ماشین جدید کوموری با فناوری لاندا

0
1819

ازدواج افست با دیجیتال

گروه گزارش

شرکت کوموری خود را برای عرضه تجاری ماشین چاپ چهار و نیم ورقی Impremia NS 40 که از تکنولوژی لاندا بهره می‌برد، آماده می‌کند این ماشین قرار بود در دروپا ۲۰۲۰ به نمایش در بیاید، ولی با به تعویق افتادن نمایشگاه دروپا، کوموری تصمیم دارد آن را به بازار عرضه کند.
دستگاه Impremia NS40 یک ماشین ورقی دیجیتال در ابعاد چهار و نیم ورقی است که از فرایند نانوگرافی بهره می‌برد.
رابرت هولشر مدیر فروش تجهیزات چاپ دیجیتال و تکمیلی در شعبه اروپایی کوموری تأکید می‌کند.که این ماشین با دستگاه ساخت لاند¬ا با نام B1 S10 تفاوتهای اساسی دارد.
او می‌گوید: «من برای تشریح تفاوت بین این دو دستگاه تیم‌های مسابقات اتومبیل رانی فرمول‌ یک را مثال می زنم. ماشین‌ها ممکن است موتوری مشابه داشته باشند، ولی یکی سریعتر می‌راند، زیرا آن‌ها شاسی ماشین، کمک فنرها و چیزهای دیگر را تغییر داده و بهینه کرده اند.»
کوموری با لاندا در ساخت قطعات ماشینی که در دروپای ۲۰۱۲ به نمایش گذاشت همکاری کرد و از سوی دیگر خود توسعه و ساخت ماشین جدید را تحت لیسانس لاندا آغاز کرد. مدل اولیه NS40 در دروپا ۲۰۱۶ به نمایش درآمد.
در ابتدا NS40 تنها به صورت یک رو چاپ می کند و در وهله اول بازار بسته‌بندی را نشانه خواهد گرفت. یونیت کوتینگ پیوسته (In Line) دستگاه با ورنی آب پایه و یا یووی کار می‌کند. یک سیستم اختیاری (آپشن) برای تحویل دوبل ،ویژه کارهای دارویی، به طور خودکار ورق‌های معیوب را شناسایی و از خط خارج می‌کند.
اولین دستگاه به طور آزمایشی در شرکت شینوا
(Shinowa ManuFacturing Co) در شهر کاواگوا، نزدیک توکیو، در اواخر سال گذشته نصب و راه اندازی شد. این دستگاه بیشتر برای چاپ پوستر و کارهای تبلیغاتی فروشگاهی روی کاغذ و مقوا به کار گرفته شد. نمونه‌های چاپی آن قرار بود در دروپا به نمایش آید.
هولشر می‌گوید: «ما تصمیم گرفتیم برخلاف لاندا که دستگاه S10 خود را در سال ۲۰۱۸ ارایه کرد، یک سال دیگر صبر کنیم و تست‌های بیشتری انجام دهیم. طی یک سال ما دستگاه را بهینه کرده و توسعه دادیم. بیشتر مشتریانی که بالقوه برای نصب این ماشین مناسب اند، کسانی هستند که از ماشین‌های ورقی کوموری استفاده می‌کنند و مایلند از انعطاف سیستم دیجیتال نیز برای چاپ کارهای مختلف بهره ببرند. از این رو دستگاه NS40 باید کیفیتی معادل افست ارایه کند.
دستگاه NS40 از یک موتور چاپ نانوگرافی و مرکب‌های Nano Ink ساخت لاندا بهره می‌برد. سیستم دستگاه بسیار شبیه افست است با این تفاوت که هدهای جوهرافشان پی یزو، تصویر را روی یک تسمه لاستیکی سلیکونی که در معرض گرما قرار می‌گیرد، می‌سازند. گرما باعث می‌شود تا آب موجود در مرکب خشک شده و یک لایه چسبنده از رزین پیگمنتی باقی بماند. سپس این لایه روی سطح چاپ‌پذیر منتقل می‌شود.
در ادامه این چرخه، تسمه از میان یک یونیت شست و شو و تمیز کننده عبور می‌کند تا خاک و غبار کاغذ از روی آن زدوده شود. برای این کار از آب و صابون که حرارت را تنظیم و یکسان کرده و به عنوان محلول رطوبت¬دهی برای جلوگیری از پوسته پوسته شدن مرکب روی سطح آب گریز در نوبت بعدی عملیات چاپ ، استفاده می‌شود.
این فرایند انتقالی تصویر به صورت خشک به چاپکار امکان می‌دهد تا از انواع سطوح چاپ‌پذیر کاغذی و پلاستیکی با گراماژهای مختلف از ۰۶/۰ تا ۸/۰ میلی‌متر، شامل کاغذ افست معمولی و یا کاغذهای بدون پوشش‌ (Uncoted) و بسیار زبر و ناهموارهم استفاده کند.
مرکب نانو اینک از ذرات پیگمنتی نانومتری استفاده می‌کند. گفتنی است این ذرات قادرند گاموت رنگ بسیار بالا و اشباع بالای رنگ ها را ارایه کنند. هولشر می‌گوید با یک ماشین ۷ رنگ شما می‌توانید ۹۶ درصد از رنگ‌های پانتون را چاپ کنید و با ماشین چهاررنگ، ۸۴ درصد رنگ‌های پانتون را به دست آورید.
شاسی دستگاه N40، سیستم نقل و انتقال سطح چاپ‌پذیر و سیستم‌های کنترل آن براساس فناوری ماشین‌های چهار و نیم ورقی لیترون ساخته شده‌اند. سیستم ورودی رایانه ای و سیستم مدیریت رنگ مدار بسته نیز از ماشین جوهر افشان یووی ۲۹ Impremia IS –که با همکاری کونیکا مینولتا(مانند مدل
۱-AccurioJet KM) ساخته شده – کپی‌برداری شده است. دستگاه NS40 به شبکه گردش کار انلاین کوموری به نام KP- Connect متصل می‌شود.
این دستگاه یک ماشین چاپ چهار و نیم ورقی نانوگرافی است که کیفیت چاپ و رنگ‌های بسیار خوبی را بیرون می‌دهد؛ سرعت آن بالا است و به ادعای سازنده هزینه چاپ هر ورق آن پایین است. از سوی دیگر دستگاه از فناوری قابل اعتماد کوموری برخوردار بوده و با ماشین‌های افست لیترون این شرکت سازگار است. سرعت دستگاه در مدل موجود ۶۵۰۰ ورق در ساعت با قابلیت چاپ اطلاعات متغیر است. با این حال دستگاه قابلیت چاپ ۱۳ هزار ورق در ساعت را نیز دارد. هولشر می‌‌گوید: ما کارهای زیادی روی این ماشین در زمینه میزان تولید‌، کارآیی و افزایش طول عمر تسمه و موارد دیگر انجام داده ایم.
خدمات پس از فروش این ماشین توسط نمایندگان کوموری در کشورهای مختلف ارایه می‌شود. مرکب نانواینک نیز توسط شرکت لاندا ساخته شده ولی با برند کوموری عرضه می‌شود. قیمت این دستگاه و مرکب‌ها هنوز اعلام نشده است.
این ماشین رقبایی نیز در بازار دارد که می‌توان به دستگاه ۱۰۶ Primefire هایدلبرگ، ۱۰۶ Varijet کونیگ اند بائر، Landa S10، و MGI Alphajet اشاره کرد.

 

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید