پویا ثابت‌تبار، نایب‌رئیس هیات مدیره شرکت پویان‌پک:

0
2476

کاش اتحادیه هر سال‌ نرخ‌نامه را منتشر می‌کرد

شرکت چاپ و بسته‌بندی پویان‌پک یکی از واحدهای فعال در صنعت چاپ کشور است که علاوه بر تعیین دستمزدها درسال جدید، قصد توسعه و نوسازی واحد تولیدی خود را نیز دارد. در همین راستا و همچنین برای جویا شدن نظر مدیریت این مجموعه درباره نرخ‌نامه تازه منتشر شده از سوی اتحادیه چاپخانه‌داران، پای صحبت پویا ثابت‌تبار، نایب رئیس هیات مدیره شرکت چاپ و بسته‌بندی پویان‌پک، می نشینیم.

 

دستمزد چاپ بی تناسب با هزینه‌هاست
هزینه‌ها در سال جدید در صنف چاپ، بسیار نامتناسب است. به این صورت که مثلا هزینه های پرسنلی ما حدود ۵۰درصد افزایش یافت . از بین موادمصرفی، مقوا و کاغذ که مواد اولیه اصلی ما محسوب می شوند‏،‏ حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد افزایش یافته، اجاره بها هم، امسال در همه صنوف، افزایش قابل توجهی داشته است و مالیات هم به صورت همان عرف و نرخ همیشگی که با درآمد و هزینه‌های هر واحد محاسبه می‌شود، از واحدهای تولیدی و چاپی گرفته می شود. منتها امسال کمی سخت‌گیرانه‌تر در این زمینه عمل شده است. در زمینه حمل و نقل هم چیزی در حدود ۶۰ تا ۸۰ درصد، افزایش داشته‌ایم. در موارد دیگر مثل آب، برق و گاز هم خیلی افزایش آنچنانی نداشته‌ایم. بیشتر افزایش قیمت‌های ما در حوزه مواد مصرفی و اجاره بها بوده است.برای امسال، در هر قسمت، افزایش قیمت متفاوتی داشته‌ایم مثلا در اُجرت چاپ، نزدیک ۴۰درصد افزایش داشته‌ایم که با توجه به تغییر قیمت‌ها، درنظر گرفتن استهلاک ماشین‌ها، هزینه‌های سرویس و تعمیر و حقوق پرسنل به چنین افزایشی رسیده‌ایم. در قسمت چسب و سلفون هم افزایش در حدود ۱۰ الی ۲۰ درصد بوده است. البته اگر برای افزایش قیمت، بخواهیم مجموعه کارهایی را که در یک چاپخانه انجام می‌شود، در نظر بگیریم می‌توانم بگویم قیمت‌ها، بسیار متفاوت است. مثلا هزینه یک کار چاپی که یا رنگ پنتون چاپ می‌شود، ۲۰درصد افزایش می‌یابد. منظورم این است که بیشتر درصدها در هر مجموعه چاپی و درقالب چارت سازمانی آن، تعیین شده و این افزایش قیمت‌ها برای هرخدمت و کار چاپی به‌صورت جداگانه می‌تواند به آن مجموعه بستگی داشته باشد.

اُجرت‌های چاپ باید هماهنگ با نرخ ارز رشد کند
به‌نظرم اگر دیگر همکاران‌مان هم این افزایش قیمت‌ها را نداشته باشند، قطعا تا سال دیگر به زیان‌ده خواهند شد.. درحال حاضر ما، بایک چالش مهم روبه‌رو هستیم و آن زیر قیمت کارکردن بعضی همکاران است که نه تنها بالاتر از قیمت موجود کار نمی‌کنند‏، بلکه با اجرت پایین‌تر از عرُف معمول دربازار هم سفارش را می‌پذیرند و این باعث بدبینی مشتری سایر چاپخانه ها می شود. درواقع مشتری، تنها، به قیمت تمام شده و نهایی توجه می‌کند و اگر قیمتی پایین‌تر باشد، قطعا طرفداران بیشتری هم دارد و واحدهایی مثل ما که با هزینه گزاف ماشین‌آلات جدید وارد می‌کنیم و به‌طورکلی کیفیت برای‌مان مهم تر است، ضرر می‌کنیم. راه‌حل در این است که صنف ما هم مثل صنوف دیگر، یک‌دست و هماهنگ شود و براساس تعرفه مشخص و تعیین شده کار کنیم. درحال حاضر بسیاری از واحدها اعلام کرده‌اند که دستمزد چاپ را افزایش داده اند، اما این میزان، خیلی کم‌تر از آن چیزی است که باید باشد. . به‌نظرم، اتحادیه می‌تواند در این ایجاد هماهنگی اثرگذار باشد و پس از اعلام قیمت‌ها بر اجرای آن نظارت و کنترل داشته باشد. برای مثال درسال ۹۵ که قیمت دلار ۵هزارتومان بوده تا الان که قیمت دلار ۲۵هزارتومان (بعنب ۵ برابر) شده است، هنوز اُجرت‌های چاپ ۴برابر هم رشد نکرده‌اند. شاید به این خاطر که ما دیگر سفارش کار نشر نداریم و همه به بسته‌بندی روی آورده‌اند و درحال خراب کردن قیمت‌ها هستند و اتحادیه هنوز این مشکل را مرتفع نکرده است. یک نکته مهم دیگر هم این است که می‌دانیم در کشورما، کسی برای ارزان‌فروشی بازخواست نمی‌شود اما واحدهایی که بالاتر از قیمت کار می‌کنند وکیفیت خوبی هم دارند، توسط اتحادیه اخطار می‌گیرند و همین امر باعث خراب شدن بازار رقابت در صنعت چاپ می‌شود.

مشتریان آگاه، شرایط چاپخانه‌داران را درک می‌کنند
شاید برای‌ شما هم جالب باشد که بدانید همین الان هم هستند دوستان بسیاری که زیر قیمت و با نرخ‌های مصوب درسال ۹۸، مشغول کار هستند. همین باعث می‌شود که ما با یک سِری مشتری‌ها، به توافق برسیم و با برخی دیگر به مشکل برسیم. باید بگویم مشتریانی که آگاه باشند و علم این کار را داشته باشند و همچنین از ماشین‌آلات و تکنولوژی، سررشته داشته باشند، خیلی آسان‌تر قیمت‌های ما را می‌پذیرند مثل مشتری‌های برند های مختلف. اما مشتری‌هایی که فقط به قیمت، توجه می‌کنند و عوامل دیگر از جمله کیفیت و خروجی کار را نادیده می‌گیرند، کمی سخت‌تر قانع می‌شوند. ما با تدابیری از جمله واردکردن ماشین‌آلات به‌روز در سال۹۹، توانستیم تا حدودی مشتری‌های خود را تثبیت کنیم. البته نمی‌توان گفت همه مشتری‌هایمان، زیرا ممکن نیست همه فشاری را که بر ما از بیرون وارد می‌شود، به مشتری‌ها، وارد کنیم. همین که بتوانیم مجموعه‌ای از آن‌ها را برای ادامه کار به وضعیت مشخصی برسانیم، خوب است.

نوسازی، رمز ماندن در این صنعت است
ازآنجا که ما یعنی مجموعه پویان پک، تولیدکننده هستیم، همیشه باید به فکر نوسازی و توسعه باشیم. درحال حاضر هم دو ماشین از آلمان و ترکیه در گمرک داریم که به‌زودی وارد مجموعه خواهیم کرد و همچنین سه ماشین دیگر یعنی یک دستگاه سلفون‌کِش، ماشین چسب و بابست هم درسال گذشته، خریداری کردیم. می‌خواهم بگویم ما همیشه به فکر نوسازی و توسعه هستیم زیرا توسعه قانون بقا است. همچنین دربسیاری موارد به‌روز کردن هم بیشتر جواب می‌دهد یعنی ما، دستگاه‌ها را جایگزین می‌کنیم مثلا سلفون‌کش قدیمی را می‌فروشیم و دستگاه سلفون‌کش جدید می‌خریم. اما بازهم با توجه به شرایط فعلی به‌ویژه نرخ ارز، بسیار مشکل است. به هرحال برای ماندن در این صنعت، کار کردن و رقابت و همچنین برای اینکه خدمات خوب به مشتری تحویل بدهیم، باید توسعه و نوسازی را همیشه جزء برنامه‌های‌مان، قرار دهیم.
امسال، اتحادیه همه را شگفت‌زده کرد
درمورد اتحادیه و نرخ‌نامه ای که به تازگی منتشر شده است باید بگویم، در این ۸ الی ۱۰ سال گذشته که من در این صنف، مشغول به کار بوده‌ام، اتحادیه خیلی همراه و کنار ما نبوده است، نه حالی از ما پرسیده است و نه حضور آنچنانی داشته است و بیشتر دنبال حق عضویت بوده است. اما، امسال در اتحادیه یک اتفاق خوب و ماورایی رخ داده و آن هم توزیع نرخ‌نامه میان چاپخانه‌داران است. قیمت‌های اعلام شده در نرخنامه قیمت‌های خوبی است. البته درست است که برای صنف کافی نیست اما باز از اینکه هیچ قیمتی اعلام نشود، بهتر است. به ‌نظر من، این امکان بود که ۳، ۴ سال قبل این فرآیند را منسجم‌تر کنند تا امسال بتوانند نتیجه بهتری از اتفاقات سال گذشته، برداشت کنند. چون سال‌های قبل، تعرفه ها بسیار پایین بوده است، امسال هرچه قدر هم تلاش شود به آن نتیجه مطلوب نخواهند رسید و به همین دلیل است که می‌گویم اعدادی که اعلام شده اند، اعداد مناسبی است. تنها اتفاق خوبی که امسال افتاده این است که یک قیمت منسجم اعلام شده است، چیزی که درسال‌های گذشته اتفاق نیفتاد. البته این نرخ‌نامه جدید هم ایراداتی دارد برای مثال درآن برخی از خدمات و کارهای چاپی قیمت گذاری نشده است از جمله قیمت تمام شده بُرش که در چاپخانه ما، دو ماشین بُرش در حال انجام کار هستند اما در نرخ‌نامه اتحادیه، قیمت بُرش، محاسبه نشده است. و تمرکز اتحادیه، بیشتر بر چاپ و تیغ بوده است حتی روی چسب هم، قیمت مشخصی اعلام نشده است و دوستانی که درکار جعبه‌سازی، هستند در این مورد به مشکل خواهند خورد. به‌طورکلی برای سال۱۴۰۰ این قیمت‌ها، راضی کننده است چون بازار کشش بالاتر از این قیمت‌ها را ندارد و فشار اتحادیه هم نمی‌تواند بیشتر از این باشد. البته خیلی از واحدها، بالاتر از این قیمت‌ها، کار خواهند کرد و مجموعه ماهم مستثنی نیست و ما امسال، بالاتر از این قیمت ها کار خواهیم کرد. به‌نظرم قیمت‌های نرخنامه، برای سال ۹۹ بسیار مناسب تر بود تا امسال. اگر پارسال، این قیمت‌ها، اعلام می شد بیشتر واحدها بر همان اساس، کار می‌کردند.

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید