زیراکس می‌خواهد HP را بخرد

نشریه وال استریت ژورنال به تازگی اعلام کرد که زیراکس قصد دارد شرکت HP را بخرد. برای این کار شرکت زیراکس علاوه بر پول نقد، به سهامداران HP سهام عرضه می‌کند.
شرکت HP نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که زیراکس پیشنهاد خرید را به HP تسلیم کرده است. گفتگو و رایزنی بین دو شرکت در جریان است چند سال گذشته فوجی فیلم برای خرید زیراکس اعلام آمادگی کرد ولی دو سهامدار اصلی زیراکس کارل ایچهان و داروین دیسون این تلاش فوجی فیلم را ناکام گذاشته‌ و به گفته برخی منابع آگاه آن‌ها اکنون عوامل اصلی برای خرید شرکت HP هستند در حال حاضر هر دو شرکت HP و زیراکس سرگرم کاهش هزینه و نیروی کار خود هستند و تصمیم دارند با صرفه‌جویی هزینه‌های خود را تا ۲ میلیارد دلار کاهش دهند.
شرکت HP به مراتب بزرگتر از زیراکس است و کل درآمد این شرکت به ۶۰ میلیارد دلار در سال می‌رسد. گستره تولیدات این شرکت علاوه بر چاپگرهای فرمت عریض، پرینترهای خانگی، چاپ سه بعدی و لپ تاپ است. پس از اعلام ا ین خبر ارزش سهام HP تا ۱۲ درصد افزایش پیدا کرد و به ۶۴/۲۰ دلار رسید.
زیراکس سال گذشته درآمدی معادل ۸/۹ میلیارد دلار داشت. ارزش سهام شرکت زیراکس نیز با اعلام این خبر افزایش یافت و به ۶۶/۳۷ دلار رسید. هر دو شرکت نیز چندی پیش هر کدام به دو شرکت کوچکتر تقسیم شده بودند. زیراکس به دو شرکت زیراکس و Conduent و HP نیز به دو شرکت HP Inc و Hewlett Packard تبدیل شدند.
زیراکس یک ماه به HP فرصت داده است تا در مورد پیشنهاد زیراکس تصمیم خود را اعلام کند.
ولی HP در تازه‌ترین بیانیه خود مخالفت خود را با پیشنهاد زیراکس اعلام کرده است. با این حال سهامداران عمده زیراکس بر تصمیم خود مبنی بر خرید HP پافشاری می‌کنند. حال باید دید پس از تعطیلات سال نو این کشمکش‌ تجاری چه نتیجه‌ای به بار خواهد آورد.

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید