هد جدید شرکت Xaar سیستم‌های جوهرافشان ‌پایه‌آب را متحول می‌کندشرکت تولیدکننده سیستم‌های چاپ دیجیتال Xaar، هد جدید خود با نام Aquinox را به بازار عرضه کرده که مجهز به فناوری تازه‌ایست که می‌تواند مرکب و دیگر مایعات را با ویسکوزیته‌ای بالاتر از حد معمول و حجم پیگمنت بیشتر بر روی بستر چاپی بپاشد. این مزیت می‌تواند کاربردهای هیجان‌انگیزی را به عرصه چاپ جوهرافشان بیاورد که تا قبل از این امکان‌پذیر نبود.

هد تازه کمپانی Xaar می‌تواند مرکب‌های ‌پایه‌آب با حجم پیگمنت بالاتر و مایعات دارای ویسکوزیته بیشتر را بر روی بستر بنشاند. این پدیده مخصوصا تحول تازه‌ای در چاپ مرکب‌های ‌پایه‌آب ایجاد می‌کند، چون حجم پیگمنت بیشتر، به چاپ رنگ‌های درخشان‌تر، درجه چسبندگی بیشتر مرکب به بستر چاپ و ساده‌تر شدن فرآیند چاپ می‌انجامد.
پرینت هدهای Aquinox بر پایه فناوری اختصاصی Xaar با نام aQ Power و بر روی پلتفرم ImagineX ساخته شده که به ادعای شرکت، طراحی کلی نحوه پاشش مایعات ‌پایه‌آب بر روی بستر چاپ را متحول می‌کند.
فناوری aQ Power، ترکیبی از فناوری‌های مربوط به طراحی ساختاری برای افزایش طول عمر پرینت هدهای Aquinox و بهینه‌سازی نحوه پاشش مایعات بر روی بستر است. این دو مورد شامل اصلاح طراحی داخلی ساختار پرینت هد، طراحی متریال تازه و سازگار با مایعات ‌پایه‌آب و pH گسترده‌تر و سیستم کنترل و هدایت بهینه برای پاشش درست قطرات می‌شود. این هد همچنین به فناوری گردش مرکب موسوم به TF مجهز است که فناوری انحصاری Xaar است و می‌تواند زمان باز بودن نازل‌های هد (open time) را به شکل قابل‌توجهی افزایش دهد.
پرینت هدهای Equinox با انواع مختلف مایعات ‌پایه‌آب سازگاری دارند و به ادعای سازنده، سرعت چاپ این پرینت هدها به ۱۰۰ متر در دقیقه هم می‌رسد. رزولوشن پیش فرض این پرینت هد، dpi72 است و با فرکانس پاشش KHz48 می‌تواند سطح بالایی از نشست مرکب بر روی بستر را ایجاد کند.
این هد همچنین می‌تواند مایعات با ویسکوزیته تا ۱۰۰cP را بپاشد که این مزیت، امکان پاشش و چاپ قطرات بزرگتر و دارای پیگمنت بیشتر را فراهم می‌کند. قطرات بزرگ و دارای پیگمنت بیشتر برای چاپ فضاهایی که نیاز به پوشش مرکبی بالا دارند، بسیار مناسب است. همچنین با این پرینت هد، رنگ‌ها درخشان‌تر و مرکب‌های سیاه و سفید با کیفیت بالاتری چاپ می‌شوند.
علاوه بر این، ساختار هد Aquinox به شکلی طراحی شده که مصرف انرژی را هم به شکل حداکثری بهینه می‌کند؛ برق مصرفی این پرینت هدها به شکل قابل‌توجهی کاهش پیدا کرده است، زمان باز ماندن نازل‌ها هم افزایش یافته که هم از هدررفت مرکب جلوگیری می‌کند و هم دوره‌های مورد نیاز برای تعمیر و نگه‌داری هد را کاهش می‌دهد. مجموع این مزیت‌ها، هزینه کاربری این پرینترها را به شکل قابل‌توجهی کاهش می‌دهد.

پرینتر Aquinox به سیستم مرکب‌رسانی Proven Hydra انحصاری Xaar مجهز است که زمان مورد نیاز برای راه‌اندازی پرینتر را بسیار کم و رابط کاربری آن را ساده‌تر کرده است. این پرینتر به‌راحتی با دیگر پرینترهای مدرن و انواع ماژول‌ها سازگار و یکپارچه می‌شود.
گفتنی‌ست که کمپانی Xaar، هد Aquinox را با هر دو نوع مرکب و مایعات پیگمنتی و دای و روی انواع بسترهای چاپی آزموده و نتیجه در هر دو مورد یکسان و موفقیت‌آمیز بوده است.
مجله لیبل اند لیبلینگ در مصاحبه‌ای با کارل فوربز، مدیر بخش تحقیق و توسعه شرکت Xaar، درباره ادعای این شرکت در مورد اهمیت فناوری Aquinox در صنعت چاپ جوهرافشان گفت‌وگو کرده است.
فوربز می‌گوید: «یکی از دلایل پایداری کیفیت و اطمینان بالای پرینت هدهای Aquinox در محیط‌های صنعتی این است که Aquinox به فناوری مرکبی TF مجهز است که اجازه چاپ مرکب‌های پیگمنتی با کیفیت و پوشانی بالا را به کاربران می‌دهد. درجه پوشانی مرکب سفید با این هد کاملا رضایت‌بخش است و رنگ‌های دیگر هم با درخشانی بالا و فام دقیق‌تر چاپ می‌شوند. و البته یکی از بهینه‌سازی‌های ساختاری در مورد این هد هم مربوط به زمان Open time آن است که در کاهش نیاز به سرویس و شست‌وشوی سیستم تاثیر قابل‌توجهی دارد.»
زمان Open time پرینت هد، به مقدار زمانی گفته می‌شود که مرکب داخل هد به دلیل کار نکردن ماشین در داخل نازل‌ها خشک می‌شود. به‌طور معمول، این مدت زمان در مورد پرینت هدهای ‌پایه‌آبی، ۳۰ تا ۶۰ دقیقه است که بعد از آن هد نیاز به سرویس و تمیزکاری دارد. فوربز می‌گوید: «با فناوری گردش مرکب TF، مرکب ابتدا از پشت نازل‌ها وارد می‌شود و بعد در داخل نازل‌ها به‌طور مداوم گردش می‌کند. این گردش مداوم مایعات مانع از خشک شدن سریع آن‌ها می‌شود که این‌کار، زمان کار ماشین (uptime) آن را افزایش می‌دهد.»
فوربز اضافه می‌کند که یک هد معمولی از پس پاشش مایعات با ویسکوزیته بیشتر از ۱۰ الی ۱۵ cP بر نمی‌آید که کار چاپ بسیاری از مایعات را سخت و محدود می‌کند. پایین بودن ویسکوزیته، حجم پیگمنت موجود در حامل مرکب را هم به ۱۰ تا ۲۰ درصد محدود می‌کند. اما شرکت Xaar توانسته با استفاده از پلتفرم ImagineX این رقم را دو برابر کند. با این‌کار، رنگ‌ها با درجه درخشش و طیف رنگی گسترده‌تر چاپ می‌شوند، پوشانی و انعطاف‌پذیری مرکب بسیار بیشتر است و همین‌طور، میزان چسبندگی مرکب به بستر چاپ بیشتر و باکیفیت‌تر است. ویسکوزینه بالای مرکبی، دست طراحان مرکب را هم برای تولید مرکب با کیفیت‌ها و ویژگی‌های مختلف بازتر می‌کند.
فوربز پیش‌بینی می‌کند که تحولاتی از این دست می‌توانند در استقبال بیشتر تولیدکنندگان به فناوری‌های ‌پایه‌آب که برای محیط‌زیست هم پایدارتر هستند، موثر واقع شود. با رواج فرآیندهای چاپ ‌پایه‌آب، هم مصرف انرژی کاهش می‌یابد و هم دیگر نیازی به استفاده از پرایمرهای ویژه برای چاپ وجود ندارد.
پرینت هدهای Aquinox امکان استفاده از مرکب‌های ‌پایه‌آب فلکسو از جمله مرکب‌های متالیک فلکسو را هم فراهم کرده است. جان میلز، مدیرعامل شرکت Xaar می‌گوید: «پرینت هدهای Aquinox تولید شده در شرکت Xaar که از پلتفرم ImagineX قدرت گرفته‌اند، شگفت‌انگیزترین محصول ما در سال‌های اخیر به شمار می‌روند. پرینت هدهای ‌پایه‌آبی Aquinox را می‌توان در تمام زمینه‌های چاپ، از بسته‌بندی و لیبل گرفته تا چاپ پارچه و سرامیک مورد استفاده قرار داد. این پرینت هد، مزیت‌هایی را به کاربرانش هدیه می‌دهد که تا امروز با سیستم‌های جوهرافشان امکان‌پذیر نبودند. پرینت هدهای Aquinox از Xaar، آینده چاپ ‌پایه‌آب را متحول می‌کنند.»

ارسال نظرات

پیامتان راوارد نمایدد
لطفا نامتان را اینجا وارد نمایید