اجزای اصلی یک مدل کسب و کار کدامند؟

مدل کسب و کار

نوشته شده توسط دانا گریفین / ترجمه از:محسن شریف

مدل کسب و کار نشان می‌دهد که یک شرکت چگونه می تواند با تبدیل نوآوری به سود، پول‌ساز باشد. از سال ۲۰۰۰ تاکنون، نظریه پردازان، هزاران جزء اصلی از مدل کسب و کار را معرفی کرده‌اند که این اجزا تفاوت کمی نسبت به یکدیگر دارند. سه پروفسور سوئیسی به نام‌های الکساندر استروالدر، ایوز پیگنور و کریستوفر ال توچی، انواع مختلفی از مدل‌های کسب و کار را تجزیه و تحلیل نموده و اجزای اصلی را به ۹ دسته تقسیم کردند. دهمین جزء که خارج از این دسته بندی قرار می‌گیرد، تولیدکننده نام دارد.
تولیدکننده
هر مدل کسب و کار دارای نهادی است که یک محصول یا خدمت را ارائه می‌دهد. در اکثر مدلها، این نهاد، شرکت‌ها هستند که یک محصول را تولید می‌کنند. گاهی اوقات شرکت به جای تولیدکننده محصول، حمل کننده محصول است که در این صورت آن شرکت را تولیدکننده سیستم تحویل می‌نامند. 
ارزش پیشنهادی
ارزش پیشنهادی، نشان دهنده ارزشی است که محصولات شما به عنوان راه حلی برای پاسخگویی به نیازها و مشکلات مصرف کنندگان است. این مورد، معمولاً یک محصول فیزیکی است اما خدمات، محصولات دیجیتالی و ایده‌ها نیز همگی گزاره ارزش هستند. شرکت‌ها اغلب، محصول را به همراه یک خدمت مرتبط ارائه می‌دهند به عنوان مثال یک خودرو به همراه خدمات تعمیر و نگهداری آن.
بخش بندی بازار هدف
بازار هدف عبارت است از گروهی از مصرف کنندگان که می‌خواهید محصولات خود را به آنان ارائه دهید. از آنجایی که بازارهای مختلف از محصولات یکسان و مشابهی استفاده می کنند، اضافه کردن بخش‌های مختلف، می‌تواند پتانسیل جذب مشتری را افزایش دهد.
کانال توزیع
کانل توزیع عبارت است از همه عوامل دخیل در فرستادن محصول به بازار هدف، از تبلیغات گرفته تا خرده فروشی. این عوامل، وسیله برقراری ارتباط میان کسب و کار و مصرف کنندگان هستند.
برقراری ارتباط با مصرف کننده
عبارت است از اینکه چگونه با مشتریان/ مصرف کنندگان مختلف خود ارتباط برقرار می نمایید و اینکه چگونه اعتماد آنان را جلب می‌کنید و محصول خود را تحویل می‌دهید. در این مرحله، برند کسب و کار به رسمیت شناخته می‌شود.
پیکربندی/تخصیص منابع و ارزش
عبارت است از اینکه چگونه از فعالیت‌ها، کارکنان و منابع لازم برای تولید محصولتان استفاده می‌کنید. به این موارد، زنجیره ارزش نیز گفته می‌شود. این پیکربندی بر اساس هزینه و درآمد انجام می‌شود. 
قابلیت‌های کلیدی شرکت
دانش، مجموعه مهارت، توانایی و تخصص مورد نیاز برای تولید محصول را قابلیت‌های کلیدی شرکت می‌گویند. این عوامل به خلاقیت و نوآور بودنِ مالک و اعضای تیم وی بستگی دارد.
شبکه شرکا
شبکه شرکا، نشان‌دهنده توافق بین کسب و کار شما و شرکت‌های دیگری است که برای تولید محصولتان و ارائه آن به بازار ضروری است. که عبارتند از تامین کنندگان مواد اولیه، خرده فروشان، شرکت‌های باربری، آژانس‌های تبلیغاتی و رسانه‌ها. سودآوری و ارزش محصول شما به همکاریتان با این عوامل بستگی دارد.
ساختار هزینه
عبارت است از هزینه مورد نیاز برای تولید محصول یا ارائه خدمات. ساختار هزینه شامل هزینه‌های ثابت از قبیل اجاره یا پرداخت اقساط وام و هزینه‌های متغیر از قبیل تحقیق و توسعه، بازاریابی، حمل‌ونقل و حقوق و دستمزد است. نسبت هزینه‌های ثابت به هزینه‌های متغیر، نشان‌دهنده ساختار هزینه است. 

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید