش رود، آن‌ها نیز ناچار خواهند شد واکنش نشان دهند. در مورد هایدلبرگ که اکنون بیشتر سهام آن به چینی‌ها تعلق دارد انتظار واکنش معناداری نمی‌رود ولی دیگر شرکت‌های سازنده اروپایی احتمالاً به تحریم‌ها خواهند پیوست.

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید