تقویم پیرلی

0
746

تقویم پیرلی
وبگردی


گروه ترجمه

پیرلی (Pirelli) یکی از سازندگان عمده لاستیک خودرو در جهان است. آنچه خیلی‌ها در مورد این سازنده نمی‌دانند تقویم هنری و گران‌قیمتی است که این شرکت هر ساله به قیمت هزاران دلار به بازار عرضه می‌کند.
تقویم پیرلی که به Cal مشهور است آمیزه‌ای است از هنر، مد و فرهنگ. این تقویم نمادین ۶۰ سال پیش برای اولین بار عرضه شد و همچنان مردم سراسر جهان را مجذوب تصاویر خلاق خود می‌کند، تصاویری که شکل بدن انسان را ارج می‌نهد و آن را با شکوه و عظمت به نمایش می‌گذارد.
تقویم پیرلی برای اولین بار در سال ۱۹۶۶ توسط شرکت لاستیک‌سازی پیرلی منتشر شد. هدف پیرلی از انتشار این تقویم خلق یک ابزار بازاریابی فراتر از تبلیغات سنتی و رایج بود. بینش پیرلی تولید تقویمی بود که نه تنها محصولات این شرکت را تبلیغ می‌کرد بلکه به سهم خود یک اثر هنری نیز شناخته می‌شود. برای دستیابی به این هدف، پیرلی برخی از برجسته‌ترین عکاسان و مدل‌های عکاسی را به خدمت گرفت.
در طول تاریخ خود، تقویم پیرلی آثار عکاسان برجسته‌ای چون ریچارد اَوِدون، هلموت نیوتن، اَنی لیبوویتز، ماریو تستینو و بسیاری دیگر را به نمایش گذاشته است. این تقویم همچنین بستری برای مدل‌ها و هنرپیشگان معروف از جمله کیت ماس، نائومی کمپبل، پنه لوپه کروز و سوفیا لورن فراهم آورده تا زیبایی و استعداد خود را به نمایش بگذارند.
یکی از ویژگی‌های اصلی تقویم پیرلی کنار گذاشتن استانداردهای رایج زیبایی است. این تقویم از ابتدا تاکنون همواره هنجارهای اجتماعی را از طریق به نمایش در آوردن اقوام گوناگون با سن‌ و سال متفاوت به چالش کشیده است. تجلیل از گوناگونی و تنوع جنسیتی و قومی باعث شده تا این تقویم بخاطر ارائه درک و مفهوم جدیدی از زیبایی شهرت جهانی پیدا کند.
هر سال تقویم پیرلی یک مضمون و درون‌مایه خاصی را از طریق لنز عکاسان کاوش می‌کند. مضمون‌های دوره‌های قبلی تقویم شامل انسانیت، دلفریبی، توسعه پایدار محیط‌زیستی و خودآگاهی اجتماعی بود. این آمیزه هدفمندی و هنروری باعث شده تا تقویم پیرلی هم در دنیای هنر و هم در دنیای مد ستوده شود.
تقویم ۲۰۲۴ که به تازگی جزئیاتش اعلام شده است کار عکاس آفریقایی پرینس گیاسی است که مفهوم “ابدیت” را در لندن و کشور آفریقایی غنا ارزیابی می‌کند. ستارگان تقویم جدید پیرلی سلبریتی‌هایی چون آنجلا باست، نائومی کمپبل، ایدریس آلبا، مارگو لی شتری، آماندا گورمن، جیمز ساموئل، تیوا ساوج، کینگ اوسی توتو دوم، تیانا تایلور، آموآکو بوافو و مارسل دسایی هستند. این ستارگان گرد هم آمده‌اند تا بیست و پنجمین سالگرد قلمرو پادشاهی آشانتی را به حکمروایی کینگ اونومفو اوسی توتو دوم جشن بگیرند. این تقویم فرهنگ بین‌المللی سیاهان را از طریق تصویر کمپبل که دروازه‌های طلایی را می‌گشاید، ایدریس آلبا که خود را در مقابل باران سیل‌آسا محفوظ نگاه می‌دارد، و ساوج در برابر قلب‌های تیر خورده ارج می‌نهد.
تقویم سال ۲۰۲۴ کماکان دگرگونی را در آغوش گرفته و هنجارهای اجتماعی را به چالش می‌کشد. در دورانی که Body Positivity (مثبت‌نگری به بدن، یعنی قدردانی و عشق ورزیدن به بدن‌تان و سرزنش نکردن خود به خاطر تغییراتی که به صورت طبیعی به دلیل افزایش سن، بارداری یا سبک زندگی ایجاد می‌شود) و Inclusivity (همه‌پذیری، شیوه یا عمل ایجاد فرصت‌ها با امکانات یکسان برای همه از جمله برای افرادی با معلولیت جسمی یا ذهنی یا اقلیت‌های قومی) طلایه‌داران صنعت مد هستند. این تقویم بیانیه‌ای است قدرتمند در مورد این مضامین.
تقویم پیرلی تنها یک ابزار تبلیغاتی نیست؛ بلکه نمادی است که مفهوم تازه‌ای برای مرزهای زیبایی و هنر و مد ترسیم می‌کند. تقویم ۲۰۲۴ پیرلی با سابقه درخشان خود و تعهدی که به شکستن مرزها و هنجارها دارد، نسخه چشمگیر دیگری است در ستایش این میراث غنی، اثری که عصاره زمان را به تصویر می‌کشد و جایگاه این تقویم هنری و فرهنگی ساخت دست انسان را تثبیت می‌کند.

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید