خداحافظي اندک اندک با کاغذ

ضرورت حمايت دولت از شرکت‌کنندگان در نمايشگاه‌هاي بين‌المللي

گزارش اخير مرکز تحقيقات پيو درباره خواندن کتاب، ديدگاهي از رابطه بين چاپ و رسانه‌هاي ديجيتال به ما مي‌دهد. اين گزارش مي‌گويد: “بخش رو به رشدي از آمريکايي‌ها در حال خواندن کتاب‌هاي الکترونيکي در تبلت و تلفن‌هاي هوشمند به جاي کتابخوان‌هاي الکترونيکي اختصاصي هستند، اما کتاب‌هاي چاپي از کتاب در فرمت‌هاي ديجيتال بسيار محبوب‌تر باقي مانده‌اند.” نمودار نشان مي‌دهد که پاسخ‌دهندگان از چه فرمت‌هايي در سال قبل براي مطالعه خود استفاده کرده‌اند. بر طبق اين نمودار تنها ۶ درصد خوانندگان از فرمت ديجيتال براي مطالعه استفاده مي‌کردند.

به نوشته سايت «what they think» در اين گزارش آمده است که ۲۶ درصد از افراد در سال گذشته هيچ کتابي مطالعه نکرده‌اند. آنها ممکن است چيزهاي ديگري خوانده باشند، اما کتاب مطالعه نکرده‌اند. بر خلاف گزارش‌هاي بسياري در مورد حذف کتاب‌هاي الکترونيکي، تعدادي از اين نوع کتاب‌ها از ۱۷ درصد به ۲۸ درصد افزايش يافته است. اين موضوع به مدت سه سال ثابت بوده است. خوانندگاني که فقط کتاب چاپي مطالعه مي‌کردند ۳۹ درصد بودند (به خاطر داشته باشيد که اين تعداد قبلا کل جمعيت خوانندگان کتاب بود). خوانندگان کتاب‌هاي چاپي و ديجيتال در حال حاضر ۲۹ درصد هستند. اگر به اين آمار ۶ درصد خوانندگان صرفا ديجيتال را نيز اضافه کنيد، ۳۵ درصد خواهد شد. لازم است که محتواي کتاب در دسترس رسانه‌هاي مختلف باشد. انتخاب رسانه به عوامل بسياري مانند زمان، راحتي، هزينه، درآمد، تحصيلات، سن و … بستگي دارد. پيو همچنين بينش استفاده از کتاب‌هاي صوتي را پيشنهاد مي‌دهد.

اين گزارش به صورت رايگان از مرکز تحقيقات پيو قابل دانلود است. يک نکته ديگر: وقتي مي‌شنويد که فروش تبلت يا فروش کتاب‌هاي الکترونيکي‌خوان پايين است، استفاده چند منظوره از گوشي‌هاي هوشمند و نقش رو به رشد آنها در ميزان سرگرمي را در نظر داشته باشيد. ۲۲ درصد خوانندگان ۱۸-۲۹ ساله، در حال خواندن کتاب در گوشي‌هاي هوشمند خود هستند، يعني ۴ برابر بيش از خوانندگان کتاب‌هاي الکترونيکي.

مترجم: سحر يعقوبي

ضرورت حمايت دولت از شرکت‌کنندگان در نمايشگاه‌هاي بين‌المللي

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید