فناوری ۵G چه تأثیری بر صنعت چاپ دارد؟

فناوری فایو جی انقلابی به راه خواهد انداخت (گروه پژوهش)

نویسنده: ریچارد رومانو

فناوری ۵G چه تأثیری می‌تواند بر صنعت چاپ به‌ویژه صنعت ساین و تابلوهای تبلیغاتی داشته باشد؟ ریچارد رومانو (پسر فرانک رومانو، مرشد دنیای چاپ و استاد انستیتوفناوری روچستر) با دکستر جانسون که به تازگی گزارشی جامع در مورد تأثیر ۵G بر فناوری ساین و تابلوهای تبلیغاتی به نام ۵G in signage Technology نوشته، در مورد این فناوری مخابراتی، مزایا و پتانسیل آن در صنعت ساین و تابلوهای تبلیغاتی صحبت کرده که در اینجا می‌خوانید.

صنعت ساین باید فناوری ۵G را به خدمت بگیرد. دکستر در گزارش خود که برای انجمن بین‌المللی تابلوها و نشان‌های تبلیغاتی (ISA) نوشته با اعلام این نظر، در مورد مفهوم شهرهای هوشمند که ساخت و توسعه آن در گرو توسعه فناوری ۵G است نیز صحبت می‌کند.
قبل از این‌که به آینده بپردازیم، بهتر است گذشته را مرور کنیم. فناوری ۵G در حقیقت نسل جدید فناوری Gs1 تا GS4 است.
پیش از فناوری ۵G
اولین نسل فناوری موبایل (که در گذشته ۱G نامیده می‌شد) در سال ۱۹۸۲ عرضه شد. از آن زمان هر ۱۰ سال یک نسل جدید از این فناوری به بازار عرضه شده است. یکی از مهم‌ترین رخدادها که در صنعت ارتباطات همه چشم به راه آن هستند، عرضه و ساخت شبکه‌های ارتباطی ۵G است. ۵G یکی از آن فناوری‌های است که ما مدتی است آن را زیرنظر داشته و خواهیم داشت زیرا تأثیر مهمی بر صنعت چاپ خواهد داشت. این تأثیرات هم خوبند و هم بد. ما تأثیر آن را بر کلیه شاخه‌های صنعت تحلیل خواهیم‌ کرد. ولی در این مقاله به تأثیرات ۵G بر صنعت ساین و تبلیغات) (signage industry می‌پردازیم.
دکستر جانسون می‌گوید: «آنچه ما می‌دانیم این است که ۵G یک فناوری بر هم زننده است که انقلابی در صنعت ارتباطات راه خواهد انداخت» جانسون که سردبیر نشریه انستیتو مهندسی برق و الکترونیک (IEEE) است می‌گوید «من معتقدم ۵G نحوه‌ فیلم تماشا کردن مردم را دگرگون خواهد کرد.
فناوری‌های ارتباطی ۵G از ابتدا تاکنون بدین شرح است:
۱G: تا ۴/۲ کیلوبیت بر ثانیه (kbps)، تنها صدا.
۲G: تا ۵۰ کیلوبیت بر ثانیه از SMS و MMS (تنها برای ارسال و دریافت متن) نیز پشتیبانی می‌کرد. ۲/۵ G و ۲/۷۵G نیز به طور موقت به بازار عرضه شد که به تدریج ظرفیت ارسال و دریافت داده ها را افزایش داد.
۳G: تا ۲ مگابیت در ثانیه (Mbps)، عبارت پهنای باند گسترده موبایل (Mobile Broadband) اولین بار برای توصیف شبکه ۳G به کارگرفته شد.
۴G: تا ۱۰۰ مگابیت در ثانیه (منظور سرعت بارگیری یا Download) است، سرعت بارگذاری با Upload تا ۵۰ مگابیت در ثانیه است.)
حال پرسش این جاست ۵G ما را به کجا خواهد بود.
جانسون می‌گوید: «۵G دست‌کم ۱۰۰۰ بار سریعتر از ۴G است. این رقمی است که بارها از آن صحبت به میان آمده است. با چنین سرعتی می‌توان یک فیلم سینمایی را در ظرف سه ثانیه بارگیری کرد.» با این حال سرعت تنها مزیت ۵G نیست.» شبکه ۵G وقفه‌های زمانی را هنگام بازی رایانه‌ای از بین می‌برد.
به تمام کارهایی که پس از توسعه فناوری ۴G شما می‌خواستید با تلفن موبایل خود انجام بدهید فکر کنید ـ تماشای ویدیو، مشترک شدن با شبکه‌های ارایه فیلم و استفاده از کتابخانه آثار سینمایی و تلویزیونی آن‌ها، بازی‌های ویدیویی، دسترسی به امکانات واقعیت مجازی واقعیت افزوده (AR , VR) و موارد دیگر. حالا با افزایش سرسام‌آور سرعت، امکانات فراوان دیگری نصیب شما می‌شود.


آیا فناوری ۵G اکنون در دسترس است؟
فناوری ۵G اهمیت فراوانی دارد، نه تنها به خاطر سرعت بیشتر بلکه به‌خاطر نیاز به زیر ساختارهای جدید. ۵G با بهره‌گیری از یک طیف موج رادیویی که طیف موج میلی متری نامیده می‌شود، می‌تواند به سرعت‌های بسیار بالا دست پیدا کنند. از این طیف موج در فناوری پیشین ۴G استفاده نمی‌شده است.
این طیف نه تنها پهنای باند بیشتری در اختیار همگان قرار می‌دهد، بلکه به آنتن‌ها و سخت‌افزارهای کاملاً جدید و همچنین گوشی‌های جدید نیاز دارد. از سوی دیگر طول موج میلی‌متری مشکلاتی نیز به همراه دارد. جانسون می‌‌گوید: «انتشار این موج‌های رادیویی از میان در مکان و ساختمان‌ها بسیار مشکل است.» البته این مشکل بزرگی نیست ولی در نسل‌های گذشته هم مشکلاتی از این دست داشته‌ایم.
در نتیجه هر کسی که ادعا می‌‌کند در حال حاضر قادر است ۵G واقعی در اختیار شما بگذارد در حقیقت بخشی از حقیقت را کتمان می‌کند. جانسون می‌گوید: تنها سال گذشته بود که مشخصات فنی ۵G و نحوه ساخت تجهیزات موبایل در اختیار سازندگان این دستگاه‌ها قرار گرفت. سازندگان تجهیزات سیستم‌های موبایل تنها یک سال پیش این فرصت را پیدا کردند تا روی این ویژگی‌های فنی کار کنند. حالا سازندگان سرگرم آزمایش و تست این سیستم‌ها هستند.
سازندگان امیدوارند در سال ۲۰۲۰ بتوانند این سیستم‌ها و تجهیزات را وارد بازار کنند. جانسون معتقد است سیستم ۵G به صورت تجاری در پایان سال ۲۰۲۰ و یا سال ۲۰۲۱ عرضه می‌شود.
به همین خاطر هنوز فرصت داریم استراتژی مناسب برای ۵G تهیه کنیم.

صنعت تابلوها و نشان‌های تبلیغاتی ۵G
مانند نسل‌های قبلی فناوری GS، در برخی حوزه‌ها این فناوری تأثیر بیشتری خواهد داشت بیشترین تأثیر آن در بخش ساخت و تولید و اینترنت اشیا یا چیزها (Internet of Things) خواهد بود.
جانسون در گزارش خود برای ISA می‌نویسد:
۵G می‌تواند صنایع واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) و سرگرمی از نوع کاملاً در برگیرنده یا تمام حواس (Immersive Entertainment) را در مجموع تحت تأثیر خود قرار دهد. این فناوری همچنان باعث توسعه خودروهای خودران خواهد شد.
اینترت اشیا (IOT) که تحت پوشش آن همه تجهیزات می‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند نیز می‌تواند به یک اپلیکیشن با مزایای فراوان در صنایع ساخت و تولید تبدیل شود.
جانسون می‌گوید: «در عرصه صنایع تابلوها و نشان‌های تبلیغاتی ۵G می‌تواند کاربردهای فراوانی داشته باشد به‌ویژه هنگامی که از این صنایع برای توسعه شهرهای هوشمند و صنایع سرگرمی استفاده شود. سرگرمی ارتباط محکمی با رسانه‌ دیجیتال و صفحات نمایش دیجیتال دارد. به همین خاطر به راحتی می‌توان آن را به صنعت ساین پیوند زد. این فناوری علاوه‌بر دسترسی بهتر، ویدیوهای کیفیت بالا واقعیت مجازی و واقعیت افزوده را نیز در اختیار دست‌اندرکاران تابلوها و نشان‌های تبلیغاتی قرار می‌دهد.
من بارها در مقالات خود به آن اشاره کردم که تابلوهای الکترونیک اکنون به بخش مهمی از صنعت تبلیغات تبدیل شده‌اند. این تابلوها به صورت LCD، DDS و LED عرضه می‌شود. فناوری ۵G می‌تواند به توسعه این تابلوها و فناوری VR و AR که هنوز امکان توسعه پیدا نکرده‌اند، کمک کند. سرعت بالاتر و از میان بردن وقفه‌های زمانی دلایل عمده به کارگیری ۵G است ولی اگر این فناوری بتواند سناریوهای دیگری برای دست‌اندرکاران صنعت ساین خلق کند، استفاده از آن هر چه بیشتر در این حوزه فراگیر خواهد شد.


شهرهای هوشمند
‌در گزارش ISA و همچنین در طول گفتگو، جانسون در مورد ایده شهرهای هوشمند بسیار با اطمینان صحبت می‌کند.
اساساً در شهرهای هوشمند تجهیزات دیجیتال کم‌مصرف انرژی به یکدیگر متصل می‌شوند. این تجهیزات به ما کمک می‌کنند. دفاتر و جهان پیرامون خودمان را با کارآیی بیشتری مدیریت کنیم. به عنوان مثال یخچالی که در صورت قراردادن غذای کمتر درون آن انرژی کمتری نیز مصرف می‌کند. این شبکه تجهیزات متصل به هم زیربنای یک شهر هوشمند و اینترنت اشیا را می‌سازد.
اینترنت اشیا چندسالی است که عرضه شده است ولی ساختار ۴G محدودیت‌هایی دارد و قادر نیست تمام تجهیزات الکترونیک را به‌ یکدیگر متصل کند. فناوری ۵G این وضعیت را تغییر خواهد داد.
از سنسور گرفته تا دستگاه‌هایی که به شبکه‌هایی دیتا با سرعت بالا متصل می‌شوند، ما میلیاردها تجهیزات در اختیار داریم. پیوند دادن این تجهیزات به یکدیگر می‌تواند از فازهای اولیه ۵G باشد.
یکی از اصول شهرهای هوشمند ارتباطات تجهیزات و دستگاه‌های مختلف با یکدیگر است. یکی از این تجهیزات و دستگاه‌ها می‌تواند تابلوهای تبلیغاتی الکترونیک باشد. جانسون می‌‌گوید: «تصور کنید گوشی موبایل شما با تمام دستگاه‌های که در فاصله نزدیکی ارتباط دارد. شما می‌توانید تابلوی تبلیغاتی را ببینید که محصولی را برای عموم مردم تبلیغ می‌کند. سپس هنگامی که از کنار آن عبور می‌کنید، آن تابلو تنها شخص شما را مخاطب قرار می‌دهد. این یک سناریوی علمی تخیلی نیست. در حال حاضر نمونه‌هایی از آن وجود دارد ولی ۵G امکان توسعه سریع آن را در ابعاد گسترده به وجود می‌آورد.
مزایای ۵G فراوانند ولی آیا معایبی هم دارد؟
جانسون می‌گوید: «من فکر می‌کنم یکی از چالش‌های کلیه صنایع، در اختیار گرفتن و مدیریت این فناوری است. شما چگونه می‌توانید اطمینان داشته باشیدا که در عرصه ۵G پیشگام هستید و دنباله رو دیگران نیستید؟ ۵G می‌تواند راه‌های ارتباطی جدید و فراوانی باز کند. راه‌هایی که هر کسی نمی‌تواند آن‌ها را تصور کند و در مسیر آن‌ها گام بردارد. به همین خاطر بسیاری از فاصله فناوری عقب افتاده و مجبورند به حاکمیت کسانی که بر این فناوری فائق آمده‌اند گردن نهند. البته این بیشتر یک چالش است تا یک کاستی.
همانگونه که انتظار می‌رود، افراد و بنگاه‌های تجاری کاربردهای ویژه خودشان را برای بهره‌گیری از این فناوری توسعه خواهند داد. در عرصه صنعت تابلوهای و نشان‌های تبلیغاتی موارد زیر را توصیه می‌کنم:
۵G را نادیده نگیرید. این فناوری انقلابی به راه خواهد انداخت و صنعت چاپ صنعتی را به ویژه چاپ تابلوهای و نشان‌های تبلیغاتی مثل دیگر فناوری‌های پهنای باند عریضی را تا حد زیادی تحت تأثیر قرار خواهد داد.
پتانسیل کاربردهایی را برای تکنولوژی‌هایی که می‌توانند ۵G را به خدمت بگیرند یاد بگیرید. این موارد می‌تواند شامل تابلوهای تبلیغاتی تعامل AR و VR و دیگر کاربردهایی که هنوز کسی از آن‌ها خبر ندارند، بشوند.
 ۵G می‌تواند ارتباط بین تجهیزات درون شرکت شما را بهبود بخشد و محاسبات ایزو و به کارگیری فناوری ابر را برای شما به امری ضروری و حیاتی تبدیل کند. با سازندگان تجهیزات سیستم‌های MIS و دیگر نرم‌افزارها، همکاری و تعامل کنید تا دریابید آن‌ها چگونه می‌توانند از مزایای ۵G بهره ببرند.
فراموش نکنید ۵G هنوز عرضه نشده است ولی همین حالا در مورد آن تحقیق کنید تا هنگامی که از راه رسید بتوانید آن را با خیال راحت در آغوش بگیرید.

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید