تکنولوژي فيوژن

تکنولوژي فيوژن

امروزه با تکنولوژي ديجيتال، روياي خط توليد تمام اتوماتيک از سفارش تا تحويل، باورپذيرتر شده است. اما تکنولوژي فيوژن در خط توليد زيکون، اين رويا را به واقعيت نزديک‌تر کرده است. ترکيب چاپ تمام رنگ همراه با طراحي تنها روي يک پلت فرم ديجيتال، دستيابي به بهترين و پيچيده‌ترين انواع رنگ و طرح را براي ليبل‌ها و بسته‌بندي‌هاي مختلف فراهم مي‌آورد. به گفته مايکل فرلي کارشناس صنايع، اگر بتوانيم تجهيزات عمليات تکميلي را روي خط چاپ تمام اتوماتيک راه‌اندازي کنيم، به نحوي که بتوانيم مناسب با نياز مشتري، المان‌هاي آن را تغيير دهيم، آنگاه در آغاز راهي هستيم که مي‌توان آن را آينده سيستم‌هاي چاپي تمام اتوماتيک نام‌گذاري کرد.

تعهد و احترام به مشتري، يکي از عوامل بزرگ موفقيت در بازارهاي جهاني‌ست که يکي از راه‌هاي مهم نشان دادن آن، بسته‌بندي محصولات است. صاحبان برند از طريق بسته‌بندي، علاوه بر شخصي‌سازي برند و محافظت از آن، سعي در نفوذ هرچه بيشتر به ذهن مشتري و افزايش سهم خود در بازار رقابتي امروزي دارند. براي افزايش قدرت فروش بسته‌بندي، طراحي آن بايد درخور توجه و برتر از ديگر رقبا باشد، به گونه‌اي که بتواند چشم مشتري را به خود جلب کند ولي طراحي و گرافيک في‌نفسه، بزرگ‌ترين چالش در حوزه بسته‌بندي و ليبل نيست، بلکه براي موفقيت در اين زمينه، برندها نيازمند دستيابي به آمار دقيقي از سليقه مشتريان در هر منطقه جغرافيايي، وضعيت فرهنگ و حتي روانشناسي جامعه هدف هستند. همچنين با توجه برندها به مزيت‌هاي محصولات فصلي يا محصولاتي که مثلا تنها به مناسبت يک رويداد خاص توليد مي‌شوند، و کوتاه‌تر کردن تاريخ انقضاي محصولات و به تبع آن کوچک‌تر کردن بسته‌بندي محصول، علاوه بر کاهش مبلغ سرمايه‌گذاري‌ها، به محصولاتي پايدارتر و با کيفيت‌تر دست خواهند يافت که توليد و مصرف به موقع نيز دارند.

در نتيجه همه اينها، توليدکنندگان بسته‌بندي و ليبل، با پديده‌هايي مثل افزايش شغل‌هاي پيچيده، خط توليدهاي کوتاه‌تر و برگشت سرمايه سريع‌تر انطباق پيدا مي‌کنند که از مزيت‌هاي چاپ تجاري ديجيتال محسوب مي‌شوند. چاپ ديجيتال در اين‌باره مي‌تواند به قابليت‌هايي دست يابد که با هيچ نوع چاپ ديگر قابل مقايسه نيست. يکي از اين قابليت‌ها، تنوع نامحدود آن است که آن را براي چاپ طيف متنوعي از بسته‌بندي و ليبل‌ها مناسب مي‌کند. حذف هزينه‌هاي راه‌اندازي ماشين‌هاي چاپ، عاملي ديگر است که آن را براي چاپ‌هايي با حجم کم يا متوسط ايده‌آل مي‌سازد. ديگر مزيت چاپ ديجيتال که براي اثبات آن به هيچ دليل تازه‌اي احتياج نداريم، کيفيت بسيار بالاي آن است.

توضيحاتي که در بالا داده شده همه دلايلي‌ست براي رشد سريع چاپ ديجيتال در چند سال اخير. در سال ۲۰۱۵، در حدود ۳۰ درصد از تمام ماشين‌هايي که در چاپخانه‌ها نصب شده‌اند، از نوع چاپ ديجيتال بود که اين عدد در سال ۱۹۹۶، فقط يک درصد بوده است. طبق آمارهاي مختلفي که از نقاط مختلف جهان به دست آمده، ارزش جهاني چاپ بسته‌بندي و ليبل ديجيتال تاکنون به ۳.۵ ميليون دلار مي‌رسد که البته اين عدد سالانه ۲۰ درصد افزايش دارد. چاپ ديجيتال مزيت‌ها و فرصت‌هاي بسيار زياد و متنوعي دارد که هرگز توسط چاپ‌هاي ديگر قابل دسترسي نيست. اما در کنار اين مزيت‌ها، چاپ ديجيتال محدوديت‌هايي نيز دارد؛ آنالوگ بودن، در بيشتر مواقع آفلاين بودن، دايکات و تجهيزات طراحي و چيدمان مجزا و در نهايت ابزارهاي گران چاپ ديجيتال از محدوديت‌هاي اين چاپ به شمار مي‌رود. نه تنها تجهيزات آنالوگ چاپ ديجيتال در شخصي‌سازي و متنوع‌سازي کار محدوديت ايجاد مي‌کند، آماده‌سازي ابزارآلات نيز به ايجاد پروسه‌هاي پيچيده مي‌انجامد که منجر به افزايش ساعات کار و افزايش خرابي‌هاي کار مي‌شود.

با اين‌که چاپ ديجيتال داراي ارزش افزوده بيشتر و اغلب سوددهي بيشتر نسبت به چاپ‌هاي سنتي‌تر است، قابليت‌هاي طراحي و ديزاين آن مي‌تواند حتي به افزايش ارزش افزوده آن بيانجامد. اين قابليت مخصوصا در بسته‌بندي‌ها و ليبل‌هاي گران قيمت محصولات لوکس مثل نوشيدني‌هاي گران قيمت، محصولات آرايشي و بهداشتي و سلامت و در بعضي موارد بسته‌بندي مواد غذايي مصداق پيدا مي‌کند. در مورد محصولات گران قيمت همچنين صاحبان برند، متقاضي چاپ با کيفيت بدون نقص، ترکيب رنگ صحيح و درخشان و مخصوصا چاپ کامل و بي‌نقص مارک يا لوگوي برند خود هستند. براي لوکس‌تر کردن ظاهر کالا، ليبل‌هاي اين نوع محصولات داراي تزئينات و طراحي‌هاي پيچيده، براي افزايش ارزش افزوده محصول هستند. از انواع اين تزئينات و عمليات تکميلي مي‌توان به فويل‌کوبي سرد و گرم، ورني موضعي و چاپ اسکرين اشاره کرد. چاپ پتنت‌هاي امنيتي نيز نوع ديگري از ارزش افزوده به شمار مي‌آيند.

اگرچه راه‌اندازي ماشين‌هاي چاپ ديجيتال در چاپخانه‌ها، مزيت‌هاي بسيار زيادي نسبت به ماشين‌هاي سنتي به دنبال دارد، نصب و راه‌اندازي آنها در چاپخانه‌هايي که جريان کاري تمام سنتي دارند، کار ساده‌اي نيست. ماشين‌هاي ديجيتال معمولا در چاپخانه‌هايي با جريان کاري نيمه تا تمام اتوماتيک نصب مي‌شوند تا از اين طريق بتوانند به بهترين حد توان بهره‌برداري برسند.

با استفاده از تکنولوژي فيوژن، زيکون بخش توليد محصولات ديجيتالي خود را تخصصي‌تر مي‌کند. مجموعه ماشين‌هاي پنج رنگ با تونر خشک الکتروفوتوگرافيک مجهز به فيوژن، براي چاپ بسته‌بندي و ليبل مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اين سري ماشين‌ها که به بالاترين حد استاندارد و بهره‌وري رسيده‌اند، امروز اساس کار اين فناوري قرار گرفته‌اند.

تونرهاي خشک بهينه‌شده توسط اين فناوري، از نظر کيفيت رنگ، درخشندگي، طيف رنگي، مقدار گذر نور، براقي يا ماتي و دوستداري محيط‌زيست داراي استانداردهاي بالايي هستند. ماشين چاپ مدل X-800، يک ماشين ديجيتال از نوع front-end است که داراي سيستم مديريت رنگ يک پارچه است، اين ماشين به عنوان بزرگ‌ترين و قدرتمندترين ماشين front-end موجود ياد مي‌شود که دسترسي به چاپي ديجيتال و تمام اتوماتيک و قابليت سازگاري با هر نوع جريان کاري از جمله سيستم
MIS و web-to print را فراهم مي‌آورد.

ما قبلا شاهد ديجيتالي و اتوماتيک شدن خط توليد ليبل و بسته‌بندي زيکون بوده‌ايم و حالا شاهد اتوماتيک شدن مرحله نهايي از جريان کاري اين شرکت هستيم؛ با
استفاده ازXeikon Vectorizor, مدل‌هاي front-end قابليت هدايت کاتر‌هاي ديجيتالي را خواهند داشت. اين قابليت امکان برش کارهاي متفاوت چاپي را فقط با يکبار گذر از ماشين فراهم مي‌آورد.

زيکون حالا با استفاده از فناوري فيوژن قصد دارد ماشين‌هاي پنج رنگ ديجيتالي خود را با تجهيزات عمليات تکميلي ديجيتالي روي يک پلتفرم، ترکيب کند. بعد از اين، عمليات تکميلي را مي‌توان جزو گام‌هاي نهايي خط چاپ، و نه پروسه‌اي مجزا از چاپ شناخت. اساس کار فناوري فيوژن، چاپ پنج رنگ با تونر خشک الکتروفوتوگرافيک زيکون است که براي بسته‌بندي و ليبل‌هاي لوکس مناسب است و به راحتي با چاپ فلکسو و افست سازگار مي‌شود. علاوه بر اينها مي‌توان به تجهيزات عمليات تکميلي ديجيتال نيز اشاره کرد.

با اينکه زيکون معمولا پيشنهادهاي متفاوتي را براي مراحل مختلف اتوماسيون و يکپارچه‌سازي کار ارائه مي‌دهد، فناوري فيوژن راه‌حلي متفاوت از ديگر پيشنهادات است. در اين‌جا ماشين‌هاي عمليات تکميلي ديجيتال، تجهيزاتي نيستند که صرفا به ماشين‌هاي چاپ ديجيتال متصل شوند، بلکه خود قسمتي از ماشين چاپ هستند که به طور يکپارچه وظيفه پيش از چاپ، پردازش اطلاعات، مديريت رنگ و اپراتوري ماشين را انجام مي‌دهند. طرز کار ماشين عمليات تکميلي در اينجا به اين صورت است که ابتدا کار چاپي به داخل يک هات فولدر گذاشته مي‌شود، ريپ شده و سپس چنل‌هاي مختلف به مدل‌هاي مربوطه ارجاع داده مي‌شوند. در اينجا تمام کارها کاملا اتوماتيک و بدون دخالت انسان انجام مي‌گيرد. از آنجايي که تمام قيمت‌هاي ماشين اتوماتيک است، تمام المان‌هاي طراحي مي‌تواند متفاوت و شخصي‌سازي شوند که همين قابليت، فرصت‌هاي بسيار زيادي را براي کاربر ماشين ايجاد مي‌کند.

با گذشت زمان، زيکون راه‌حل‌هايي را براي عمليات فويل‌کوبي گرم و سرد و حتي چاپ اسکرين، چاپ روي سطوح براق، مات و طرح‌دار به صورت ديجيتال ارائه کرده است، چاپ خطوط بريل براي بسته‌بندي‌هاي دارويي نيز از ديگر دستاوردهاي زيکون است. استفاده از فناوري‌هاي چاپ ديجيتال در کنار ديگر چاپ‌ها، اين امکان را به شرکت مي‌دهد که مزيت‌ها و محدوديت‌هاي هر روش را به آساني ارزيابي کند و مناسب‌ترين شيوه را براي انجام عمليات تکميلي برند خود انتخاب کند.

مناسب با نياز درخواستي در رابطه با چاپ و عمليات تکميلي، تجهيزات عمليات تکميلي فيوزن مي‌تواند قبل يا بعد از ماشين پنج رنگ چاپ نصب شود. در هر دو مدل، نتيجه کار، چاپ ديجيتالي همراه با عمليات تکميلي فقط با يک بار گذر از ماشين خواهد بود.

فناوري فيوژن به توليدکنندگان و صاحبان برند، اجازه چاپ هر نوع ليبل يا بسته‌بندي را مي‌دهد. همچنين قبل چاپ مي‌توان از طرح نهايي يک نمونه ديجيتالي تمام عيار گرفت؛ زيرا تمام اطلاعات کار به صورت فايل‌هاي ديجيتالي هستند. اما مهم‌ترين مزيت اين فناوري اين است که چاپخانه ديگر به سرمايه‌گذاري‌هاي هنگفت براي خريد ابزارآلات گران‌قيمت احتياجي ندارد. تمام کار به صورت کاملا صرفه‌جويانه و با ارزش افزوده بيشتر انجام مي‌شود.

ترجمه: بيتا توفيقيان

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید